Viharos idők
Az első erőteljesebb hurrikánok csak augusztus közepétől, vagy inkább csak szeptember elején szoktak kialakulni. Ehhez képest a Beryl névre keresztelt hurrikán — ami a napokban éri el Mexikó partvidékét — megdöntötte az eddig legkorábban kialakult 4-es, majd később 5-ös erősségű hurrikán rekordját is, ami a legerősebb a Saffir-Simpson skálán.
Ez pedig aggasztó előjel a hurrikánszezon kezdetén. Legutóbb 2005-ben alakult ki ennyire korán (picit később) hasonló erejű hurrikán. Akkor a szezonban rekordnak számító 28 vihart regisztráltak, beleértve a Katrina hurrikánt is, ami 125 milliárd dolláros kárt okozott, és máig a legnagyobb anyagi kárt okozó trópusi vihar. Szóval érthető, hogy komoly aggodalmak vannak a hurrikánszezonnal kapcsolatban.
Elsősorban az olajpiac lehet érintett a hurrikánok kapcsán. A legnagyobb olajcégek, köztük a Shell, a BP és az Exxon Mobil is evakuálta a hurrikán útjában lévő fúrótornyait. De értelemszerűen a biztosítótársaságok sem lehetnek nyugodtak. Az amerikai biztosítókon kívül az európai viszontbiztosítóknak is lehet félni valójuk, például a Munich Re és a Swiss Re is jelentős kitettséggel rendelkezik az amerikai természeti katasztrófák irányába. Nem véltelen, hogy mindkettő 5 százalék körüli esést mutatott eddig a héten.
És akkor ejtsünk pár szót a politikai viharokról is. Franciaországban vasárnap tartják a nemzetgyűlési választás második fordulóját. Eredetileg 306 körzetben indult volna három jelölt a második fordulóban, de a tömeges visszalépéseket követően mindössze 89 helyen lesz hármas verseny. Így kevésbé oszlanak meg a szavazatok, ami kedvezőtlen a Nemzeti Tömörülés számára.
Ezzel nő az esélye annak, hogy elkerülhető a piac számára a nagyobbik rossz, vagyis az, hogy abszolút többséget szerez a szélsőjobb, és „csak” a kisebbik rossz, a működésképtelen kormány forgatókönyve valósul meg. (forrás: ERSTE)