Szemléletváltás, fenntarthatóság, klímavédelem – A TotalEnergies ismertette 2021-es eredményeit
2021-ben a TotalEnergies bevezette innovációs stratégiáját, amelynek célja, hogy multienergetikai vállalattá, valamint az energiagazdálkodás meghatározó szereplőjévé váljon. A vállalat ekkor nem csak stratégiai szemléletet váltott, de arculatának átalakításával is ezen törekvését erősítette. Ennek fényében, az elindított projektjeiknek köszönhetően, a cég jelentős lépéseket tette abba az irányba, hogy 2050-re elérje a karbonsemlegességet.
A TotalEnergies felgyorsította fejlődését: a megújuló energiaforrásokba és villamosenergiába történő beruházásai az összes beruházásuk 25%-át tették ki, ami meghaladja az egy évvel ezelőtt tervezett 20%-ot. A vállalat cseppfolyósított földgáz (LNG) értékesítése 10%-kal nőtt, és elérte a 42 millió tonnát, amelynek 99%-a zéró kibocsátási kötelezettségvállalással rendelkező országokba áramlott. Továbbá a TotalEnergies 2021-ben határozott lépéseket tett az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében: 44%-ra csökkentette a kőolajtermékek arányát értékesítési mixében (a 2015-ös 65%-ról), így 19%-kal csökkentette az ügyfelei által felhasznált kőolajtermékekhez kapcsolódó üvegházhatású gázkibocsátást. Emellett 2015-höz képest igen jelentős, 20%-os csökkenést ért el az általa üzemeltetett létesítmények kibocsátásának tekintetében, és 14%-kal csökkentette az Európában értékesített termékeinek szén-dioxid kibocsátását.
A TotalEnergies azzal a céljával és vállalásával, hogy 2030-ra – a 2015-ös szinthez képest - 40%-kal akarja csökkenteni a szén-dioxid kibocsátását, kiáll az Európai Unió „Irány az 55%!” szemlélete mellett. Ennek értelmében a legfőbb cél, hogy 2030-ra legalább 55%-kal csökkenjen a nettó üvegházhatásúgázok-kibocsátása. A Transition Pathway Initiative (TPI) a TotalEnergies-t azon három olaj- és gázipari vállalat egyikeként emelte ki, amely olyan kibocsátáscsökkentési célokat tűzött ki maga elég, hogy 2050-re elérje a klímasemlegességet.
A TotalEnergies azonban még tovább akar menni, és ambícióit egy újabb törekvéssel bővíti: 2030-ig - a 2015-ös szinthez képest - több mint 30%-kal csökkenteni szeretné a kőolajtermékek értékesítéséhez kapcsolódó szén-dioxid kibocsátásokat. Mindezek mellett a metánkibocsátás csökkentésére vonatkozó terveiket is bővítik.
Mindezt természetesen egy fegyelmezett beruházási politika támogatja: a 2022-2025 közötti időszakban a beruházások 50%-át az energiaellátás növelésére fogja a vállalat fordítani. Ezen beruházások 30%-a, a szén-dioxid mentesített energia fejlesztésére, 20%-a pedig a gáz, elsősorban az LNG további fejlesztésére, illetve a szén villamosenergia termelésben való kiváltására irányul. A beruházások másik felét a TotalEnergies világszerte működő olaj- és gázipari létesítményei kapacitásainak fenntartására és átalakítására fordítják: 30%-ot a karbantartásra, 20%-ot pedig új, alacsony költségű, alacsony kibocsátású mezőkre és feltárásra fordítanak a lelőhelyek hanyatlása elleni küzdelem és az olajtermelés fenntartása érdekében.