Nagyobb lépésekkel folytatódik a kamatemelés

A másodkörös inflációs kockázatok mérséklése és a várakozások megfelelő alakítása az alapkamat-emelési ciklus havi ütemű, a decemberinél nagyobb lépésközzel történő folytatását teszi szükségessé - indokolta az 50 bázispontos keddi kamatemelést a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa közleményében.

Kiemelték: az alapkamat fokozatosan felzárkózik az egyhetes betéti eszköz következő hónapokban kialakuló kamatához. Az egyhetes betét kamatának alakításával ugyanakkor szükséges esetben az MNB továbbra is készen áll a rövid távú pénz- és árupiaci kockázatokra gyorsan és rugalmasan reagálni - jegyezték meg.
    
Megerősítették, hogy a tanács a kamatemelési ciklust addig folytatja, ameddig az inflációs kilátások fenntartható módon a jegybanki célon stabilizálódnak, és az inflációs kockázatok a monetáris politika időhorizontján újra kiegyensúlyozottá válnak. A monetáris tanács úgy ítélte meg, hogy az inflációt övező kockázatok továbbra is felfelé mutatnak.
    
Rámutattak: a tartósan magas nyersanyag-, termény-, élelmiszer- és energiaárak, valamint a magas nemzetközi szállítmányozási költségek tartós külső inflációs nyomás alá helyezik a gazdaságot. Eközben a feszes munkaerőpiac az élénkülő bérdinamikával és a magasabb inflációs környezettel párosulva az inflációs várakozások további emelkedését és a másodkörös inflációs kockázatok erősödését eredményezheti.
    
A közlemény szerint a következő hónapokban az infláció és a maginfláció eltérő irányú mozgása várható. Az infláció decemberben megközelíthette tetőpontját, eközben a maginfláció a következő hónapokban tovább emelkedik. (Tavaly decemberben az éves összevetésben számított infláció 7,4, míg a maginfláció 6,4 százalék volt.)
    
A jegybanki kamatemelések következtében emelkedő hozamkörnyezet és az infláció várt fokozatos csökkenése a reálkamat folyamatos emelkedését eredményezi az idei évben - szögezte le az MNB.
    
Az egyhetes betéti eszköz kamatát az MNB változatlanul a heti tenderek keretében határozza meg és szükség esetén készen áll azt tovább emelni.
    
A jegybank decemberben ugyan befejezte a válságkezelő programok kivezetését, ezzel összhangban nem vásárolt több állampapírt, a grémium ugyanakkor szükség esetén készen áll átmeneti és célzott állampapír-vásárlásokkal beavatkozni - jelezték.
    
A közleményben arra is kitértek, hogy a magyar gazdaság helyreállási képessége erős; a GDP 2022-ben 4,0-5,0 százalékkal bővül, amely érték az Európai Unió élmezőnyébe tartozik. A külső piacok és az ellátási láncok helyreállásával párhuzamosan az export gyors visszapattanása várható az év második felében, amit a kiépült új exportkapacitások is támogatnak.
    
Az MNB emlékeztetett arra, hogy a költségvetés hiánya és az államadósság-ráta 2021-ben csökkenő pályára állt. Azt is hozzátették, hogy a kormány egyes állami beruházások átütemezésével az idei hiánycélt 5,9 százalékról 4,9 százalékra mérsékelte, ami az államadósság-ráta eddiginél gyorsabb ütemű csökkentését is lehetővé teszi.
    
A folyó fizetési mérleg hiánya a járvány átmeneti hatásai miatt romlik, azonban a külső piacok és az ellátási láncok helyreállásával párhuzamosan az év második felétől fokozatosan javul, amit az elmúlt években kiépült új exportkapacitások is támogatnak - vetítette előre a monetáris testület az indoklásban. Hozzáfűzte: ezzel párhuzamosan a gazdaság külső finanszírozási képessége - a 2021-22-es átmeneti csökkenést követően - emelkedik, és a horizont végén a GDP 1 százaléka körül alakul.


A kormány nem támogatja a debreceni CATL-akkugyár további bővítését

A kormány nem támogatja a debreceni CATL-akkugyár további bővítését - jelentette ki a Közlekedési és Beruházási Minisztérium parlamenti államtitkára a Debrecinernek adott interjújában.
2026. 06. 01. 12:00
Megosztás:

Tóparti ingatlanvásárlás: így befolyásolja a finanszírozás az üdülőövezetek lakáspiacát

A hazai üdülő- és nyaralóövezetekben történő ingatlanvásárlásokat nem csupán a vételár, hanem közvetlenül az ingatlanok jogi besorolása és a hozzájuk kapcsolódó finanszírozási lehetőségek is meghatározzák. A hitelpiac strukturális átalakulása és az Otthon Start támogatott konstrukció térnyerése eltérő pályára állította a kiemelt térségeket – derül ki a money.hu legfrissebb elemzéséből.
2026. 06. 01. 11:30
Megosztás:

Enyhültek a kamatemelési félelmek Amerikában, megszületett a megállapodás a befagyasztott EU-s forrásokról

Továbbra is az Irán elleni háborúval kapcsolatos hírek mozgatták a piacokat, de a két héttel korábban indult, a gyors megegyezés reménye által vezérelt optimizmus maradt a meghatározó.
2026. 06. 01. 11:00
Megosztás:

Erős pluszban zárták a májust a továbbra is rekordokat döntő amerikai indexek

Az amerikai indexek is emelkedéssel zárták a pénteki napot, az S&P és a Nasdaq 0,2%-kal, a Dow pedig 0,7%-kal zárt magasabban, így mindhárom index tovább emelte korábban beállított rekordszintjét, egy újabb pozitívban zárt hét végén.
2026. 06. 01. 10:30
Megosztás:

Pluszban zárták a májust az európai piacok, romlott a hazai külkereskedelmi egyenleg

Az európai részvények pénteken enyhén emelkedtek, így a hónapot nyereséggel zárták, mivel a befektetők az éppen pozitív közel-keleti fejleményeket árazták.
2026. 06. 01. 10:00
Megosztás:

Továbbra is főként a közel-keleti fejlemények uralták a befektetői hangulatot

A hét egészében a hangulatot a szokásosnál is turbulensebb közel-keleti háborús hírek befolyásolták.
2026. 06. 01. 09:30
Megosztás:

Közeledik az amerikai–iráni megállapodás? Izrael közben új frontot nyitott Libanonba

Miközben Washington és Teherán a hétvégén tovább folytatta az egyeztetéseket egy lehetséges megállapodásról, amely meghosszabbíthatná a tűzszünetet és újra megnyithatná a Hormuzi-szorost a nemzetközi hajóforgalom előtt, a Közel-Kelet másik konfliktuszónájában ismét fokozódott a feszültség. Izrael ugyanis jelentősen kiszélesítette katonai műveleteit Libanon területén, ezzel gyakorlatilag felrúgva az északi határon korábban kialakult törékeny fegyvernyugvást.
2026. 06. 01. 09:00
Megosztás:

Washington akkor tekinti lezártnak a konfliktust, ha szabaddá válik a Hormuzi-szoros és Irán lemond az atomfegyverről

Az Egyesült Államok akkor tekinti lezártnak az iráni konfliktust, ha szabaddá válik a Hormuzi-szoros és Irán kiadja a birtokában lévő magas fokon dúsított uránkészletet, valamint végleg lemond az atomfegyverről - jelentette ki Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter vasárnap.
2026. 06. 01. 08:30
Megosztás:

Magyar Péter: a közmédia vezérigazgatóinak azonnal távozniuk kell

Miután bebizonyosodott, hogy a vezetők utasítására készültek a közmédiában a Tisza Pártot lejárató anyagok, Papp Dániel és Altorjai Anita vezérigazgatóknak azonnal távozniuk kell! - írta a miniszterelnök vasárnap közzétett Facebook-bejegyzésében.
2026. 06. 01. 08:00
Megosztás:

KDNP: semmilyen jogszerű ok nincs az államfő elmozdítására

Semmilyen jogszerű ok nincs a köztársasági elnök elmozdítására - írta a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője vasárnap este Facebook-oldalán.
2026. 06. 01. 07:30
Megosztás:

Bornapokat rendeznek a nyár első hétvégéjén Tokajban

Megújult szemlélettel, a város egészét bevonva várja a látogatókat június 5-én és 6-án a Tokaji Bornapok a "Fehér borok, színes kultúra" jegyében - közölték a szervezők az MTI-vel.
2026. 06. 01. 06:00
Megosztás:

Vizes élőhelyekkel alkalmazkodhat az Alföld az aszályhoz

Csaknem egymillió hektárnyi egykori vizes élőhely helyreállítása javíthatná az Alföld vízháztartását, mérsékelhetné az aszálykárokat, és egyes területeken még a kukoricahozamokat is számottevően növelhetné. Pinke Zsolt, a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézetének kutatója és társai friss tanulmányukban bemutatták: a vízvisszatartás nemcsak természetvédelmi cél, hanem a mezőgazdaság hosszú távú alkalmazkodásának egyik kulcsa is lehet a klímaváltozásnak különösen kitett térségben.
2026. 06. 01. 05:00
Megosztás:

A világ meglepően gyorsan alkalmazkodik a kevesebb olajhoz – tartós változás jöhet a globális energiapiacon

Miközben a világ figyelme hónapok óta a Közel-Keleten zajló konfliktusokra és a stratégiai jelentőségű Hormuzi-szoros lezárására összpontosul, egy kevésbé látványos, ám annál jelentősebb folyamat bontakozik ki a háttérben. A jelek szerint a globális gazdaság sokkal könnyebben alkalmazkodik az olajhiányhoz, mint azt korábban a legtöbb elemző feltételezte.
2026. 06. 01. 04:00
Megosztás:

Trump bevándorlási rendelete váratlan nyertest teremthet: a stablecoinok és a Bitcoin ATM-ek profitálhatnak

Az amerikai kriptoszektor újabb érdekes fordulóponthoz érkezhet. Elemzők szerint Donald Trump legújabb bevándorlási intézkedései nemcsak a bankrendszert alakíthatják át, hanem jelentősen növelhetik a stablecoinok és a kriptovaluták használatát is az Egyesült Államokban.
2026. 06. 01. 03:00
Megosztás:

A Nébih oldalán követhető, mikor kell az egyes vármegyékben védekezni az amerikai szőlőkabóca ellen

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) weboldalán naprakészen követhetők a szőlő aranyszínű sárgasága (FD) betegség terjesztő amerikai szőlőkabóca miatt megjelenő vármegyei védekezési felhívások. Az oldal célja, hogy a szőlőtermelők és egyéb érintett szakmai szereplők egy helyen tájékozódhassanak arról, hogy az egyes vármegyék milyen határidőkkel és ütemezéssel rendelik el a kötelező védekezést. Az amerikai szőlőkabóca elleni növényvédelmi kezelés időpontja vármegyénként eltérhet, mivel azt az időjárási viszonyok, valamint a helyi növényegészségügyi helyzet is befolyásolja. Környezeti és hatékonysági szempontból is kiemelten fontos, hogy a termelők csak akkor kezeljék szőlőjüket növényvédő szerrel, ha a helyi hatóság kiadta a felhívást.
2026. 06. 01. 02:00
Megosztás:

Lannert Judit: létrehozzák a Gyermek- és Ifjúsági Részvételi Csoportot

Létrehozzák a Gyermek- és Ifjúsági Részvételi Csoportot az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumban - jelentette be Lannert Judit miniszter gyereknap alkalmából a Facebook-oldalán.
2026. 06. 01. 01:00
Megosztás:

Sulyok Tamás: továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet

Továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet - jelentette ki az államfő vasárnap este a Facebookon közzétett videójában.
2026. 05. 31. 23:00
Megosztás:

Magyar Péter hétfőn reggel felkeresi az államfőt

Ma éjfélkor lejár a lemondásra adott határidő. Hétfő reggel 8 órakor meglátogatom az igazságügyi miniszter társaságában Sulyok Tamás köztársasági elnököt - írta Magyar Péter miniszterelnök vasárnap délután a Facebookon.
2026. 05. 31. 22:00
Megosztás:

Beomlott egy illegálisan működtetett bánya Délnyugat-Kínában,

Beomlott egy illegálisan működtetett bánya Kína délnyugati részén, Jünnan tartományban vasárnap hajnalban, a balesetben öten életüket vesztették, egy ember pedig megsérült – jelentette a kínai állami média.
2026. 05. 31. 21:00
Megosztás:

Szükségesnek tartja az elmúlt 16 év színházi döntéseinek átvilágítását a Magyar Színházi Társaság

Szükségesnek tartja az elmúlt 16 év színházi döntéseinek szakmai átvilágítását és országos előadóművészeti etikai kódex létrehozását szorgalmazza a Magyar Színházi Társaság (MSZT), amely júniusban folytatja a szakmai egyeztetéseket.
2026. 05. 31. 20:00
Megosztás: