Szerdán jön az áprilisi amerikai infláció - mik a várakozások?
Egyrészt az amerikai bankrendszerben látható feszültségek már magukban is szigorodást hoztak, hiszen például a 30 éves jelzáloghitel kamata az év eleji 6,5 százalék körüli szintről 7 százalék környékére emelkedett (most éppen 6,83).
Másrészt, mint ahogy korábban is írtunk már róla, az ellátási-lánc súrlódási index is a történelmi mélypont (-1,6) közelébe, -1,32 pontra esett áprilisban. Vagyis számos tényező azt sugallja, hogy az inflációnak csökkennie kellene, miközben a munkaerőpiac megtörése — amelyet a Fed tervezett az infláció letörésére — mégsem következett be. Sőt, januárban és áprilisban is 3,4 százalékon, 55 éves mélyponton állt!
Mindeközben az emelkedő árak a fogyasztás visszaeséséhez vezettek. Például februárban és márciusban is csökkent a kiskereskedelemi forgalom, mégpedig 0,7 és 0,6 százalékkal az előző hónaphoz képest. Igaz, januárban volt egy megugrás, valószínűleg az év eleji leárazások miatt. (Tudatosabb fogyasztók!)
Mindez azt sugallja, hogy erős munkaerőpiac mellett is meg lehetett törni az inflációs nyomást. Így továbbra is kamatcsökkentést várnak a befektetők, igaz, most már csak inkább az ősz folyamán.
Hát ezért lesz fontos a szerdai adat. A piac óvatos stagnálást vár, az imént vázolt vegyes kép miatt. Ezért az infláció esetleges további csökkenése, vagy éppen a maginfláció a várt 0,1 százalékpontnál nagyobb esése valószínűleg nagy örömöt hozna a piacokra.
Ugyanakkor ennek ellenkezője újra felélesztené a kamatemelési várakozásokat, hiszen a Fed inkább kiváró üzemmódba kapcsolt, mintsem ténylegesen leállt volna, s ez így komoly negatív hatást hozna a piacokra. Vagyis ami mindig fontos, most még inkább fontos adat lesz.