Óvatosan, lassan, de talán megindultak már a befektetők az ingatlanokért
A keresletet az ingatlanpiacra visszatérő befektetők eddig nem nagyon pörgették, mindössze néhány befektetési célú érdeklődőről beszélhettünk - osztotta meg tapasztalatait Garaba Gergely, a Balla Ingatlan VI., VII., VIII. és IX. kerületi irodájának szakmai vezetője az idei év első felében történtek kapcsán. A szakértő becslése szerint náluk a befektetők aránya mintegy 10 százaléka lehetett a 2020 előtti időszak értékeinek.
A X. és XVII. kerületek ingatlanpiacát sem igazán erősítették a klasszikus befektetők - mondta Kántor Istvánné, a Balla Ingatlan kerületi irodájának szakmai vezetője. Esetükben egyébként is inkább csak “befektető szülőkről” beszélhetünk, vagyis olyan ingatlanvásárlókról, akik egy lakás megvételével szeretnék segíteni gyermekeik életkezdését, önállósodását - magyarázta a szakértő. Ők jellemzően kisméretű lakásokat vennének megtakarításaikból, és általában ezeket az ingatlanokat egészen addig kiadják, amíg saját használatba nem veszik.
Nagy Aloisia Andrea, a Balla Ingatlan Bel- és Észak-Budán aktív ingatlanközvetítője is úgy látta, hogy nem nagyon volt érzékelhető az idei év elején a befektetők ingatlanpiacra történő visszaáramlása, annak ellenére, hogy a korábbiakhoz képest jelentős mértékben változott a helyzet az állampapírpiacon. Ez a korábbi elképzelések szerint visszaterelte volna a befektetőket az ingatlanpiacra, azonban ez egyelőre nem történt meg.
Ugyanezt érzékelte Krausz Gábor, a Balla Ingatlan siófoki irodájának ingatlanközvetítője, aki úgy fogalmazott, hogy a befektetők az idei év első felében nem erősítették az ingatlanpiacot, arányuk elhanyagolható volt a vevői oldalon. De nem volt jellemző a befektetési célú vásárlás a XIX., XX. és XXIII. kerületekben sem az elmúlt hónapokban, habár Rencsevics Mária, a Balla Ingatlan kerületi irodájának szakmai vezetője szerint azért akadt néhány olyan befektető-vásárlója az irodának, akik visszatérő ügyfélnek számítanak.
A befektetők kevesen vannak, és aki vásárol is, az nagyon olcsón venne ingatlant - tette hozzá Marosvölgyi Gabi, a Balla Ingatlan csepeli és szigetszentmiklósi irodájának szakmai vezetője is.
Máshogy látta ezt Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője, aki azt érzékelte, hogy az év első hónapjaiban épp azért tudott emelkedni az ingatlanpiaci forgalom, mert az állampapírok hozama 8 százalék alá csökkent, így a befektetők egyre inkább valós alternatívaként tekintettek az ingatlanvásárlásra, ahol az 5-6 százalékos megtérülésen túl az ingatlan értéknövekedésével is számolhattak.
Nagy Csaba, a Balla Ingatlan dél-budai régiós vezetőjének megfigyelései szerint is óvatosan, lassan, de megindultak az év első felében a befektetők is az ingatlanokért, ami összefüggésben állt az állampapírok kamatainak jelentős mértékű csökkenésével, mely várhatóan a továbbiakban sem áll le, így újabb befektetői hullámokra lehet számítani az elkövetkező hónapokban, ami mindenképpen élénkítő hatással lesz az ingatlanpiacra.
Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetője szintén azt tapasztalta, hogy megjelentek a befektetők a piacon - még ha nem is akkora számban, mint korábban: arányuk a 20-30 százalékot érte el -, mivel az állampapíroknál bekövetkezett kedvezőtlen változások éreztették hatásukat.
Pagács-Tóth Viktória, a Balla Ingatlan V. és XIII. kerületi irodájának vezetője is azt tapasztalta, hogy az eddig az állampapírpiacon tartott befektetői pénzek egy része ismét megjelent az idei évben az ingatlanpiacon. A befektetőkről szerinte ugyanakkor érdemes tudni, hogy ők inkább a felújítandó lakásokat preferálják, valamint természetesen az újépítésű ingatlanok piacán aktívak: ezeket a lakásokat még tervezőasztalról vásárolták meg.
Végül hozzátette, hogy rajtuk kívül jelen voltak a külföldi befektetők is a piacon, de most már nem csak az eladói oldalon, hanem ismét felbukkantak vevőként is, azonban sokkal kritikusabbak az ingatlanokkal kapcsolatban, mint a hazai vevők, így nem könnyű számukra az eladás.