Új alállomást épített az E.ON
A szerdán átadott létesítmény avatásán Lehoczki Balázs, az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. vezérigazgatója elmondta: a teljesen automatizált, távolról irányítható új alállomás a szlovák-magyar Danube InGrid projekt részeként épült meg zöldmezős beruházással 2,2 milliárd forintból, amelynek kétharmadát a társaság önerőből finanszírozta, harmadát pedig európai uniós támogatás biztosította.
Közölte: a Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatát üzemeltető vállalatcsoport célja, hogy a fejlesztés révén Zalaszentgrót térségében lehetővé tegyék még több napelemes rendszer csatlakoztatását a hálózatra, de az új alállomás a környéken élők ellátásbiztonságát is szolgálja.
Az építéskor olyan korszerű technológiát alkalmaztak, amely egy esetleges üzemzavar esetén gyorsabb hibaelhárításra ad lehetőséget.
Az észak-dunántúli elektromos hálózat fejlesztéseként tavaly Kisbéren adtak át hasonló létesítményt, de a továbbiakban két új nagyfeszültségű távvezeték-hálózatot is építenek a Bakonyon keresztül és a Csorna-Répcelak-Csepreg útvonalon, több mint 100 kilométer hosszúságban.
Ugyancsak újabb zöldmezős építések, valamint bővítések indulnak Répcelakon, Szombathelyen, Veszprémvarsányban, Várpalotán, Zircen és Lepsényben - jelezte a vezérigazgató.
Lehoczki Balázs elmondta még: a 2025-ben záruló Danube InGrid projekt keretében összesen 116 milliárd forint értékű beruházásokat valósítanak meg, ebből 60 milliárdot az észak-dunántúli területen használnak fel.