Rossz hírt kapott a Richter, de …
Ezen a listán a Richter gyógyszere, az AbbVie által forgalmazott Vraylar is rajta van. A hír annyiban nem meglepő, hogy az amerikai kormányzat már számtalanszor nekiment a támogatott gyógyszerek árának, s mindig téma volt, hogy a Vraylar bekerül-e. Hát most bekerült.
A Medicare Part D programjában részt vevő gyógyszernek 2027-től kellene olcsóbbnak lennie. Az amerikai kormányzat 38-79 százalékos árcsökkentést szeretne elérni a listaárhoz képest, ami a Vraylar esetében 2.000 dollár körül van harmincnapos kezelés esetén.
Mindeközben a Medicare keretében már most is olcsóbban, 1.200-1.500 dollár körül kapható a gyógyszer, de vannak olyanok is, akik még ennél is olcsóbban kapják. Szóval már most is van egy jelentős, 25-40 százalékos kedvezmény a listaárhoz képest. Vagyis a tervezett árcsökkentés alsó tartománya gyakorlatilag már megvan.
Ha 79 százalékos csökkentés lesz, akkor az még további 800-1.100 dollár engedményt jelentene egy 30 napos terápia esetében az Abbvie részéről a tavaly (2023 novembere és 2024 októbere között) a Medicare keretei között 1.086 milliárd értékben eladott gyógyszer esetében. Vagyis 0 és 1.100 dollár között minden lehetséges.
Ha a középértéket vesszük, akkor nagyjából a cirka 1.1 milliárd dollár felét érintheti az árcsökkentés. A Vraylar szabadalma vagy 2029 szeptemberében jár le, vagy ha a hosszabbítás sikeres, akkor nagyjából fél- háromnegyedévvel később. Ez azt jelenti, hogy a teljes gyógyszeréletciklus árbevételt mintegy 1,5 milliárd dollárral érintheti az árcsökkentés, ami a Richter esetében kevesebb, mint 300 millió dollár (120 milliárd forint) mínuszt jelenthet bevételként és nagyjából eredményként is. Ez egy részvényre vetítve valamivel nagyobb, mint a napi voltailitási tartomány.
Mindeközben a cég gőzerővel dolgozik azon, hogy a Vraylar 2030 után drasztikusan csökkenő pénzáramát kiváltsa új gyógyszerek forgalomba hozatalával. Ezen az úton jól halad, az elmúlt időszakban, 2024-ben ennek számos jelét láthattuk.