Moszkva tájékoztatást vár Washingtontól az amerikai rendezési elképzelésekről

Moszkva arra számít, hogy Steven Witkoff, Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, valamint Jared Kushner, az elnök veje a közelgő oroszországi látogatása során tájékoztatást ad arról, hogy az amerikai fél miként szándékozik végrehajtani az alaszkai orosz-amerikai csúcstalálkozón megvitatott megállapodásokat - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfői minszki sajtótájékoztatóján.

Moszkva tájékoztatást vár Washingtontól az amerikai rendezési elképzelésekről

"Természetesen számítunk arra, hogy közlik, hogyan tervezik az amerikaiak teljesíteni a kizárólag az ő javaslatukon alapuló megállapodásokat" - mondta.

Emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is kijelentette: elfogadta Donald Trumpnak az ukrajnai helyzet rendezésére vonatkozó javaslatát.

"Elkötelezettek vagyunk a tavaly augusztus 15-én Alaszkában elért megállapodások mellett. (...) És természetesen számítunk arra, hogy az amerikai javaslat alapján egyeztetett álláspontot megvalósítják" - jelezte Lavrov.

A miniszter közölte, hogy hétfőn Minszkben Aljakszandr Lukasenka belorusz elnökkel megvitatta a nyugati országok - az Egyesült Államok és az európai államok - szerepét "azoknak a kérdéseknek a rendezésében, amelyek messze túlmutatnak magán az ukrajnai konfliktuson, és az Európában, valamint globális szinten érvényes általános biztonsági elveket érintik".

"Egyetértünk ezekben a kérdésben. Az európaiak a jelenlegi helyzetben téves következtetéseket vonnak le, miszerint Oroszország most vesztésre áll, Ukrajna pedig győzedelmeskedik, ezért ultimátumokat lehet előterjeszteni abban a reményben, hogy Oroszország elfogadja azokat" - nyilatkozott Lavrov.

"Ezek természetesen téves számítások - nem megfelelő célokkal, és illuzórikusak. Ezt megerősítette a három nagykövet - Nagy-Britannia, Franciaország és Németország nagykövetének - (csütörtöki) látogatása is minisztériumunkban. A helyettesem beszélt velük. Semmi újat nem hoztak" - tette hozzá a miniszter.

Lavrov kérdésre válaszolva kommentálta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aláírta azt a törvényt, amely kizárta az oroszt az Ukrajnában védelemre szoruló nyelvek listájáról. A miniszter ezt egyrészt azzal hozta összefüggésbe, hogy Magyarország megállapodott Ukrajnával a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak helyreállításáról.

"Másodszor, éppen a napokban jelentették be, hogy hamarosan megkezdődnek Ukrajna és Moldova európai uniós csatlakozási tárgyalásai. Más szavakkal éppen az Európai Unióval folytatandó tárgyalások kezdetén akarták még egyszer hangsúlyozni, hogy az ukrán nácizmus nem tér el az orosz nyelv megsemmisítését célzó politikájától" - mondta Lavrov.

Zelenszkij írta alá az ukrán parlament által tavaly decemberben megszavazott 4699-IX számú törvényt, amely kizárja az orosz nyelvet az Európai Charta szerint Ukrajnában védelemre jogosult nyelvek listájáról.

Az európai regionális vagy kisebbségi nyelvek chartájának ratifikálásáról szóló törvény új változata a BBC beszámolója szerint Ukrajnában a belorusz, a bolgár, a gagauz török, az ivrit, a jiddis, a karaim török, a krími tatár, a krími csecsen, a német, az újgörög, a lengyel, a romani, a rumej görög, a román, a szlovák, a magyar, az urumi török és a cseh nyelvre terjed ki. A törvény indoklása szerint az orosz nyelv kizárása nem sérti Ukrajna Európai Nyelvi Chartából fakadó kötelezettségeit, mert Ukrajnában az orosz, több évszázados dominanciájának köszönhetően, a nemzeti kisebbségek leggyakrabban használt nyelve marad, és nincs ok azt feltételezni, hogy bármi is fenyegetné.


Sulyok Tamás harcolni fog a maradásáért

Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére, melynek révén nagyobb abszolút hatalma lenne, mint Orbán Viktor előző miniszterelnöknek volt. A köztársasági elnök a Politico című brüsszeli hírportálnak adott, szombaton megjelent interjúban beszélt erről.
2026. 06. 20. 21:00
Megosztás:

Irán bejelentette a Hormuzi-szoros lezárását

Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől - számolt be a Mehr iráni állami hírügynökség.
2026. 06. 20. 20:00
Megosztás:

Nigéria rátalált a dollártokenekre: a stabilcoinok letörhetik a drága hazautalások költségeit

Nigériában egyre többen fordulnak dollárhoz kötött stabilcoinokhoz, amikor külföldről szeretnének pénzt hazaküldeni, családot támogatni, beszállítókat fizetni vagy védekezni a helyi deviza ingadozása ellen. A képlet egyszerű: a hagyományos pénzküldési csatornák sokszor drágák és lassúak, miközben a stabilcoinok 24/7 elérhető, gyors és gyakran olcsóbb alternatívát kínálnak.
2026. 06. 20. 19:00
Megosztás:

EUIPO: a formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének

A formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének: becslések szerint a divat- és ruházati ágazatban évente 12 milliárd euró, a kézitáskák és az ékszerek esetében 2,7 milliárd euró veszteség keletkezik hamisítás miatt; csak Magyarországon a hamisítványok több mint 160 millió eurós veszteséget okoznak ezeken a területeken - közölte az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 20. 18:00
Megosztás:

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár, a napforduló 10 óra 24 perckor lesz - írta a HungaroMet Zrt. szombaton a honlapján.
2026. 06. 20. 17:00
Megosztás:

A termesztett növények számára a nagy meleg komoly stresszt jelent

A termesztett növények számára a hőség komoly stresszt jelent, ami általánosságban hatással van mind a termés mennyiségére, mind a minőségére; ráadásul a helyzetet tovább súlyosbítja, ha az éjszakai lehűlés elmarad, mert 18-20 Celsius fok feletti éjszakai hőmérsékletnél a növény nem tud regenerálódni és a felhalmozott tartalékait éli fel a légzéssel - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI kérdésére válaszolva.
2026. 06. 20. 16:00
Megosztás:

MÁV: Június 20-án indul a nyári főszezoni menetrend

Kétszer annyi vonat közlekedik a Balatonhoz június 20-án induló nyári főszezonban mint eddig, az ülőhelyek száma pedig megháromszorozódik a nyári csúcsforgalomban - tudatta az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója.
2026. 06. 20. 15:00
Megosztás:

Nem a legjobb pályázó nyer

Az Európai Bizottsággal létrejött megállapodást követően hamarosan újra jelentős uniós fejlesztési források nyílhatnak meg a magyar vállalkozások előtt. A Niveus és az IBSH szakértői szerint azonban nem azok kerülnek előnybe, akik a pályázati kiírások megjelenése után kezdenek kapkodni. A nyertes cégek már most évekre előre terveznek, előkészítik beruházásaikat, biztosítják a szükséges önerőt, rendezik pénzügyi és jogi hátterüket, és azt vizsgálják, hogy a várható támogatások miként illeszthetők a vállalkozás hosszú távú stratégiájába.
2026. 06. 20. 14:00
Megosztás:

Stabilnak érzik a munkájukat a fiatalok, de a megbecsültség hiányzik

A fiatal dolgozók több mint fele stabilnak érzi munkahelyét, ugyanakkor mindössze 36%-uk érzi magát igazán megbecsültnek a K&H ifjúsági index 2026 első negyedéves adatai szerint. A kutatás arra is rámutatott, hogy a nyelvtudás továbbra is erősen meghatározza a fiatalok munkaerőpiaci lehetőségeit, miközben jelentős különbségek látszanak a fővárosi és vidéki válaszadók tapasztalatai között.
2026. 06. 20. 13:00
Megosztás:

Az Apple megnyitotta a brazil iOS-fizetéseket: új korszak jöhet a stabilcoin tárcáknak?

Az Apple Brazíliában olyan változtatást vezet be, amely komoly lehetőséget nyithat a kriptós alkalmazások, különösen a stabilcoin tárcák előtt. A fejlesztők alternatív alkalmazásboltokat és külső fizetési megoldásokat is használhatnak digitális termékekhez, ami új lendületet adhat a mobilos kriptofizetéseknek.
2026. 06. 20. 12:00
Megosztás:

Logisztikai központot nyitott Győrben a PHOENIX Pharma

Átadta nyolcmilliárd forintos beruházással épült, 6550 négyzetméteres logisztikai központját pénteken a PHOENIX Pharma Zrt. Győrben, a létesítmény a vállalat saját forrásaiból épült meg az M1-es autópálya közelében.
2026. 06. 20. 11:00
Megosztás:

Elindult az első MiCA-kompatibilis svéd korona stabilcoin: bemutatkozott a SEKAU

Az AllUnity elindította a SEKAU-t, az első teljes fedezettel rendelkező, svéd koronához kötött stabilcoint, amely az Európai Unió MiCA szabályozási keretrendszere alapján készült. Az új digitális eszköz fontos lépés lehet az európai kriptopiacon, ahol egyre nagyobb igény mutatkozik a szabályozott, nem dolláralapú stabilcoinok iránt.
2026. 06. 20. 10:00
Megosztás:

Megkezdte működését a Magyar Állatvédelmi Élelmiszerbank

Megkezdte működését az Európában is egyedülálló Magyar Állatvédelmi Élelmiszerbank azzal a céllal, hogy állati élelmezésre szolgáló termékeket mentsen meg, majd rászoruló állatvédelmi szervezeteknek, szociális intézményeknek, önkormányzatoknak adományozva menhelyeken, gyepmesteri telepeken vagy magánszemélyeknél visszaszorítsa az állatok éhezését - mondta csütörtöki székesfehérvári sajtótájékoztatóján Lajos Bence alapító.
2026. 06. 20. 09:00
Megosztás:

Nőtt az utasforgalom a budapesti repülőtéren

Májusban a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 1 822 483-an utaztak a légikikötőn keresztül, 7,1 százalékkal többen, mint a tavalyi év azonos hónapjában, a legtöbben Londont, Párizst és Milánót választották úti célul, az első öt hónap utasforgalma meghaladta 7,6 milliót - közölte a Budapest Airport a honlapján.
2026. 06. 20. 08:00
Megosztás:

Az alfa generáció nyáron is szívesen fizet bankkártyával

Az Ersténél bankszámlával rendelkező, hét évnél idősebb gyerekek közül tízből kilencnek van bankkártyája, amelyet többségük rendszeresen használ. A nyári szünetben a költési szokások is megváltoznak: ilyenkor többet költenek utazásra és szórakozásra, mint a tanév során.
2026. 06. 20. 07:00
Megosztás:

Díjemelést sürget a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete

A közúti fuvarozás évek óta tartó veszteségességét 10-12 százalékos díjemelés ellensúlyozhatja - közölte az MTI-vel pénteken a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete.
2026. 06. 20. 06:00
Megosztás:

Fordulat a hazai uborkapiacon

Kettős képet mutat a hazai uborka-termesztés. Míg a konzervuborka termesztése csökken, addig a hajtatott kígyóuborka-ágazat látványos fejlődésen ment keresztül, elsősorban a modern technológiai beruházásoknak és az intenzív termesztési rendszerek elterjedésének köszönhetően - derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) pénteken megjelent közös körképéből.
2026. 06. 20. 05:00
Megosztás:

Közös kassza, közös jövő? Mit üzen a ciprusi alku az EU következő hétéves költségvetéséről?

Az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről szóló vita 2026 júniusában új szakaszba lépett. A ciprusi tanácsi elnökség 2026. június 11-én előterjesztette az első olyan átfogó tárgyalási keretet, az úgynevezett „nego(tiating) boxot”, amely már konkrét számokat is tartalmaz a 2028–2034-es többéves pénzügyi keretre vonatkozóan. Ez önmagában is fontos fejlemény: a jövő hétéves keretét meghatározó költségvetési vitákban ugyanis eddig számos politikai nyilatkozatot hallhattunk, eddig azonban pénzügyi súlypontokról, elosztási arányokról és egyéb számszerű értékekről nem esett igazán szó. A ciprusi javaslat ezért semmi esetre sem a tárgyalások végét, hanem sokkal inkább azok valódi kezdetét jelzi.
2026. 06. 20. 04:00
Megosztás:

Itt a nyári autópálya matrica!

A tanév végét követően, a nyári hónapokban vesz új lendületet az e-matrica-vásárlások száma. Június, július és augusztus hónapban vásárolja meg az utazóközönség az éves pályamatrica-mennyiség nagyjából harmadát.
2026. 06. 20. 03:00
Megosztás:

Drótból van a kerítésed? Akkor komoly bajba kerülhetsz!

Sokan úgy gondolják, hogy egy egyszerű drótkerítés tökéletesen elegendő ahhoz, hogy megvédje az otthonukat a kíváncsi tekintetektől vagy az illetéktelen behatolóktól. Az alacsony ár és a gyors telepítés miatt rengeteg családi ház, nyaraló és telek körül találkozhatunk ilyen megoldással.
2026. 06. 20. 02:00
Megosztás: