Rekordszinten az állásban lévő nők száma
Nők a munkahelyeken
Az elmúlt tíz évben – részben az elmúlt évtized foglalkoztatáspolitikai intézkedéseinek köszönhetően – nagyot nőtt az alkalmazásban álló, aktív korú nők száma: a 15-64 év közötti korosztályban 2022 egészében 2 millió 156 ezren dolgoztak, 261 ezerrel többen, mint 2012-ben. Ezzel az aktív korú nők foglalkoztatási rátája 55,7-ről 69,9 százalékra emelkedett. Az aktivitás az év második felében volt a magasabb, így a foglalkoztatási ráta ebben az időszakban már 70 százalék fölött alakult. A férfiak hasonló rátája egyébként 2022-ben 78,8 százalék volt.
Jelentős változást hoztak a kisgyermekes anyák elhelyezkedését segítő intézkedések is: 2012 és 2022 között a 3 évnél fiatalabb gyermeket nevelő nők körében a foglalkoztatási ráta 9 százalékponttal, 78 százalékra növekedett.
2022-ben a teljes munkaidőben foglalkoztatott nők havi bruttó átlagkeresete 467 900 forint volt, ami 17,3 százalékkal maradt el a férfiak 565 700 forintos átlagától. „Kismértékben tovább nyílt a nemek közötti bérolló, amely a korábbi években 16 százalék körül alakult – mutatott rá Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója. – Az elmaradás részben annak köszönhető, hogy a nők felülreprezentáltak olyan, alacsonyabban fizetett munkakörökben, mint a gondozás, értékesítés, oktatás. Emellett a nők körében gyakoribb, hogy gondozói, családi kötelezettségeik miatt legalább időlegesen felhagynak karrierjük építésével. Emellett egyes területeken sajnos továbbra is fennállhat a negatív diszkrimináció, amikor kimutathatóan alacsonyabb bért fizetnek a nőknek, mint az azonos fizetési kategóriában dolgozó férfi kollégáiknak.”
Állást kereső nők
Az elmúlt évben erősödött az állást kereső nők aktivitása. A Trenkwalder adatbázisában szereplő munkakeresők közül állásba kerültek között a nők 46 százalékot képviselnek. Férfiak és nők között jelentős az eltérés a szállással történő munkavégzés területén: az ilyen munkakörökben 70-30 százalék az arány a férfiak javára., ami érthető, hiszen jellemzően a nők azok, akik a házaspár távoli munkavégzése esetén is a családdal maradnak.
A gyors elhelyezkedés esélyét tekintve nincs jelentős eltérés a két nem között: jelenleg férfiak és nők egyaránt átlagosan 25-26 nap alatt tudnak elhelyezkedni valamilyen munkakörben. Az elhelyezkedés esélyét növeli, hogy a női jelöltek a korábbinál több pozíciót pályáznak meg: míg 2021-ben az egy női jelöltre jutó pályázatok száma 1,8 volt, ez az érték 2022-ben 3,7-re nőtt, vagyis megduplázódott.
„A járványhelyzet jelentősen átalakította a munkaerőpiacot, egyes munkakörökben jóval általánosabbá vált a home office és más atipikus foglalkoztatási formák. Ezek elterjedése is hozzájárult ahhoz, hogy nők újabb csoportjai jelenhettek meg a piacon: a kismamák és az otthoni ápolást végzők közül sokan lettek a home office nyertesei. Nekik is köszönhető, hogy 2020 óta ismét csökkenni kezdett a férfiak és nők foglalkoztatási rátája közötti különbség. További fontos fejlemény, hogy a nemzetközi munkaerőpiacba való egyre mélyebb betagozódásunk eredményeként egyre több nemzetközi felsővezetői pozícióban is megjelennek magyar nők, noha ezen a téren természetesen még mindig jelentős a lemaradás a férfiakhoz képest” – tette hozzá Nógrádi József.