Teendők láz esetén kutyáknál
Ezek a láz tünetei
Fontos kiemelni, hogy a láz mindig valamilyen (kialakulásban lévő) betegség kísérője. Tünetei az étvágytalanság, a szapora légzés, a lihegés, a gyengeség és a letargia. Ezek észlelése esetén mindenképpen érdemes ellenőrizni a testhőmérsékletet.
Ezt digitális lázmérővel teheted meg a kutya végbelén keresztül. A hagyományos, higanyos lázmérő használata nem igazán javasolt, hiszen ha eltörik, veszélyes lehet a kutya egészségére az eszközből kiszabaduló higany. Ennél még egyszerűbb megoldást nyújt a fülhőmérő alkalmazása, ez nyugtalan kutyák esetén is jól használható.
A testhőmérséklet mellett a pulzust is érdemes megvizsgálni. A kutya comb verőerének kitapintásával - amely a comb belső felén helyezkedik el - könnyedén megállapíthatod, mennyit ver a szíve 15 másodperc alatt. Ezt néggyel szorozva máris megkapod az állat pulzusát. A normál érték számos dologtól függ, de átlagosan 70 és 180 ütés közé tehető. A kistestű kutyák szívverése szaporább, míg a nagyobb testű kutyáké lassabb. A kölyökkutyáké pedig extra magas, akár 220 ütés is lehet percenként.
Ha nagyon gyenge pulzust érzékelsz, azonnal hívd az állatmentőket vagy az állatorvost! Ha azonban túl magasat, az a láz vagy a sokk jele.
A láz kezelése
Gyógynövények kutyáknak a BioZoo.hu webshopban nagy számban elérhetőek, amelyek közül rengeteg alkalmas a kutyák lázának csillapítására. A jól ismert csipkebogyó por mellett a spirulina alga és a manuka méz is kiváló immunerősítő, ezek mind-mind hasznosak lehetnek túl magas testhőmérséklet esetén.
Ezek mellett a hideg vizes borogatásról sem szabad elfeledkezni! Ehhez használj borsmentát, a borogatást pedig tedd a kutya ágyékára, lábaira, fejére és nyakára. A megfelelő hidratálás biztosításával elkerülheted, hogy a kutya kiszáradjon. Remek megoldás, ha levest kortyoltatsz vele, hiszen egyszerre táplál és biztosítja a vízutánpótlást. Az emberi fogyasztásra szánt lázcsillapító adagolásától azonban jobb tartózkodni!
Ezért alakulhat ki láz a kutyáknál
A kutya lázának okai néha egészen banálisak, máskor viszont súlyos betegségek megjelenését jelezhetik. Egy egyszerű vírusos vagy bakteriális fertőzés mellett a kullancs által terjesztett betegségek, egy korábban kapott oltás, daganat vagy valamilyen méreg lenyelése is vezethetnek fokozott testhőmérséklet-emelkedéshez.
Ha a kutya láza minden erőfeszítésed ellenére sem múlik, vidd mielőbb állatorvoshoz! Ha ugyanis ez elmarad, az komolyabb komplikációk kialakulását is maga után vonhatja.