Negyedmillió forintot dobnának a felvevők után, mégis alig kell a Babaváró

Hatalmas akciókkal fordulnak rá az év utolsó két hónapjára a Babavárót kínáló pénzintézetek – akár 250 ezer forintnyi, azonnal felhasználható jóváírást kaphatnak az igénylők – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Kell is a marketing: bár a termék a CSOK Plusz és a piaci hitelek önerejeként is felhasználható, nagyon gyér a kereslet iránta – pedig a bankok a magas kamattámogatás miatt szeretik.

Negyedmillió forintot dobnának a felvevők után, mégis alig kell a Babaváró

Hiába emelték a Babaváró konstrukcióban elérhető összeget 10-ről, 11 millió forintra, augusztus végéig a babaváró az amúgy messze nem acélos 2023-as év első nyolc hónap adatát tudta csak felülmúlni – emlékeztet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 

Az év első 8 hónapjában megkötött 15 194 szerződés mindössze 5 százalékos bővülést jelent éves szinten, és bár a kihelyezett 165 milliárdos összeg ugyan 15,3 százalékos növekedést mutat, ám ebből 10 százalék a keretösszeg emelésnek köszönhető. A 2022-es adatokhoz képest a szerződések száma lényegében megfeleződött, a kihelyezett összeg 44 százalékkal csökkent.

Kimaxolható támogatás – önerő nélküli lakásvásárlás

A nem túl erős kereslet annak fényében meglepő, hogy a Babaváró az első 5 évben kamatmentesen vehető fel, sőt az első gyermek megszületésével a kamatmentesség már a teljes futamidőre biztosított. A 2. gyermek megszületésével a tőke 30, a 3. világra jöttével pedig a teljes tartozást elengedik. 

A mostani helyzetben nagyon úgy fest, hogy a másik családtámogatási termék, a CSOK Plusz kannibalizálja a Babaváró hitelt. A január elsejétől elérhető, maximum 50 millió forintos, 3 százalékos kamaton elérhető hitelből augusztus végéig 9 266 darabot folyósítottak a bankok 206 milliárd forint értékben. 

Pedig – emlékeztet Gergely Péter – a Babaváró kiválóan alkalmas arra, hogy a CSOK Plusz vagy piaci lakáshitel mellé önerőként szolgáljon. Miután a jogszabály a fiatal családok esetében 10 százalékos önerőt vár el, a Babaváró önmagában egy 100 millió lakás önereje is lehet. Igaz ehhez – jegyzi meg a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője – a 3 gyermekre vállalt, maximális, 50 milliós CSOK Plusz mellett piaci hitel felvételére is szükség van, és a jelenlegi kamatszintek mellett minimum 960 ezer forintos nettó jövedelmet kell igazolnia a családnak. 

Ugyanakkor egy 61 millió forintos lakás megvásárlásához elegendő a Babaváró és a CSOK Plusz felhasználása és ehhez a szabályok értelmében csak 650 ezer forintos nettó családi jövedelem igazolása szükséges. A havi törlesztőrészlet az első 12 hónapban – amikor a CSOK Plusznál csak kamatot kell fizetni – 171 000 forint lesz, míg a második évtől a családnak 390 ezer forintot kell havonta törlesztésre költenie.

Negyedmillió forintot adnak

Azt, hogy a Babaváró hitel kedves a bankoknak, a konstrukció kamattámogatása biztosítja. Bár januártól ennek mértéke kissé csökkent, az 5 éves állampapírhozam 1,1 százalékkal növelt értéke +1 százalékos, jelenleg 6,86% százalékos az államtól kapott összeg igen kedvezőnek mondható. Ebből eddig is bőven jutott akciózásra is, és most év végére ezek az akciók felpörögtek – jó eséllyel azért, hogy a bankok hozzák a terveiket – vélekedik Gergely Péter.

A CIB Banknál novemberig a Babavárót igénylők választhattak a 150 ezer forintos jóváírás és egy 180 ezer forint értékű, a Doktor24 egészségügyi szolgáltatónál beváltható kupon között. Novembertől a magánegészségügyi szolgáltató szolgáltatásait már nem lehet kuponnal fizetni, ám az így egyedüli opcióként megmaradt havi jóváírási összeget 250 ezer forintra emelték – ez jelenleg a legmagasabb összeg, amit közvetlenül a Babaváró felvételével el lehet érni a piacon. A jóváíráshoz december 6-ig kell igényelni a Babavárót és 2025. február 12-ig meg kell történnie a hitel folyósításának is. 

Bár novembertől a Gránit Banknál a korábbi 180 ezer forintról 160 ezer forintra csökkent a Babaváró hitel folyósításakor ajándékpénzként jóváírt összeg, ám a bank továbbra is gálánsan honorálja azt, ha valaki számlát nyit náluk. Ha a házaspár mindkét tagja számlát nyit, akkor további 80 ezer forintot utal a bank, ha csak egy új számla nyílik, a többlet jóváírás összege 40 ezer forint. Vagyis a kedvezmények kimaxolásával 240 ezer forinttal indulhatunk neki a maximum 11 millió forintos hitel mellett a gyermekvállalásnak.

A számlán jóváírt összeg tekintetében az MBH Bank is szűkmarkúbbnak bizonyul, mint októberben: a korábbi 150 ezer forint helyett már csak 130 ezret írnak jóvá a számlánkon november után, minimum 10 milliós Babaváró igénylése esetén. Ugyanakkor visszavonásig, de legkésőbb jövő január végéig minden a fenti igénylési feltételnek megfelelő fiatal házaspár 50 ezer forint összegű Brendon ajándékkártyát kap, amit 2 éven belül a bababolt hálózat áruházaiban és a webáruházában használhatnak fel. 

A BiztosDöntés.hu összevetése szerint a többi pénzintézet egyelőre kitart korábbi akciói mellett: az Erste, az UniCredit, a MagNet és a Raiffeisen 150 ezer, a K&H 160 ezer forintos jóváírást ad a Babaváró hitel folyósítása után.

Ősszel is magas fordulatszámon teljesít a turizmus – szeptemberben 8%-kal pihentek többen

Magyarország a hazai és a nemzetközi utazók számára is egyre vonzóbb turisztikai desztinációvá válik. 2025 szeptemberében több mint 1,6 millió vendég érkezett a hazai szálláshelykere, ami 8,3%-kal több, mint 2024 azonos időszakában. A szálláshelyek 3,8 millió vendégéjszakát regisztráltak, 5,6%-kal többet, mint tavaly szeptemberben.
2025. 10. 30. 14:00
Megosztás:

Növekszik a gyertyák exportja Magyarországról 2020 és 2024 között. A fő célpiacok: Németország, Dánia és Csehország

November 1-jén, mindenszentek napján Magyarországon is milliók gyújtanak gyertyát a temetőkben, hogy megemlékezzenek elhunyt szeretteikről. Bár az ünnep elsősorban lelki jelentőséggel bír, a külkereskedelmi adatok azt mutatják, hogy a gyertyaipar gazdasági szempontból is fontos szerepet tölt be. Az Akcenta, a Nemzetközi Kereskedelmi Központ (ITC) adatai alapján készült elemzése szerint Magyarország gyertyaexportja 2020 és 2024 között 34,8 millió euróról 54,2 millió euróra nőtt. Bár 2023-hoz képest 9,3%-os visszaesés figyelhető meg, az ágazat továbbra is pozitív külkereskedelmi egyenleget mutat – 2024-ben ez 4,06 millió eurót tett ki.
2025. 10. 30. 13:30
Megosztás:

A Bitget és a Nansen közös jelentése 23,1 milliárd dolláros intézményi likviditási növekedést mutat, miközben a Bitget UEX újradefiniálja a piaci hozzáférést

A világ legnagyobb univerzális tőzsdéjeként (Universal Exchange – UEX) ismert Bitget a Nansennel közösen készített új likviditási elemzésben kapott kiemelt szerepet, amely a kriptovaluták intézményi elfogadásában betöltött gyorsuló szerepét vizsgálja.
2025. 10. 30. 13:00
Megosztás:

Továbbra sem tudott igazán megindulni a magyar gazdaság

2025 harmadik negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye 0,6%-kal haladta meg az előző év azonos negyedévét. A második negyedévhez képest stagnált a GDP.
2025. 10. 30. 12:30
Megosztás:

Megegyezett a közös programban az új kormánykoalícióról tárgyaló három cseh párt

Megegyezett a közös programban - amely a jövőbeni kormányprogram alapját, lényegét fogja képezni - szerdán Prágában az új kormánykoalíció létrehozásáról tárgyaló három cseh párt.
2025. 10. 30. 12:00
Megosztás:

Az XRP túlteljesítette a Bitcoin, Ethereum és Solana együttes piaci kapitalizációját a harmadik negyedévben

A vezető elemzőcég, a Messari kedden tette közzé a „State of the XRP Ledger” című jelentését, amely az XRP Ledger növekvő erejét emeli ki az idei év harmadik negyedévében.
2025. 10. 30. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak ma a befektetők?

Többnyire a negatív tartományban álltak ma reggel az ázsiai-csendes-óceáni térség tőzsdéi.
2025. 10. 30. 11:00
Megosztás:

A Fed döntését követően emelkedett az amerikai 10 éves hozam, miközben az európai hosszú hozamokban nem volt érdemi mozgás

A Fed tegnap a vártnak megfelelően 25 bázisponttal, 3,75-4%-ra csökkentette az irányadó kamat célsávját, egy döntéshozó 50 bázispontos vágásra szavazott, egy pedig tartásra.
2025. 10. 30. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a Wall Street vezető indexei

A szerdai kereskedés során vegyesen zártak az amerikai részvénypiacok.
2025. 10. 30. 10:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a mértékadó nyugat-európai indexek

Vegyesen zártak tegnap a főbb európai részvénypiacok. Az első becslés szerint a spanyol gazdaság 0,6%-kal nőtt az előző negyedévhez képest a harmadik negyedévben, ami elmarad a második negyedévi 0,8%-tól, de összhangban van a várakozásokkal.
2025. 10. 30. 09:30
Megosztás:

A magyar közbeszerzési rendszer még Brüsszel szerint is a harmadik legjobb Európában

„A GVH erős támasz a közbeszerzési kartellek feltárásában” – hívta fel a figyelmet Rigó Csaba Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) „Tízéves a közbeszerzési törvény” című konferenciáján, Budapesten. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke aláhúzta: a nemzeti versenyhatóság figyel és határozottan fellép a kartell megállapodásokkal szemben. A GVH évente több mint 1500 tendert vizsgál, amely nemzetközi összevetésben is figyelemre méltó.
2025. 10. 30. 09:00
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 10. 30. 08:30
Megosztás:

Megállt a külpiaci növekedés – trend vagy átmenet?

Megtorpant a külpiaci nyitás a hazai nagyvállalatok körében: az exportkilátások látványosan romlottak, a korábbi növekedési várakozásokat csökkenő tendencia váltja. A vállalatvezetők óvatosabbá váltak, a külpiacokra lépést egyre kevesebben tervezik, miközben az exportból származó árbevétel csökkenésére számítók aránya folyamatosan nő. A bizonytalan nemzetközi hangulat és az aktuális gazdaságpolitikai kérdőjelek tovább erősítik a kivárást.
2025. 10. 30. 08:00
Megosztás:

Ez a két tulajdonság ma többet érhet a diplománál a munkaerőpiacon

A WHC és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány közös kutatása szerint a vállalatok ma már nem csupán szakmai tudást, hanem egyre inkább speciális személyes készségeket és kompetenciákat keresnek a munkavállalókban. A tanulmány rávilágít, hogy a digitalizáció és a zöld átállás korában a tehetség fogalma átértékelődött: a kimagasló intellektuális képességek mellett a kreativitás, a komplex problémamegoldás és az erős motiváltság váltak a legfontosabb elvárásokká.
2025. 10. 30. 07:30
Megosztás:

Átadták Horvátország egyik legjelentősebb infrastrukturális beruházását, a Rijeka Gateway konténerterminált

Hivatalosan is átadták szerdán a fiumei Rijeka Gateway konténerterminált. Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök az ünnepélyes megnyitón Horvátország egyik legjelentősebb logisztikai és infrastrukturális beruházásának nevezte a projektet, és hangsúlyozta, hogy az mintaszerű példája az állam és a magánszféra együttműködésének a kritikus infrastruktúrák fejlesztésében.
2025. 10. 30. 07:00
Megosztás:

Élő osztós játékok online: Valódi élmények otthonról

Az online kaszinók az elmúlt években világszerte egyre népszerűbbé váltak, hiszen lehetővé teszik, hogy a játékosok kényelmesen, otthonról élvezhessék a kaszinó izgalmát. Mint az online szerencsejátékok szakértője, én, István Hefler, gyakran figyelem, hogyan váltak az élő osztós játékok a legkedveltebb részévé az online kaszinóknak.
2025. 10. 30. 06:59
Megosztás:

Megjelent a madárinfluenza egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében

A madárinfluenza vírus magas patogenitású, H5N1 altípusát igazolták egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei pecsenyekacsa-tartó gazdaságban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vizsgálatai; az állomány felszámolása azonnal megkezdődött, a járványügyi nyomozás folyamatban van - közölte a hatóság szerdán a honlapján.
2025. 10. 30. 06:30
Megosztás:

Betéti akciókkal is várják a Takarékossági Világnapot a bankok

Az idén az október utolsó napjára eső Takarékossági Világnap idején is futnak vonzó kondíciókat kínáló banki betéti akciók – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu. Az akciók viszont kellenek is, hiszen a betétben tartott pénz legnagyobb része változatlanul lekötés nélkül pihen a folyószámlákon.
2025. 10. 30. 06:00
Megosztás:

Magyarországon egyre több űr- és védelmi ipari cég keltheti fel a befektetők érdeklődését

Magyarországon egyre több olyan szereplő van az űr- védelmi iparban, amelyek felkelthetik a magánbefektetők érdeklődését - mondta az NGM technológiáért, űriparért és védelmi iparért felelős helyettes államtitkára a 9. Venture Capital Summit elnevezésű konferencián szerdán Budapesten.
2025. 10. 30. 05:30
Megosztás:

Megduplázzák a Demján Sándor Tőkeprogramban egy vállalkozásba befektethető tőke maximális összegét

A vállalkozói igények alapján 200 millió forintról 400 millió forintra emelkedik a Demján Sándor Tőkeprogramban (DSTP) egy vállalkozásba befektethető tőke maximális összege - jelentette be Hunyadi László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára a 9. Venture Capital Summit elnevezésű konferencián szerdán Budapesten.
2025. 10. 30. 05:00
Megosztás: