Új lehetőségek nyílnak a borászok számára

Több mint 10,8 milliárd forint áll rendelkezésre 2027-ig a borászati üzemek technológiai fejlesztésére a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból finanszírozott ágazati támogatásai között. A gépek és technológiák beszerzését támogató konstrukcióra április 8-tól április 29-ig nyújtható be támogatási kérelem - jelentette be az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár pénteken Kiskőrösön, a XXVIII. Kadarka Nemzetközi Nagydíj Borversenyen.

Új lehetőségek nyílnak a borászok számára

Feldman Zsolt kiemelte, a kihívások mellett az idei év sok lehetőséget is teremthet az ágazatnak, így a kunsági borvidék szőlészeinek és borászainak is. Most jelennek meg azok a gépesítési és technológiai fejlesztéseket szolgáló támogatási konstrukciók, amelyek a borászok számára előrelépési lehetőséget jelentenek majd hatékonyságban és minőségben, a minél jobb borok készítésében - hangsúlyozta.

Az államtitkár ismertette, hogy a forrást a szőlőfeldolgozáshoz és a borkészítéshez, a borászati termékek kiszereléséhez, valamint az anyagmozgatáshoz kapcsolódó, új borászati gép beszerzésére lehet igényelni, valamint lehetőséget biztosít a borászati termékek forgalmazásához kapcsolódó adatszolgáltatási, bejelentési, nyilvántartási kötelezettségek teljesítését, illetve az ügyvitelt és vállalatirányítást szolgáló hardver- és szoftver beszerzésére, fejlesztésére is.

A támogatási kérelem április 29-ig adható be elektronikusan a Magyar Államkincstár részére a Magyar Közlönyben csütörtökön megjelent rendelet szerint. Őstermelők, kis- és közepes vállalkozások esetében a beruházási eszköz nettó vételárának 50 százaléka igényelhető, budapesti működési hely esetén 40 százaléka. Egy kedvezményezettnek - a kifizetési kérelemre vonatkozó benyújtási időszakonként - legfeljebb 100 millió forint támogatás nyújtható. A kifizetési kérelem a támogatási kérelem benyújtását követő két pénzügyi évben, tárgyév november 15. és december 21. között elektronikus úton adható be - tette hozzá.

Feldman Zsolt előadásában bemutatta a Közös Agrárpolitika I. és II. pillérének szőlő- és borágazati támogatásait. Hangsúlyozta, hogy az agrártárca kiemelten kezeli a fogyasztók szélesebb körű elérését lehetővé tevő alkoholcsökkentett vagy alkoholmentes borászati termékek előállítását és a környezeti fenntarthatóságot erősítő innovációs törekvések ösztönzését. Erre a célra 2027-ig 1,5 millió euró keretösszegű konstrukciót dolgoz ki 2024. második negyedévére. Szintén a második negyedévben meghirdetik a borászok promóciós projektjeit támogató konstrukciókat, amelyre pedig 6 millió euró hívható majd le.

Megjegyezte, hogy felértékelődtek a szőlőtermelőknél a különböző környezeti kompenzációs területalapú támogatások. Példaként említette az Agrár-környezetgazdálkodási támogatási programot és Agro-ökológiai programot, amelyek kifizetése áprilisban indul - olvasható a közleményben.


Átlag alatti forgalomban zárt történelmi csúcson a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 514,86 pontos, 0,36 százalékos emelkedéssel, 143 587,15 ponton történelmi csúcson zárt hétfőn.
2026. 07. 06. 19:30
Megosztás:

8 új ETF-fel bővül a BÉTA Piac

A passzív befektetések térnyerésére reagálva nyolc új tőzsdén kereskedett befektetési termékkel (ETF és ETP) bővül 2026. július 6-ától a Budapesti Értéktőzsde BÉTa Piaca. Az új instrumentumok révén a hazai befektetők forint alapon, hazai befektetési szolgáltatókon keresztül érhetik el az amerikai részvénypiac egyes szektorait, valamint a Bitcoin, az Ethereum és a Solana árfolyamát követő termékeket, illetve az ezüst- és rézpiaci befektetési lehetőségeket.
2026. 07. 06. 19:00
Megosztás:

Vegyesen változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfőn estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 06. 18:30
Megosztás:

Lemondott a Gázai övezeti Hamász-kormány

Lemondott a Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet Vészhelyzeti Bizottságnak nevezett kormánya, hogy átadja az övezet polgári igazgatását egy új, technokratákból álló bizottságnak (NCAG) - jelentette be hétfőn a terrorszervezet.
2026. 07. 06. 17:30
Megosztás:

Jelentősen nőtt a K&H nagyvállalati növekedési indexe a második negyedévben

A K&H nagyvállalati növekedési index értéke 9 pontra nőtt idén a második negyedévben az előző negyedévi mínusz 3 pontról, a jelentős javulást elsősorban az új kormány gazdaságpolitikájába vetett bizalom megugrása húzta fel, de a cégek saját kilátásaikat is pozitívabban értékelték - közölte Bodor Tibor, a K&H vállalati divíziójának vezetője a jelentést bemutató sajtótájékoztatón, hétfőn, Budapesten.
2026. 07. 06. 17:00
Megosztás:

Magyar járműinformatikai exportsiker Kínában

Az Inventure Automotive járműadat-konverziós technológiáját építi be termékeibe a világ egyik vezető videótelematikai vállalata, a kínai Streamax. Az együttműködés újabb mérföldkő a magyar vállalat szoftverexport-stratégiájában egy olyan globális piacon, amelynek értéke a következő évtizedben megközelítheti a 200 milliárd dollárt. A modern járművekben óránként keletkező adatmennyiség elérheti a több száz megabájtot, ami az önvezetést támogató rendszerek, funkciók révén radikálisan tovább nő. Az Inventure Automotive megoldásai széleskörű járműadatok gyártófüggetlen kinyerését és hasznosítását teszik lehetővé. A cég árbevételének kilencven százaléka jelenleg is exportból származik.
2026. 07. 06. 16:30
Megosztás:

Egy plusz szobát nyerhetünk ezzel az építési megoldással

Egy 100 négyzetméteres háznál akár 6–9 négyzetméter plusz hasznos terület is keletkezhet a hagyományos téglaházakhoz képest a karcsúbb falszerkezet miatt. A szakértők szerint ez azonos bruttó alapterületen gyakorlatilag egy plusz helyiséget jelenthet, miközben a nehézszerkezetes készházak a modern gyártás precizitását ötvözik a masszív szerkezettel. A Liapor technológia ráadásul homogén, hőhídmentes szerkezetet kínál, száradási várakozási idő nélkül.
2026. 07. 06. 16:00
Megosztás:

Új pályára állt a dél-magyarországi ingatlanpiac

Egy évvel a CBRE Magyarország szegedi regionális irodájának megnyitása után jól kirajzolódnak a dél-magyarországi ingatlanpiac meghatározó folyamatai. Az elmúlt tizenkét hónap tapasztalatai alapján a térségben egyre szélesebb körben mutatkozik igény a professzionális ingatlantanácsadás iránt, miközben a korábban domináns tranzakciós és szállodafejlesztési megkeresések mellett ma már szinte valamennyi ingatlanszegmensben élénkül az aktivitás.
2026. 07. 06. 15:30
Megosztás:

A Logicor bejelentette magyarországi érdekeltségeinek értékesítését a Sino Logistics részére

A Logicor megállapodást kötött magyarországi érdekeltségeinek értékesítéséről a Sino Logistics részére. A tranzakció a vállalat hazai ingatlanportfóliójára és a helyi menedzsmentcsapatra egyaránt kiterjed, lezárása pedig a hatósági jóváhagyásokat követően, várhatóan 2026 második felében valósul meg.
2026. 07. 06. 15:00
Megosztás:

6–8 év bankszámlaköltségeit is kifizetik az egyetemistáknak egyes bankok

A diákszámlák felső határa 24–26 év, eddig az életkorig vehetők igénybe. Ez azt jelenti, hogy ha egy leendő egyetemista 18 évesen nyit számlát, akkor elvileg hat-nyolc évig nem kell számlát váltania, és addig kihasználhatja a kedvezményes feltételeket. Ilyen előny, hogy a számlavezetési díj végig nulla forint, és a bankkártya díját az első évben általában teljesen elengedik.
2026. 07. 06. 14:30
Megosztás:

A Merkantil Bank megállapodást írt alá a Business Lease Hungary felvásárlásáról

A nemzetközi lízingpiacon egyre hangsúlyosabb az elmozdulás a komplex, szolgáltatásalapú megoldások irányába. Különösen az operatív lízinghez kapcsolódó flottakezelési szolgáltatások szerepe erősödik dinamikusan. Bár a trend már a hazai piacon is jól érzékelhető, a nyugat-európai országokhoz képest a penetráció itthon továbbra is alacsony. Épp ezért rejt magában jelentős növekedési potenciált ez a terület.
2026. 07. 06. 14:00
Megosztás:

Késésben a bértranszparencia: Adatvédelmi csapdákat is rejt az átláthatósági szabályozás

Miközben az Európai Unió tagállamainak 2026. június 7-ig kellett volna átültetniük a nemzeti jogrendjükbe a bértranszparenciáról szóló (EU) 2023/970 irányelvet, Magyarországon egyelőre nem született meg a végrehajtási szabályozás. Dr. Tóth Judit Lenke adatvédelmi szakjogász és pénzmosás elleni szakértő figyelmeztet, hogy a szabályozási hiányosságok ellenére a cégeknek azonnal meg kell kezdeniük a felkészülést, mert az új irányelvek alapjaiban írják át a HR-folyamatokat, és mindeközben súlyos adatvédelmi kockázatokat is hordoznak.
2026. 07. 06. 13:30
Megosztás:

Gyógyhatásra vonatkozó kommunikáció miatt indított eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Simply You Hungary Kft.-vel szemben, fogyasztókkal szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat gyanúja miatt. A versenyhatóság szerint a vállalkozás egyes étrend‑kiegészítői kapcsán olyan kommunikációt folytatott, amely gyógyhatás benyomását kelthette, ez ugyanakkor az ágazati szabályok értelmében nem megengedett.
2026. 07. 06. 13:00
Megosztás:

A 2025-ös rekordév után pozitívan értékelte a WING-et a Scope Ratings

A Scope Ratings stabilra javította a WINGHOLDING Zrt. hitelminősítési kilátását, egyben megerősítette B+ besorolását. Ez a társaság pénzügyi és üzleti kilátásainak kedvező megítélését tükrözi. A nemzetközi minősítőcég döntését a WING Csoport 2025-ben rekordot döntő, 53 százalékkal megugró árbevétele, a még erőteljesebben, 80 százalékkal javuló EBITDA-ja, csökkenő adósságállománya és az erős nemzetközi növekedése indokolják.
2026. 07. 06. 12:30
Megosztás:

Női vezérigazgatóval erősít a KPMG: Rakó Ágnes az új CEO

2026. október 1-jével Rakó Ágnes tölti be a KPMG Magyarország vezérigazgatói pozícióját, aki a Tanácsadási Üzletág társvezetőjeként dolgozott eddig a cégnél. A társaság jelenlegi vezetője, Rózsai Rezső regionális pozícióba lép elő, a KPMG közép- és kelet-európai régiójának Könyvvizsgálati vezetőjeként folytatja pályafutását és így visszalép a magyarországi vállalat vezetésétől.
2026. 07. 06. 11:30
Megosztás:

Kedvező konjunktúra adatok érkeztek ma reggel

A májusi ipari termelési és kiskereskedelmi forgalmi adatokat tette ma reggel közzé a KSH. Az ipari termelés volumene 5,4 százalékkal nőtt éves szinten a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint. Az adat jóval kedvezőbb lett az általunk vártnál és a piaci konszenzusnál is.
2026. 07. 06. 11:00
Megosztás:

Ethereum maradt a stabilcoinok fővárosa: 153 milliárd dollár parkol a mainneten

Az Ethereum továbbra is megkerülhetetlen szereplője a blokkláncalapú dollárforgalomnak. A legfrissebb hálózati adatok szerint az Ethereum mainneten mintegy 153 milliárd dollár értékű stabilcoin található, vagyis a nyilvános blokkláncokon nyomon követett teljes kínálat közel fele ezen az egyetlen hálózaton koncentrálódik.
2026. 07. 06. 10:30
Megosztás:

Bankroll menedzsment: hogyan játssz okosan, ha már játszol?

A szerencsejátékról szóló cikkek többsége a nyerési stratégiákról szól.
2026. 07. 06. 10:25
Megosztás:

Mire számíthatnak hétfőn a befektetők?

Vegyes képet festenek ma reggel az ázsiai-csendes óceáni részvénypiacok: a japán indexek többsége ugyan zöldben áll, a Nikkei azonban mérsékelt, 0,3%-os csökkenést mutat. Kínában a Shanghai Composite 1 ponttal áll pénteki záró értéke alatt, míg a CSI300 csekély mértékben zéró felett áll a zöld tartományban. A dél-koreai indexek egyöntetűen érdemi csökkenést jeleznek a reggeli zárás előtt.
2026. 07. 06. 10:00
Megosztás:

Történelmi csúcson zárt a Stoxx600 és a DAX; előtérben a védelmi szektor

Újabb történelmi csúcsra ért pénteken a Stoxx600, az optimista piaci hangulatban 0,7%-os pluszban zárt a pán-európai részvényindex. A DAX 0,8%-os emelkedést követően új történelmi csúcsra futott; a CAC40 0,5%-ot drágult, míg az FTSE100 0,3%-ot erősödött. A Stoxx600 szektorindexei közül az ipar, az alapanyagszektor és a közművek szerepeltek a legjobban, miközben az utazási és szabadidős szektor gyengült leginkább. A Siemens 2,6%-ot ugrott, miután a Kepler Chevreux brókercég eladásról tartásra javította a cégre vonatkozó befektetési ajánlását. A chipgyártó Aixtron 6%-ot rallizott, a szektortárs Soitec 5, a BE Semiconductor bő 4%-ot ugrott.
2026. 07. 06. 09:00
Megosztás: