Többszörösen nehezített úton a vetőmagszektor

A szélsőséges időjárás egyre nagyobb kihívást jelent a vetőmagszektor számára is, amely a mezőgazdaság első, stratégiai jelentőségű lépcsőjét jelenti, hangzott el a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács éves küldöttgyűlésén, Gödöllőn. A negatív környezeti változásokon kívül az ágazatot az elmúlt években érzékenyen érintette az orosz-ukrán konfliktus, amelynek révén a két fontos célországba szállított kukorica és napraforgó vetőmagok exportja töredékére esett vissza.

Többszörösen nehezített úton a vetőmagszektor

„Nem létezhet élelmiszerbiztonság hazai vetőmag nélkül. A vetőmagszakma élen jár innovációban, kutatásfejlesztésben, fajtaválasztásban, öntözésben és technológiában. Mindezek pedig nemcsak vetőmagot, hanem tudást is adnak a mezőgazdaság egésze számára. A vetőmagszektor úgy jelenti az agrárkibocsátásunk 9 százalékát, hogy területében alig haladja meg a 100 ezer hektárt. Világviszonylatban még mindig az élmezőnyben van, de tenni kell azért, hogy a vetőmagágazatunk újra erősödjön. A jövő nagy feladata számunkra a piacok megvédése, új piacok keresése, a támogatások megtartása, a klímaváltozás hatásainak enyhítése, és a piaci igények szempontjából megfelelő genetika biztosítása. Kellenek a jó fajták ahhoz, hogy eredményesek és versenyképesek legyünk.” - hangsúlyozta köszöntőjében Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.

Mint Papp Zsolt György kifejtette: a klímaváltozás miatt felborult Magyarország vízháztartása: a Tisza vízhozama például 30 százalékkal csökkent, a talaj felső rétegéből hiányzik 90 milliméter csapadék. Ma már a sikeres termelés öntözés nélkül nagyon nehéz feladat, ezért az elmúlt időszakban elindultak kezdeményezések az öntözés feltételeinek megteremtésére a csatornák feltöltésével, pályázatokkal, különféle programokkal. Emellett hamarosan egy új támogatási program is indul, amelyben nagyobb támogatást kaphatnak a vetőmagszektor szereplői.

A vetőmagszakma különböző szereplőit összefogó, 1993-ban alakult Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács kapcsolatban áll minisztériumokkal, hatóságokkal, nemzetközi szakmai szervezetekkel, és rendszeresen javaslatokat fogalmaz meg a különféle ágazati kérdésekben. A szövetség szorosan együttműködik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával és a Gabonatermesztők Országos Szövetségével. Az utóbbi két szervezettel közösen szervezett kukorica, őszi búza és őszi káposztarepce posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei hosszú ideje fontos tájékozódási forrást jelentenek a gazdálkodók számára, ismertette Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.

Az elmúlt évben a szektorban több mint 100 különböző faj, közel 1500 fajta vetőmagja került szaporításra és minősítésre mintegy 107 ezer hektáron. A legnagyobb területen, 24 ezer hektáron az őszi búza szaporítása zajlott, ezt követte 15 ezer hektáron a kukorica. A belföldön és külföldön értékesített vetőmagok értéke mintegy 200 milliárd forintot tesz ki.

Az ágazat eredményességére nagy csapást mért az orosz-ukrán konfliktus, amelynek következtében  2022 óta rendkívül nagy mennyiségű, mintegy 1,5 millió hektárra elegendő kukorica vetőmag-mennyiséggel csökkent a két fontos célországba irányuló export a szigorodó adminisztráció, az embargós intézkedések, hatósági ellenőrzések, valamint a határokon való közlekedés nehézségei és a fuvarozási költségek drasztikus emelkedése miatt.

2024-ben mintegy 2,5 millió hektárra elegendő kukorica vetőmagot állított elő Magyarország, ebből a hazai igények biztosítása mellett Afrikába, Ázsiába, az Európai Unióba került Magyarországon előállított vetőmag. Az exportra szánt napraforgó vetőmag legnagyobb piaca az elmúlt évben az Európai Unió volt. A korábban szintén jelentős napraforgó vetőmag felvevő országnak számító Oroszországba 2024-ben nem történt szállítás.

„Az időjárás és a csapadékeloszlás szomorú képet mutat: az aszályos 2024-es év középhőmérséklete országos átlagban 2,1 fokkal haladta meg az 1991-2020-es évek klímanormáját. Az ország közel 0,7 fokkal volt melegebb az eddigi legmelegebb 2023-as évnél. A klímakutatással foglalkozó szakemberek szerint akár tízszer is több szélsőséges időjárási esemény fog bekövetkezni a jövőben a bolygón. Ez pedig érzékenyen érinti a mezőgazdaság összes szereplőjét, benne a vetőmagszektort is. Extrém meleg, csapadékhiány várható, és annak eloszlása is rendkívül hektikus lesz. A változó klíma mellett az inputanyagok áremelkedése, inflációs hatások és növényvédőszer-kivonások is csökkentették az agrárium versenyképességét. Ilyen feltételek mellett kellene az ágazatunknak megfelelő mennyiségű és minőségű vetőmagot előállítani. A jövőben csak jól átgondolt és kivitelezett agrárprogrammal lehet jó esélye a magyar mezőgazdaságnak megfelelnie a ránk váró kihívásoknak. A vetőmag-előállítás nagyon komplex kérdés, sokkal komplexebb, mint egy egyszerű árutermesztés. A jó minőségű, öntözött területen olyan fajtákkal kell dolgoznunk, amelyek ellenállóbbak az időjárási stresszhelyzetnek. Itt óriási szerepe lesz a növénynemesítésnek és az új tudományos módszerek alkalmazásának. A munkához megfelelő szakembergárda is szükséges, a kézi erőtől a magasan képzett szakemberekig. Emellett új piacokat is kellene találni a vetőmagnak, ez nem lesz könnyű, mert a szántóföldi terület sehol a világon érdemben nem emelkedik jelenleg.” – fejtette ki Takács Géza.

Megvan az S&P 500 legújabb tagja: Interactive Brokers

A hajnali órákban érkezett a bejelentés, hogy a csütörtöki tőzsdenyitástól az Interactive Brokers váltja a Walgreens Boots Alliance-t az S&P 500 indexben.
2025. 08. 27. 12:30
Megosztás:

Japán legendák: van-e ma is piaca a Celica, Supra, GT-R modelleknek?

A Használtautó.hu aktuális adatai szerint a klasszikus japán sportautók (JDM - Japanese Domestic Market) iránti kereslet továbbra is élénk Magyarországon. A Fast & Furious-generáció ikonjai - mint a Toyota Supra, a Nissan GT-R vagy a Nissan Z-modellek - még ma is nagy hatást gyakorolnak az autórajongókra, miközben az elérhetőbb árú, tuningra is kiváló modellek, mint a Toyota Celica vagy a Nissan 350Z, folyamatos érdeklődést generálnak. A lista első tíz helyén szereplő típusok közül több már közel 30 éves, mégis aktívan jelen vannak a hirdetési piacon.
2025. 08. 27. 12:00
Megosztás:

Akkora drágulást hozhat az Otthon Start, hogy már nem is éri meg felvenni?

A budapesti ingatlanpiacon tapasztalható árrobbanás miatt az Otthon Start Program 3%-os kamatozású hitele egyre kevésbé jelenthet valódi segítséget a lakásvásárlóknak. Bár az alacsony kamat és a 10%-os önerő elvileg megkönnyíthetné az első lakás megszerzését, az 1,5 millió forintos négyzetméterár-korlát rövid idő alatt jelentős mértékben felhajtotta az árakat. Ennek következtében már egy kisebb lakás megvételéhez is jóval nagyobb hitelre lehet szükség, amelynek törlesztőrészlete sok esetben meghaladhatja a korábbi piaci hitelekét – hívják fel a figyelmet a Bank360 szakértői.
2025. 08. 27. 11:30
Megosztás:

Óriási lehetőség a kistelepülésen élőknek

Új fejezet kezdődhet a magyar falvak életében: indul a program, amely a turizmuson keresztül hozhat pénzt és munkahelyeket a kistelepülésekre. A képzés gyakorlati tudást ad a helyiek kezébe, amellyel fellendíthetik a vendégforgalmat. Az önkormányzatoknak különösen megéri csatlakozni, mert komoly kedvezményekkel támogathatják a helyi fejlődést.
2025. 08. 27. 11:00
Megosztás:

Még több vámfenyegetés érkezett az USA-ból

Trump új vámokat és exportkorlátozásokat vethet ki a fejlett technológiára és a félvezetőkre, válaszul a digitális szolgáltatási adókra, amelyek állítása szerint igazságtalanul célozzák meg az amerikai technológiai vállalatokat, miközben a kínai cégeket előnyben részesítik.
2025. 08. 27. 10:30
Megosztás:

Alig mozdultak a fejlett piaci hozamok

Bár a vártnál erősebb lett a tartós iparcikkek rendelésállománya, a fejlett piaci hozamok alig változtak; a tízéves dollárhozam maradt 4,3, a német 2,75% alatt. A hétfői érdemi dollárerősödést ugyanakkor korrekció követte; az EUR/USD 0,2%-kal, 1,164-ig emelkedett.
2025. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Donald Trump bejelentése karcolja a Fed függetlenségét

Donald Trump eltávolította posztjáról Lisa Cookot, a Fed kormányzóját, amit aggódva figyeltek a befektetők és a jegybank függetlensége elleni újabb támadásként értékelték.
2025. 08. 27. 09:30
Megosztás:

Mínuszokat hozott a keddi kereskedés a mértékadó nyugat-európai tőzsdéken

Két fontos hír adta tegnap az alaphangot tegnap a mértékadó nyugat-európai tőzsdéken.
2025. 08. 27. 09:00
Megosztás:

„Start” babák kérdése: kiegészítő szabály kellene a 10 milliós tartozáselengedéshez

A BiztosDöntés.hu szakértői szerint módosítani kellene a szabályozást annak érdekében, hogy az Otthon Start programból a CSOK Pluszba történő átlépéskor a fiatal családok ne veszítsék el a lehetőséget a második gyermek után járó 10 millió forintos adósságelengedésre – hívta fel a figyelmet Gergely Péter pénzügyi szakértő.
2025. 08. 27. 08:33
Megosztás:

Emelt kerettel támogatja a fiatalok elhelyezkedését az Ifjúsági Garancia Plusz program

A kormány mindent megtesz azért, hogy mindenki, aki akar és tud, az dolgozhasson, ezért célzott programokkal segíti az álláskeresők mielőbbi elhelyezkedését. Ennek érdekében a kezdeti 102,02 milliárd forintról 208 milliárd forintra emelkedett az Európai Uniós társfinanszírozással megvalósuló Ifjúsági Garancia Plusz stratégiai jelentőségű projekt kerete.
2025. 08. 27. 08:00
Megosztás:

Jelentősen emelkedett a brit államadósság hozama a politikai bizonytalanságok miatt

Csaknem három évtizedes csúcsra emelkedett kedden a brit államadósság hozama, elsősorban a nemzetközi politikai bizonytalanságok, köztük az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve és a Fehér Ház közötti viták újbóli fellángolásának hatására.
2025. 08. 27. 07:00
Megosztás:

Hatéves rekordot döntött a lakóingatlanok iránti kereslet - a vevők közel 3/4-e hitelt is felvenne

Az ingatlan.com kutatása szerint a lakáskeresők 71 százaléka részben hitelből finanszírozná a lakásvásárlást, szemben a márciusi 52 százalékkal. Az eladó lakóingatlant keresők több mint fele fél éven belül tervezi a vásárlást. Az augusztus 20. előtti héten a kereslet 90 százalékkal haladta meg az Otthon Start bejelentése előtti hét szintjét, éves összevetésben pedig 60 százalékos növekedés következett be. Budapesten és a megyei jogú városokban a kereslet 94–110 százalékkal nőtt az Otthon Start Program bejelentése előtti héthez képest, de a városokban és községekben is 64–85 százalékos keresletnövekedés látható. Az elmúlt 10 évben csak 2017-ben és 2018-ban volt nagyobb az augusztus közepén mért lakásvásárlói kereslet az idei értéknél, ami 6 éves csúcsot jelent.
2025. 08. 27. 06:30
Megosztás:

Az indulás előtt egy héttel még csavart egy nagyot a kormány az Otthon Start Program feltételein

Megjelent hétfőn este a különböző lakás-, illetve családtámogatások összehangolásáról szóló rendelet a Magyar Közlönyben. Érintett a szeptemberben induló Otthon Start Program, a CSOK Plusz, a falusi CSOK, illetve a babaváró hitel is. A Bank360 szakértői összefoglalták a legfontosabb változásokat.
2025. 08. 27. 06:00
Megosztás:

Havi 10 ezer forintból 40 millió? Lehetséges!

Az öngondoskodás egyik legfontosabb eleme a pénzügyi biztonság megteremtése, az egészség megóvása, a betegségek megelőzése, valamint az időskorra való felkészülés. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodás kutatása1 szerint a magyarok tisztában vannak az öngondoskodás céljával, mégis sokan az államtól várják a megoldást. Az egészségügy, az oktatás és a nyugdíj hármasából a legtöbben a tisztességes nyugdíj biztosításában számítanak az államra: ötből négy válaszadó (80%) szerint ez az állam felelőssége. A boomer generáció körében ez az arány 86%, míg a legfiatalabbak, a Z generáció tagjai között is 75%.
2025. 08. 27. 05:00
Megosztás:

A Nemzetgazdasági Minisztérium az iskolakezdés során is fokozott figyelmet fordít a magyar családok védelmére – hasznos tanácsok a tudatos tanszervásárlás érdekében

A nyári szünet végével az iskolára és a tanórákra történő hangolódás mellett elérkezik a tanszerek beszerzésének ideje is. A tanévkezdéssel együtt járó bevásárlás – kezdve a megfelelő tanszerek kiválasztásától azok megvásárlásáig – azonban számos kihívással jár a szülők számára. A Nemzetgazdasági Minisztérium és a szakmai irányítása alatt álló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság az iskolakezdés során is kiemelt figyelmet fordít a családok védelmére, a gyermekek anyagi és fizikai biztonságának garantálására. Ezért a tanévkezdéssel együtt járó vállalkozói kötelezettségek betartását a fogyasztóvédelem is kiemelten ellenőrzi, a vásárlók számára hasznos tanácsokat biztosít, indokolt esetben pedig hatósági eljárásokkal is védi a magyar családokat.
2025. 08. 27. 04:30
Megosztás:

Otthon Start: csak egy gyereküket támogathatják a szülők adóstársként

A többgyermekes házaspárok kizárólag az egyik gyerekük Otthon Start hitelében lehetnek adótársak. Vagyis dönteniük kell, hogy melyik gyereküket támogatják.
2025. 08. 27. 04:00
Megosztás:

Jelentősen emelkedett a brit államadósság hozama a politikai bizonytalanságok miatt

Csaknem három évtizedes csúcsra emelkedett kedden a brit államadósság hozama, elsősorban a nemzetközi politikai bizonytalanságok, köztük az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve és a Fehér Ház közötti viták újbóli fellángolásának hatására.
2025. 08. 27. 03:30
Megosztás:

Fejlődik a Körös-Maros Nemzeti Park kezelési infrastruktúrája

Kiemelten fontos a biológiai sokféleség megőrzése a Körös-Maros Nemzeti Park területén, amelyhez a most induló Környezet- és Energetikai Hatékonysági Operatív Program (KEHOP) Plusz egyik projektje is hozzájárul. Az uniós forrás által 875 millió forint fordítható a legeltetéses állattartás infrastrukturális feltételeinek javítása mellett a talajkímélő művelés feltételrendszerének megteremtésére és a legeltetés téli takarmányszükségletének előállítását szolgáló munkagéppark korszerűsítésére - tájékoztatott Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a keddi projektnyitó eseményen, Szarvason a tárca közleménye szerint.
2025. 08. 27. 03:00
Megosztás:

70 éves nyugdíjkorhatár Magyarországon? Igen, erre számítunk!

A K&H Biztos Jövő kutatása szerint romlottak a nyugdíjjal kapcsolatos várakozások. A 30–59 évesek körében végzett felmérés alapján az emberek úgy gondolják, hogy átlagosan 69 éves korban mehetnek majd nyugdíjba, és a kilátások szerint a 70 év lehet az a határ, amely reálisan elvárható. Felmerül a kérdés: mennyire állja meg a helyét ez a feltételezés? Lássuk a számokat!
2025. 08. 27. 02:00
Megosztás:

A világ 10 legjobb filmje ami valaha készült – Hányat láttál belőle?

Ha a mozirajongók körében felmerül a kérdés, melyek a világ legjobb filmjei, azonnal végtelen viták indulnak. A film ugyanis szubjektív élmény: amit valaki a csúcsra emel, másnak lehet, hogy unalmasnak tűnik. Mégis vannak alkotások, amelyek világszerte meghatározóak lettek, korszakokat, műfajokat vagy egész generációkat határoztak meg. Ezekből válogattuk össze most a „listák listáját”, vagyis azt a tíz filmet, amelyek a legtöbb rangsorban újra és újra előkerülnek. Íme, 10-től 1-ig!
2025. 08. 27. 01:00
Megosztás: