Segít-e az Árfigyelő?

Amióta az online Árfigyelő rendszer működik, megfeleződött az élelmiszer-infláció mértéke, júniusban még közel 30 százalékkal kerültek többe az élelmiszerek az egy évvel korábbihoz képest, ez szeptemberre 15 százalékra esett - hívta fel a figyelmet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett adatai alapján.

Segít-e az Árfigyelő?

A július elseje óta mért mintegy 15 százalékpontos csökkenéshez a kormányzati intézkedések mellett a GVH által működtetett online Árfigyelő rendszer is jelentősen hozzájárult - közölték.

A GVH felidézte, hogy a KSH tájékoztatása szerint az augusztusban mért 16,4 százalékról szeptemberben 12,2 százalékra mérséklődött az infláció éves összevetésben. Az előző év adataihoz képest az élelmiszerek árának emelkedése 15,2 százalék volt szeptemberben, ami jelentős csökkenés az augusztusban mért 19,5 százalékhoz képest. Havi összevetésben az élelmiszerek 0,2 százalékkal olcsóbbak lettek szeptemberben az augusztusi adatokhoz képest.

Az adatok arra is rávilágítanak, hogy az élelmiszereket érintő, éves összevetésben mért infláció hónapról-hónapra csökken. A 2022. decemberi 44,8 százalékos csúcshoz képest 2023. júniusában 29,3, júliusban 23,1, augusztusban 19,5, szeptemberben pedig 15,2 százalék volt az élelmiszerárak emelkedésének mértéke az egy évvel korábbi értékekhez képest - jelezte a GVH.

A szeptemberben mért 4,3 százalékpontos csökkenéshez a július elseje óta elérhető online Árfigyelő rendszer is jelentősen hozzájárult a KSH inflációs fogyasztói kosarának súlyait figyelembe véve. Az Árfigyelő hatékonyságát bizonyítja, hogy indulása óta a megfigyelt 62 termékkategóriából 56 termékkategóriában csökkentek az átlagárak, átlagosan 6,7 százalékkal - emelte ki a versenyhivatal.

A közlemény idézi Rigó Csaba Balázst, a GVH elnökét, aki kifejtette: az Árfigyelő megakadályozza, hogy a multik emeljék az árakat és nyerészkedjenek, illetve segít a családoknak, hogy pénzt és időt spóroljanak. Az Árfigyelő az árak csökkentésén és a fogyasztói tudatosság erősítésén keresztül egyszerre járul hozzá a fogyasztói jóléthez és élénkíti a piaci versenyt, vagyis az Árfigyelő a nemzeti versenyhatóság két fontos célját is teljesíti - hangsúlyozta.

Az Árfigyelőt fejlesztő munkacsoport a fogyasztói visszajelzéseket is figyelembe véve folyamatosan dolgozik a rendszer továbbépítésén. Augusztus 30-a óta érhető el a többfunkciós, szabadon összeállítható, megosztható bevásárlólista, amit máris sokan használnak. Nemrég bezártak egy kiskaput az Árfigyelőben, így már nem kerülhetnek előnybe azok a kiskereskedők, amelyek egyes élelmiszerek árait csak egy-két boltjukban csökkentették.

A legújabb fejlesztésnek köszönhetően a vásárlók már előre beállíthatják a kedvenc boltjaikat az oldalon, ezt térképes boltszűrővel is megtehetik. Igy akár a közvetlen környezetükben lévő boltok napi termékkínálatát is követhetik. Az új funkció erősítheti a helyi mikropiaci versenyt, így várhatóan folytatódik az élelmiszer-infláció csökkenése, ami hozzájárul az infláció letöréséhez - ismertette a versenyhivatal.


Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 23. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 06. 23:00
Megosztás:

Megkezdte működését a szegedi székhelyű Magyar Gyáripari Szakszervezet

A BYD szegedi beruházásán dolgozó munkavállalók megkeresésére jött létre a Magyar Gyáripari Szakszervezet (MGSZ), amely a magyar dolgozók mellett a külföldi munkavállalók érdekeit is képviseli majd - mondta az MTI-nek az érdekvédelmi szervezet alelnöke, Radics Gábor.
2026. 06. 06. 22:00
Megosztás:

Fogy a hivatásos katonák száma Horvátországban

A horvát kormány az elmúlt években több intézkedéssel is próbálta vonzóbbá tenni a katonai pályát: emelték a béreket, bővítették az előmeneteli és képzési lehetőségeket, modern fegyverzet beszerzését indították el, valamint lazítottak egyes felvételi feltételeken, mégis egyre több hivatásos katona hagyja el a hadsereget - írta a Jutarnji List című horvát napilap szombaton, a 2025-ös éves védelmi jelentésre hivatkozva.
2026. 06. 06. 21:00
Megosztás:

Élőhelyszempontú vízépítés: hogyan lehet jobb a halaknak?

Egyebek mellett ezt vizsgálják a BME kutatói az Építőmérnöki Karon. Számítógéppel modelleznek, de közben halakat is számolnak.
2026. 06. 06. 20:00
Megosztás:

Idén harminc fürdő csatlakozott a Suli a strandon programhoz

Idén országosan 30 fürdő és strand csatlakozott a Magyar Fürdőszövetség által indított Suli a strandon akcióhoz, amelyben június 8. és 19. között élményszerű tanulással, játékos programokkal várják az iskolai osztályokat. Az akcióban az osztályok részére különböző mértékű kedvezményeket biztosítanak a diákbelépők árából - közölte a szervezet az MTI-vel.
2026. 06. 06. 19:00
Megosztás:

A Circle 500 millió USDC-t bocsátott ki a Solanán: tovább mélyül a stabilcoin-likviditás

Újabb jelentős dolláralapú likviditási hullám érkezett a Solana hálózatára: a Circle 500 millió USDC-t mintelt, miközben a stabilcoinok egyre fontosabb szerepet töltenek be a kriptopiac tényleges forgalmában. A lépés nem feltétlenül jelent azonnali vételi nyomást, de jól mutatja, hogy a Solana továbbra is az egyik legfontosabb blokklánc a dollárban denominált on-chain aktivitás számára.
2026. 06. 06. 18:00
Megosztás:

BAHART: megkezdődött az előidény a balatoni menetrendi hajózásban

Szombattól előidényi menetrend lépett életbe a Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) menetrendi hajóin, már a társaság mind a 16 személyhajó-kikötőjéből indulnak járatok - közölte a Bahart a honlapján.
2026. 06. 06. 17:00
Megosztás:

Japán nagyot lépne a kriptopiacon: jöhet a kripto ETF és a jen alapú stabilcoin

Japán újabb komoly lépést tehet a szabályozott kriptopiaci fejlődés felé. A kormányzó Liberális Demokrata Párt olyan átfogó javaslatcsomagot nyújtott be, amely egyszerre teremtene keretet a kripto ETF-eknek és a jenben denominált stabilcoinoknak. A kezdeményezés nemcsak a japán befektetők számára nyithat új kapukat, hanem Ázsia digitális pénzügyi infrastruktúráját is jelentősen átalakíthatja.
2026. 06. 06. 16:00
Megosztás:

Így tud gazdálkodni a jövő generációja

Minden második huszonéves fiatalnak nőttek a havi megélhetési költségei az elmúlt egy évben, miközben csak 36 százalékuk számolt be bevételnövekedésről. A kiadások átlagosan 14 ezer forinttal, a bevételek viszont mindössze 4 ezer forinttal emelkedtek, így a fiatalok mérlege átlagosan 10 ezer forinttal romlott a K&H ifjúsági index felmérés első negyedéves eredményei szerint. Összességében az látszik, hogy sok fiatal szorításban van a kiadási oldalt nézve.
2026. 06. 06. 15:00
Megosztás:

Érkeznek a tudatos vásárlást segítő digitális élmények

Új generációs termékazonosítás a fogyasztókért.
2026. 06. 06. 14:00
Megosztás:

Így tud gazdálkodni a jövő generációja

Minden második huszonéves fiatalnak nőttek a havi megélhetési költségei az elmúlt egy évben, miközben csak 36 százalékuk számolt be bevételnövekedésről. A kiadások átlagosan 14 ezer forinttal, a bevételek viszont mindössze 4 ezer forinttal emelkedtek, így a fiatalok mérlege átlagosan 10 ezer forinttal romlott a K&H ifjúsági index felmérés első negyedéves eredményei szerint. Összességében az látszik, hogy sok fiatal szorításban van a kiadási oldalt nézve.
2026. 06. 06. 14:00
Megosztás:

A Magyar Termék több cége együtt indul a PET Kupán

Egy PET-palackot átlagosan néhány percig használunk. Utána viszont akár 450 évig is a természetben maradhat. Ez az egyik oka annak, hogy ma már nem elég csak beszélni a környezetvédelemről. Szelektív gyűjtésről, fenntarthatóságról, tudatos fogyasztásról, zöldebb döntésekről. De mi történik akkor, amikor úgy érezzük, hogy a szavaknál többre van szükség?
2026. 06. 06. 13:00
Megosztás:

Távozik az MTVA vezérigazgatója

Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója munkaviszonya megszüntetését kezdeményezte Koltay Andrásnál, az NMHH Médiatanácsának elnökénél mint a munkáltatói jogok gyakorlójánál - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 06. 12:00
Megosztás:

Elérte a 10 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-finanszírozások értéke

Elérte a 10 milliárd eurót az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által Ukrajnának nyújtott finanszírozások értéke - közölte pénteken a bank elnöke.
2026. 06. 06. 11:00
Megosztás:

Fordulóponthoz érhet az amerikai kriptoadózás: hét új törvényjavaslat került a Kongresszus elé

Az Egyesült Államokban új lendületet kaphat a kriptovaluták adózási reformja, miután a képviselőházi adóügyi bizottság hét külön digitális eszközökkel kapcsolatos törvénytervezetet vizsgál. A javaslatok a stablecoinok, a staking, a bányászat, a kriptohitelezés és a kereskedési veszteségek adókezelését is alapjaiban alakíthatják át.
2026. 06. 06. 10:00
Megosztás:

Megerősítette Magyarország osztályzatát a Fitch Ratings

Megerősítette változatlan negatív kilátással Magyarország hosszú távú államadóskockázati besorolását az eddigi "BBB" - vagyis befektetési ajánlású - szinten a Fitch Ratings.
2026. 06. 06. 09:00
Megosztás:

Újabb hatalmas likvidálás rázta meg Machi Big Brothert a Hyperliquiden

Machi Big Brother ismét a kriptopiaci figyelem középpontjába került, miután egy újabb, erősen tőkeáttételes Ethereum long pozíciója likvidálódott a Hyperliquid decentralizált derivatív platformon. Az eset látványosan mutatja meg, milyen gyorsan válhat a tőkeáttétel csapdává, ha az ETH árfolyama a kereskedő ellen fordul.
2026. 06. 06. 07:45
Megosztás:

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal emelkedett

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal 25,3 millióra emelkedett tavaly - áll a Capgemini pénzügyi tanácsadó cég éves jelentésében.
2026. 06. 06. 07:00
Megosztás:

A vagyonadó szakmai vitája visszaigazolta, miért okoz több kérdést, mint megoldást az 1 milliárdos küszöb

A vagyonadó körül kialakult mostani vita a Blochamps Capital szerint éppen azt igazolja vissza, amit a cég már a vagyonadó ötletének kampányban való megjelenése óta jelez: a vagyonosabb rétegek arányosabb közteherviselése legitim cél, de a forma a hatékonytalansága okán átgondolásra szorul, ráadásul az 1 milliárd forintos küszöb szakmailag rosszul céloz. Az elv önmagában védhető, az ördög azonban a részletekben van – és Magyarországon ezek a részletek különösen érzékenyek.
2026. 06. 06. 06:00
Megosztás:

Soha nem tartoztunk még ennyivel a bankoknak: bajban vannak a magyar háztartások?

Soha nem tartoztak még ennyi pénzzel a magyar háztartások a bankoknak, a lakossági hitelállomány elérte a 13 497 milliárd forintot. Ez akkora összeg, hogy ha egyenlően osztanánk szét az ország lakossága között, fejenként nagyjából 1,4 millió forint banki adósság jutna mindenkire. Ráadásul nem egyszeri kiugrásról van szó, a háztartások tartozása az elmúlt időszakban látványos tempóban nőtt. De mit jelent valójában ez a rekord, és lehet-e jó hír is egy ekkora adóssághegy mögött?
2026. 06. 06. 05:00
Megosztás: