Mikor és hogyan omlott össze a USA Dollár aranyhoz való rögzítése?
A rendszer alapjait a dollár aranyhoz való rögzítése és a többi valuta dollárhoz való rögzítése képezte, amely lehetővé tette a valuták átváltási arányainak stabilitását a nemzetközi kereskedelemben és a pénzügyi tranzakciókban. Íme, hogyan működött pontosabban:
Aranyhoz kötött dollár
Az Egyesült Államok elkötelezte magát amellett, hogy dollárját fix arányban, 35 dollár/uncia áron válthatóvá teszi aranyra. Ez az elkötelezettség biztosította az USA dollárjának stabilitását és megbízhatóságát mint tartalékvalutát.
Fix, de állítható árfolyamok
A többi tagállam valutájának árfolyamát fix értéken rögzítették az amerikai dollárhoz képest, plusz-mínusz 1% eltéréssel. Ez lehetővé tette a valuták közötti átváltást viszonylag stabil árfolyamon. A rendszer rugalmasságot is biztosított, mivel lehetővé tette az árfolyamok módosítását abban az esetben, ha egy ország fizetési mérlegének "fundamentális egyensúlyhiánya" állt fenn.
Nemzetközi Valutaalap (IMF)
A Bretton Woods-i rendszer létrehozta az IMF-et is, amelynek célja volt a tagállamok pénzügyi stabilitásának támogatása, valamint likviditás és árfolyam-stabilitás biztosítása a tagállamok között. Az IMF hitellehetőségeket biztosított azoknak az országoknak, amelyek fizetési mérleg problémákkal küzdöttek, segítve őket abban, hogy fenntarthassák valutájuk dollárhoz való rögzítését.
Állítható paritás
Bár a valuták árfolyama fix volt, lehetőség volt a hivatalos árfolyamok módosítására, ha egy ország gazdasági helyzete ezt indokolta. Az ilyen módosításokat az IMF-pel való konzultációt követően hajtották végre, biztosítva, hogy az árfolyam-változások koordináltak és a nemzetközi közösség által elfogadottak legyenek.
A Bretton Woods-i rendszer alapvetően a stabilitást és a kiszámíthatóságot hivatott szolgálni a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban, létrehozva egy olyan keretrendszert, amely elősegítette a világgazdaság újjáépítését és bővülését a második világháborút követően. Az 1970-es évek elejére azonban a rendszer fokozatosan összeomlott, ahogy az Egyesült Államok abbahagyta a dollár aranyra való átváltását, és a világ áttért a lebegő árfolyamok rendszerére.
Miért adta fel az USA a dollár aranyra való átváltását?
Az Egyesült Államok azért döntött úgy, hogy feladja a dollár aranyra való átváltását, mert a Bretton Woods-i rendszer fenntartása fenntarthatatlanná vált az 1960-as és 1970-es évek fordulóján. Több kulcsfontosságú tényező vezetett ehhez a döntéshez, köztük:
Aranykészletek csökkenése
Az Egyesült Államok aranykészletei csökkentek, mivel az ország több aranyat adott el, mint amennyit bányászattal és egyéb módszerekkel szerezhetett, részben azért, hogy megőrizze a dollár aranyra való átváltásának képességét. Az arany iránti kereslet növekedése és az Egyesült Államok folyamatosan növekvő külső deficite miatt az aranykészletek egyre kevésbé tudták fedezni a kintlévőségeket.
Fizetési mérleg hiány
Az Egyesült Államok fizetési mérlegének hiánya folyamatosan nőtt az 1960-as években, részben a Vietnam háború és más kormányzati kiadások miatt. Ez növelte a dollárok külföldi készleteit és csökkentette az Egyesült Államok aranykészleteinek relatív értékét.
Nyomás a dollár értékére
A dollár iránti bizalom csökkenése és a spekulatív támadások növekedése, amelyek az arany árának emelkedéséhez vezettek a hivatalos 35 dollár/uncia árfolyam felett, nyomást gyakorolt az Egyesült Államokra, hogy védelmezze a dollár értékét.
Lebegő árfolyamok felé való elmozdulás
A nemzetközi közösség egy része egyre inkább a lebegő árfolyamok felé mozdult el, ami lehetővé tette számukra, hogy saját gazdasági helyzetükhöz jobban alkalmazkodó árfolyam-politikát folytassanak, csökkentve ezzel a fix árfolyamrendszer iránti igényt.
1971-ben, amikor a nyomás a dollár aranyra való átváltathatóságának rendszerére túlságosan megnövekedett, Richard Nixon elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok ideiglenesen felfüggeszti a dollár aranyra való átváltathatóságát. Ez a lépés gyakorlatilag megszüntette a Bretton Woods-i rendszert, és a lebegő árfolyamok rendszerének átmenetét jelentette, amely ma is érvényben van. Az eseményt gyakran említik mint a "Nixon Sokk" vagy "Bretton Woods rendszerének összeomlása".