Világszenzáció Várpalotáról: magyar kutatók mesterséges anyatej szerkezetet hoztak létre

Magyar kutatók várpalotai laborja forradalmi áttörést ért el: mesterséges anyatej-szerkezetet alkottak, amely a természetes anyatej különleges micelláit és liposzómáit utánozza, és előzetes vizsgálatok alapján a hatóanyagok felszívódását rendkívül hatékony módon képes támogatni. Az új technológia a jövőben nemcsak a táplálkozástudományban, hanem akár a gyógyszerhatóanyag-hordozás kutatásában is ígéretes lehetőségeket nyithat meg, akár a rákgyógyszerek jelenlegi formáját, sőt akár az öregedés lassítását is forradalmasíthatja. A jelenleg még szabadalmazás alatt álló eljárás világszenzációként hívja fel a figyelmet Magyarország fiatal kutatóinak innovációjára, amely a tudományos világ előtt új lehetőségeket nyit.

Világszenzáció Várpalotáról: magyar kutatók mesterséges anyatej szerkezetet hoztak létre

Az ötlettől a világszenzációig

„Régóta dolgoztunk liposzómákkal és micellákkal, aztán egy szép napon, egy kísérlet közben kialakult egy különleges, kékes tejszerű emulzió, és akkor ugrott be: hmm, ez olyan, mint a tej. Nahát, testen belül így készítheti az anya is a tejet. És akkor hoppá… anyatej.”

Így kezd hozzá a történet meséléséhez a fiatal magyar kutatócsapat, a Draconic Technology vegyészmérnöke Goda Gábor, akik komoly áttörést értek el a táplálkozástudományban: létrehozták a mesterséges anyatej szerkezetének másolatát. A felfedezés nemcsak Magyarország, hanem a nemzetközi tudományos világ számára is jelentős. 

Goda Gábor, a Draconic Technology Kft. kutató vegyészmérnöke és innovációs vezetője szerint a kutatás során kiderült, hogy a 98%-os bivalytejzsír a legjobb alapanyag a mesterséges anyatej szerkezetének másolásához. „Nem mesterséges anyatejet készítünk, hanem mesterséges anyatej szerkezetet: olyan micellás-liposzómás rendszert, amely a jelenlegi vizsgálatok alapján hasonló elven, ugyanolyan hatékonyan tud hatóanyagokat szállítani és biztosítani a szervezet számára, mint az anyatej.”

„Amikor láttam a kékes-opálos tükröződést a minta és az üvegedény fala között, akkor ugrott be, hogy ez most tényleg egy nagyon komoly eredmény is lehet. Öt másodperc alatt végigszaladt az agyamon a fél univerzum, és kialakult egy erős gondolat, amin csak tovább kellett haladni.”

Egy nap a laborban

„Amikor valamire rájössz, felfedezel, két opció van. Az egyik: annyira ráizgulunk mind, hogy haza sem akarunk menni, csak kísérlet, kísérlet, kísérlet. Ezzel alszol, álmodsz, pörögnek a gondolatok. Általában az én agyam 3-4 lépéssel mindig előrébb jár, alig győzöm a fizikai síkon utolérni. A másik opció: tovább kell lépni, hagyni ülepedni, ha már túl régóta foglalkozunk valamivel, és nincs előrelépés. Ilyenkor várni, fejlődni kell még, hogy eljöjjön az ideje amikor készen állunk a megoldásra. Ez szerencsére ritkább. Átlagosan 5-kor kelek, egy gyors edzés 6-8 között, ahol átgondolom a lehetőségeket, fantáziálok, aztán beöltözöm a laborba: koszolás, pancsolás, kimérés, kiöntés, kóstolás, újrakezdés, elrontás, sikerülés, jegyzetelés. Ennek a „monotonitását” és izgalmát éljük nap nap után vegyészmérnökként.”

A csapatdinamika Gábor szerint különleges. „Mindenki beleteszi a személyiségét, amit lát és felfog, és a gyűjtött tapasztalatot. Én például gyerekkoromban olyan erősen diszlexiás voltam, hogy az óvónő anyámnak azt mondta, örüljön, ha a 8 általánost elvégzem. Hát ezt elfelejtették közölni velem, így véletlenül lediplomáztam. És szereztem egy olyan nézőpontot, nem logikus, de logikus gondolkodásmódot, amivel egyedülálló módon tudok haladni és eredményeket elérni.”

Mitől különleges a mesterséges anyatej szerkezet?

„Az anyatejben a micellák és liposzómák különleges struktúrája zárja magába a hatóanyagokat, vitaminokat. Egy csecsemő ezért kaphatja meg nagyon jó felszívódással ezeket. Ezt sikerült nekünk lemásolni. A mi rendszerünk előzetes vizsgálatok alapján kiemelkedően magas hatóanyag-megtartó és -szállító képességet mutat, és a hatóanyagok a gyomor-bél környezetben is fokozott védettséget élvezhetnek. Kiemelkedő biohasznosulást biztosít, és a hatóanyagok normál emésztéshez viszonyított degradációjában jelentős csökkenést mutat a gyomorban és az emésztőrendszerben.”

A bivalytejzsír kulcsa az áttörésnek. „Próbáltunk tejzsírt, kacsazsírt, libazsírt, disznó- és kecsketejzsírt – a bivaly adta a legstabilabb rendszert.”

Gábor büszkén mesél a tesztekről: „Másnap is úgy néz ki az emulzió, mint az előző nap. Akkor kezdjük a centrifugás stabilitás teszteket, stresszteszteket, pH-állítást, kicsapatást, visszaoldást. Amikor a szabadalom részét képező házi ellenőrző módszerünkkel is stabil nano-emulziós rendszert kaptunk, tudtuk: működni fog. Hogy igazoljuk az elméletet, végeztünk egy tesztet: C-vitamin nagy dózisú fogyasztása. Ha 2000 mg L-aszkorbinsavat vizes oldatban egyszerre elfogyasztunk, az hasmenést okoz. A mi rendszerünkben nem okozott. Még 4000 mg sem. Teszteltük. Ezek belső kísérleti megfigyelések, amelyek további vizsgálatokat igényelnek.”

A szabadalom és a nemzetközi érdeklődés

A Draconic Technology eljárása szabadalmi bejegyzés alatt van van, és a szabadalom az eljárásra és minden, ezzel gyártott termékre kiterjed. „Más technológiával ez még nem valósítható meg. A világelső jelleg abban rejlik, hogy először hoztunk létre monodiszperz rendszert: egy oldatban csak például 20 nanométer nagyságú, stabil micellák vannak. Ezekből irányítottan például 250 nm méretű liposzómákat készítünk, és kimagasló, majdnem tökéletes hatékonysággal tudjuk injektálni a liposzómákba a hatóanyagot.”

Nem csoda, hogy nemzetközi érdeklődés is van. „Tárgyalunk egy német partnerrel, aki Dubaiban, arab országokban, Kínában és Amerikában is jelen van. Nagy fantáziát lát a rendszerben, és keresi a piaci réseket. Első reakció ez volt: ‘Ez most komoly? Áhh, nem hiszem el.’ A bemutatás után azonnal ráharaptak.”

A jövő és a potenciál

Gábor szerint a technológia hatása korcsoport-független: „0-tól a halálig. Nem lesz korcsoport-függő, ha a teljes potenciált ki tudjuk használni.”

Amikor a következő 1–3 év mérföldköveiről beszél, így látja: “Saját termék és együttműködés nagy nemzetközi szereplőkkel. A fejlesztő fejlesszen, a kutató kutasson, a gyártó gyártson az értékesítő értékesítsen. Mindenki tegye a saját dolgát, amiben a legjobb, de tegyünk ezt együtt egy csapatban a világ szolgálatáért.” Első alkalmazási területek lehetnek az élelmiszeripar, az exkluzív étrend-kiegészítők piaca, a célzott gyógyszerhatóanyag testen belüli szállítása illetve a rákkutatás. A technológia határtalan lehetőségeket rejt.

„A fantázia szab határt. A mesterséges anyatej szerkezetével már most lehetőség nyílik exkluzív étrend-kiegészítők fejlesztésére, de az első nagy ajtó valószínűleg a gyógyszerhatóanyag szervezeten belüli irányított szállításában és a rákkutatásban fog kinyílni. Olyan gyógyszereket lehet vele célzottan a megfelelő sejtekhez juttatni, amelyek eddig azért buktak el, mert nem jutottak el oda, ahova kellett volna.”

Gábor szerint a rendszerben rejlő potenciál szinte végtelen, de a jövőt illetően óvatos optimizmussal fogalmaz: „Képzeljük el, ha a megfelelő enzim (telomeráz) valamilyen módon aktiválódhatna a szervezetben: vissza tudná építeni a telomerek szerkezetét, megszüntetné a másolási hibákat, a DNS degradációját – és így a sejtek elméletileg nem öregednének. Ez még csak elmélkedés, de ha egyszer megtörténik, szó szerint forradalmasíthatja az emberi életet.”

A Draconic Technology csapata saját terméken és nemzetközi együttműködéseken dolgozik, de a technológia hatásai túlmutatnak a laboron: „Ez már nem csupán tudományos áttörés – ez a jövő lehetősége.”

Kivonul Romániából a svéd Lindab

Kivonul Romániából a tetőszerkezeti elemeket gyártó és légtechnikai megoldásokat kínáló svéd cég, a Lindab - írja a profit.ro a vállalat közleménye alapján.
2025. 12. 24. 17:00
Megosztás:

Először mutat be misét szenteste XIV. Leó pápa

Első alkalommal mutatja be XIV. Leó pápa a december 24-i esti misét: XIV. Leó pápa elődeihez képest későbbi időpontban kezdi a szertartást a Szent Péter-bazilikában, ahol első alkalommal tagalog és igbo nyelven is megszólalnak a fohászok.
2025. 12. 24. 16:00
Megosztás:

A Temu letarolja a hazai webshopokat – a karácsony sem hoz változást

Hiába a karácsonyi csúcsszezon, a magyar online kiskereskedelemben látványosan fogy a hazai szereplők mozgástere. Bár darabszámban még többségben vannak a magyar webshopok, az online költések kevesebb mint fele marad itthon. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a Temu vezette külföldi webshopok már a karácsonyi időszakban is dominálják a magyarok online pénzköltését.
2025. 12. 24. 15:00
Megosztás:

Inflációval korrigálva a Bitcoin még nem érte el a 100 ezer dollárt – állítja a Galaxy Research

Bár a Bitcoin nominális értelemben történelmi csúcsokat döntött, reálértéken még nem sikerült átlépnie a pszichológiailag fontos 100 000 dolláros szintet – erre hívja fel a figyelmet a Galaxy Research friss elemzése. A kutatás szerint az infláció jelentősen torzítja a „csúcsközeli” narratívát, és más megvilágításba helyezi a kriptopiac aktuális állapotát.
2025. 12. 24. 14:00
Megosztás:

Nem tűnik el a halasztott fizetés, csak szabályozottabb lesz

Jövő novembertől a halasztott fizetési (BNPL) megoldások egy részére a fogyasztói hitelnekre vonatkozó szabályok lépnek életbe, így szigorúbb tájékoztatási és hitelképesség-vizsgálati előírások vonatkoznak majd rájuk – áll a Fogyasztóknak nyújtott hitelről szóló törvény friss módosításában. Az -instacash és a milpay - a magyar BNPL-piac meghatározó szereplői - szerint a módosítás nem veszélyezteti a konstrukció jövőjét. A két vállalat már a kezdetektől fogva úgy fejlesztették ki a rendszerüket, hogy az lehetővé tegye az Fhtv. előírásainak való megfelelést – közölte Bruzsa Géza vezérigazgató.
2025. 12. 24. 13:00
Megosztás:

Kicsi az esély a fehér karácsonyra

Síkvidéken kicsi az esély a megmaradó hóra szenteste, de a nyugati, délnyugati tájakon lehet vékony, olvadó hóréteg, míg a dunántúli hegyekben akár vastagabb hótakaró is kialakulhat. Karácsony első napján, csütörtökön már csak kisebb mennyiségű hó várható, és a karácsony végére egyre nagyobb területen kisüt a nap - derül ki a HungaroMet Zrt. kedd délutáni videójából.
2025. 12. 24. 12:00
Megosztás:

Függetlenül attól, hogy az Ethereum 2026-ban eléri-e a csúcspontját, a BlackchainMining segítségével a felhasználók akár napi 3777 dollárt fognak keresni!

Az elmúlt években az Ethereum folyamatosan az egyik legtöbbet emlegetett eszköz volt a kriptovaluta piacon. A DeFi-től és az NFT-ktől a 2. rétegű skálázási megoldásokig az Ethereum ökoszisztéma folyamatosan fejlődik. A piacot valóban foglalkoztató kérdés azonban változatlan: Vissza tud-e térni az Ethereum a történelmi csúcsra 2026-ban?
2025. 12. 24. 10:45
Megosztás:

Ki irányít valójában? – A tényleges tulajdonosok rejtett hálója

A mai, egyre összetettebb céghálók és tulajdonosi struktúrák világában alapvető kérdés, hogy ki gyakorolja a valódi befolyást egy vállalkozás vagy tranzakció felett – vagyis ki tekinthető tényleges tulajdonosnak. A meghatározás kiemelt jelentőségére, valamint a pénzmosás-megelőzéshez kapcsolódó legfontosabb szabályozási irányokra és gyakorlati tapasztalatokra dr. Glavatity Dénes és dr. Csákay Z. Domonkos, a KCG Partners Ügyvédi Társulás ügyvédje és ügyvédjelöltje hívják fel a figyelmet. Elemzésük rámutat: a tényleges tulajdonos az a természetes személy, aki végső soron tényleges befolyást gyakorol a cégre, vagy akinek az érdekében a döntéseket meghozzák. Meghatározásuk elengedhetetlen a pénzmosási és terrorizmus-finanszírozási kockázatok felderítéséhez, hiszen ezáltal tehető világossá, hogy egy tranzakció vagy cégalapítás kiemelt közszereplőhöz vagy szankcionált személyhez köthető-e.
2025. 12. 24. 10:00
Megosztás:

Levette a Euroclear bankot a negatív figyelőlistáról a Fitch

Levette a Euroclear bankot a negatív figyelőlistáról (Rating Watch Negative, RWN) a Fitch Ratings.
2025. 12. 24. 09:00
Megosztás:

Fényfüzéreket és karácsonyi dekorációs eszközöket vizsgált az NKFH – 58 féle termékből 56 áramütés-veszélyes!

Kül- és beltéri díszvilágítási füzéreket, valamint karácsonyi dekorációs villamossági termékeket vizsgált a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) akkreditált laboratóriuma. Az 58 különböző féle termékből 56 bizonyult veszélyesnek. Az árucikkek forgalomból történő kivonása folyamatban van. A nem biztonságos termékek kockázatairól és a lehetséges lakástüzekről az NKFH a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal közös sajtótájékoztatón tartott bemutatót.
2025. 12. 24. 08:00
Megosztás:

Miért nem tudja a Bitcoin áttörni a 90 000 dollárt, még „tökéletes” inflációs adatok mellett sem?

Hiába hűl az amerikai infláció és hiába csökkentette már háromszor is a kamatokat a Fed, a Bitcoin árfolyama újra és újra elakad a 90 000 dolláros szint közelében. A jelenség nem véletlen: a felszín alatt egyszerre játszanak szerepet makrogazdasági bizonytalanságok, kifáradó likviditás és nagyon tudatos, intézményi eladói stratégiák.
2025. 12. 24. 07:00
Megosztás:

Ghána hivatalosan is legalizálta a kriptokereskedelmet – új korszak indul Afrikában

Történelmi fordulóponthoz érkezett Ghána kriptovaluta-piaca. Az ország elfogadta a Virtual Asset Service Providers (VASP) törvényt, amely végleg pontot tesz az évek óta fennálló szabályozási bizonytalanság végére. A döntés nemcsak a kriptokereskedők számára hoz jogbiztonságot, hanem azt is jelzi, hogy Ghána hosszú távon számol a blokklánc-technológiával pénzügyi rendszerében.
2025. 12. 24. 06:00
Megosztás:

Új remény a kriptopiacon: stabilizálódó jelek az év végén

Hosszú hónapok eladási nyomása után végre fellélegezhet a kriptopiac. Az on-chain adatok és a befektetői viselkedés változásai arra utalnak, hogy a piac közeledhet egy stabilabb szakasz felé. Bár az óvatosság továbbra is indokolt, egyre több jel mutat arra, hogy a korábbi negatív hangulat oldódni kezdett, és 2025 előtt új remény körvonalazódik.
2025. 12. 24. 05:00
Megosztás:

Átadták a forgalomnak Romániában a moldvai autópálya újabb szakaszát

Átadták a forgalomnak Romániában a moldvai A7-es autópálya újabb, mintegy 50 kilométeres szakaszát, így megszakítás nélkül gyorsforgalmi úton lehet közlekedni Bukarest és - a fővárostól 250 kilométernyire található - Egyedhalma (Adjud) között.
2025. 12. 24. 04:00
Megosztás:

Műszaki és jogi buktatók rejtőzhetnek az olcsó ingatlanok mögött

Műszaki és jogi buktatók rejtőzhetnek az olcsónak tűnő ingatlanok mögött – figyelmeztet Kálmán Ildikó, a BrixIngatlan.hu szakértője. Az alternatív piacon – ahol végrehajtási, adóhatósági vagy állami eljárásokból származó lakások cserélnek gazdát – akár 30–40 százalékos árkülönbségek is előfordulhatnak, ám ezek az ügyletek fokozott előkészítést igényelnek. A szakértő szerint az első lépés a kockázatos, bizonytalan jogi vagy műszaki hátterű ingatlanok kizárása.
2025. 12. 24. 03:00
Megosztás:

Ennyit nőtt a nyugdíjak vásárlóértéke

2010 óta a nyugdíjak vásárlóértéke 25 százalékkal nőtt, az összegük a duplájára emelkedett - jelentette ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára kedden az M1 aktuális csatorna reggel műsorában.
2025. 12. 24. 02:00
Megosztás:

Vaddisznók a városban: ki fizet, ha kárt okoznak?

Az utóbbi időszakban Magyarországon is egyre nyilvánvalóbbá vált a vadvilág beköltözése a városba – a főváros 12. kerületében például már-már mindennaposnak számít, hogy a helyiek vaddisznókkal találkoznak a lakóhelyük környezetében. Az ilyen esetek kapcsán sokan leginkább arra gondolnak, egy vadállattal való találkozáskor kell-e félteniük a testi épségüket, jóllehet a probléma egy másik – a leírtakhoz részben kapcsolódó – kérdést is felvet, nevezetesen, hogy a vadak által okozott károkat térítik-e a biztosítók? A Bank360 hazai biztosítókat kérdezett meg ezzel kapcsolatban.
2025. 12. 24. 01:00
Megosztás:

Biztonságos AI-tranzakciókat valósít meg a Visa partnereivel, megnyílhat az út a technológia széles körű elterjedése előtt 2026-ban

A Visa bejelentette a mesterséges intelligencia (AI) alapú kereskedelem fejlődésének egyik mérföldkövét: több száz biztonságos, AI-ügynök által kezdeményezett tranzakciót hajtottak végre sikeresen az ökoszisztéma partnereivel szoros együttműködésben. Az áttörés jelzi, 2025 lesz az utolsó év, amikor a vásárlók egyedül intézik a vásárlást és a fizetést – az AI-ügynökök által támogatott tranzakciók pedig a kísérleti fázisból a széles körű alkalmazás felé haladnak.
2025. 12. 24. 00:05
Megosztás:

A Hyperliquid 25 dollárra esik, miközben a Digitap ($TAP) a valódi költésekre fókuszál — A legjobb kriptó 2026-ra?

A Hyperliquid eléri a 25 dollárt – gyenge kockázati étvágy a piacon.
2025. 12. 23. 23:00
Megosztás:

A Bitcoin az $88,000-as szinten oldalaz — A Digitap ($TAP) 5-szörös hozamot céloz, mint a legjobb kripto előértékesítési rotációs lehetőség

A Bitcoin árfolyama ezen a héten pontosan ott kezdett, ahol az előző héten abbahagyta: a $88,000 körüli szinten. A köztes időszakban azonban az árfolyammozgás mindennek mondható, csak nyugodtnak nem.
2025. 12. 23. 22:00
Megosztás: