Szűkült tavaly az építőipar

Az építőiparban a működő vállalkozások száma tavaly meghaladta a 66 ezret, és mindössze 0,3 százalékkal volt kevesebb az előző évinél - közölte az Opten hétfőn az MTI-vel.

Szűkült tavaly az építőipar

A közlemény idézte Alföldi Csabát, az Opten céginformációs szakértőjét, aki figyelemre méltónak nevezte ezt az eredményt, tekintettel arra, hogy az előző öt évben folyamatos növekedést tapasztaltak a szektorban működő vállalkozások számában, évente 4-5 százalékkal, 2021-ben pedig 9 százalékkal, még a járvány ellenére is.

A céginformációs szolgáltató kiemelte, hogy 2023-ban 25 százalékkal kevesebb cég alakult a szektorban, mint az azt megelőző évben. Az alapítások fénykora 2021-ben volt, amikor évi 7500 új vállalkozás alakult, 2022-ben már nem sikerült ezt az értéket elérni.

Ezzel szemben 2022-23-ban megugrottak a megszűnések, ami 2023-ban meghaladta az 5 ezer vállalkozást, ezzel az elmúlt 6 év legmagasabb értékét adta.

Közölték, hogy 2022-ig egyszerűsített kényszertörlési eljárással azűnt meg a legtöbb cég, a kényszertörlési eljárások és a KATA 2022-es szigorítása azonban átrendezte a képet, és 2023-ra a felszámolási eljárások, illetve a végelszámolások lettek a meghatározóak. Alföldi Csaba a közleményben megjegyezte: az, hogy a felszámolások száma megnőtt, önmagában még nem lenne rossz, az viszont már szembetűnő, hogy egyre többen hagyják el a szektort, több mint 1300-zal nőtt a számuk 2023-ban.

A szektorban működő egyéni vállalkozók száma az Opten adatai szerint tavaly év végén meghaladta a 85 ezret, ami kis mértékű növekedés az előző évhez képest. Aggasztó tendenciának nevezték a közleményben ugyanakkor, hogy míg 2022. decemberében minden nyolcadik, 2023. decemberében már minden hatodik egyéni vállalkozó szüneteltette tevékenységét.

Az Opten Cégfluktuációs Index (CFI) - amely az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest - 2023-ra az építőiparban országosan 17,57 százalék volt, ami körülbelül 1 százalékkal alacsonyabb a 2022-es értéknél.

Tavaly megyei szinten az index Zala, Veszprém és Csongrád-Csanád vármegyében érte el a legalacsonyabb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye produkálta.

Családi pótlék elvesztése - könnyen bukhatjuk a pénzt, ha nem figyelünk

Mikor veszíthetjük el a családi pótlékot? A családi pótlék Magyarország egyik legfontosabb, alanyi jogon járó családtámogatása, amely a gyermek neveléséhez és taníttatásához nyújt rendszeres havi segítséget. Ugyanakkor a jogosultság nem korlátlan és nem feltétel nélküli: bizonyos élethelyzetekben az ellátás megszűnhet vagy szünetelhet.
2026. 04. 17. 01:00
Megosztás:

Már social media és Google-kampányokra is pályázhatnak a kkv-k

Új lehetőség nyílt a hazai kis- és középvállalkozások számára: immár social media és Google-kampányok megvalósítására, linképítésre, SEO- és PR-cikkek online megjelenítésére is igényelhető támogatás a Modern Vállalkozások Programján belül. A projekteket a Content’ n more (CNM) ügynökség viszi, mely tíz éve támogatja a hazai vállalkozások online láthatóságát.
2026. 04. 16. 23:59
Megosztás:

Pénztárca PlayID és a digitális pénzügyek hatékonysági fordulata

A digitális pénzügyek világában az elmúlt évek egyik legfontosabb változása nem feltétlenül az új funkciók megjelenése volt, hanem a folyamatok egyszerűsödése. A felhasználók ma már nem csupán gyors tranzakciókat várnak el, hanem azt is, hogy az online pénzügyi jelenlétük kezelése logikus és kiszámítható legyen.
2026. 04. 16. 23:00
Megosztás:

Kripto-trendek 2026-ban: Milyen újításokra érdemes figyelni?

A kriptovilág ritkán áll meg egy pillanatra, de 2026 valahogy mégis másnak tűnik. Ez az év nemcsak a piac helyreállásáról szól, hanem az éretté válásról is. A tokenizált ingatlanoktól az okosabb tárcákon át az intézményi szereplők erősebb jelenlétéig a digitális eszközök egy új szakaszba lépnek, amit egyre nehezebb figyelmen kívül hagyni.
2026. 04. 16. 22:30
Megosztás:

Az EU már több mint ötezer beteget evakuált Ukrajnából

Az Európai Unió, az ukrajnai háború 2022. február 24-i kezdete óta több mint ötezer ukrajnai beteg biztonságos átszállítását tette lehetővé 22 európai ország kórházaiba speciális orvosi ellátás céljából - tájékoztatott az Európai Bizottság csütörtökön.
2026. 04. 16. 22:00
Megosztás:

A Honda több százezer autót hív vissza a légzsákrendszer hibája miatt az Egyesült Államokban

A Honda autógyártónak több százezer autót kell visszahívnia a légzsákrendszer hibája miatt az Egyesült Államokban – közölte az amerikai közúti hatóság csütörtökön.
2026. 04. 16. 21:30
Megosztás:

Egy amerikai esküdtszék elmarasztalta a Live Nationt és a Ticketmastert

A rendezvénypiacra káros monopólium miatt elmarasztalta egy amerikai esküdtszék a Live Nation globális szórakoztatóipari nagyvállalatot és a hozzá tartozó Ticketmaster jegyértékesítőt.
2026. 04. 16. 21:00
Megosztás:

Javult a vállalkozások üzleti hangulata az első negyedévben

A VOSZ Barométer index 54 százalékra emelkedett az idei első negyedévben, így öt negyedév után ismét az optimista tartományba került; a javulást elsősorban az üzleti hangulat erősödése és a beruházási szándékok élénkülése hajtja - ismertette az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
2026. 04. 16. 20:30
Megosztás:

A KLM légitársaság ritkítja járatait az üzemanyagárak emelkedése miatt

Az üzemanyagárak emelkedése miatt ritkítja járatait a KLM holland légitársaság, amely 160 európai járatának törlését jelentette be - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál csütörtökön.
2026. 04. 16. 20:00
Megosztás:

Pentagon: az amerikai haderő készen áll az Irán elleni csapások folytatására, ha a tűzszünet lezárul

Az Egyesült Államok hadereje készen áll az Irán elleni csapások folytatására fokozott erővel, ha a tűzszünet lezárul - közölte Pete Hegseth amerikai hadügyminiszter csütörtökön.
2026. 04. 16. 19:30
Megosztás:

Erős évet zárt a MET Csoport, növekedéssel a kulcspiacokon

A svájci központú energiavállalat, a MET Csoport erős pénzügyi és kereskedelmi eredménnyel zárta a 2025-ös évet: az árbevétele jelentős növekedéssel 28,5 milliárd euróra emelkedett, amit a stabil értékesítésnek is köszönhetett. A vállalat folytatta gyors térnyerését az európai energiapiacon: a gázpiaci forgalma 242 milliárd köbméter volt, miközben az LNG-tevékenységét megháromszorozta.
2026. 04. 16. 19:00
Megosztás:

Rekordszámú autót gyártottak az első negyedévben Csehországban

Csehországban éves összehasonlításban az első negyedévben 8,3 százalékkal 396 880-a nőtt az új autók gyártása , ami új rekordot jelent - közölte a Cseh Autóipari Szövetség csütörtökön Prágában.
2026. 04. 16. 18:30
Megosztás:

A középkategória húzza a használtautó-piacot, közel 10%-kal csökkent az elektromos és hibrid autók ára

Megjelent a Használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, márciusi közös statisztikája, amely szerint a kínálati átlagár 5,61 millió forintra nőtt, miközben az olcsó, 2,5 millió forint alatti autók aránya egy év alatt 5,3 százalékponttal csökkent. Ezzel párhuzamosan a 2,5–10 millió forintos kategória erősödött, az elektromos és hibrid autók kínálata közel 25%-kal bővült, miközben az átlagáruk 9% körüli mértékben mérséklődött.
2026. 04. 16. 18:00
Megosztás:

Bitcoinnal kávét venni? Akár 70 oldalnyi adópapírt is jelenthet a vásárlónak

Elsőre kényelmesnek tűnik kávét venni Bitcoinnal, de az Egyesült Államokban ez komoly adminisztratív rémálommá válhat. Egy friss elemzés szerint a mindennapi BTC-használat nemcsak innovatív fizetési forma, hanem akár több tucat oldalnyi adóbevallási kötelezettséget is generálhat – ami jelentősen visszavetheti a kriptovaluták gyakorlati elterjedését.
2026. 04. 16. 17:30
Megosztás:

Figyelmeztetést kapott Forstner Csenge a GVH-tól

Több promóciós tartalom esetében is hiányosan tüntette fel Forstner Csenge a bejegyzések reklámjellegét – állapította meg a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A mulasztások miatt a GVH Versenytanácsa a népszerű véleményvezért és családi vállalkozását figyelmeztette, valamint belső megfelelési program végrehajtására kötelezte. A reklámozott termékeket értékesítő vállalkozásokra, valamint az ügyben érintett influenszer ügynökségre ugyanakkor összesen 9 millió Forint bírságot szabott ki a GVH Versenytanácsa, amely a döntésében iránymutatásokat is adott a reklámjelölésekre vonatkozóan.
2026. 04. 16. 17:00
Megosztás:

Egész Európa ámulva nézte, mit művelt az Otthon Start a magyar lakásárakkal

Több mint hároméves csúcsra repítette a magyar lakásárak emelkedését a negyedik negyedévben az Otthon Start program, ezzel magasan Európa legnagyobb drágulását mérték – derül ki az Eurostat friss adataiból. Ez egyben azt is jelenti, hogy 2015-höz képest már majdnem négyszeresére emelkedett az átlagos magyar lakásár, ami szintén Európa-rekordnak felelt meg. A következő időszakban továbbra is jelentős lesz a kedvezményes hitelprogram áralakító hatása, viszont a kínálat élénkülésével fokozatosan szelídülhet az áremelkedési ütem.
2026. 04. 16. 16:30
Megosztás:

Digitális jüan új szinten? – 3–5 éven belül jöhet a kínai stabilcoin a globális valutaversenyben

A globális pénzügyi rendszer átalakulása új szakaszba léphet: egy vezető iparági szereplő szerint Kína hamarosan beléphet a stabilcoin-piacra. A Circle vezérigazgatója úgy látja, hogy a jüan-alapú digitális token komoly geopolitikai és gazdasági fordulatot hozhat – ám az út továbbra sem akadálymentes.
2026. 04. 16. 16:00
Megosztás:

Egy év alatt átrendeződött Budapest ingatlanpiaci térképe

A Duna House 2026 márciusi vévői érdeklődési adatai szerint a XIII. kerület változatlanul az összes budapesti kerület közül a legkeresettebb célpont, miközben a budai oldalon a II. és XII. kerület erősödött. Az érdeklődési trendek elemzése több pesti kerület – köztük a korábban top 3-ban szereplő VII. kerület – mérsékelt, de tartós visszaesését jelzi.
2026. 04. 16. 15:30
Megosztás:

A játékformátumok jövője az Online Casino

A szórakoztató formátumok sokszínűségének köszönhetően az online játékosok új, élénk érzelmeket élvezhetnek, és szabadidejüket a lehető legérdekesebb módon tölthetik el.
2026. 04. 16. 15:20
Megosztás:

Tőzsdére lépett az Urban Plaza Plus Nyrt.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) standard kategóriájában, euró alapon kereskednek a bevásárlóközpont fókuszú, ingatlanbefektetési társaság, az Urban Plaza Plus Nyrt. részvényeivel, amelynek tőzsdére lépését szimbolikus kereskedési csengetéssel ünnepelték a BÉT székhelyén csütörtökön Budapesten.
2026. 04. 16. 15:00
Megosztás: