Rekordon a brit infláció

A várakozásokat is meghaladó rekordütemre gyorsult decemberben az éves infláció Nagy-Britanniában, az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaságban.

Rekordon a brit infláció

A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai beszámolója szerint a lakhatási költségek nélkül számolt tizenkét havi fogyasztói infláció (CPI) a múlt hónapban 5,4 százalék volt a novemberben mért 5,1 százalék, az októberi 4,2 százalék és a szeptemberi 3,1 százalék után. Az ONS kiemeli: a decemberi volt a legmagasabb tizenkét havi inflációs ütem azóta, hogy az éves infláció havi rendszerességű mérése a jelenlegi módszertannal 1997 januárjában megkezdődött.
   
A statisztikai hivatal szerint a modellezéssel még korábbra visszaszámolt adatok alapján legutóbb 1992 májusában, vagyis csaknem harminc évvel ezelőtt volt a tavaly decemberinél gyorsabb az éves brit infláció: abban a hónapban 7,1 százalékkal emelkedett tizenkét havi összevetésben a fogyasztói árindex. Az előrejelzési konszenzus 5,2 százalékos éves inflációt valószínűsített decemberre.
   
A brit kormány által a Bank of England számára előírt éves inflációs cél 2 százalék. Ha ettől az ütemtől egy adott tizenkét havi időszakban az infláció egy százalékpontnál nagyobb mértékben bármelyik irányban eltér, a brit jegybank kormányzója nyílt levélben köteles az okokról magyarázatot adni a pénzügyminiszternek.
   
Az ONS szerdai beszámolója szerint a havi összevetésű infláció decemberben 0,5 százalékos volt. Az egy évvel korábbi azonos hónapban 0,3 százalékos volt a fogyasztói árak  havi emelkedése Nagy-Britanniában. A lakhatási költségeket is tartalmazó szélesebb merítésű inflációs index (CIPH) havi összevetésben szintén 0,5 százalékkal, tizenkét havi összehasonlításban 4,8 százalékkal emelkedett tavaly decemberben.
   
A CIPH-kosárra számolt múlt havi infláció fő hajtóerői közé tartoztak a statisztikai hivatal kimutatása szerint a közlekedési szektor, az élelmiszerek és az üdítőitalok, a bútorok és a háztartási cikkek, valamint a lakhatási szolgáltatásokkal összefüggő áremelkedések. Az utóbbi szegmens önmagában 1,31 százalékponttal - 2009 óta nem tapasztalt mértékben - növelte a tizenkét havi CIPH-indexet decemberben, és ennek elsődleges oka a lakossági földgáz- és áramszolgáltatás drágulása volt.
   
Az ONS szerdai adatai szerint a közlekedési szektoron belül a rendkívül magas üzemanyagár volt a fő inflációs tényező: a motorbenzin decemberi kiskereskedelmi átlagára literenként 1,458 font (622 forint) volt az egy évvel korábbi 1,141 font után. A statisztikai hivatal kiemeli, hogy ez az eddig mért legmagasabb havi átlagos üzemanyagár Nagy-Britanniában.
   
Londoni pénzügyi elemzők szerint ebben az inflációs környezetben a brit jegybank számára nemigen maradt más választás, mint az újabb kamatemelés a februári monetáris ülésen. Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics londoni üzleti elemzőműhely brit gazdasági ügyekkel foglalkozó főközgazdásza a decemberi inflációs adatok szerdai ismertetése utáni helyzetértékelésében közölte: a ház az eddigi várakozásához képest egy hónappal korábbra, februárra módosította a Bank of England következő kamatemelésének időpontjára szóló előrejelzését. Tombs ennek indoklásában kiemelte, hogy a decemberi éves infláció 0,9 százalékponttal haladta meg a Bank of England legutóbbi monetáris jelentésében foglalt prognózist.
   
A Pantheon Macroeconomics főközgazdásza szerint ráadásul az infláció tetőzése valószínűleg még hónapokra van: a cég áprilisra várja a jelenlegi inflációs ciklus csúcsát valamivel 6 százalék feletti tizenkét havi ütemmel. Egy másik nagy londoni elemzőház, a Capital Economics 7 százalékon valószínűsíti a nagy-britanniai infláció tetőzését. A cég szerdai előrejelzése szerint ebben a környezetben a Bank of England az idén várhatóan 1,25 százalékra emeli alapkamatát a jelenlegi 0,25 százalékról.
   
A brit jegybank monetáris tanácsa a decemberi kamatdöntő ülésen emelte 15 bázisponttal az addigi 0,10 százalékos történelmi mélypontról 0,25 százalékra az alapkamatot (Bank Rate). Ez volt három év óta az első kamatemelés a Bank of England részéről

A politikai rendszer átalakulása: új korszak küszöbén a 2026-os választások előtt?

A Magyarországon 30 éve jelen lévő Grayling Hungary kommunikációs ügynökség Public Affairs csapata bemutatta legfrissebb, angol nyelvű politikai elemzését „From Dominance to Duel: Grayling Hungary’s 2026 Election Outlook” címmel. A jelentés átfogó képet ad a magyar politikai rendszer átalakulásáról, a közvélemény-kutatásokról, a kampánydinamikákról és a választások lehetséges kimeneteleiről. A jelentés szerint a 2026-os választás nem csupán egy újabb politikai verseny, hanem rendszerszintű fordulópont is lehet Magyarország számára.
2026. 04. 01. 04:00
Megosztás:

Akadálymentes, befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt.

Befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt. Csongrádon, az új közösségi tér lehetőséget teremt arra, hogy a fogyatékossággal élő és az ép gyermekek együtt, akadályok nélkül élhessék át a közös játék örömét - tájékoztatta a vállalat kedden az MTI-t.
2026. 04. 01. 03:30
Megosztás:

Elkészült a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont

Befejeződött a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont átalakítása, a beruházással a vállalt határidő előtt 77 nappal végzett a kivitelező - jelentette be az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) út-és vasútépítésért felelős helyettes államtitkára kedden a helyszínen sajtótájáékoztatón.
2026. 04. 01. 03:00
Megosztás:

Újabb magyar rendőri kontingens segíti a nyugat-balkáni államok határvédelmét

Újabb magyar rendőri egységek indultak Szerbiába és Bulgáriába, hogy támogassák a nyugat-balkáni államok határvédelmi tevékenységét - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata a police.hu oldalon kedden.
2026. 04. 01. 02:30
Megosztás:

Kiemelt veszély – allergének és biotermékek a raktárakban

Az élelmiszer-raktárak speciális területek, ahol a frissesség fenntartása és a minőség megőrzése, valamint a pazarlás elkerülése szigorú szabályok szerinti működést igényel. Két árutípus azonban még ezeken túl is különleges elbánásban részesül.
2026. 04. 01. 02:00
Megosztás:

Miért kerül ennyibe a tojás? Itt az érthető magyarázat

Mérsékelt marad a tojás drágulása – húsvétkor és a következő években is. A magyar tojásfogyasztó nemzet, többet eszünk a világátlagnál, a hazai termelés azonban lépést tud tartani az igényekkel.
2026. 04. 01. 01:00
Megosztás:

Itt az új nyugdíj-ötlet! Kriptovalutát vegyünk a nyugdíjasok pénzéből

Komoly fordulat körvonalazódik a nyugdíjpiacon: a Munkaügyi Minisztérium új szabálytervezete megnyithatja a 401(k) nyugdíjszámlákat a kriptovaluták és más alternatív eszközök előtt.
2026. 04. 01. 00:30
Megosztás:

Több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken

Az első nap több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az országgyűlési választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu kedd délutáni adataiból.
2026. 03. 31. 23:30
Megosztás:

Stabilak a magyar torma piacai

Továbbra is stabilak a magyar torma piacai, kiemelkedő minősége miatt külföldön is népszerű – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 23:00
Megosztás:

A kampány végéhez értünk, már csak éjfélig lehet cselekedni

Végéhez ért az idei lakásbiztosítási kampány, amely egy teljes hónapon keresztül lehetőséget biztosított az ügyfelek számára, hogy meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül felmondják biztosításukat és kedvezőbb ajánlatra váltsanak. Aki váltana, de még nem tette meg a felmondást, annak ma éjfélig van ideje ezt tudatni a biztosítójával - írja a Bank360.
2026. 03. 31. 22:30
Megosztás:

Bankkártya-terminál üzemeltető cégek a GVH célkeresztjében

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Fizetési Pont Terminál Üzemeltető Kft.-vel (Fizetési Pont) és az O.F.SZ. Országos Fizetési Szolgáltató Zrt.-vel (O.F.SZ.) szemben. Az elmúlt időszakban jelentős számú panasz érkezett a versenyhatósághoz, melyek alapján a vállalkozások vélhetően megtévesztik üzletfeleiket egyes díjtételek és szerződéses feltételek tekintetében, valamint számottevően korlátozhatják üzletfeleik döntési szabadságát. A Fizetési Pont és az O.F.SZ. már nem először kerültek a GVH látókörébe.
2026. 03. 31. 22:00
Megosztás:

BKK: szerdától sűrűbben indul a 100E Repülőtéri Expressz

Sűrűbben indítja a 100E repülőtéri járatokat szerdától a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér és a belváros között éjjel-nappal közlekedő autóbuszok az utasforgalom várható növekedése miatt járnak majd gyakrabban - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 21:30
Megosztás:

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal, beleértve azt, hogy Prága milyen információkat oszt meg Budapesttel - jelentette ki Petr Pavel cseh államfő kedden a közszolgálati Cseh Hírtelevízióban (CT24).
2026. 03. 31. 21:00
Megosztás:

Trump azt ajánlotta a Hormuzi-szorost használó országoknak, hogy vegyék át az ellenőrzést az útvonal felett

Donald Trump azt ajánlotta a Hormuzi-szorost használó országoknak, hogy vegyék át az ellenőrzést az energiaszállítási útvonal felett, vagy szerezzék be az Egyesült Államoktól az energiahordozót.
2026. 03. 31. 20:30
Megosztás:

XRPL-validátor: a SWIFT nem használ XRP-t – és lehet, hogy nincs is rá szükség

A nemzetközi fizetések piaca fordulóponthoz érkezett: a sebesség, az átláthatóság és a költséghatékonyság ma már nem extra előny, hanem alapelvárás. Ebben az átalakuló környezetben egyre többen állítják, hogy az XRP jövője egyáltalán nem attól függ, integrálja-e valaha a SWIFT a technológiát. Egy XRPL-validátor szerint a blokkláncalapú pénzügyek következő szakasza épp arról szólhat, hogy a piac egyszerűen továbblép a régi infrastruktúrán.
2026. 03. 31. 20:00
Megosztás:

A magyarok több mint harmada kölcsönből fizeti a váratlan kiadásokat

A magyarok közel kétharmadát érte komolyabb, akár több százezer forintos váratlan kiadás az elmúlt egy évben, amit több mint harmaduk kölcsönből fizet - állapította meg a Cofidis az NRC közös reprezentatív kutatásában, amelynek eredményéről közleményben tájékoztatták az MTI-t kedden.
2026. 03. 31. 19:30
Megosztás:

Tűzgyújtási tilalom - FRISS!

Megszűnik a tűzgyújtási tilalom minden vármegyében szerdán - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján kedden közzétett tájékoztatásban.
2026. 03. 31. 19:00
Megosztás:

Nem kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni a hagyományosan húsvéti ételekért

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a hagyományosan húsvéti ételek, a sonka, a tojás, vagy a torma javarészt a tavalyi áron, vagy annál is olcsóbban kaphatók a nagy kereskedelmi láncok üzleteiben.
2026. 03. 31. 18:30
Megosztás:

Egyiptom turizmusa lehet az iráni konfliktus nyertese

Jelentősen nőtt az érdeklődés Egyiptom iránt, miközben a Közel-Keleten járattörlések és bizonytalanság jellemzi az utazási piacot. Az Öböl-menti térség helyett egyre több európai, köztük magyar turista választja a stabilabbnak tartott észak-afrikai országot, különösen a Vörös-tenger térségét. A légitársaságok bővítették kapacitásaikat, új járatok indultak, hogy kiszolgálják a megnövekedett keresletet. Az egyiptomi font gyengülése miatt az árak is kedvezőbbek, ami tovább növeli az ország versenyképességét. A kiszámítható működés és a biztonságérzet is egyre több nyaraló számára jelent vonz erőt.
2026. 03. 31. 18:00
Megosztás:

Miért érezzük lassúnak az irodai netet, és mit érdemes ilyenkor átgondolni?

Egy tipikus irodai helyzetben online meeting közben szétesik a hang, a prezentáció lassan tölt be, közben valaki épp nagy fájlokat küld fel a felhőbe, más pedig nem éri el rendesen a vállalati rendszert. Ilyenkor könnyű rávágni, hogy „rossz a net”, pedig a háttérben sokszor több kisebb ok dolgozik egyszerre.
2026. 03. 31. 17:30
Megosztás: