Tereprendezés 5 lépésben - ahogy a profik csinálják
A következő cikkben megnézzük, milyen sémára épül a tereprendezés, hogyan érdemes nekiállni ennek a műveletnek, ha nem szeretnénk semmit sem kihagyni.
1. Területi adottságok felmérése
Ez a lépés kifejezetten fontos, hiszen ennek során határozzuk meg a később szükséges munkafolyamatokat, munkagépeket és azt is, hogy várhatóan lesz-e szükség a későbiekben talajfeltöltésre vagy a kitermelt föld elhordására. Amennyiben ez a rész kimarad, előfordulhatnak olyan faramuci helyzetek, hogy nem a megfelelő gépparkkal állunk neki a munkálatoknak, vagy hogy nem gondoskodunk a kitermelt föld elszállításáról, ami miatt akár napokig is állhat a munka. További kellemetlenségeket okozhat az is, ha talajfeltöltésre van szükség, amivel nem számoltunk az elején.
2. A terület lecsupaszítása
Ebben a szakaszban kezdődik meg a munkálatok érdemi része. Ilyenkor felvonulnak a szükséges gépek, és kitermelésre kerülnek a területet borító fák vagy bokrok, természetesen a gyökérzetek is kitépésre, kiásásra kerülnek. Amennyiben nem kívánt épületek is vannak a területen, akkor ezeknek a bontása is megtörténik. A növényi részek eltávolítása a talajból és az épületek alapozásának vagy pincéinek bontása után minden esetben talajfeltöltésre van szükség.
Építkezésbe fognál, de a telek egy katasztrófa? Szeretnéd szakértő kezekre bízni a bozót irtást és a terepmunkákat? Keresd fel a Színvonal Bau Kft. szaktanácsadóit, és kezdjetek neki a profik precizitásával a munkálatoknak!
3. Föld elszállítása vagy feltöltés
A zavaró elemek eltávolítása után egyértelművé válik, hogy a földet elszállíttatni kell, átcsoportosítani a terület egyik részéről a másikra vagy pótolni. Egyes esetekben, mint például díszkert építésénél érdemes a felső rétegben egy teljes talajcserét végrehajtani, a gazosodás elkerülése és a megfelelő tápanyag-utánpótlás céljából.
4. Gépi földmunkák
Megkezdődhet a talaj gépi kiegyenlítése, aminek során tolólapos markolókkal igyekeznek a felszínt minél egyenletesebbre igazítani. Ezeknek a munkáját kanalas markolók segíthetik, amennyiben a feleslegessé vált földet át kell mozgatni.
5. Kézi földmunkák
Ugyan a gépekkel már a talajmunkák legnagyobb részét el lehet végezni, mégis vannak olyan területek, ahol még nem lehet elkerülni a kézi munkaerő bevonását. Ezek közé tartoznak azok a szűk helyek, ahová a gépek nem férnek vagy érnek be. Ilyen esetekben a talaj kiegyenlítését kézi munkaerővel, kapával, gereblyével, talicskával végezzük.