Mit vehetünk 5 forintért?

Tavaly a kávét lehetett megvenni így, idén a fagylaltért lehet verssel fizetni Balatonfüreden. A város ikonikus cukrászdájának vezetője, Bergmann Márta elmondta: „Aki ezen a napon betér hozzánk, az két gombóc fagylaltot kap, amit verssel is kifizethetnek a turisták. A kisebbeknek sem kell izgulniuk amiatt, hogy nem tudnak még kívülről egy-egy verset, ők akár le is rajzolhatják a költeményben hallottakat, azt is elfogadjuk fizetségül.
Az akció célja, hogy a költészetet közelebb vigyük az emberekhez, és egyben felhívjuk a figyelmet a kávéházi kultúra fontosságára is.” Bergmann Márta szerint a kávéházi kultúra és a turizmus között szoros összefüggés van. A cukrászdák gyakran őrzik a helyi gasztronómiai hagyományokat különleges süteményeket és desszerteket kínálva, amelyek egyedivé teszik a desztinációt Ezekért akár egy hosszabb kirándulást is vállalnak a kulináris különlegességekre kiéhezett utazók.
Aki ezen a napon még nem tud eljönni a Balatonra, annak sem kell elkeserednie, ugyanis öt forintért vásárolhatja meg, József Attila kuglerjének újragondolt változatát a Kossuth tér közelében található Egy csipet torta elnevezésű cukrászdában. Itt azokat a gyerekek, akik verset mondanak, megvendégelik egy balatoni levendulából készült teára, a felnőttek pedig öt forintért megvásárolhatják József Attila kedvenc süteményét, ha elmondanak egy verset. Az akcióba bevonták Füred Kapitányt, a balatoni mesehőst is, akinek segédjei ezen a napon a budapesti cukrászda környékén speciális kincsvadászatot is szerveznek. Itt a családok balatoni múzeumokba szóló jegyeket és a Madame Tussauds Budapest kiállítására is kereshetnek belépőket, ahol egyébként Petőfi Sándor figurájával is készíthetnek közös szelfit.
„József Attila ’De szeretnék gazdag lenni, / Egyszer libasültet enni. / Jó ruhába járni kelni, / S öt forintér kuglert venni’ sorait szinte minden gyerek ismeri, de csak kevesen tudják, mi is az a kugler – mondta Éskovács Péter, az esemény egyik szervezője. – Az akció segítségével szeretnénk a gyerekeket a kritikus gondolkodásra ösztönözni. Arra szeretnénk biztatni őket, hogy ne csak magolják a verseket, inkább nézzenek utána annak, ha valamit nem értenek. A kugler például egy ma is létező sütemény, amit csokoládés bonbon vagy minyon néven ismerünk. A francia süteményt Kugler Henrik, a híres cukrász honosította meg Magyarországon, és a köznyelvben sokáig a mester nevét viselte ez az édesség.”