Négy évtizdes csúcson a brit infláció

Négy évtizede nem mért ütemre gyorsult áprilisban az éves brit infláció.

Négy évtizdes csúcson a brit infláció

A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai beszámolója szerint a lakhatási költségek nélkül számolt tizenkét havi fogyasztói árindex (CPI) a múlt hónapban 9 százalékkal emelkedett a márciusi 7 százalékos növekedés után.

Áprilisban 2,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak havi összevetésben. Az infláció hónapok óta folyamatosan gyorsul Nagy-Britanniában: februárban 6,2, januárban 5,5, decemberben 5,4, novemberben 5,1, októberben 4,2, szeptemberben 3,1 százalékkal emelkedtek éves összevetésben a fogyasztói árak.

Az ONS kiemeli: az áprilisi tizenkét havi inflációs ütem a legmagasabb azóta, hogy az éves infláció havi rendszerességű mérése a jelenlegi módszertannal 1997 januárjában megkezdődött. A modellezéssel még korábbra visszaszámolt adatok alapján azonban legutóbb "valamikor 1982 tájékán" volt a múlt havinál gyorsabb az éves brit infláció - áll a statisztikai hivatal szerdai beszámolójában. A brit kormány által a Bank of England számára előírt éves inflációs cél 2 százalék. Ha ettől az ütemtől egy adott tizenkét havi időszakban az infláció egy százalékpontnál nagyobb mértékben bármelyik irányban eltér, a brit jegybank kormányzója nyílt levélben köteles az okokról magyarázatot adni a pénzügyminiszternek.

Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója tavaly augusztus óta minden hónapban kénytelen volt megírni ezt a levelet Rishi Sunak pénzügyminiszternek, a brit fogyasztói árindex éves emelkedési üteme ugyanis azóta folyamatosan több mint 1 százalékponttal meghaladja az inflációs célt.

Az ONS szerdai adatai szerint az áprilisi infláción belül - a háztartási energia mellett - a rendkívül magas üzemanyagár volt az egyik fő tényező. A motorbenzin kiskereskedelmi átlagára literenként átlagosan 1,618 font (746 forint) volt a múlt hónapban az egy évvel korábbi 1,255 font után.

A dízelüzemanyag literje átlagosan 1,761 fontba (847 forintba) került áprilisban. A motorbenzin és a dízelüzemanyag átlagos literenkénti kiskereskedelmi ára egyaránt rekordot döntött a múlt hónapban. A statisztikai hivatal kiemeli, hogy az üzemanyagok tizenkét hónap alatt 31,4 százalékkal drágultak. Ez az eddig mért legmagasabb éves üzemanyag-áremelkedés Nagy-Britanniában.

A nagy-britanniai infláció a hivatalos várakozások szerint is jelentősen tovább gyorsul az idén. A Bank of England monetáris tanácsa minap kiadott új pénzügypolitikai jelentésében közölte: felülvizsgált előrejelzése azt valószínűsíti, hogy az éves összevetésű infláció átlagos üteme az idei második negyedévben valamivel meghaladhatja a 9 százalékot, és 2022 negyedik negyedévében kevéssel 10 százalék felett tetőzik.

Andrew Bailey a londoni alsóház költségvetési bizottságának e héten tartott meghallgatásán kijelentette, hogy a brit gazdaságot és a világgazdaság egészét az utóbbi időben inflációs sokkhatások példátlan sorozata érte ellátási oldalról, mindenekelőtt az ukrajnai háború okozta ársokkok formájában. A Bank of England kormányzója elismerte, hogy a nagy-britanniai infláció messze a cél felett jár, de kijelentette: a célszintet meghaladó inflációs hányad 80 százalékát az energiahordozók és a külkereskedelemben forgalmazott egyéb áruk drágulása okozta, és ezek nem hazai, hanem globális tényezők, amelyekre a monetáris politikának nincs befolyása.

Londoni pénzügyi elemzők ennek ellenére azzal számolnak, hogy folytatódik a Bank of England kamatemelési ciklusa. Paul Dales, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Economics brit gazdasági kérdésekkel foglalkozó főközgazdásza az áprilisi inflációs adatok szerdai ismertetése utáni helyzetértékelésében közölte: a ház várakozása szerint a brit jegybank alapkamata jövőre legalább 3,00 százalékig emelkedik. A ház eddig 2,00 százalékos kamatszinten várta a mostani kamatemelési ciklus végét.

A Bank of England - az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja - december 16-án kezdte jelenlegi szigorítási ciklusát az addigi 0,10 százalékos mélységi alapkamat-rekordról, és az eddig végrehajtott négy kamatemeléssel 1,00 százalékra emelte irányadó kamatát.


A vagyonadó nem válthatja ki a vagyon­vissza­szerzést!

A Magyar Nemzeti Vagyonvédelmi és Visszaszerzési Hivatal felállásával új korszak kezdődik, de a Blochamps Capital szerint egy alapelvet már most ki kell mondani: a vagyonadó nem jelenthet sem jogi, sem politikai felmentést a jogellenesen megszerzett vagyonok vizsgálata alól, és hangsúlyosan tisztázandó, hogy a vagyonadó és a vagyonvisszaszerzés alig bír közös metszettel.
2026. 08. 03. 20:00
Megosztás:

17 milliárd dollár tűnt el a stabilcoin-piacról, mégis rekordot döntött a forgalom

A stabilcoinok teljes piaci kapitalizációja a májusi történelmi csúcsról 304 milliárd dollár közelébe csökkent. A 17 milliárd dolláros visszaesés első pillantásra komoly figyelmeztetésnek tűnhet, a háttérben azonban nem egy újabb Terra-típusú összeomlás körvonalazódik. Miközben ugyanis kevesebb stabilcoin van forgalomban, a tranzakciós volumen rekordot dönt, vagyis a digitális dollárok minden korábbinál intenzívebben mozognak a blokkláncokon.
2026. 08. 03. 19:00
Megosztás:

10 nap, 140 ezer látogató, 40 helyszín, 4300 program – számokban így festett az idei Művészetek Völgye

Vasárnap véget ért az ország legnagyobb összművészeti fesztiváljának jubileumi kiadása. Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend idén is rengeteg Völgylakót fogadott, a szervezők pedig már el is kezdtek a következő 35 éven dolgozni. A jövő évi fesztivál időpontját már be is jelentették, és elindult a kedvezményes bérlet értékesítés is. 2027-ben július 23. és augusztus 1. között válhat mindenki Völgylakóvá immáron 36. alkalommal.
2026. 08. 03. 18:30
Megosztás:

Mi történt a Pesti Tőzsdén júliusban?

Júliusban ismét erősödött a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe: a BUX a hónap végén 146 688,57 ponton zárt, ami júniushoz képest közel 5 százalékos növekedést jelent.
2026. 08. 03. 18:00
Megosztás:

Öt új energiatárolót állított üzembe a Futureal Energy Partners

Maglódon, Fóton és Pátyon, a HelloParks logisztikai parkjainak öt helyszínén kezdték meg működésüket a Futureal Energy Partnershez tartozó FEH Solar One Kft. energiatároló rendszerei.
2026. 08. 03. 17:00
Megosztás:

Harmadik országban is elindult a magyar palackvisszaváltó szuperjármű

Elindult európai hódító útjára egy magyar innováció! A 2024-es hazai bevezetést követően külföldön is áttörést ért el a ReturMobil® visszaváltó rendszer. A megoldás kulcsszerepet játszhat az uniós palack-visszagyűjtési célok hatékony elérésében, segítve a helyi begyűjtési hálózatok optimalizálását.
2026. 08. 03. 16:00
Megosztás:

A Magyar Reklámszövetség csúcsidőben lekapcsolja digitális reklámfelületei világítását

Hétfőtől esti csúcsidőben lekapcsolja, napközben minimálisra veszi digitális reklámfelületei világítását a Magyar Reklámszövetség, amelynek közterületi reklám tagozata az MTI-hez eljuttatott közleményében csatlakozásra kér minden magyarországi szereplőt.
2026. 08. 03. 15:00
Megosztás:

Időskorú fogyasztókat érintő tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok vizsgálatát rendelte el az NKFH

Országos témavizsgálatot indít a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szépkorú fogyasztók fokozott védelme érdekében. A kormányhivatali ellenőrzések a szépkorúakat érintő tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok feltárására irányulnak, különös tekintettel azokra az esetekre, amikor a vállalkozások megtévesztéssel, sürgetéssel vagy a kiszolgáltatott helyzet kihasználásával próbálnak szerződést kötni.
2026. 08. 03. 14:00
Megosztás:

Trump szerint újraindulhatnak a tárgyalások az Egyesült Államok és Irán között

Hétfőn újraindulhatnak a tárgyalások az Egyesült Államok és Irán között a Hormuzi-szorosról és az iráni atomprogramról – közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
2026. 08. 03. 12:00
Megosztás:

Az emelkedő olajárak feljebb húzták a hozamokat

Az amerikai állampapírpiacon pénteken jelentős hozamemelkedés bontakozott ki, miután az olajárak tovább emelkedtek a globális kínálatot fenyegető geopolitikai kockázatok erősödése miatt.
2026. 08. 03. 11:00
Megosztás:

Kedvező vállalati gyorsjelentések segítették az amerikai indexek emelkedését a hét utolsó két napján

Emelkedéssel zártak pénteken a főbb amerikai indexek a júliusi hónap utolsó kereskedési napján, miközben a befektetők nem törődtek államkötvények hozamának emelkedésével, ehelyett elsősorban a kedvező vállalati gyorsjelentésekre koncentráltak. A júliust azonban a technológiai szektor részvényeiből a hagyományos vállalatok felé irányuló tőkeáramlásnak köszönhetően az S&P 500 és a Nasdaq csökkenéssel zárta, miközben a Dow Jones enyhén emelkedni tudott.
2026. 08. 03. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek júliusban az európai indexek; a vártnak megfelelően gyorsult az euróövezet inflációja

Vegyesen zártak az európai részvénypiacok pénteken, ugyanakkor a pán-európai STOXX 600 index júliusban 1,2%-os, az elmúlt héten pedig 0,7%-os emelkedést könyvelhetett el, mivel az erős vállalati gyorsjelentések ellensúlyozták a közel-keleti feszültségek és a mesterséges intelligenciával kapcsolatos bizonytalanságok negatív hatását.
2026. 08. 03. 09:00
Megosztás:

Ma lejárnak a régi, könyvformátumú személyazonosító igazolványok

Ma lejárnak a 2000. január 1. előtt kiállított, könyvformátumú személyazonosító igazolványok az uniós szabályozással összhangban.
2026. 08. 03. 08:00
Megosztás:

Erősödött a hét végén a forint

Erősödött kissé a forint hétfő reggelre a péntek délutáni jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 03. 07:05
Megosztás:

Kapitány István: 700 megawattal kevesebbet fogyasztottak a csúcsidőszakban a magyarok

Vasárnap este 19 órakor, a csúcsidőszakban 5700 megawatt volt az ország terhelése a tervezett 6400 helyett, így 700 megawattal fogyasztottak kevesebbet a magyarok - jelentette be a gazdasági és energetikai miniszter a Facebook-oldalán vasárnap este.
2026. 08. 03. 06:00
Megosztás:

Meddig marad a forróság, mikor lesz enyhülés?

Hétvégéig marad a forróság, néhány Celsius-fokos enyhülés csak szombattól jöhet - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 08. 03. 05:00
Megosztás:

A hibrid munka lett a hallgatók egyik legfontosabb elvárása

A Corvinuson tanuló diákok többsége már az egyetemi évek alatt dolgozik, a diploma munkaerőpiaci értékét egyre erősebbnek látja, és pályakezdőként elsősorban rugalmas, hibrid munkavégzést kínáló munkahelyet keres – derül ki a Corvinus friss felméréséből.
2026. 08. 03. 04:00
Megosztás:

A pancsovai olajfinomító is leállhat a Duna alacsony vízállása miatt

A pancsovai olajfinomító működését is veszélyezteti a Duna történelmi mélypontra süllyedt vízállása a szerb elnök szerint, aki vasárnap közölte, ha a helyzet tovább romlik, ideiglenesen le kell állítani a finomítót.
2026. 08. 03. 03:00
Megosztás:

Az augusztusi családi pótlék kifizetése így fog zajlani

Augusztusban a megszokottnál is fontosabbá válik, hogy a családok pontosan kövessék a családi pótlék folyósítását.
2026. 08. 03. 02:00
Megosztás:

Jogszabályi döntés! A nyugdíj nem feltétlenül indul el automatikusan

Sokan úgy gondolják, hogy a 65. életév betöltését követően az állam automatikusan kiszámítja és folyósítani kezdi az öregségi nyugdíjat. A valóságban azonban a korhatár elérése önmagában általában nem indítja el a kifizetést: az érintettnek kérelmet kell benyújtania, és meg kell jelölnie azt is, hogy melyik naptól kéri az ellátás megállapítását.
2026. 08. 03. 01:00
Megosztás: