Mire jó a peremvédős gumi? Miért érdemes azt választani?
A peremvédős gumi előnyei
Ma már a gumicsere könnyedén megoldható például a Gumiflex segítségével. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy mi fog felkerülni a járműre. Az egyik választható kialakítás a peremvédős gumi, ami egy olyan speciális abroncs, amin felnivédő perem található. Ezzel megóvja a kerékpánt peremét a mechanikai súrlódástól, valamint más sérülésektől is. Ezenkívül még védelmet nyújt a járdaszegély, a törmelék becsapódása, a kavicsfelverődés ellen is. Az egyetlen hátránya, hogy korlátozza a használatát a dísztárcsának.
Szokás még felnivédő peremes abroncsnak is hívni, aminek a segítségével sokkal hosszabb élettartamot biztosíthatunk a felni számára. A kerékpánt amortizációja is csökkenthető a fokozott védelemnek hála. Általában alufelnikhez szokás használni, mivel a külső hatások sokkal jobban meglátszódnak az ilyen felnin alapesetben. Téli gumiknál többször találkozhatunk ezzel a kialakítással, mivel abban az időszakban nagyobb terhelés éri az abroncsokat. Az alufelnit sokszor esztétikai okokból választják, de ahhoz, hogy megőrizzük a tökéletes állapotot, peremvédős gumit ajánlott használni.
Többféle jelöléssel is el vannak látva a felnivédő peremes abroncsok. Már önmagában egy gumi nevében is több információ található: márka neve, gumiméret, profilarány, átmérő, az abroncs szerkezete, DOT-szám, továbbá a terhelési és sebességindex is. Az alábbi jelöléseket kell keresni, ha felnivédő kialakítást szeretnénk: FP - szegélyvédő, MFS - maximális peremvédő, RFP - szegélycsík védő és FR - peremvédő gyűrű.
Ügyeljünk a minőségre
Peremvédős gumi és peremvédős gumi között is rengeteg különbség lehet. Ezért is fontos, hogy a minőségre kiemelten figyeljünk oda. Egy prémiumkategóriás abroncs sokkal hatékonyabban tudja védeni az alufelnit, ami alapból nagy védelmet igényel. Természetesen ezenkívül még nagy hatással van a teljesítményre, irányíthatóságra, féktávra és még az üzemanyag-fogyasztásra is.
Kerüljük el a legolcsóbb “megoldásokat”, mivel azok sokkal hamarabb használódnak el és a tapadásuk is erősen megkérdőjelezhető.
Hogyan válasszunk?
Az egyik legegyszerűbb módszer, ha felvesszük a kapcsolatot egy szakemberrel. Érdemes már a vásárlás előtt konzultálni és tanácsot kérni, hogy garantáltan a legjobb termék kerüljön fel a járműre. Persze gyakran felmerül a kérdés, hogy mégis mikor jön el a gumicsere ideje? Ajánlott minden nagyobb utazás előtt ellenőrizni az abroncs állapotát. Ha az elhasználódás jeleit véljük felfedezni, akkor ne halogassuk a cserét, szerezzük be minél hamarabb az új szettet.