Pénzügyeink az orosz helyzetben - Nem árt, ha aggódunk, de ne pánikoljunk!
Apropó, mai tárgyalások...
Az általános vélekedés, hogy nem fognak megegyezni a mai napon. Ugyanakkor azért azt is gondoljuk, hogy Putyin-nak egyelőre nem sikerült a mesterterve, a gyors kisfájdalommal járó háború, kormánycserével, barátira. Az elhúzódó háború, nem kedvez neki több okból sem. A háborúhoz pénz kell, amelytől próbálják megfosztani a nyugati hatalmak, a bankbetétek zárolásával és a SWIFT rendszerről való szelektív leválasztással.
Ugyankkor a külföldi tulajdonú bankokat nagy valószínűséggel a leválasztás nem fogja érinteni, miközben az olaj és földgázszállítást sem érinették eddig közvetlenül a szankciók. Azért a kereskedelmi érdekek fontosak mind a két fél számára, még akkor is, ha az elkövetkező két hónapra – tudomásunk szerint – a Gazprom, nem kötött le szállítási kapacitást az északi vezetéken. Ugyanis a partnerek a jelenlegi magas áron nem kívánnak gázt vásárolni, inkább a tárolókat, saját kitermelést használják.
Visszatérve a hosszú háborúhoz, a sok pénzen kívül, sok hadianyagot használ, amelynek a gyártása nem megy egyik percről a másikra, pláne szankciókkal súlytott időkben. Így például, kifogyhat rakétákból, meg más harci eszközökből is az orosz medve. Aztán ne feledkezünk el arról sem, hogy mivel sok rokoni szál köti össze az ukránokat az oroszokkal, ezért egy elhúzódó háború, több áldozattal, szintén nem növelné Putyin népszerűségét!
Így akár az is előfordulhat, hogy az egyezség csírái előbukkannak a földből a mai találkozón (Ukrajna deklaráltan semleges állam lesz, megfelelő garanciákkal, de pl. csatlakozhat az EU-hoz…. stb.) Újra megismételjük, hogy továbbra is úgy néz ki, hogy a cégek többségének árfolyama nagyobbat esett, mint a várható potenciális negatív hatás.
Nem meglepő, hogy ma eséssel kezdték a kereskedést a piacok. Hiszen az általánosan negatívvá váló hangulaton kívül (SWIFT és egyebek), technikai oka is van az esésének. Újabb eszközök, követelések fagytak be, amelyek egy része akár fedezeti eszköz lehetett eddig, amely most nem elfogadható. Ennek köszönhetően lehetnek újabb likvidálási lépések is a piacon. (Gondoljuk például arra, hogy az orosz jegybank nem engedélyez külföldiek számára tőzsdei eladásokat az orosz piacon!)
A DAX eséssel nyitotta a kereskedést. Az index bizonyos technikai indikátorok alapján elég túladottnak tűnik. A BUX is újra a mélybe bukott ma reggel. Még a nagyon jó Richter eredmény sem tud pozitívan hatni, mint ahogy korábban a MOL-nál is történt. Pedig a Richter kb. az első negyedévre a deviza kockázatokat lefedezte, s az elszámolásait és a kiszállításait sem érintik a kiszállítások. Reményre ad okot, hogy a MOL már emelkedik a mai napon, hiszen vannak alternatív beszerzési forrásai is (Janaf), ha leállna az orosz szállítás. Igaz drágább lenne, mint a jelenlegi opció.