Novemberben csökkent a világ acéltermelése

Csaknem tíz százalékkal csökkent a világ acéltermelése novemberben az egy évvel korábbihoz képest a nemzetközi acélipari szövetség, a World Steel Association (WSA) adatai szerint.

Novemberben csökkent a világ acéltermelése

A szervezet honlapján szerdán közölt adatok szerint a világ acéltermelése novemberben 143,3 millió tonna volt, 9,9 százalékkal kisebb a tavaly novemberinél.Az idén az első tizenegy hónapban 1,753 milliárd tonna volt a világ acéltermelése, 4,5 százalékkal nagyobb a tavaly azonos időszakinál.
    
A WSA 64 ország acéltermelőit fogja össze, tagjai a világ acéltermelésének mintegy 98 százalékát adják.
    
Afrika acéltermelése 37,4 százalékkal, 1,5 millió tonnára nőtt novemberben tavaly novemberhez képest. Az ázsiai és csendes-óceáni térség acéltermelése 15,5 százalékkal, 98,3 millió tonnára csökkent. A Független Államok Közösségéé (FÁK) 5,8 százalékkal, 8,8 millió tonnára, az Európai Unió termelése 3,7 százalékkal, 12,9 millió tonnára, minden más európai országé 4,4 százalékkal, 4,3 millió tonnára emelkedett. A Közel-Kelet acéltermelése 5,3 százalékkal, 3,8 millió tonnára esett, Észak-Amerikáé 9,3 százalékkal, 9,7 millió tonnára bővült, míg Dél-Amerika acéltermelése 3,5 százalékkal, 3,9 millió tonnára nőtt.
    
A világon messze legnagyobb acélgyártó Kína novemberi termelése tavaly novemberrel összevetve 22 százalékkal, 69,3 millió tonnára esett, a második legjelentősebb acéltermelő Indiáé ugyanakkor 2,2 százalékkal, 9,8 millió tonnára nőtt. A harmadik legnagyobb termelő, Japán acélgyártása novemberben 8 millió tonna volt, 10,7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
    
A sorrendben negyedik legnagyobb acélgyártó Egyesült Államok termelése 13,8 százalékkal, 7,2 millió tonnára emelkedett, az ötödik legnagyobb gyártóé, Oroszországé pedig 9,4 százalékkal, 6,5 millió tonnára bővült.
    
A sorban következő Dél-Korea acéltermelése 2,7 százalékkal, 5,9 millió tonnára nőtt, Németországé 0,3 százalékkal, 3,4 millió tonnára csökkent, Törökországé 6,1 százalékkal, 3,4 millió tonnára emelkedett, Brazíliáé 2,5 százalékkal, 3,1 millió tonnára bővült, míg a tizedik helyen álló Iráné 5,2 százalékkal, 2,7 millió tonnára esett.
    
A WSA számításai szerint tavaly 0,9 százalékkal, 1 milliárd 829 millió tonnára zsugorodott a globális acéltermelés. A legnagyobb acélgyártó Kína termelése ugyanakkor 5,2 százalékkal 1 milliárd 53 millió tonnára nőtt. Kína részesedése a világ acéltermelésében tavaly 56,5 százalékra emelkedett a 2019. évi 53,3 százalékról.
    
A World Steel Association kimutatása szerint 2019-ben 3,4 százalékra lassult a világ acéltermelésének növekedése a 2018. évi 4,8 százalékos bővülés után.

Lassú élénkülés, kevesebb álláslehetőség és óvatosabb béremelés – ezek jellemezték a 2025-ös magyar fehérgalléros munkaerőpiacot

A demográfiai kihívások és a gazdasági stagnálás kettős szorításában telt a 2025-ös év a hazai munkaerőpiacon. Miközben a gazdasági környezet óvatosságra intette a piaci szereplőket, a szakemberhiány arra ösztönözte a vállalatokat, hogy újragondolják megtartási stratégiájukat. A WHC Csoport éves, fehérgalléros munkaköröket és béreket vizsgáló körképe szerint az elmúlt évet leginkább a stabilitás iránti igény és a technológiai fejlődés üteme közötti egyensúlykeresés határozta meg.
2026. 02. 16. 14:30
Megosztás:

Hitelezési fordulat februártól: az energetikai besorolás dönt az önerőről

2026. február 16-tól a finanszírozási arány – vagyis a hitel és az ingatlan értékének aránya – már nemcsak a település típusától, hanem a vásárolt ingatlan energetikai besorolásától is függ az OTP Banknál életbe lépő szabályok szerint – áll a money.hu legfrissebb elemzésében. Míg a fővárosban és a kiemelt városokban továbbra is elég lehet a 10% önerő, a korszerűtlenebb vidéki házaknál a vételár jóval nagyobb, akár 30-40%-át is zsebből kell kifizetniük a vevőknek.
2026. 02. 16. 14:00
Megosztás:

A MET Csoport átadta második naperőművét Olaszországban

A svájci központú MET Csoport sikeresen üzembe helyezte legújabb naperőművét az olaszországi Caltignagában. Ez jelentős mérföldkő a MET országon belüli megújulóenergia-bővítési stratégiájában.
2026. 02. 16. 13:00
Megosztás:

A vállalkozók nem ússzák meg: sorban jelentik be a díjemeléseket a bankok

Egymás után jelentik be a bankok az inflációs díjemeléseket a vállalkozói számlacsomagoknál. A BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatok szerint az UniCredit Bankkal már ötre emelkedett azoknak a szolgáltatóknak a száma, amelyeknél hamarosan a tavalyi inflációval drágábban bankolhatnak a vállalkozások. Az OTP Bank ugyanakkor egyelőre eltekint a mikrovállalkozói számlák díjemelésétől. A lakosság egyelőre mentesül a díjemelésektől, bár az alapszámla havidíj-mentessége megszűnik.
2026. 02. 16. 12:30
Megosztás:

A magyarok bíznak a Gondosóra programban

A magyarok bíznak a nemzetközi szinten is egyedülálló Gondosóra programban, amely amellett, hogy növeli az idősek biztonságát és valódi segítséget nyújt, még a generációk közötti együttműködést is segíti - hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára vasárnap a szerencsi Kulcsár Anita Városi Sportcsarnokban rendezett Gondosóra családi napon.
2026. 02. 16. 12:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők hétfőn?

Ünnepnapok és a kiábrándító japán GDP-adat következtében visszafogott a kereskedés ma reggel az ázsiai részvénypiacokon. Kínában, Hongkongban és Dél-Koreában ma ünnepnapok miatt zárva tartanak a tőzsdék. Japánban a vártnál gyengébb előzetes negyedik negyedévi GDP-adat jelent meg, az évesített 0,2%-os növekedés jóval elmarad az 1,6%-os konszenzustól, miközben a harmadik negyedévre vonatkozó 2,3%-os évesített negyedév/negyedéves csökkenést is 2,6%-ra rontották. A Nikkei így megpihent a múlt pénteki szint közelében, kifulladt a múlt heti lendület, melyet a fiskális lazításra törekvő kormánypárt egy héttel korábbi történelmi választási győzelme fűtött. Az elmúlt hét egészében a Nikkei 5%-kal került feljebb, a tajvani benchmark 6%-ot emelkedett, míg a technológia-hangsúlyos dél-koreai Kospi 8%-ot rallizott. A határidős részvényindexek zöldben állnak ma reggel az USA és Nyugat-Európa főbb mutatóit tekintve.
2026. 02. 16. 11:30
Megosztás:

Pénteken tovább estek a hozamok a fejlett kötvénypiacokon, némileg erősödtek a kamatcsökkentési várakozások az USA-ban

Bár a késéssel érkező januári munkapiaci adatok minden fronton erősebbek voltak a vártnál, a megelőző heti kereskedés a fejlett kötvénypiacon érdemi hozamesést hozott. Egyrészt a kezdeti ugrás után enyhült Japánban a túlzott költekezéstől való félelem és megállt a jen hozamok emelkedése. Az USA-ban pedig a hét első felében a vártnál gyengébb lett a kiskereskedelmi forgalom, a negyedik negyedéves bérköltség-emelkedés, majd pénteken végül a januári inflációs adatok is alacsonyabbak lettek a vártnál. Ráadásul az amerikai részvénypiacok és a nemesfémek jelentős csütörtöki esése után a kötvények felé menekültek a befektetők.
2026. 02. 16. 11:00
Megosztás:

A csütörtöki nagy eladási hullámot követően pénteken enyhén korrigált a Dow és az S&P500

Az egy nappal korábbi eladási hullámot követően enyhén korrigáltak pénteken a tengerentúli részvényindexek, az S&P500, a Dow és a Nasdaq100 0,1-0,2%-kal kerültek feljebb. A vártnál kedvezőbb januári inflációs adatok ugyan javítottak a hangulaton, azonban a befektetőket továbbra is nyomasztják az AI térhódításával kapcsolatos aggodalmak. A Nasdaq Composite 0,2%-ot csúszott vissza, az S&P szektorindexei közül a legnagyobb visszaesést a távközlési és az IT-cégek szenvedték el.
2026. 02. 16. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zárt pénteken Európa, a hét egészét tekintve feljebb araszoltak a főbb indexek

Vegyesen zárult a pénteki kereskedés Európában, a Stoxx600 0,1%-kal morzsolódott le, miközben a DAX 0,3, a FTSE100 0,5%-os nyereséget könyvelhetett el. A befektetőket továbbra is a mesterséges intelligencia egyes iparágakat felforgató hatása aggasztotta egy nappal az USA-ban tapasztalt nagyobb lefordulást követően. A legnagyobb veszteséget a pénzügyi szolgáltatók szenvedték el pénteken, a Stoxx600 bankindexe több mint 3%-ot esett, az olasz benchmark, a FTSE/MIB pedig, melyben felülreprezentáltak a pénzintézetek, 1,7%-ot gyengült. Jól szerepelt viszont a védelmi szektor, a repülőgépipari Safran 8%-kal rekord magasra ugrott azt követően, hogy növekvő bevételt és profitot prognosztizált 2026-ra. Jól szerepeltek a technológiai cégek is, a CapGemini 5%-ot rallizott, miután a várakozásainál erősebb negyedéves számokat tett közzé.
2026. 02. 16. 10:00
Megosztás:

Egy hónapig lehet még kérni az szja-bevallás tervezetének postázását

Míg 2018-ban 740 ezren igényelték az szja-bevallás tervezetének postai kiküldést, addig 2025-ben már csak 75 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Egyre többen választják a NAV online felületeit, de aki továbbra is papíralapon intézi, még egy hónapig kérheti a postázását - hívta fel a figyelmet hétfői közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 02. 16. 09:30
Megosztás:

A Béketanács tagállamai dollármilliárdokat ajánlottak Gáza számára

A Béketanács tagállamai több mint 5 milliárd dollárt ajánlottak fel a Gázai övezet újjáépítésére, valamint humanitárius segítségként - közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap a kezdeményezésére alakult testület közelgő washingtoni csúcstalálkozója előtt.
2026. 02. 16. 09:00
Megosztás:

Fizetés nélkül dolgoznak az amerikai repülőterek biztonsági alkalmazottai

Fizetés nélkül dolgoznak az amerikai repülőtereken biztonsági ellenőrzéseket végző szövetségi szervezet alkalmazottai a bevándorlási hatóság körüli politikai vita következtében, ami újabb részleges kormányzati leálláshoz vezetett.
2026. 02. 16. 08:30
Megosztás:

Erősödött hétfő reggelre a forint

Erősödött a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 16. 08:00
Megosztás:

Trump: a Béketanács tagállamai dollármilliárdokat ajánlottak Gáza számára

A Béketanács tagállamai több mint 5 milliárd dollárt ajánlottak fel a Gázai övezet újjáépítésére, valamint humanitárius segítségként - közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap a kezdeményezésére alakult testület közelgő washingtoni csúcstalálkozója előtt.
2026. 02. 16. 07:00
Megosztás:

Idén már csaknem 70 ezren kérték az anyakedvezményeket online a NAV-nál

Idén már majdnem 70 ezren kérték az anyakedvezményeket online a NAV-nál - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken.
2026. 02. 16. 06:00
Megosztás:

A WLP korszerű logisztikai csarnokot épített Ebesen

A belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező Weerts Logistics Parks (WLP), a nemzetközi logisztikai piac szereplője a kelet-magyarországi régió gazdasági erősödésére reagálva 11 500 négyzetméter alapterületű, korszerű logisztikai csarnokot épített Ebesen, a beruházás értéke mintegy 41 millió euró volt - közölte a WLP az MTI-vel.
2026. 02. 16. 05:00
Megosztás:

Megerősítette Románia befektetésre ajánlott besorolását a Fitch Ratings

Megerősítette Románia befektetésre ajánlott negatív kilátású "BBB-" besorolását a Fitch Ratings.
2026. 02. 16. 04:00
Megosztás:

Te vásárolsz boltban? Akkor vesztes vagy!

Magyarországon az adóbevételek GDP-hez viszonyított aránya továbbra is elmarad az Európai Unió átlagától, ugyanakkor a különbség már nem jelentős. Az Eurostat adatai szerint az EU-tagállamokban az adóbevételek aránya a GDP közel 40 százalékát teszi ki, ami némileg magasabb a magyarországi értéknél – derül ki a Niveus elemzéséből.
2026. 02. 16. 03:00
Megosztás:

Dobhatod az összes sárga csekket a kukába! Vége, más van helyette

Ha számok szintjén nézzük a helyzetet, jól látszik, milyen mélyen beépült a sárga csekk a mindennapokba. A korábbi évek adatai alapján Magyarországon még mindig több tízmillió csekkbefizetés történik évente, ami azt jelenti, hogy a teljes lakosságra vetítve fejenként évente több csekk jut, a csecsemőktől az idősekig. Felmerül a kérdés: valóban indokolt még mindig időt, energiát és pénzt áldozni a postai sorban állásra egy elavult fizetési forma miatt?
2026. 02. 16. 02:00
Megosztás:

Nyugdíjba készülsz? Akkor tudd, hogy ezeket az iskolai éveket számítják most be!

Tanulmányi időszakok beszámítása szolgálati időként a nyugdíj megállapításánál a hatályos törvény rendelkezései szerint.
2026. 02. 16. 01:00
Megosztás: