Uniós segítséggel valósult meg az iparbiztonsági távmérőhálózat fejlesztése
Az OKF pénteken arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az iparbiztonsági távmérőhálózat továbbfejlesztése mellett bővítették és egységes platformra helyezték a veszélyes üzemek környezetében a lakossági riasztó-tájékoztató rendszereket is.
A katasztrófavédelem által működtett radiológiai monitoring távmérőhálózat már meglévő huszonhat állomására új meteorológiai mérőszondák kerültek, továbbá harminc újgenerációs mérőállomást is telepítettek. Ez azt jelenti, hogy már százhatvan távmérőállomás, valamint négy új mobil mintavételi pont működik az ország területén - fűzték hozzá.
Az állomások mindegyike képes a csapadékmennyiség, a hőmérsékleti adatok, valamint a páratartalom és a légnyomás mérésére éppúgy, mint a szélirány és szélsebesség meghatározására, illetve az úgynevezett aeroszol-mérőegységek alkalmasak a levegőben szálló részecskéken megtapadt radioaktív anyagok kimutatására. Az állomások minimális karbantartási igény mellett folyamatos, automata üzemben dolgoznak és már vezeték nélküli adatátvitelre is képesek - írták.
Arról is beszámoltak, a támogatás nyomán megújult a mérési adatokat megjelenítő szoftver, így modern, felhasználóbarát, térinformatikai alapú felület segíti az értékelőközpont szakembereinek munkáját.
A közlés szerint a projekt egyik legnagyobb eredménye, hogy az eddig külön vezérléssel rendelkező lakossági riasztórendszerek, a radiológiai monitoring távmérőhálózat, valamint a Paks és harminc kilométeres körzetében telepített lakossági riasztó-tájékoztató végpontok immár közös felületről működtethetőek.
Továbbá újabb üzemeket is bekötöttek a riasztórendszerbe, jelentősen erősítve ezzel az üzemek környezetében élők biztonságát, illetve Hajdú-Bihar, Vas és Békés megyében új ügyeleti központok létesültek - ismertették.
A fejlesztés a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program részeként, a magyar állam társfinanszírozásával valósult meg - olvasható az OKF közleményében.