Mellbevágó tény: a magyarok 1 százalékának zsebében van a lakossági klasszikus pénzügyi vagyon bő harmada

Évtizedünk végére csak Magyarországon akár 10 dollármilliárdos is lehet majd a Blochamps Capital friss kutatásának prognózisa szerint. A gazdagoknál felgyorsult vagyonkoncentráció miatt idén több privátbanki szolgáltató is jelentős mértékben megemeli elitklubjába a belépési limitet.

Mellbevágó tény: a magyarok 1 százalékának zsebében van a lakossági klasszikus pénzügyi vagyon bő harmada

Az infláció hajtotta hónapokban a gazdagok még gazdagabbak lettek. A Forbes legfrissebb listája szerint földünk dollármilliárdosainak kétharmada gazdagabb lett a hátunk mögött hagyott évben, a milliárdosok vagyona egyetlen év alatt több, mint 14 százalékkal, 14,2 ezer milliárd dollárra emelkedett. A vagyonkoncentráció példátlan: míg négy éve egyetlen személy lépte át a 100 milliárd dolláros vagyont, az amerikai üzleti magazin ma már 14 ilyen embert sorol fel, ám így is mellbevágó, hogy a világ 2781 dollármilliárdosának mindössze 0,5 százaléka diszponál az összvagyon 14 százaléka felett.

Az évtized végére 10 dollármilliárdos lehet Magyarországon

A helyzet Magyarországon is hasonló. Karagich István, a vagyonkezelési piac adatkutató cége, a Blochamps Capital ügyvezetője emlékeztetett arra, hogy Magyarországon is már 5 dollármilliárdost tartanak publikusan számon - Mészáros Lőrinc, Csányi Sándor, Felcsuti Zsolt, Gattyán György és Veres Tibor tartozik ebbe az elitklubba. Miközben 2015-ben még csak Csányi Sándor mondhatott magáénak 1 milliárd dollárt meghaladó vagyont, a top-gazdagok várható számának 3-6 éves előrejelzésében 2018 óta közel 100 százalékos találataránnyal bíró Blochamps prognózisa szerint 2025-re már 7 dollármilliárdosunk (minimum 380-400 milliárd forintos vagyonnal bíró személy) lehet, akiknek száma 2030-ra 10 főre nőhet. A legalább 100 milliárd forintos vagyonnal bírók számában 2020 és 2025 között 80 százalékos növekedést prognosztizáló Blochamps szerint az évtized végéig hátralévő 5 évben a 100 milliárdosok tábora 32 főről 45 főre bővülhet.

A vagyonkoncentráció hazánkban is plasztikus adatokat produkál: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által mért 96.400 milliárd forintos bruttó társadalmi pénzügyi vagyon 81.300 milliárdos nettó részének több, mint fele a lakosság 10 százalékánál jelenik meg, ám ennél is durvább, hogy a teljes társadalmi vagyon harmada a háztartások 1 százalékában, alig 40 ezer családban koncentrálódik.

A vagyonkoncentráció a privátbanki adatokban is visszaköszön. Míg 2015-ben a szolgáltatóknál átlagosan 23 millió forintra rúgott az affluens (azaz a 30-70 milliós megtakarítási kategóriát jelentő) szegmensben az egy ügyfélszámlára jutó átlagos vagyon, addig idén év elejére ez az összeg már 55 millióra nőtt. Mára már a legnagyobb, több ezres ügyfélkörrel rendelkező – a privátbanki ügyfélkör mellett affluens és prémium ügyfeleket is kezelő – szolgáltatóknál (pl. OTP, MBH, Erste, Raiffeisen) is 40-45 százalékot meghaladó a 100 millió forint feletti pénzügyi vagyonnal bíró ügyfélkör aránya, a specializálódott vagyonkezelési butikszolgáltatóknál pedig legfeljebb 30 százalék azon partnerek aránya, akik 100 millió forint alatti vagyont mozgatnak. – hívta fel a figyelmet a Blochamps tanulmánya.

A kezelt vagyon megugrásában kiemelkedő szerepe van a leggazdagabb rétegnek: a hazai szolgáltatók által tavaly év végén kezelt 8.575 milliárd forintnyi vagyon nem kevesebb, mint 60 százaléka köthető a milliárdosaink top-gazdag rétegéhez a Blochamps ügyvezetője szerint.

Sok pénz kell az elit klubhoz

Karagich István szerint a vagyonkoncentráció a szolgáltatói oldalon is változást követel: a megnövekedett vagyon miatt az igazi privátbanki elitklubokba való bekerüléshez magasabb limitekre van szükség. A Blochamps Capital ügyvezetője szerint a privátbanki szolgáltatók zöme 2024-ben már emelt, vagy a közeli hónapokban emelni fogja a privátbanki belépési limiteket, alig találunk majd olyan szolgáltatót, ahol 100 millió forint alatti vagyonnal befogadják majd a vagyonosokat a kiemelt ügyfélkezelés topligájába.

A Raiffeisen Bank Private Banking belépési limit értéke 50 százalékkal, a korábbi 100-ról 150 millió forintra nőtt, a bank az affluens ügyfelek belépési limitszintjét is 30-ról 50 millióra emelte. 75 millióról 100 millió forintra emelkedett az Equilor belépési szintje. Duplázva emeli várhatólag 100 millió forintra a belépési limitet a CIB Bank, az MBH Bank Private Bankingnél pedig szintén 50 százalékos limitszint-emelés történik, a korábbi 50 helyett 75 milliós lehet a belépési limit a privátbanki ügyfeleknek. A legmagasabb limitet az OTP Private Banking határozza meg, 300 millió forinttal, míg bécsi Bank Gutmann lényegében már egy évtizede 1 millió euróhoz köti a kiemelt ügyféltagságot a magyar ügyfeleknek is.

A másik oldalon a vagyonkoncentráció új kihívást is jelent a szektornak: a korábbiaknál jobban előtérbe kerül az ügyfélkiszolgálás minősége, a privátbankárok szerepe és a befektetés-allokációs tanácsok mellett az egyéb egyedi szolgáltatások jelentősége. Az ügyfelek megtartása tehát nemcsak elsődleges szempont marad, de alapos munkát kell fektetni a szolgáltatásfejlesztésbe, hiszen néhány tucat elit klubtag elpártolása így szemmel is látható csökkenést okozhat a szolgáltató által kezelt vagyonban – emlékeztet a Blochamps Capital ügyvezetője.

XRP: a nagy befektetők vásárolnak, miközben a kisbefektetők veszteségekben ülnek

Érdekes kettősség alakult ki az XRP piacán: miközben a tokenek jelentős része jelenleg veszteségben van, a nagy tőkével rendelkező befektetők láthatóan nem hátrálnak meg. Sőt, a friss on-chain adatok szerint a „bálnák” inkább felhalmozási stratégiát követnek, miközben a kisebb befektetők jelentős nem realizált veszteségekkel néznek szembe.
2026. 03. 09. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 09. 20:30
Megosztás:

Nem tervez konkrét intézkedéseket az üzemanyagárak miatt a cseh kormány

Nem tervez konkrét intézkedéseket a növekvő üzemanyagárak miatt a cseh kormány - hangzott el a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatón, Prágában.
2026. 03. 09. 20:00
Megosztás:

Már a kriptovaluta szektorba is befektethetünk az MBH Befektetési Banknál

Az MBH Befektetési Banknál elérhető az MBH Alapkezelő által kezelt MBH Kriptoszektor Vállalatai Alap, amely a kriptodevizák ökoszisztémájában működő, tőzsdén jegyzett vállalatok részvényeibe kínál befektetési lehetőséget.
2026. 03. 09. 19:30
Megosztás:

Több mint hároméves csúcsra nőtt a japán gazdasági index

Januárban immár 9 hónapja emelkedett, és 2022 augusztusa óta a legmagasabb szintre nőtt a japán gazdaság összetett teljesítményindexe.
2026. 03. 09. 19:00
Megosztás:

Februárban mérsékelten nőtt a munkanélküliség Csehországban

Februárban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal 5,2 százalékra nőtt a munkanélküliség Csehországban - közölte a cseh munkaügyi hivatal hétfőn Prágában.
2026. 03. 09. 18:30
Megosztás:

Ripple USD robbanásszerű növekedése: 1,5 milliárd dollár fölé ugrott a stabilcoin likviditása

Miközben az Egyesült Államokban egyre nagyobb politikai ellenállásba ütközik a központi banki digitális dollár (CBDC) bevezetése, a magáncégek által kibocsátott stabilcoinok látványos növekedést mutatnak. A Ripple által kibocsátott RLUSD likviditása egyetlen év alatt több mint hatszorosára nőtt, ami jól jelzi a blokklánc-alapú digitális dollárok iránti erősödő keresletet.
2026. 03. 09. 18:00
Megosztás:

Idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetni

A kormány döntése alapján idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetniük a termelőknek - közölte a Nemzeti Agrárgazdassági Kamara (NAK) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 09. 17:30
Megosztás:

A horvát kormány korlátozza az üzemanyagárakat a közel-keleti helyzet miatt

A horvát kormány hétfői rendkívüli ülésén döntött az üzemanyagok árának korlátozásáról a közel-keleti helyzet és az iráni háború következtében emelkedő olajárak miatt - közölte Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök hétfőn.
2026. 03. 09. 17:00
Megosztás:

„A bankok veszíthetnek a legtöbbet” – Giancarlo szerint kulcsfontosságú a CLARITY Act a kriptopiac számára

Egyre élesebb vita bontakozik ki az Egyesült Államokban a kriptoszektor jövőjét meghatározó szabályozás körül. A korábbi CFTC-elnök, Christopher Giancarlo – akit sokan csak „Crypto Dad” néven emlegetnek – szerint ha a CLARITY Act törvényjavaslat megbukik, az amerikai bankok kerülhetnek komoly versenyhátrányba a globális digitális pénzügyi piacon. A kérdés nemcsak a kriptoipar jövőjét, hanem a teljes pénzügyi rendszer átalakulását is érinti.
2026. 03. 09. 16:30
Megosztás:

A MNB megújította hitelintézeti zöld ajánlását

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megújította zöld banki ajánlását, amelynek célja, hogy a hazai hitelintézetek, az érintett befektetési szolgáltatók és harmadik országbeli fióktelepek következetesen és hitelesen kezeljék a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) kockázatokat döntéshozatali és működési folyamataikban.
2026. 03. 09. 16:00
Megosztás:

Napi félmillió csomagot kezelnek a vámhatóságok, pörög az e-kereskedelem

Az e-kereskedelem gyors növekedése már napi szinten is komoly terhelést jelent a logisztikai és vámkezelési rendszereknek. A kiscsomagos forgalomban tavaly 30 százalékos bővülést mértek, a hatóságok pedig naponta akár 500 ezer csomag vámkezelését is elvégzik – hangzott el a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által rendezett 16. Közlekedéslogisztikai Konferencia második napján. A szakmai fórumon a légiáru-forgalom növekedéséről, a vasúti logisztika szűk keresztmetszeteiről, a zöld fuvarozás gazdasági realitásairól és az agrárlogisztika átalakuló piaci viszonyairól is szó volt.
2026. 03. 09. 15:30
Megosztás:

Veszélyben az Ethereum? Medvés technikai jelzés fenyegeti az árfolyamot

Az Ethereum árfolyama az utóbbi napokban a 1900–2000 dolláros sávban ingadozik, miközben a globális piacokon növekvő bizonytalanság és erősödő eladói nyomás figyelhető meg. A technikai grafikonokon közben egy fontos medvés jelzés jelent meg, amely akár újabb esést is előrevetíthet a második legnagyobb kriptovaluta számára.
2026. 03. 09. 15:00
Megosztás:

