Öregségi résznyugdíj - lehet, hogy Ön is kaphat ilyet?

Öregségi résznyugdíjra az a személy jogosult, aki betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, és legalább húsz helyett legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik. Mi történik abban az esetben, amikor a nyugdíjkorhatár betöltéséig az öregségi teljes nyugdíj megállapításához szükséges legalább húsz év szolgálati idő megszerzése nem történt meg?

Öregségi résznyugdíj - lehet, hogy Ön is kaphat ilyet?

Feltétlenül tovább kell dolgozni, hogy a hiányzó szolgálati idő évek megszerzésre kerüljenek?

Nem feltétlenül, ebben az esetben lehet megoldás az öregségi résznyugdíj igénybe vétele, ha legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik az érintett személy.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 18. §-a szerint öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, és rendelkezik legalább húsz év szolgálati idővel.

Öregségi résznyugdíjra az a személy lesz jogosult, aki betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, és legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik.

Mindkét nyugellátás igénybe vehető akár a biztosítási jogviszony (például munkaviszony) fenntartása, akár megszüntetése mellett.

Az öregségi résznyugdíj kizárólag a szolgálati idő rövidsége esetén nyújt megoldást, a nyugdíjkorhatárhoz képest alacsonyabb életkor esetén nem.

A korhatár betöltése előtt csak egy nyugdíjba vonulási lehetőség van: a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátása vehető igénybe életkortól függetlenül, a negyven év jogosultsági idő meglététől.

Öregségi nyugdíjkorhatár

- aki 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap,

- aki 1953-ban született, a betöltött 63. életév,

- aki 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap,

- aki 1955-ben született, a betöltött 64. életév,

- aki 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap,

- aki 1957-ben vagy azt követően született, annak a betöltött 65. életév.

2023-ban az 1958-ban születettek töltik be nyugdíjkorhatárukat a 65. születésnapjukon.

Attól az időponttól kezdve, amikor a nyugdíjjogosultság mindkét feltétele (életkor és szolgálati idő) megszerzésre került, már kérhető akár az öregségi résznyugdíj, akár az öregségi teljes nyugdíj megállapítása.

Mindkét korbetöltött öregségi nyugdíj esetében, amennyiben a nyugdíj–jogosultsághoz szükséges, a szolgálati idő követelmény teljesítéséhez egy kedvező lehetőség is rendelkezésre áll.

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 48.§ (4) bekezdésében foglaltak szerint szolgálati idő szerzése érdekében megállapodás köthető, ha az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges húsz év szolgálati időből, illetve az igénylőre irányadó nyugdíj korhatár 1997. december 31-e utáni betöltése esetén az öregségi résznyugdíjhoz szükséges tizenöt év szolgálati időből legfeljebb öt év hiányzik. Ez a megállapodás kizárólag a nyugdíj jogosultsághoz hiányzó, legfeljebb öt év szolgálati időre köthető.

Abban az esetben, ha a nyugdíjjogosultság már bekövetkezett, és nincs olyan ok, amely miatt feltétlenül, már ekkor igénybe kellene venni a nyugdíjat, célszerű átgondolni, hogy mikortól kérjük az ellátást. Ez különösen igaz abban az esetben, amikor a korhatár betöltéskor a személy szolgálati ideje alapján még csak résznyugdíjra lenne jogosult.

2023-ban a korhatárt ebben az évben betöltőkön kívül sok olyan személy is dönthet a nyugdíj igény benyújtása mellett, aki már a korábbi években betöltötte a nyugdíj korhatárát, de valamilyen ok miatt eddig nem kérte az öregségi nyugdíj megállapítását.

Ilyen ok lehet például a nyugdíj növelésre való jogosultság szerzése, ha lehet, minél hosszabb növelésre jogosító időszakkal.

A Tny. 21.§ (2) bekezdése szerint aki betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, rendelkezik legalább húsz év szolgálati idővel, és a nyugdíj megállapítása nélkül legalább harminc naptári napra szolgálati időt szerez, nyugdíj növelésben részesül. A nyugdíj növelés mértéke minden harminc nap után az öregségi nyugdíj 0,5%-a. Ez igen kedvező helyzetet teremt, mert a nyugdíj növeléssel az öregségi nyugdíj összege a megállapítása alapjául szolgáló havi átlagkeresetet meghaladhatja.

Ez a lehetőség azonban az öregségi résznyugdíjra jogosultak esetében természetesen nem áll fenn, mivel a szabály legalább húsz év szolgálati idő meglétéhez köti a nyugdíjnövelés megállapíthatóságát.

A Tny. 82.§-a szerint nem kérhető résznyugdíjra való jogosultság esetén a nyugdíj rögzítése, azaz folyósítás nélküli megállapítása sem, mert a korhatár betöltése mellett ez esetben is legalább húsz év szolgálati idő szükséges a rögzítéshez.

A nyugdíjkorhatár betöltésekor még csak öregségi résznyugdíjra jogosult személy esetében az azonnali nyugdíjba vonulás helyett általában a nyugdíj igénylés elhalasztása és a munka folytatása a jobb megoldás, hogy az így szerzett további szolgálati idővel a teljes nyugdíjhoz szükséges húsz év szolgálati idő elérése megtörténhessen. Ha pedig ez nem teljesíthető, a további szolgálati idő szerzés a résznyugdíj összegénél lehet kedvező.

A nyugdíj összege ugyanis erőteljesen függ a szolgálati idő hosszától is, A résznyugdíjhoz minimálisan szükséges tizenöt év szolgálati idő esetén a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset 43 százaléka lesz a nyugdíj összege, a résznyugdíj „felső határa”, tizenkilenc év szolgálati idő esetén pedig már 51 százaléka.

Nagyon meg kell fontolni, hogy amennyiben folytatni szeretné a munkát a korhatárt betöltött, még csak résznyugdíjra jogosult személy, kérje-e, és mikortól a résznyugdíj megállapítását. Az öregségi nyugdíj megállapításától kezdve ugyanis (akár öregségi teljes nyugdíjról, akár öregségi résznyugdíjról van szó) további szolgálati idő nem szerezhető a nyugdíj melletti keresőtevékenységgel.

Befolyásolhatja a döntést az is, hogy az öregségi teljes nyugdíjnak van úgynevezett minimum összege, ami azt jelenti, hogy az öregségi nyugdíj legkisebb összegének jogszabályban meghatározott összegénél nem lehet kevesebb a nyugdíj összeg, ha a nyugdíj alapjául szolgáló havi átlagkereset ezt az összeget eléri, az öregségi résznyugdíjnak azonban ilyen minimuma nincs.

Az öregségi teljes és résznyugdíj közötti fenti, a nyugdíj összegéhez kötődő különbségeken túl nyugdíj szempontból nincs további eltérés e két, korbetöltéshez kötött nyugellátás között.

Mindkét nyugellátást azonosan megilleti a nyugdíjak évenkénti rendszeres emelése, a tizenharmadik havi nyugdíjra való jogosultság, és a különböző nyugdíjas kedvezmények.

Azonosak esetükben az öregségi nyugdíj folyósításának szüneteltetésére vonatkozó rendelkezések is.

forrás: adó.hu

A Dyson bemutatja legvékonyabb, ultrakönnyű és higiénikus nedves-száraz tisztítóját, a PencilWash™-t

A könnyed irányíthatóságra és higiénikus nedves tisztításra tervezett új, 38 mm-es PencilWash™ gyorsan száradó felületet hagy maga után, miközben hatékonyan távolítja el a kiömlött folyadékokat és a makacs foltokat.
2026. 02. 19. 16:45
Megosztás:

Aki kivárt, lemaradt: hetek alatt elkapkodták a keresett kategóriákba tartozó ingatlanokat

A tavalyi év második felében látványosan felgyorsult az ingatlanpiac: a jó állapotú, megfelelően árazott lakások – különösen a panellakások – akár napok vagy hetek alatt gazdára találtak.
2026. 02. 19. 16:30
Megosztás:

Felújították az SZTE Petőfi épületét

Felújították a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának Petőfi épületét, az uniós támogatással és az egyetem saját forrásaiból megvalósult, több mint 1,2 milliárd forintos beruházást csütörtökön adták át.
2026. 02. 19. 16:00
Megosztás:

Megállt az élet? Mi történik most a használtautó piacon?

Januárban a DataHouse előzetes adatai szerint alig több, mint 69 300 használt személygépkocsi adásvétele zajlott Magyarországon, ami 12 százalékkal marad el a tavaly januári 78 800-as szinttől.
2026. 02. 19. 15:00
Megosztás:

Bitcoin-alapú hitelezés közérthetően: mennyi a kamat a BTC fedezetű hitelre?

A Bitcoin-fedezetű hitelezés lényege egyszerű: nem eladod a BTC-det, hanem fedezetként letétbe helyezed, és cserébe dollárhoz (vagy stabilcoinhoz) jutsz hitel formájában. Ez sokaknak azért vonzó, mert így likviditást kapnak, miközben a BTC-pozíciójuk megmarad (és ha az árfolyam emelkedik, továbbra is “benne ülnek” a növekedésben). Ugyanakkor ez egy kockázatos, árfolyamérzékeny konstrukció, amit érdemes a részletek szintjén megérteni.
2026. 02. 19. 14:30
Megosztás:

Középkorúak, kisebb jövedelemmel: ők tervezik meg legjobban a kiadásaikat

Az Árukereső.hu friss adatai alapján jól kirajzolódik, hogy kik azok, akik a leginkább megfontoltan kezelik a pénzügyeiket: a középkorú, átlagos vagy annál alacsonyabb jövedelműek. Ők azok, akik vásárlásaik során tudatosabban mérlegelnek, és jobban tervezik a kiadásaikat.
2026. 02. 19. 14:00
Megosztás:

Kastélyt már csak napelemmel? – Új korszak a történelmi ingatlanoknál

A magyarországi kastélyok és kúriák piacán a romantikus elképzeléseket felváltotta az üzleti logika. A vevők már nem csak történelmi hangulatot, hanem fenntartható és működtethető ingatlanokat keresnek. A külföldi vásárlók szerepe az utóbbi években folyamatosan csökken, a keresletet egyre inkább a tőkeerős hazai magánszemélyek és vállalkozások határozzák meg.
2026. 02. 19. 13:30
Megosztás:

Jelentősen javult az Air France-KLM pénzügyi eredménye 2025-ben

Az Air France-KLM nyilvánosságra hozta a 2025-ös pénzügyi eredményeit, az adatok jelentős javulást mutatnak az előző évihez képest.
2026. 02. 19. 13:00
Megosztás:

Bitcoin-fedezetű kötvények: új korszak nyílik a kriptovaluta-finanszírozásban

A kanadai Ledn 188 millió dollár értékben értékesített Bitcoin-fedezetű kötvényeket, ami mérföldkő lehet az intézményi kriptopiaci integrációban. A tranzakció nemcsak a digitális eszközök iránti bizalmat erősíti, hanem új hidat is képez a hagyományos tőkepiacok és a blokkláncalapú finanszírozás között.
2026. 02. 19. 12:30
Megosztás:

Inflációt meghaladó hozamot értek el a nyugdíjpénztárak 2025-ben

Tavaly is folytatódott az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári tagok által megtakarított vagyon növekedése és tovább emelkedett a taglétszám is, a nyugdíjpénztárak által elért hozam ismét jelentősen meghaladta az éves átlagos inflációt - közölte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 02. 19. 12:00
Megosztás:

Hárommillió forint alatti volt a legtöbb tartozás tavaly

Javult az adósok tudatossága és a fizetési hajlandóság Magyarországon: tavaly 18 százalékkal kevesebb fizetési meghagyást indítottak, mint 2024-ben, és nőtt az ellentmondások aránya is. A 404 138 fizetési meghagyás 84 százaléka hárommillió forint alatti tartozás miatt indult, de több mint húszezer esetben 10 és 30 millió forint közötti összegeket is ezzel az egyszerű és gyors, pereskedés nélküli eljárással próbáltak visszaszerezni azok, akiknek tartoztak.
2026. 02. 19. 11:30
Megosztás:

Szabadesésben a Bitcoin – egy Fed döntés mindent átírhat?

A Bitcoin újra reflektorfénybe került – ezúttal azonban nem az emelkedés, hanem egy drámai korrekció miatt. A világ legnagyobb kriptovalutája mintegy 40%-ot esett legutóbbi csúcsáról, kulcsfontosságú technikai szintek alá csúszott, miközben a piacok egyre komolyabban árazzák annak lehetőségét, hogy Kevin Warsh lehet a következő amerikai jegybankelnök. A helyzetet Szitás Lóránt, a Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB piaci elemzője tekintette át.
2026. 02. 19. 11:00
Megosztás:

Már elérhető a Vállalkozói Ügysegéd

Csütörtöktől, a sikeres tesztidőszak után már mindenki számára elérhető az egyéni vállalkozók új elektronikus bejelentőfelülete, a Vállalkozói Ügysegéd - jelentette be az MTI-nek küldött közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 02. 19. 10:30
Megosztás:

Az emelkedő nemzetközi trend ellenére idehaza tovább estek a hozamok

Miután a vártnál erősebb lett a tegnap közzétett amerikai konjunktúramutatók többsége, az ipari termelés gyorsan bővült, a tartós cikkek megrendelései kisebb mértékben csökkentek a vártnál és érdemben megugrott az új lakásépítések száma is.
2026. 02. 19. 10:00
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült csütörtök reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 19. 09:30
Megosztás:

Enyhe csökkenéssel nyithat a tőzsde

Enyhe csökkenéssel nyithat a Budapesti Értéktőzsde csütörtökön az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint.
2026. 02. 19. 09:00
Megosztás:

Pluszban zárt a Wall Street is, újra az NVIDIA és az MI lett a húzóerő

A Wall Street indexei is emelkedtek szerdán, amit az Nvidia, az Amazon és más technológiai nehézsúlyúak árfolyamának erősödése fűtött a mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggodalmak után. Az NVIDIA 1,6%-kal került feljebb, miután a világ legértékesebb vállalata bejelentette, hogy többéves megállapodást írt alá jelenlegi és jövőbeli mesterséges intelligencia chipjeinek több millió dolláros eladásáról a Meta Platformsnak. A Meta részvényei 0,6%-os pluszban fejezte be a kereskedést. Az Amazon szerdán 1,8%-kal, az Alphabet pedig 0,4%-kal emelkedett. A Sandisk, a Western Digital és a Seagate Technology Holdings részvényei egyaránt 1,7% és 4,3% között emelkedtek, amelyet a tárolási technológiájuk iránti, mesterséges intelligenciával kapcsolatos hatalmas kereslet táplált. A PHLX chipindex 1%-kal ugrott meg.
2026. 02. 19. 08:30
Megosztás:

A BUX volt szerdán a régió éllovasa

A BUX volt szerdán a régió éllovasa. Pluszban zárt a Wall Street is, újra az NVIDIA és az MI lett a húzóerő. Ismét felröppent az EKB-elnök idő előtti távozásának híre. Az emelkedő nemzetközi trend ellenére idehaza tovább estek a hozamok; a forint maradt 380 alatt az euróval szemben. A mai nap az euróövezetből munkaerőköltség index és fogyasztói bizalom, a tengerentúlról heti munkanélküliségi és havi lakáspiaci adatok érkeznnek.
2026. 02. 19. 08:00
Megosztás:

Közbeszerzési Hatóság: már mélyépítés kategóriában is megszerezhető az ezüst fokozatú minősített ajánlattevői státusz

A Közbeszerzési Hatóság tavaly kezdte meg az ajánlattevők minősítési rendszerének megújítását, melynek célja, hogy a hazai vállalkozások számára egyszerűbbé, hatékonyabbá és gyorsabbá tegye a közbeszerzési eljárásokban való részvételt. Ennek részeként immár a mélyépítés kategóriához kapcsolódóan is elérhető az ezüst fokozatú ajánlattevői minősítés – hívta fel a figyelmet Dr. Kovács László, a Hatóság elnöke a Közbeszerzési és Versenyügyi Konferencián, Debrecenben.
2026. 02. 19. 07:30
Megosztás:

Lex Wexner milliárdos vállalkozót is meghallgatták az amerikai kongresszusban az Epstein-ügyben

Lex Wexner milliárdos vállalkozót, a Victoria’s Secret fehérneműgyártó egykori vezérigazgatóját is meghallgatta az amerikai kongresszus alsóházának Epstein-botrányt vizsgáló felügyeleti bizottsága szerdán.
2026. 02. 19. 07:05
Megosztás: