Revolut előnyei Németországban élőknek (magyaroknak)
Összegyűjtöttem pár fontos információt és előnyt, valamint olyan szolgáltatásra is kitérek, ami németországi Revolut felhasználóknak elérhető, de magyarországi Revolut felhasználóknak még nem.
A Revolutról rengeteg hasznos, átfogó és naprakész információkat tartalmazó cikket találsz a Revinfo.hu oldalán.
Hogyan lehetsz németországi Revolut felhasználó?
Ha németországi az adóazonosító számod (Identifikationsnummer), akkor még nem biztos, de ha a profilodban németországi lakcímet adsz meg, akkor a fiókodra a Németországban elérhető díjak és szolgáltatások fognak vonatkozni. Ez a váltás szinte azonnal meg is történik.
A cím és adóazonosító szám megváltoztatása:
- Lépj be a Revolut appba és a főképernyőn bal felül a kör alakú profil ikonra nyomj rá.
- Ezután fent a 'Számla' menüpontot válaszd ki és utána a 'Személyes adatok' pontot.
- Itt a 'Cím' ablakban tudod megadni a lakcímedet.
- Valamint lejjebb az 'Egyéb információk' alatt meg tudod adni az adóilletőség országát és ide be tudod írni a német adóazonosító számodat (Identifikationsnummer)
Revolut csomagokról
Németországi Revolut felhasználóként ugye már euróban kell fizetned az esetleges csomag díjait és a havi ingyenes limitek is euróban vannak. A Revolut Standard csomag díjmentes, annak nincs havidíja.
Egy évre előre kifizetni egy Revolut csomagot kevesebbe kerül, két hónap ingyen jár így igazából.
Az is fontos, hogy hiába választod a havidíjas megoldást, akkor is egy előfizetéses csomagnál egy évre kötöd meg a szolgáltatás használatát és ha egy évnél korábban váltanál lejjebb (kivéve Ultra csomag, ahol fél év), akkor egyfajta kötbért kell fizetned, ami az adott csomag két havi díja és plusz még a kártya díját is kiszámlázhatják, ha igényeltél fizikai kártyát. Mindenesetben az app a csomagváltás előtt kiírja a pontos összeget.
Németországban már hónapok óta (magyarországi Revolut felhasználóknak most 2023. november 1-től) a Revolut Standard csomagban a havi ingyenes devizaváltás limit feletti részre (következő bekezdésben írok erről bővebben) 1% díjat kell fizetni a váltáskor.
Míg a Plus csomagban továbbra is 0,5% marad a díja ennek.
Fizetést lehet ide kérni
A fizetést is ki tudják utalni a legtöbb esetben a Revolut eurós számládra, mivel simán SEPA utalást el lehet végezni.
De ha mindenképpen DE-vel kezdődő bankszámlaszámra lenne szükség, akkor az ingyenes N26 online bankba is lehet könnyen regisztrálni, ahol DE-vel kezdődő számlaszámot kapsz és a németországi betétvédelem (Einlagensicherungsfonds) védi az ügyfelek pénzét 100 ezer euróig.
Az N26-ról ebben az átfogó cikkben találsz rengeteg információt.
Szolgáltatások rendszeres kifizetésére használható a Revolut számla
Németországban elterjedt az a rendszeres, havi fizetési módszer, hogy a bankszámlaszámot kell megadni (és nem a bankkártyaszámot) és megadott időközönként a számláról levonják az összeget (németül: SEPA-Lastschrift).
Így tudsz például biztosításokat, adókat, tömegközlekedés bérlet, konditerem bérlet stb... rendszeres díjait kifizetni.
Ehhez elfogadott a Revolut litván IBAN számos eurós bankszámlaszáma is (ezt teszteltem, vagyis havonta a felsorolt szolgáltatók erről vonják le a díjakat).
Rugalmas számlák, tárolt összegek kamatozása lekötés nélkül
Ami még a magyarországi felhasználóknak nem elérhető, viszont a németországi felhasználóknak már igen, az a rugalmas számlák (Megtakarítások).
Frissítés: Magyarországi Revolut felhasználók egy kis részének elérhető a megtakarítások, viszont még csak forintban lehet kamatoztatni az összeget.
Tehát németországi felhasználóknak három devizanemben tudsz kamatokat szerezni: euró, amerikai dollár és angol font.
Éves szinten vannak megadva a kamatok mértékei és naponta fizeti ki neked a Revolut.
Új számlát kell létrehoznod és a 'Megtakarításokban' tudod a kiválasztott devizában a rugalmas számlát létrehozni.
Ezután ide bármikor be tudsz tenni összeget és ki is tudsz venni. Kártyás fizetéskor, utaláskor nem tudsz a rugalmas számlákról összegeket levonni, szóval kb. úgy viselkednek mint a zsebek (korábban széfek).
Viszont az fontos különbség a zsebektől, hogy a rugalmas számládon tárolt pénzedet egy befektető cég kezeli, tehát ez befektetés. Ugye az éves kamatok devizanemenként eltérnek és a Revolut csomagodtól is függ, hogy mennyi kamatot kapsz éves szinten. Pár százalék és ezért is látható, hogy a befektetett pénz különböző állampapírokban van, nem magas kockázatú befektetés. Az éves kamatok mértéke természetesen változhat, emelkedhet és csökkenthet is.
Fontos, hogy az ilyen bevételek után esetleg adóznod kell, így a németországi adóbevalláskor ennek járj utána.
Ami hátrány lehet németországi Revolut felhasználóknak...
Valószínűleg sokan utalhatnak forint devizát haza, magyarországi számlákra. Ha magyarországi Revolut felhasználó vagy, akkor a Revolut forint egyenlegedről forintot egy magyar bankszámlára díjmentesen tudsz kiutalni.
Ha már németországi Revolut felhasználó vagy, akkor ennek már díja lehet. Igaz Revolut Premium és Metal csomagban havi egy utalás díjmentes ebben az esetben.
Viszont ha mondjuk családtagnak utalnál haza, akkor inkább érdemes a családtagnak is nyitni egy Revolut egyenleget és akkor utána mint ismerősnek, díjmentesen tudsz küldeni bármilyen devizában összeget és pillanatok alatt meg is kapja (míg egy magyar bankszámlára a forintutalás több munkanap is lehet).
Összegzés
Szerintem mindenképp érdemes váltani németországi Revolut fiókra, ha már Németországban élsz és dolgozol/adózol. Több funkció és szolgáltatás, előny is akár elérhető lesz számodra.
Elnézve az elmúlt időszakot és a Magyar Nemzeti Bank kommunikációját a Revoluttal kapcsolatban, nem biztos, hogy a Revolut könnyen fog tudni fejleszteni, újabb szolgáltatásokat bevezetni Magyarországon vagy sokkal lassabb lesz a folyamat más országokhoz képest.