Tavalyhoz képest 7 százalékkal többen cserélték le biztosításukat a lakásbiztosítási kampány első hetében

Az Insura.hu adatai szerint a lakásbiztosítási kampány első hetében megrendelt új szerződések átlagdíja 39 500 forint volt, ami szinte pontosan megegyezik az egy éve ilyenkor tapasztalt szinttel. Az online felületen megkötött szerződések átlagdíja 37 100 forint körül alakult. A biztosításközvetítő társaság csatornáin ebben az időszakban 7 százalékkal több lakásbiztosítási szerződést kötöttek, mint tavaly ilyenkor, vagyis a 2025-höz képest enyhén nőtt az ügyfelek aktivitása.
2026. 03. 09. 14:30
Megosztás:

Trump: a konfliktus lezárultával a kőolajár gyorsan visszaesik

Donald Trump szerint a iráni konfliktus lezárultával a kőolaj világpiaci ára gyorsan visszaesik majd - erről közösségi internetoldalán írt az amerikai elnök vasárnap.
2026. 03. 09. 14:00
Megosztás:

A várakozásokkal szemben csökkent a német ipari termelés januárban

Januárban a várt növekedés helyett csökkent a német ipari termelés a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis hétfőn publikált jelentése szerint.
2026. 03. 09. 13:30
Megosztás:

Bitcoin-bányászat a világűrben: egy startup új korszakot nyithat a kriptoiparban

A kriptobányászat jövője szó szerint kiléphet a Földről. Egy Nvidia által támogatott űrtechnológiai startup azt tervezi, hogy még idén Bitcoin-bányászatba kezd az űrben, ami alapjaiban változtathatja meg az iparág energiafelhasználását és gazdasági modelljét. A vállalat vezetője szerint a világűr ideális helyszín lehet a hatalmas energiaigényű bányászati infrastruktúra számára.
2026. 03. 09. 13:00
Megosztás:

Geopolitikai feszültségek hatására emelkedtek a kötvényhozamok

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni offenzívája, illetve az iráni válaszcsapások – a Hormuzi-szoros lezárása és a régiós energia-infrastruktúra ellenti támadások – a múlt hétvégén jelentős sokkot okoztak a nyersanyag- és a részvénypiacok mellett a kötvény- és a devizapiacokon is. Miután az olajárak pénteken 10, egy hét alatt 50%-kal, az európai gázárak pedig pénteken 4, egy hét alatt 70%-kal ugrottak, újból elhatalmasodtak az inflációs félelmek.
2026. 03. 09. 12:30
Megosztás:

Nagyot ugrott az év elején a személyi kölcsönök átlagos összege

Folytatódik az átlagos hitelösszeg emelkedése a személyi hiteleknél, a januárban megkötött szerződések alapján már meghaladta a 3,4 millió forintot – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az emelkedést – teszi hozzá – az igényelhető maximális hitelösszegek növekedése, és a kamatok fokozatos csökkenése is elősegítheti.
2026. 03. 09. 12:00
Megosztás:

Olajár-sokk és inflációs adatok rázkódtathatják meg a kriptopiacot ezen a héten

Mozgalmas és idegőrlő hét vár a kriptobefektetőkre: a globális piacok figyelme most egyszerre irányul az elszabaduló olajárakra és az Egyesült Államok kulcsfontosságú inflációs adataira. Miközben az energiaárak új csúcsokra emelkednek, a kriptopiac ismét eséssel kezdte a hetet, ami azt jelzi, hogy a geopolitikai feszültségek és a makrogazdasági hírek egyre erősebben hatnak a digitális eszközök árfolyamára.
2026. 03. 09. 11:30
Megosztás: