Puskaporos horde Oroszország - a tőzsdék mégis nyugalom üzemmódba kapcsoltak
Ami fontos, hogy ezek a szankciók egyelőre nem érintik általánosan a bankokat és a kereskedelmet. Így a földgáz- és olaj kereskedelem folyik tovább, de ugyanígy nem érinti (jelentősen) az Oroszországban működő többi bankot, vagy éppen a gyógyszergyártókat. Ugyanakkor, ha az oroszok tovább mennek Ukrajna elfoglalásában, akkor további, súlyosabb szankciók jöhetnek, amelyek már komolyabb kihatással lehetnek a nem orosz vállalatokra is. Ilyen szempontból nem jó hír, hogy az USA lemondta a tárgyalásokat az orosz külügyminiszterrel, s így Biden-Putyin megbeszélés sem lesz. Ráadásul nagy kérdés, hogy a szakadár területek fennhatóságát megpróbálják-e kiterjeszteni a teljes Donyeck és Luhanszk megyére. A helyi vezetők egyelőre azt mondják, hogy ez a jövőben esetleg lehetséges, de nem most tervezik meglépni. Ugyanakkor továbbra is ott van a levegőben az invázió folytatásának lehetősége, ami további szankciókat szülhet.
Annak ellenére, hogy puskaporos hordón ülünk, a piacok „megnyugvás” üzemmódba kapcsoltak. Ebben valószínűleg annak is jelentős szerepe van, hogy a kitettséggel rendelkező részvények sok esetben annyit értékelődtek le, amennyit még a potenciálisan megvalósuló további negatív forgatókönyv sem indokol. Ez a helyzet az OTP és a Richter esetén is, amelyek fontosnak tartották tudatni a közvéleménnyel, hogy a szokásos üzletmenet mellett működnek az érintett egységeik, és szorosan követik az eseményeket. Igaz, a Richter visszaeső értékesítésre számít Ukrajnában, ahonnan normál időkben egyébként a teljes árbevételének négy százaléka jön. Mindamellett egy esetleges újabb agresszív lépés Putyin részéről okozhat még újabb lejtmenetet, de például az OTP esetében hatalmas, a Richter esetében pedig jelentős forgalommal emelkedtek a részvények tegnap, a reggeli öntést követően. Ezek pedig pozitív jelek a folytatás tekintetében.
A DAX ma megkezdte a támadást a letörési szint ellen (14.800 és 15.000 pont közötti tartomány). Mindezt úgy, hogy közben a „letörési” alakzatból számítható céltartományt, a 13.500-13.800 közötti szintet nem érte el, hanem csak 14.360 pont környékéig ereszkedett az árfolyam. Ebből két dolog jöhet: (i) Nem sikerül áttörni, s még jön egy újabb, akár nagyobb esési hullám, s megcsinálja a célzónát. Ez nyilán reflektálna egy folytatódó orosz invázióra Ukrajna ellen. (ii) Áttöri a szintet, ami eléggé bika lépés lenne. Ez pedig összhangban lenne a háború befejezésével, s valamiféle megbékéléssel a nyugat, Ukrajna és Oroszország között. (forrás: ERSTE)