Saját bankjait menti Kína - mekkora a baj?
A hat legnagyobb kínai bank tőkemegfelelése ugyanakkor meghaladja a minimum követelményeket, ami inkább azt vetíti előre, hogy a szűkülő profitmarzsok, a csökkenő profit és a behajthatatlan követelések után keletkező hiányt igyekeznének elhárítani.
A sajtóhír szerint a tőkeinjekció főként új állampapírokon keresztül valósulna meg, de a döntés még nem végleges. Annyit viszont biztosan lehet tudni, hogy a 2008-as pénzügyi válság óta nem folyamodott ilyen intézkedéshez a kínai állam.
Melyik a 6 legnagyobb kínai bank jelenleg?
A hat legnagyobb kínai bank mind a világ legnagyobb pénzintézetei közé tartozik, és jelentős szereplők a globális pénzügyi piacokon. Ezek a bankok többek között a globális mérlegfőösszeg, a piaci részesedés, valamint a nemzetközi gazdaságokhoz való kapcsolódás tekintetében is kiemelkednek.
1. Industrial and Commercial Bank of China (ICBC)
Az ICBC a világ legnagyobb bankja mérlegfőösszeg alapján, és a kínai bankrendszer legfontosabb szereplője. 1984-ben alapították, és ma már több mint 450 millió ügyfele van.
Szolgáltatásai között megtalálhatók a kereskedelmi banki tevékenységek, befektetési banki szolgáltatások, eszközkezelés, valamint hitelezési és megtakarítási termékek. Az ICBC globális terjeszkedése jelentős, több mint 40 országban rendelkezik leányvállalatokkal.
2. China Construction Bank (CCB)
A China Construction Bank Kína második legnagyobb bankja, és a világ egyik legnagyobb hitelnyújtó intézménye. Eredetileg a lakásépítés és infrastrukturális projektek finanszírozására jött létre, de mára teljeskörű pénzügyi szolgáltatásokkal rendelkezik.
Több mint 13 ezer fiókot működtet világszerte, és jelentős a nemzetközi jelenléte, különösen Ázsiában és Európában.
3. Agricultural Bank of China (ABC)
Az Agricultural Bank of China 1951-ben alakult, és különösen a vidéki területek pénzügyi szolgáltatásaihoz kapcsolódik. Ez a bank a mezőgazdaság, a vidéki fejlesztések, valamint a kisvállalkozások támogatására összpontosít, de mára teljes körű kereskedelmi banki szolgáltatásokat is kínál.
Az ABC számos fejlett pénzügyi szolgáltatással rendelkezik, beleértve a befektetési banki és eszközkezelési szolgáltatásokat.
4. Bank of China (BOC)
A Bank of China a legrégebbi kínai bank, amely 1912-ben alakult. Nemzetközi orientációja és Kína külföldi befektetéseinek támogatása révén vált ismertté. A BOC jelentős külföldi jelenléttel rendelkezik, és sok nemzetközi kereskedelmi tranzakcióhoz biztosít finanszírozást, így fontos szereplője a Kína és a világ közötti gazdasági kapcsolatoknak.
5. Bank of Communications (BoCom)
A Bank of Communications Kína ötödik legnagyobb bankja, és az egyik legrégebbi, 1908-ban alapított pénzintézet. Bár kisebb, mint az előzőek, a BoCom jelentős szereplő a kínai pénzügyi szektorban, különösen a nagyvállalati hitelezés, a befektetési banki szolgáltatások és a nemzetközi kereskedelem finanszírozása terén.
A bank jelentős részesedéssel rendelkezik Kína gyorsan növekvő városi területein.
6. Postal Savings Bank of China (PSBC)
A Postal Savings Bank of China 2007-ben jött létre a Kínai Posta pénzügyi szolgáltatásainak átalakításával. A PSBC Kína hatodik legnagyobb bankja, különösen vidéki és kisebb városokban kínál alapvető banki szolgáltatásokat.
Széles körű ügyfélkörrel rendelkezik, és főként a lakossági banki szolgáltatásokra koncentrál, de egyre növekvő szereplő a kiskereskedelmi és vállalati hitelezés területén.
A kínai bankok globális szerepe
A kínai bankok világszerte egyre nagyobb szerepet játszanak a globális pénzügyi rendszerben. A hat legnagyobb kínai bank óriási mérlegfőösszeggel rendelkezik, és szoros kapcsolatot ápol a kínai állammal.
Ezek a bankok erősen koncentrálnak Kína gazdasági prioritásaira, mint például a vidéki fejlesztések, az infrastrukturális beruházások és a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatok bővítése. Míg a világ többi részén is jelen vannak, leginkább Kína gyorsan növekvő gazdaságához kötődnek, és fontos szerepet játszanak a kínai gazdaság átalakításában és globalizációjában.