Soron kívüli eszközvásárlásba kezdett a Bank of England
A brit jegybank a rendkívüli intervenciót azzal indokolta, hogy a brit pénzügyi eszközök jelentős átárazódása az elmúlt egy napban még markánsabbá vált, és különösképpen érinti a hosszú futamidejű brit államadósságot.
Ha a piacok e "rendellenes működése" folytatódik, vagy ha a helyzet még tovább romlik, az már érdemi kockázatot jelentene Nagy-Britannia pénzügyi stabilitására, indokolatlan módon feszesebbé válnának például a pénzügyi kondíciók és csökkenne a hitelkiáramlás a reálgazdaságba - fogalmaz szerdai bejelentésében a Bank of England.
Az elmúlt napokban mélységi rekordokra - egyes időszakokban az árfolyamparitás közelébe - zuhant a font árfolyama a dollárral szemben, mindenekelőtt azért, mert a piaci szereplők aggályosnak tartják a brit kormány által bejelentett, szinte példátlan mértékű adócsökkentési program finanszírozhatóságát és államadósság-növelő hatását. Mindeközben az irányadó tízéves brit állampapír hozama - a 2008-as globális pénzügyi válság óta először - 4 százalék fölé emelkedett.
A brit kormány a meredeken emelkedő megélhetési költségek, a 10 százalék környékén járó, évtizedek óta nem mért infláció és az ezzel egyidejű gazdasági visszaesés hatásainak enyhítése végett a múlt héten az utóbbi évtizedek legradikálisabb adócsökkentési programját hirdette meg.
Kwasi Kwarteng brit pénzügyminiszter a londoni alsóházban pénteken tartott ismertetésében - több más nagy horderejű intézkedéssel együtt - bejelentette, hogy a jövő áprilisban kezdődő új pénzügyi évtől a személyi jövedelemadó jelenleg 20 százalékos alapkulcsa 19 százalékra csökken, a legmagasabb jövedelmekre megállapított 45 százalékos felső adókulcs pedig megszűnik, és a magas jövedelműek adója egységesen 40 százalék lesz.
A kormány emellett - a korábbi tervvel ellentétben - nem emeli 25 százalékra a jelenlegi 19 százalékról a társasági adót. A font a 45 milliárd font (több mint húszezer milliárd forint) értékűre becsült adócsökkentési program finanszírozhatósága és államadósság-növelő hatása körüli piaci aggodalmak miatt már pénteken esésnek indult, ráadásul Kwarteng a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette, hogy kész további jelentős adócsökkentésekre.
Erre reagálva a font 1,030 dollár/fonthoz közeli árfolyamokra zuhant a hétindító ázsiai és londoni kereskedésben; ez csaknem 5 százalékos gyengülés volt a pénteki szintekhez képest. Ilyen alacsony dollárárfolyamra a fonttal szemben azóta nem volt példa, hogy Nagy-Britannia több mint fél évszázada, 1971 februárjában áttért az azóta is használatos tízes pénzrendszerre.
A font azóta valamelyest visszaerősödött, de a Bank of England szerdai bejelentése után 1,3 százalékos gyengüléssel ismét 1,060 dollár/font alá gyengült. A brit jegybank közölte, hogy a hazai államadósság-eszközök vásárlása szerdai hatállyal kezdődik, és olyan mértékű lesz, amely szükséges a rendezett piaci kondíciók helyreállításához.
A közlemény szerint ugyanakkor a kötvényvásárlások időtartama szigorúan korlátozott: az aukciókat szerdától október 14-ig tartják, és a felvett állampapír-állományt a bank zökkenőmentes, rendezett körülmények között építi majd le, amint úgy ítéli meg, hogy a piac működését terhelő kockázatok enyhültek.
A brit jegybank 2020 márciusában, a koronavírus-válság kezdetén meredek ívű kamatcsökkentési ciklusba kezdett, és a korábban kihelyezett 445 milliárd fontról három lépésben 895 milliárd fontra (412 ezer milliárd forintra) növelte a kamatcsökkentést kísérő mennyiségi enyhítési program keretét. Ebből a jegybank 875 milliárd font erejéig brit állampapírt, 20 milliárd font értékben a pénzügyi szektoron kívüli cégektől befektetési osztályzatú fontkötvényeket vásárolhatott.
A Bank of England monetáris tanácsa már februári kamatdöntő ülésén egyhangúlag megszavazta e példátlan mértékű mennyiségi enyhítési program fokozatos leépítésének elkezdését, ám szerdai bejelentésében a jegybank közölte, hogy a fontban denominált brit szuverén adósságeszközök értékesítési programjának kezdetét a jövő hétre tervezett időpontról október 31-re halasztotta.