Új korszak jöhet a naperőmű piacon

Háromoldalú együttműködési megállapodást írt alá a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett ASTRASUN Solar Nyrt., az Ikarus autóbuszgyártóval egy tulajdonosi körbe tartozó Műszertechnika-Holding Zrt., valamint utóbbi cégcsoport részeként az IK Metál Kft. A működési területén jelentős tapasztalattal és egyedülálló szakértelemmel rendelkező vállalatok a kiemelt partnerségi megállapodás értelmében közösen gyártanak és értékesítenek olyan speciális tartószerkezeteket, amelyek a napelemparkok telepítéséhez szükségesek. A felek várakozása az, hogy a naperőmű piacon egyedinek számító egyesülés révén a teljes európai piacot kiszolgálhatják a napelemes tartószerkezetekkel. Céljuk, hogy Európa egyik legjelentősebb napelemes fémszerkezetgyártójává váljanak.

Új korszak jöhet a naperőmű piacon

Együttműködésre lépett egymással az ASTRASUN Solar Nyrt. és a Műszertechnika-Holding Zrt., valamint utóbbi cégcsoport részeként az IK Metál Kft. azzal a céllal, hogy napelemparkok telepítéséhez szükséges speciális tartószerkezetek gyártásában egymással együttműködjenek. A hosszú távú, három fázisra tagolt együttműködés lényege, hogy amennyiben az előre meghatározott mérföldkövek teljesülnek, a működési területükön meghatározó és jelentős tapasztalattal rendelkező társaságok üzleti kapcsolatukat a Műszertechnika-Holding Zrt. és az ASTRASUN Solar Nyrt. által közösen alapított társaságon keresztül bonyolítják. Ezt követően pedig fokozatosan kívánják beindítani a közös tulajdonú társaság önálló gyártási tevékenységét, ezáltal válva Európa egyik legmeghatározóbb napelemes fémszerkezetgyártójává.

A megállapodás első fázisaként az IK Metál Kft. és az ASTRASUN Solar Nyrt. olyan keretszerződést kötött egymással, amelynek értelmében egyedi megrendelések alapján az IK Metál Kft. napelemparkok telepítéséhez szükséges tartószerkezetek gyártását és értékesítését végzi majd az ASTRASUN Solar Nyrt. részére. A megállapodás keretében továbbá az IK Metál Kft. vállalja, hogy az ASTRASUN Solar Nyrt. mindenkori beszerzési szükségleteinek teljesítése érdekében megfelelő gyártási kapacitást biztosít, az ASTRASUN Solar Nyrt. pedig a napelemparkok telepítéséhez szükséges tartószerkezeteket elsődlegesen az IK Metál Kft.-től szerzi be. A felek megállapodtak továbbá abban is, hogy egymás felé kölcsönös kizárólagosságot biztosítanak.

A partneri együttműködés második lépéseként a két társaság – az ASTRASUN Solar Nyrt. és a Műszertechnika-Holding Zrt. – egy közös vállalatot hoz létre. A megállapodás harmadik fázisában a felek arra fognak törekedni, hogy a közös vállalatuk önállóan megjelenjen a piacon és más, független piaci szereplők megrendeléseit is képes legyen teljesíteni. Ennek előfeltétele, hogy a társaság kereskedelmi tevékenységének árbevétele meghaladja az 1 milliárd forintot.

A mostani megállapodás azért is számít kiemelt jelentőségűnek és a napelemgyártás piacán egyedinek, mert olyan piaci szereplők lépnek hosszú távú együttműködésre, amelyek speciális szakértelemmel és széleskörű tapasztalattal rendelkeznek a saját területükön. Az IK Metál Kft. több évtizedre visszanyúló gyakorlattal rendelkezik a fémmegmunkálás területén, amelyet sokáig az autóbuszgyártás piacán is hasznosított. Mára a társaság fő tevékenységei közé tartozik a speciális járműfelépítmények, hegesztett fémszerkezetek, valamint egyedi, nagy teherbírású konténerek teljes körű gyártása is, az alkatrész gyártástól a kész termékekig, kisszériától a nagyszériáig. Ehhez a szakértelemhez párosul az ASTRASUN Solar Nyrt. ugyancsak beható piaci tapasztalata, amely a naperőművek tervezésében és kivitelezésében központosul.

„Az ASTRASUN Solar kifejezett célja, hogy a most megkötött együttműködés és a létrejövő közös vállalkozásnak köszönhetően Európa első számú napelemes fémszerkezetgyártójává lépjünk elő. Ebben kiemelt szerepet játszik az ASTRASUN kiterjedt nemzetközi kapcsolatrendszere és az eddig kiépített piaci pozíciónk, mint a régió egyik feltörekvő energetikai vállalkozása. Az IK Metál több évtizedre visszanyúló gyakorlattal rendelkezik a fémmegmunkálás területén, amelyet sokáig az IKARUS cégcsoporttal folytatott partneri együttműködése révén a buszok gyártásánál is hasznosított.A  társaság nemcsak több évtizedes tapasztalattal, de egyedülálló technológiával is rendelkezik a fémmegmunkálás területén. Ez olyan versenyelőnyt jelentő gyakorlat és tudás, ami rendkívül egyedinek számít a napelemgyártás piacán. Így azt gondolom, hogy a két vállalat egyesülése és az általunk nyújtott minőségi szolgáltatás egy új korszak kezdetét is jelentheti a naperőmű piacon” – mondta el dr. Keresztes Attila, az ASTRASUN Solar Nyrt. elnök-vezérigazgatója.


Erősödött a forint árfolyama csütörtök reggelre

Erősödött a forint csütörtökön reggel a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 09. 08:00
Megosztás:

Az átlagosnál gyengébbek az aratási kilátások

A kedvezőtlen időjárás miatt az átlagosnál gyengébbek az aratási kilátások, a munkálatok jövő héten véget érhetnek - mondta az Aratási Koordinációs Bizottság ülését követő szerdai sajtótájékoztatón Budapesten az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára.
2026. 07. 09. 07:30
Megosztás:

Uniós szóvivő: Grönland jövőjéről a grönlandiaknak és a dánoknak kell dönteniük

Grönland jövőjéről a grönlandiaknak és a dánoknak kell dönteniük- szögezte le Olof Gill, az Európai Bizottság szóvivője szerdán.
2026. 07. 09. 06:30
Megosztás:

Kármán András: az idei új költségvetési hiánycélt augusztus végére határozzák meg

Elkészült az idei költségvetési leltár, az ütemterv szerint az új hiánycélt augusztus végén határozzák meg, és átfogó törvénymódosítást nyújtanak be a 2026-os évről; október végéig pedig benyújtják a 2027-es költségvetést és elkészítik a középtávú költségvetési tervet - mondta a pénzügyminiszter háttérbeszélgetésen szerdán Budapesten.
2026. 07. 09. 06:00
Megosztás:

ÁHT gyorsjelentés 2026. június

Június végéig (hat hónap alatt) az államháztartás központi alrendszere 3382,2 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez a költségvetési törvényben szereplő éves hiánycél 80,2%-a. A központi alrendszeren belül a központi költségvetés 3271,0 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 103,4 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 214,6 milliárd forintos hiányt mutattak.
2026. 07. 09. 05:30
Megosztás:

Karácsony Gergely: idén 25 társasház újíthatja meg az udvarát az Égig érő fű program révén

Idén 25 társasház kezdheti meg udvarának megújítását, további 10 ház pedig tervezési támogatást kap az Égig érő fű udvarzöldítési program keretében - közölte Karácsony Gergely főpolgármester szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 05:00
Megosztás:

Minden idők legnagyobb romániai kereskedelmi ingatlantranzakcióját kötötte meg a MAS és az AFI

Az AFI Europe megvásárolta a MAS hat romániai bevásárlóparkját - írta a profit.ro.
2026. 07. 09. 04:30
Megosztás:

Derűs jövőkép, bizonytalan jelen – így gondolkodnak a pénzről a magyar egyetemisták

Az egyetemisták és főiskolások közül most még csak kevesen elégedettek az anyagi helyzetükkel, a többségük mégis optimista. Az Erste és a HÖOK közös kutatása szerint pénzügyi kérdésekkel kapcsolatban sok bennük a bizonytalanság, amihez az is hozzájárulhat, hogy keveset beszélgetnek ezekről a témákról. Az Erste x Körvonal beszélgetésindító kártyacsomag segít, hogy a fiatalok könnyebben beszéljenek a jövő izgalmas, sokszor szorongató kérdéseiről.
2026. 07. 09. 04:00
Megosztás:

Karácsony Gergely: idén 25 társasház újíthatja meg az udvarát az Égig érő fű program révén

Idén 25 társasház kezdheti meg udvarának megújítását, további 10 ház pedig tervezési támogatást kap az Égig érő fű udvarzöldítési program keretében - közölte Karácsony Gergely főpolgármester szerdán a Facebook-oldalán.
2026. 07. 09. 03:30
Megosztás:

Rekordév után is pörög a piac: megteltek a fóti raktárak

Idén sem tört meg a lendület a magyar ipari és logisztikai ingatlanpiacon a HelloParks első féléves bérbeadási adatai szerint. A társaság közel 60 ezer négyzetméternyi új bérleti megállapodással kezdte az évet a Budapest környéki megaparkjaiban. Az eredmények azt jelzik, hogy a szektorban egyre inkább felértékelődnek azok a korszerű fejlesztések, amelyek jó lokáció mellett rugalmasságot és gyors alkalmazkodóképességet is kínálnak a bérlők számára.
2026. 07. 09. 03:00
Megosztás:

Visszatér a brutális hőség Magyarországra

A hét közepén néhány napra mérséklődig a hőség, a jelenlegi előrejelzések szerint azonban már a jövő hét elejétől ismét 33–35 Celsius-fok közelébe emelkedhet a nappali csúcshőmérséklet.
2026. 07. 09. 02:00
Megosztás:

1988 a nyugdíjszámítás nagy határvonala: ezért számítanak innen a keresetek

A magyar nyugdíjszámítás egyik legfontosabb szabálya, hogy az öregségi nyugdíj alapját főszabály szerint az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért keresetek és jövedelmek adják. Ez az első hallásra technikai részletnek tűnő szabály valójában kulcskérdés: meghatározza, hogy mely évek kereseti adatai kerülnek be a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset kiszámításába, és melyek azok az időszakok, amelyek csak kivételes esetben játszhatnak szerepet.
2026. 07. 09. 01:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára adott átmeneti olajszankció-mentességet

Az Egyesült Államok visszavonja az Irán számára a kőolajra vonatkozóan adott átmeneti szankciómentességet a két ország közötti megállapodás megsértése miatt - közölték amerikai tisztségviselők kedden.
2026. 07. 09. 00:05
Megosztás:

Az Egyesült Államok eltávolítja Szíriát a terrorizmust támogató országok listájáról

Az Egyesült Államok eltávolítja Szíriát a terrorizmust támogató államok listájáról – jelentette be Marco Rubio külügyminiszter szerdán az eljárás megindítását.
2026. 07. 08. 23:30
Megosztás:

Tavaly gyorsult a vendéglátó üzletek számának csökkenése

Ismét gyorsult a vendéglátó üzletek számának csökkenése, míg 2023 és 2024 vége között naponta átlagosan 3-4 üzlettel volt kevesebb, addig az elmúlt időszakban már napi 4-5 üzlet zárt be - közölte a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) szerdán, a vendéglátásról készített statisztikai helyzetjelentés alapján.
2026. 07. 08. 23:00
Megosztás:

Csökkent a dísznövénytermesztés területe 2025-ben, miközben mérsékelten nőtt az ágazat bevétele

Csökkent a dísznövénytermesztésre használt terület 2025-ben, miközben mérsékelten emelkedett az ágazat bevétele az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján közölt adatok szerint.
2026. 07. 08. 22:30
Megosztás:

Mastercard: az európaiak fele új készségeket szeretne elsajátítani a vakáció alatt

Majdnem minden második európai (48 százalék) azt tervezi, hogy a nyári szabadsága során valamilyen új készséget sajátít el, a magyarok körében is hasonló, bár valamivel alacsonyabb ez az arány - derül ki a Mastercard friss kutatásából.
2026. 07. 08. 22:00
Megosztás:

A magyar költségvetés valós helyzete az átvilágítás után

A 2026-os költségvetést az előző Parlament 3,7 százalékos GDP-arányos hiánnyal fogadta el. Az új kormány által elvégzett átvilágítás megállapítása szerint azonban, kormányváltás nélkül, a hiány a GDP 8,3 százaléka lett volna. Az Európai Unióval kötött megállapodás és az eddigi kormányzati intézkedések nyomán az idei évre további intézkedések nélkül várható hiányt sikerült a GDP 7,5 százalékára mérsékelni. A kormány augusztus végéig módosítja a 2026-os költségvetést és új hiánycélt határoz meg 2026-ra, október végéig pedig benyújtja a 2027-es költségvetést és elkészíti a középtávú költségvetési tervet.
2026. 07. 08. 21:30
Megosztás:

Kiss Zalán veszi át az EXIM Magyarország vezetését

2026. július 8-tól Kiss Zalán tölti be az EXIM Magyarország vezérigazgatói tisztségét. Az új vezető kinevezésének célja az intézmény szakmai működésének további erősítése, a szervezeti megújulás támogatása, valamint az EXIM Magyarország értékteremtő szerepének megerősítése a magyar vállalkozások exportfinanszírozásában.
2026. 07. 08. 21:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 07. 08. 20:30
Megosztás: