Nem ígérkezik könnyűnek a jövő a vetőmagszektor számára

Exportpiaci zavarok és áremelkedések nehezítik a hazai vetőmagszektor helyzetét, hosszabb távon pedig a klímaváltozás hatásait kellene tompítani a stratégiai jelentőségű ágazatban, hangzott el a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gödöllői küldöttgyűlésén. A rendezvényen a Vetőmag Szövetség-díjat az idei évben Pavelka Árpád vette át a több évtizedes kiemelkedő munkásságának elismeréseként.

Nem ígérkezik könnyűnek a jövő a vetőmagszektor számára

„Ma két összetett kihívás áll a mezőgazdaság előtt: az egyik a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, a másik pedig a globalizáció miatt felértékelődő élelmiszer-szuverenitás kérdése, azaz az élelmiszerellátást minél nagyobb arányban hazai forrásokból kellene előállítani. A magyar mezőgazdaságban óriási potenciál rejlik, különösen a baromfi-, a sertés- és szarvasmarha-ágazatokban, a gabonafélék feldolgozásában, valamint a kertészetben. Mindezeknek az alfája és omegája a vetőmag, a biológiai alapok megteremtése, amely nélkül ezek az ágazatok nem lehetnek sikeresek. Ezért is mondhatjuk, hogy a hazai vetőmagszektor nemzetgazdasági jelentőséget tölt be a gazdaságunkban és minden eszközzel segíteni kell a fejlődését, hangsúlyozta Prof. Dr. Gyuricza Csaba rektor, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gödöllői küldöttgyűlésén.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora köszöntőjében kifejtette: az egész agrárgazdaság jövőjét jelenti az oktatás és a kutatás, ebben nagy lépést jelent az agrár-felsőoktatás integrációja a MATE létrehozásával. Az intézmény egyesíti az oktatást, a gyakorlati agrárkutatást és a gazdálkodást. Az agrártudományi központ Közép-Európában az egyik legnagyobb agrárfókuszú felsőoktatási intézménnyé vált, amely lendületet adhat az élelmiszergazdaságnak a jövőben.

A küldöttgyűlésen Takács Géza, a Vetőmag Szövetség elnöke kifejtette: nem csillapodnak a időjárási anomáliák, így az az ágazat kitettsége nem csökken a környezetben lezajló folyamatos változások miatt. A klímaváltozás annyira felgyorsult az utóbbi években, amelyre nagyon nehéz felkészülni. Különösen nagy kihívás egy olyan ágazatnak, amelynek legalább 10-15 évre előre kellene prognosztizálni, hogy a majdan köztermesztésbe kerülő fajtáknak milyen körülményeknek kell megfelelniük.

„Az időjárás rendkívül kiszámíthatatlanná vált. Ez akkora nyomást helyez a termelésre, amelyet korábban elképzelni sem tudtunk. A globális hőmérséklet-emelkedés nálunk is tapasztalható, a 2023-as év a legmelegebb évünk volt 1850 óta. A Kárpát-medencében a prognózisok szerint az átlaghőmérséklet 2050-re 1,5-2 fokkal, 2100-ra akár 3,5-4 fokkal is emelkedhet. A térség vízszegénnyé válhat a jövőben. Utóbbi jelei az Alföldön már láthatóak, itt gyakorlatilag az elmúlt években többször is rendkívüli aszály sújtotta a térséget. Az idei tavaszi vetés is pont csapadékszegény időszakra esett. A legfontosabb cél a helyzet kezelésre az öntözés fejlesztése. A szakmai elkötelezett és tudatosan készülve a kihívásokra, óriási energiát fordít minden területen arra, hogy új, stresszhelyzeteknek ellenállóbb fajtákat nemesítsen”, ismertette Takács Géza.

A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezetnek és Terméktanácsnak 1205 tagja van. A vetőmag-előállítás hazánkban mintegy 110 ezer hektáron zajlik, az előállított vetőmagok értéke meghaladja a 180 milliárd forintot. Ebből a hazai gazdaságok igényeinek kiszolgálása mellett jelentős exporttevékenységet folytatnak az ágazat szereplői. A legjelentősebb célországok közé az Európai Unió és a Független Államok Közösségének államai tartoznak.

Az exportorientált ágazat számára nagy problémát jelent az orosz-ukrán háború, amelynek következményeként a keleti piacokra irányuló vetőmagexport visszaesett. A konfliktushelyzet és az Oroszországban bevezetett adminisztrációs szabályok miatt négy év alatt az Oroszországba irányuló kukorica vetőmagexport a negyedére csökkent. Ezt a kiesést jelenleg a többi piacon nem lehet pótolni. Ezen felül az inputanyagok árának folyamatos emelkedése is nehéz helyzetbe hozta a szektort.

Takács Géza a szövetség munkájával kapcsolatban elmondta: rendkívül fontos a szerteágazó vetőmagágazati információk folyamatos összegyűjtése és a tagság, valamint a kormányzat felé való közvetítése. A szakember kiemelten fontosnak és példaértékűnek nevezte a Gabonatermesztők Országos Szövetségével és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával minden évben megvalósított kukorica, őszi búza és őszi káposztarepce posztregisztrációs fajtakísérleteket, amelyek objektív eredményeket adnak a vizsgált fajták teljesítményéről és nagy érdeklődésre tartanak számot a gazdálkodók körében.

A küldöttgyűlésen a szövetség vezetői átadták az idei Vetőmag Szövetség-díjat. Varga Dóra üvegművész alkotását 2024-ben Pavelka Árpád kapta, aki négy évtizede dolgozik a zöldségvetőmagok területén. Emellett a szakember tevékeny szerepet vállalt a Vetőmag Szövetség elnökségében, éveken át vezette a zöldségvetőmag szekció munkáját, képviselte hazánkat a Nemzetközi Vetőmag Szövetség elnökségében, valamint aktívan segítette a szervezet nemzetközi kapcsolatainak erősítését.


Súlyos költségvetési helyzetről beszélt Kármán András

Az államháztartással kapcsolatban ismert tények és a költségvetési tervezés korábbi bizonytalanságai önmagukban is azonnali cselekvést tesznek szükségessé - írta Kármán András pénzügyminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön.
2026. 05. 14. 18:00
Megosztás:

Javultak a lakossági várakozások májusban

Jelentős mértékben javultak a lakossági várakozások májusban, a GKI Gazdaságkutató utoljára 2019-ben mért ennél magasabb bizalmi indexet - közölte a GKI csütörtökön közleményben az MTI-vel.
2026. 05. 14. 17:30
Megosztás:

2026 a változások éve a mezőgazdaságban!

Dinamikusan indult az idei év a magyar mezőgazdaság számára, hiszen a globális geopolitikai feszültségek árnyékában a szektornak egyszerre kell reagálnia a piaci igények változására és a szélsőséges időjárási körülmények okozta kihívásokra. Miközben a tej- és sertéságazat a változó világpiaci árak mentén keresi az új egyensúlyi pontokat, a pályázati források lehetőséget kínálnak a technológiai felzárkózásra. A 2026-os év olyan stratégiai fordulópontot hozhat, amely évtizedekre meghatározhatja a hazai agrárium versenyképességét.
2026. 05. 14. 17:00
Megosztás:

Nőtt a Waberer's árbevétele és nyeresége az első negyedévben

A Waberer's csoport 207,9 millió euró konszolidált árbevételt ért el az idei első negyedévben, 6,9 százalékkal többet az előző év azonos időszakához képest, a konszolidált adózott eredménye 7,7 millió euróra emelkedett az előző évi 7,5 millió után - közölte a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2026. 05. 14. 16:30
Megosztás:

Új piaci szegmenst hódít meg az idén 40 éves 77 Elektronika

Új termékpárossal bővíti automatizált laboratóriumi portfólióját a 77 Elektronika: az UriSed smart és LabUMat smart rendszerek a vállalat prémium kategóriás vizeletdiagnosztikai technológiáját teszik elérhetővé kisebb és közepes laboratóriumok számára is. Az új fejlesztés egyszerre kínál költséghatékony és teljesen automatizált megoldást a vizeletkémiai és üledékvizsgálatok területén, miközben megtartja a nagyobb rendszereknél már bizonyított mérési pontosságot és technológiai színvonalat. A bevezetés különösen fontos mérföldkő a 77 Elektronika Kft. számára, amely idén ünnepli alapításának 40. évfordulóját.
2026. 05. 14. 16:00
Megosztás:

Külföldi kiküldetésre vágynak a dolgozók, de a vállalatok nincsenek felkészülve

A külföldi kiküldetés lojálisabbá teszi a munkavállalókat, miközben az üzleti működés szempontjából is egyre fontosabbá válik, hogy a cégek gyorsan tudják mozgatni szakembereiket az egyes országok között. A vállalatok azonban sok esetben nehezen tartanak lépést a nemzetközi munkavállalás egyre összetettebb szabályaival – derül ki az EY világszerte több mint 1000 HR-szakértő és nemzetközi munkatapasztalatot szerzett munkavállaló bevonásával készült felméréséből. Az egyre komplexebb feladatok megoldását a cégek a mesterséges intelligenciától várják.
2026. 05. 14. 15:30
Megosztás:

Látogatási tilalmat rendeltek el a borsodi kórházakban

Látogatási tilalmat rendelt el a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal népegészségügyi főosztálya a Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház valamennyi fekvőbeteg szakellátást végző szervezeti egységénél - ezt az intézmény közölte csütörtökön a Facebook-oldalán.
2026. 05. 14. 15:00
Megosztás:

A szorongás generációja: a fiatalok kétharmadát nyomasztja az anyagi helyzete

Az OTP Pénztárak megbízásából készült friss kutatás rávilágít: a 18-35 éves magyar fiatalok kétharmadát legalább közepes mértékű pénzügyi stressz terheli. Minél kevesebb pénzügyi alapot kapott valaki gyermekkorában, annál súlyosabb ez a szorongása. A felmérés rámutat bizonyos összefüggésekre a pénzügyi szocializáció és a felnőttkori öngondoskodás között.
2026. 05. 14. 14:30
Megosztás:

NKFH-razzia: Folytatódik a fellépés az illegális gyümölcsárusokkal szemben

Ismét illegális gyümölcsárusokat értek tetten a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) ellenőrei más hatóságokkal együttműködve a rendőrség által biztosított összehangolt ellenőrzési akció során, ezúttal egy soroksári bevásárlóközpont parkolójában. Az ellenőrzések célja az illegális közterületi zöldség- és gyümölcsárusítás visszaszorítása, valamint a fogyasztók egészségének és a tisztességes piaci szereplők érdekeinek védelme volt.
2026. 05. 14. 14:00
Megosztás:

Tovább bővül a magyar újlakás-kínálat – Lesz elég kereslet is?

Majdnem négyéves csúcsra emelkedett a kiadott új építési engedélyek száma az első negyedévben, és ha ebben az ütemben folytatódik a felfutás, akkor idén a 2018 óta nem látott bűvös határ is elérhetőnek tűnik – derül ki a KSH legfrissebb adataiból. Úgy tűnik tehát, hogy az újlakás-kínálattal nem lesz probléma a piacon, a nagyobb kérdés inkább az, lesz-e ezekre fizetőképes kereslet, ehhez a kulcs részben az Otthon Start program lehet – mutat rá elemzésében az OTP Ingatlanpont.
2026. 05. 14. 13:30
Megosztás:

Az ipari sátrak alapozásának módjai

A <a href="https://raktarsator.info/termekunk" target="_blank">GEGE raktársátor</a> alapozás kiválasztása a projekt egyik legfontosabb műszaki kérdése. Az alapozás típusa nemcsak a szerkezet stabilitását befolyásolja, hanem a kivitelezési költségeket, az építési időt és a későbbi használhatóságot is.
2026. 05. 14. 13:00
Megosztás:

Négy év után megszűnik a háborús veszélyhelyzet

A mai nappal, négy év után megszűnik az orbáni háborús veszélyhelyzet - közölte a miniszterelnök csütörtök reggel a Facebookon-oldalán.
2026. 05. 14. 12:30
Megosztás:

Nem elég a munkaerő – kell a tudás is: merre tart Szeged és a régió munkaerőpiaca a nagyberuházási boomban?

A régió munkaerőpiaca egyszerre küzd demográfiai szűküléssel, globális versennyel és technológiai átrendeződéssel – derült ki a Prohuman Szegedi Regionális Gazdasági Fórumán.
2026. 05. 14. 12:00
Megosztás:

Egyedül Magyarországon nem érhető el a kriptokereskedés a Lightyear-nél

A Lightyear a legtöbb EU-s piacon közvetlen hozzáférést kínál 12 kriptovalutához, a Bitcoinhoz, az Ethereumhoz, a Solanához és még 9 másikhoz. Magyarországon 2025-ben bevezetésre került a kriptotranzakciókra vonatkozó kötelező validálási rendszer, amely nem egyeztethető össze az EU-s MiCA-rendelettel, ráadásul büntetőjogi szankciókat is kilátásba helyez – az Európai Bizottság ezzel kapcsolatban kötelezettségszegési eljárást indított. A magyar felhasználók így is szerezhetnek közvetlen Bitcoin-kitettséget a WisdomTree Physical Bitcoin ETN-en keresztül, amely már elérhető a Lightyear felületén.
2026. 05. 14. 11:30
Megosztás:

Épületek 3D lézerszkennelése – egy modern felmérési technológia

Az építészeti tervezés és minden építőipari kivitelezés legfontosabb alapmozzanata a helyszín pontos felmérése. Minél részletesebb és megbízhatóbb adatok állnak rendelkezésre, annál kisebb a súlyos pénzügyi következménnyel járó hibák esélye. A hagyományos mérési módszerek hosszú ideig meghatározóak voltak, azonban ezek gyakran időigényesek, és számtalan emberi hibára hagynak lehetőséget.
2026. 05. 14. 11:00
Megosztás:

Vegyesen alakultak a fejlett piaci hosszú hozamok, erősödött a dollár az euróval szemben

Noha a Közel-Keleten nem javult a helyzet és a szoros továbbra is zárva van, de több napi emelkedés után tegnap 1-2%-kal lefelé korrigáltak az olajárak.
2026. 05. 14. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a tengerentúli indexek, a technológiai szektor szerepelt a legjobban, a vártnál jobban nőttek az amerikai termelői árak

Az amerikai indexek vegyesen teljesítettek szerdán, miközben a technológiai szektor erősödése ellensúlyozta a vártnál magasabb termelői inflációról szóló adatokat: Az S&P 500 és a Nasdaq emelkedett, ugyanakkor a Dow Jones csökkent.
2026. 05. 14. 10:00
Megosztás:

Hogyan ellenőrizd az online szerencsejáték-engedélyt fióknyitás előtt

Az online szerencsejáték-piac folyamatosan bővül, és ezzel együtt a kétes hátterű oldalak száma is növekszik. Magyarországon a hazai Felügyelet felügyeli a legális online szerencsejátékot, de a nemzetközi piacon számos más engedélyező hatóság is működik.
2026. 05. 14. 09:58
Megosztás:

Emelkedtek a nyugat-európai piacok, miközben nem látszik az USA és Irán közti konfliktus megoldása

Emelkedtek a vezető európai részvényindexek szerdán: a Stoxx 600 index mintegy 0,8%-kal került feljebb, a legtöbb szektor pozitív tartományban mozgott.
2026. 05. 14. 09:30
Megosztás:

A BTC Ecosystem elindítja a „Green Hashrate Standard” kezdeményezést, hivatalosan aktiválva a megújuló energián alapuló bányászat új passzív jövedelmi modelljét

A Bitcoin-ökoszisztéma robbanásszerű növekedése közepette a BTC Ecosystem Green Hashrate Contracts megfelelőségi szempontból szabályozott, fenntartható és átlátható megoldást kínál a globális felhasználók számára digitális eszközeik értéknövelésére.
2026. 05. 14. 09:00
Megosztás: