Töredelmesen bevallják a bankok, mennyit kerestek rajtunk

Január végéig minden pénzintézet forintra elszámol a tavaly az ügyfeleknek felszámolt költségekkel. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint néhány lépéssel sokkal olcsóbbá tehetjük a bankolásunkat, a megfelelő konstrukció választásával pedig akár ingyenes is lehet a számlavezetés.

Töredelmesen bevallják a bankok, mennyit kerestek rajtunk

Január végéig postázzák a bankok a díjkimutatásaikat, amelyekben forintra pontosan ki kell mutatniuk, milyen költségeket számoltak fel a lakossági ügyfeleknek a náluk vezetett bankszámlák után 2024-ben.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kimutatásai szerint Magyarországon még mindig rendkívül magas a bankolás költsége, amit Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint feketén-fehéren bizonyít majd a megkapott kimutatás, ahol meglepően magas összegekkel is találkozhatnak egyes ügyfelek.

Mindez a szakértő szerint nem feltétlenül jelenti azt, hogy az érintett ügyfél rossz banknál van, sokkal inkább azt, hogy nem a számára megfelelő számlacsomagot veszi igénybe. Gergely Péter arra emlékeztetett, hogy a banki költségek számos tételből állnak össze:

- havi számlavezetési díj
- bankkártya kibocsátási és éves díja
- átutalások díja
- készpénzfelvétel és készpénzbefizetés díja
- tranzakciós illeték
- csoportos beszedés díja
- internetbank díja
- üzenetküldés havi és üzenetenként felszámított díja

Csökkenthetjük a számlánk költségét

banki költségek csökkentése

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint a fenti költségek egy része könnyen csökkenthető.

- A legtöbb bank 1-2 évig elengedi az új számlához kapcsolt bankkártya éves díját.
- Minden ügyfél rendelkezhet arról, hogy egy számlája esetében havi 2 alkalommal, összesen 150 000 forint értékben ingyen vehessen fel készpénzt a bank automatájából. 
- A bankok zöme egyelőre ingyen nyújtja az ATM-en keresztüli pénzbefizetést saját ügyfeleinek.
- Az sms-szolgáltatás helyett – ahol rendszerint üzenetenként felszámolt díj van – érdemes a mobiltelefonra küldött push üzenetküldést választani – itt maximum havi díjat kell fizetnünk (de több banknál ez a szolgáltatás ingyenes).
- A csoportos beszedés díja elkerülhető, ha az ügyfél olyan szerződést köt az adott szolgáltatóval, hogy az fizetési kérelemmel kérhesse be az aktuális szolgáltatási díjat az ügyféltől. Gergely Péter szerint 2025-ben szinte minden közműszolgáltató bevezeti ezt az ügyfelek számára ingyenes szolgáltatást.

A fenti, minden ügyfél számára elérhető megoldásokkal évi több tízezer forint is spórolható. 

Ingyenes számlavezetés is elérhető

Gergely Péter szerint ezen felül fontos látni, hogy a bankok számos esetben ingyenes számlavezetést is kínálnak – de ennek feltételei vannak. 

Több banknál az új ügyfelek 12-24 hónapig ingyenes számlavezetés kapnak, sőt egyes bankok még egy bizonyos összeget jóvá is írnak az új ügyfelek számláin. 

A legtöbb bank az ingyenes számlavezetés feltételéül szabja, hogy a számlára az adott hónapban meghatározott összeg érkezzen. A BiztosDöntés.hu szakértője szerint egyes bankok csak munkajövedelmet fogadnak el, más pénzintézetek viszont csak sima jóváírást (pénzbefizetést) várnak el. 

Gyakori további feltétel az ingyenes számlavezetésért az, hogy az ügyfél előre meghatározott számú és/vagy összegű tranzakciót hajtson végre. Ez a legtöbb esetben bankkártyás vásárlást jelent, de van bank, amely utaláshoz (is) köti a számlakedvezmény megadását. Más bankoknál az ingyenes számlavezetés feltétele meghatározott összegű megtakarítás banknál tartása.

Ajánlatok bankonként ingyenes számlavezetésére

A BiztosDöntés.hu összeszedte az ingyenes számlavezetést kínáló banki csomagokat.

CIB Bank – ECO, ECO Plusz bankszámla. Feltétel: minimum 193 382 forint (ECO), 450 000 (ECO Plusz) havi jóváírás.

Gránit Bank - Bajnok vagy Bajnok Plusz, illetve Digitális és Sztár  bankszámla. Feltétel: havi 280 000 forint jóváírás vagy a számla napi záróegyenlege minden nap meghaladja a 150 000 forintot. Digitális és Sztár bankszámlánál nincs feltétel!

Erste - Privilégium 2.0 és Privilégium X Díjcsomag. Feltétel: minimum 150 000 (Privilégium 2.0) vagy 225 000 (Privilégium X) havi jóváírás

K&H Bank – kényelmi plusz és minimum plusz bankszámla. Feltétel: havi 300 000 forint havi jóváírás és emellett minimum 3 millió forintos banknál elhelyezett megtakarítás (kényelmi plusz), illetve legalább 193 382 forint havi jóváírás és minimum 500 000 forint megtakarítás a banknál.

MagNet Bank - Csillag, Diamond, Házhozszámla. Feltétel: Diamond számlacsognál van csak. Havonta legalább 2 megbízást kell teljesíteni tetszőlegesen kombinálva a következők közül: csoportos beszedési megbízás, állandó vagy eseti átutlás.

MBH Bank – Extra és Prémium Számlacsomag. Feltétel: havi legalább 600 000 forint jóváírás (Extra) vagy 8 millió forintot meghaladó megtakarítás (Prémium)

OTP Bank - Smart számlacsomag. Feltétel: minimum 150 000 forint havi jóváírás

Raiffeisen Bank - Aktív számla. Feltétel: legalább a nettó minimálbér összegű jóváírás (193 382 forint) vagy havi 10 banki tranzakció, amelyek együttes összege a bruttó minimálbér felét eléri (2025. május 31-ig csak 50 000 forint elérése az elvárás). A Raiffeisen Banknál élő lakossági hitellel bíró ügyfeleknek a számlavezetés feltétel nélkül ingyenes.

UniCredit Bank - Ikon Plusz bankszámla. Feltétel: 30 millió forintos megtakarítás

A banki szokásainkat kell felülvizsgálnunk

Gergely Péter szerint az ügyfeleknek elsődlegesen arra kell figyelniük, hogy milyen banki szokásaik vannak – ebben komoly segítséget jelenthet a banki díjkimutatás, hiszen a fizetett díjakból kiszámítható, hogy: 

- hány utalást hajt végre az ügyfél, milyen értékben,
- fizet-e és ha igen hányszor csoportos beszedéssel,
- hány alkalommal vesz fel készpénzt, milyen összegben,
- hányszor vásárol bankkártyával, illetve hányszor érkezik utalás a számlára, amely után a bank üzenetet küld.

Sok esetben a részletekben bújik meg az ördög: hiába kínál valamelyik bank ingyenes csoportos beszedést, ha egyetlen alkalommal sem élünk a lehetőséggel. Az MNB Fizetési rendszer felmérése szerint 2023-ban a háztartások pénzforgalmi költségei a 2021-es 205 milliárd forintról 270 milliárd forint közelébe ért úgy, hogy ezen belül az ügyfelek fix költségei – jellemzően a számlavezetés, bankkártya díj – 100-ról 120 milliárd forint fölé emelkedtek. 

A jegybank emellett a tranzakciókhoz kapcsolt költségek ellen is igyekszik fellépni: 2023-ban a lakosság által indított átutalások 37 százaléka volt ingyenes, ami szerény előrelépés a 2022-es 35 százalékhoz képest. 

Az MNB szerint azonban az azonnali fizetésre épülő új megoldások (fizetési kérelem, QR-kód, NFC, deeplink) 2024-es bevezetése és az, hogy ezek a megoldások kötelezően ingyenesek lesznek nagymértékben hozzájárulhatnak a lakossági költségek csökkentéséhez.

A fentieket figyelembevéve lehet dönteni arról, milyen bankszámla megfelelő számunkra. Ennek kiszámolásában a BiztosDöntés.hu bankszámla kalkulátora nagy segítség lehet.

Varga Mihály: továbbra is indokolt az óvatos és türelmes monetáris politikai megközelítés

Továbbra is indokolt az óvatos és türelmes monetáris politikai megközelítés, a geopolitikai feszültségekből fakadó inflációs kockázatok és a bizonytalan pénzügyi piaci környezet okán - mondta Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő online sajtótájékoztatón kedden.
2026. 03. 25. 07:00
Megosztás:

Európai szinten is kiemelkedő öntözési projekt valósult meg Mezőfalván

Föld alatti mikroöntözési rendszer épült ki mintegy 330 hektáron Mezőfalván a Wienerberger-csoporthoz tartozó Pipelife Hungária Kft. szakmai támogatásával. A projekt európai összevetésben is ritkaságnak számít, és akár 30–50%-os vízmegtakarítást tehet lehetővé a hagyományos öntözési módszerekhez képest.
2026. 03. 25. 06:30
Megosztás:

Az EU és Nagy-Britannia növeli az ukrán kulturális szektor támogatását

Az Európai Unió és az Egyesült Királyság növeli az Ukrajnának szánt kulturális támogatást - jelentette be Glenn Micallef nemzedékek közötti egyenlőségért, ifjúságért, kultúráért és sportért felelős uniós biztos Brüsszelben, miután megbeszélést folytatott Ian Murray brit kulturális miniszterrel kedden.
2026. 03. 25. 05:30
Megosztás:

Jelentősen emelkedtek az inflációs előrejelzések

A Monetáris Tanács mai kamatdöntő szinten tartotta az irányadó kamatot. A jegybanki alapkamat így továbbra is 6,25 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle maradt 5,25, illetve 7,25 százalékon. A döntés nem okozott meglepetést, megfelelt a széles körű elemzői konszenzusnak.
2026. 03. 25. 05:00
Megosztás:

Miért érezzük magunkat jobban és költünk többet, ha egy étterem teraszán ülünk?

Sokan tapasztalták már, hogy egy étterem teraszán ülve valahogy jobban esik az étel, könnyebben telik az idő, és gyakran egy újabb ital vagy desszert is belefér. A szabad levegő, az utcai élet látványa és a nyitott tér a tudomány szerint is mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ellazultabbnak érezzük magunkat. Ilyenkor a beszélgetések is hosszabbak, a hangulat oldottabb, és észrevétlenül több időt töltünk az asztalnál. Különösen ott, ahol egyáltalán van terasz.
2026. 03. 25. 04:30
Megosztás:

Fordulat a hazai ingatlanpiacon: kétszer annyian keresnek most házat, mint lakást

Az elmúlt évben elképesztő mértékű átrendeződés volt az ingatlanpiacon, a korábbi fele-fele arány helyett ma már kétszer annyian keresnek családi házat, mint lakást a Zenga.hu ingatlankereső portál adatai szerint - hangzott el a Zenga Lakáspiaci Konferenciáján, ahol az Otthon Start hatásairól és az új építésű piac nagy esélyeiről is beszéltek a szakma meghatározó szereplői.
2026. 03. 25. 04:05
Megosztás:

Z generáció vs. felsővezetők: a fiatalok már készek rá, a cégeknek most kell lépniük

A fiatalabb generációk számára ma már alapvetés, hogy a fenntarthatóság a gazdasági döntések része. A vállalatoknál azonban sokszor még bizonyítani kell, hogy a zöld szempontok nemcsak környezeti, hanem üzleti előnyt is jelenthetnek – hívja fel a figyelmet a K&H. A klímaváltozással összefüggő kockázatok – például az energiaárak, az ellátási láncok sérülékenysége vagy az ingatlanok energiahatékonysága – miatt a fenntarthatóság egyre inkább üzleti kérdéssé válik a vállalatok számára.
2026. 03. 25. 03:30
Megosztás:

Vietnámban is a Paks II-höz hasonló atomerőmű épül

Március 23-án, Pham Minh Tinh, a Vietnami Szocialista Köztársaság miniszterelnökének hivatalos moszkvai látogatása során kormányközi megállapodást írtak alá Ninh Thuan-1 atomerőmű építésében folytatandó együttműködésről.
2026. 03. 25. 03:00
Megosztás:

Az MNB is megvárja az iráni háború további piaci hatásait

Várakozásunknak és a piaci konszenzusnak megfelelően márciusban 6,25%-on hagyta az alapkamatot az MNB, a kamatfolyosó sem változott.
2026. 03. 25. 02:30
Megosztás:

