Mit kell tudni a magyar Vodafone eladásáról? Számok, elemzés a gigaügyletről
A tranzakció idén év végéig zárulhat. A 4iG 51%-os, míg az állam a Corvinus Zrt-n keresztül 49%-os tulajdonrészt szerez a magyar piac második legnagyobb mobil szolgáltatójában, amely az UPC-vel való összeolvadásnak köszönhetően a távközlési szolgáltatások teljes spektrumát nyújtja.
A 4iG azt is elmondta, hogy a Vodafone a márciusban zárult 2020-2021-es üzleti évben 278 milliárdos árbevétel mellett 93 milliárd forint EBITDA-t termelt. Ugyanakkor a minisztériumnak megküldött jelentés szerint 284 milliárd forint volt a cég árbevétele, míg az EBITDA-ja 65 milliárd forint körül alakult, miközben veszteséges évet zárt, 1,4 milliárd forintos mínusszal. Mindeközben a hitelei 260 milliárd forintra, készpénze pedig 5 milliárd forintra rúgott.
Ez alapján a vételár 460 milliárd forint körül alakulhat, ami a könyv szerinti érték kb. háromszorosa lehet. (Időközben megjelent, hogy a vételár 715 Milliárd forint - szerk.)
Persze a fent említett eltérés azt mutatja, hogy ezek csak hozzávetőleges értékek lehetnek, hiszen valószínűleg a tisztított eredmény vagy az azóta bekövetkezett változások miatt lehet más az igazságügynek megküldött beszámolóban és a most napvilágra került adatokban. Ugyanakkor azért ezek a számítások azt mutatják, hogy nem túl olcsó a vétel. Igaz, nemzetközi összehasonlításban a 7,7 EV/EBITDA árazás nem tűnik drágának, de az Magyar Telekom 3,6-os értékeltségéhez képest már inkább a drága kategóriába esik, még akkor is, ha a potenciális szinergiák nettó jelenértéke 150 milliárd forint körül alakul.
Különben a 4iG az első negyedév végén 14,5 milliárd forintos EBITDA-val és 2 milliárd forintos eredménnyel büszkélkedhetett, na meg 104 milliárd forintos készpénzállománnyal, miközben a nettó adóssága kicsivel 380 milliárd forint fölött alakult, 150 milliárd forint körüli részvényesi tőke és 292 milliárd forintnyi teljes sajáttőke mellett (kisebbségekkel együtt).
Ez már elég magas, 56 százalék körüli eladósodottságot jelent, miközben a Vodafone 255 milliárd forint körüli anyavállalati hiteleit refinanszírozni kell (talán az új állami bankkal), s 230 milliárd 4iG-re eső tőkét kell kifizetni. Mivel 100-110 milliárd forint készpénze lehet a 4iG-nak, ezért az eladósodottság jelentős. már-már kritikus szintre való emelésével (még 130 milliárd forint hitelfelvétel), vagy pedig részvénykibocsátással lehet finanszírozni a hiányzó összeget, vagy éppen a kettő kombinációjával. Ugyanakkor a részvényfinanszírozás jelentős hígulást hozhat, hiszen 100 milliárd forint tőkebevonást jelentene 250 milliárd forint körüli piaci kapitalizáció mellett. Tehát ezen nyitott kérdések kapcsán nem árt az óvatosság.
Ugyanakkor a Magyar Telekom ezzel a piaci tranzakcióval egy jelentős, teljes telekommunikációs szolgáltatást nyújtó versenytársat kapna. A mobiltelefóniában a Vodafone-DIGI 29 százalék körüli részesedéssel rendelkezik, miközben az MTel 44 százalék körül áll. Ugyanakkor a jelentős eladósodottság azt sugallja, hogy erős árversenyre nagy valószínűséggel nem lehet számítani, legalábbis egy jó darabig. Mostanra az MTel állami megrendeléseinek éves összege picire zsugorodott. Így összességében a tranzakció hatása az MTel üzletmenetére és értékeltségére egyelőre valószínűleg nagyon limitált. (forrás: ERSTE Investment)