Nagy Márton: a kormány 6170 milliárd forintot fordít gazdaságfejlesztésre

A kormány 6170 milliárd forintot, a hazai GDP több mint 6 százalékát fordítja gazdaságfejlesztésre, mert megértette azt az összefüggést, hogy a gazdaság helyreállítható, ha megkapja a megfelelő pénzügyi forrásokat - mondta a nemzetgazdasági miniszter a Vállalkozói körkép - Fejlesztési lehetőségek és növekedési utak kis- és középvállalkozások számára című konferencián kedden Budapesten.
2026. 03. 25. 02:00
Megosztás:

Karol Nawrocki: Magyarország a lengyelek örök barátja marad

Oroszország mindig fenyegetést jelent, Magyarország viszont a lengyelek örök barátja marad - hangsúlyozta Karol Nawrocki lengyel elnök az X-en, a lengyel-magyar barátság napja alkalmából tett hétfő esti budapesti látogatása után.
2026. 03. 25. 01:30
Megosztás:

A nyugdíjasok pénzét kriptóba, Bitcoinba fektetik? Ez készül a háttérben

Egyre erősebb a lakossági nyomás: az ausztrál nyugdíjalapok felé fordul a kriptopiac. A Hostplus most komolyan fontolgatja, hogy megnyitja a kaput a Bitcoin és más digitális eszközök előtt – ami új korszakot hozhat a hosszú távú nyugdíjbefektetések világában.
2026. 03. 25. 01:00
Megosztás:

Otthonról dolgozol? Lehet, hogy rád is vonatkozik egy kötelező vizsgálat

Sokan úgy gondolják, hogy ha otthonról dolgoznak, akkor mentesülnek a szigorúbb munkavédelmi szabályok alól – pedig épp az ellenkezője igaz.
2026. 03. 25. 00:30
Megosztás:

Debrecen idén is számos kulturális és gasztronómiai eseménnyel várja a közönséget

Debrecen az idén is pezsgő kulturális és gasztronómiai központtá válik: tavasztól a nyár végéig egymást követik a város meghatározó fesztiváljai és nagyrendezvényei, amelyek sokszínű programokkal, nemzetközi fellépőkkel és különleges élményekkel várják a látogatókat - közölték a szervezők a programokat beharangozó keddi sajtótájékoztatón a debreceni Kölcsey Központban.
2026. 03. 24. 23:30
Megosztás:

Az Egyesült Államok betiltja a külföldi routerek importját

Az Egyesült Államok - meghatározott kivételekkel - betiltja a külföldi routerek importját nemzetbiztonsági okokból – közölte a Szövetségi Kommunikációs Bizottság egy kedden megjelent, de még előző napi keltezésű közleményében.
2026. 03. 24. 23:00
Megosztás:

Vezetőt vált a CIB Bank

Simák Pált Luigi Fuzio váltja a CIB Bank elnök-vezérigazgatói posztján, a szükséges felügyeleti engedélyek megszerzését követően - közölte a pénzintézet kedden az MTI-vel.
2026. 03. 24. 22:00
Megosztás:

Aláírták az üzbég atomerőmű projekt megvalósításának ütemtervét és egyidejűleg elkezdték az alapozás előkészítését a területen

2026. március 24-én Taskentben aláírták a Roszatom állami vállalat és az üzbég kormány alá tartozó Atomenergia Ügynökség, az Uzatom nukleáris és kapcsolódó területeken folytatott együttműködésének ütemtervét, valamint az atomerőmű építési szerződéséhez fűzött kiegészítő megállapodást.
2026. 03. 24. 21:30
Megosztás:

Óvatos üzenetek az MNB-től

Kamattartásról döntött a jegybank. A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton és a kamatfolyosón a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A közel-keleti helyzet miatt rendkívül óvatos üzeneteket küldtek a piacnak a döntéshozók.
2026. 03. 24. 21:00
Megosztás:

Új hajóval bővült a BRFK járműparkja

Új hajóval bővült a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság járműparkja.
2026. 03. 24. 20:30
Megosztás:

Idén az építőiparban ismét nőtt a szakemberhiány

Idén ismét nőtt a szakemberhiány az építőiparban: Magyarországon egy kivitelezőre átlagosan 56 napot kell várni, ami három nappal több mint egy évvel korábban - közölte országos kutatása alapján a Mapei Kft. kedden az MTI-vel.
2026. 03. 24. 20:00
Megosztás: