Zuhan a forint! Most akkor lesz vagy nem lesz Magyarország és az EU között megállapodás?
Ez pedig esést okozott a forintban (ma már a 415-ös szintnál járunk azeuróval szemben) és a részvénypiacon, miközben a hozamok a különböző futamidők függvényében emelkedtek pár 10 bázispontot.
Az újságok meg nem nevezett EU-s tisztviselőkre hivatkoztak hírforrásként, s például az integritási hatóság egyik alelnökének kinevezését jelölték meg kritikus pontnak. Fontos hangsúlyozni, hogy az EB és a magyar kormány is elég óvatosan kommunikál a folyamatban levő ügyről.
Jelenleg az EB oldalán pattog a labda, de azt gondoljuk, hogy lesz egyezség. Valószínűsítjük, hogy lesz valamiféle feltételes jóváhagyás. Az egyik kritikus pont az igazságügyi reform, amelynek végrehajtására március végéig kaptunk haladékot. Amíg ez nem következik be, addig az újjáépítési alap pénzei (5,8 milliárd euró + ~10 milliárd hitel) valószínűleg jegelve lesznek, de ettől függetlenül, kondicionálisan megkaphatjuk a program jóváhagyását.
Különben a 17 pontos megállapodás is tartalmazza azt, hogy az EU háromhavonta megvizsgálja a magyar jogállamiság helyzetét. Szóval az egész egy folyamat lesz, amelyben a megállapítások szerint vagy éppen jönnek, vagy éppen nem jönnek a pénzek. Nagy valószínűséggel és remélhetőleg inkább az előbbi fog megvalósulni.
Különben az újjáépítési alap tekintetében nem csak a jogvesztő határidő miatt sürget az idő, hanem azért is, mert ez a pénz szolgálna a magyar energetikai infrastruktúra megújítására.
Most pedig eszeveszett sebességgel el kellene kezdenünk leválni az orosz energiahordozókról. A függőséget jelentősen csökkenteni kell, mert így a magyar gazdaság kockázata túl nagy, ami visszafoghatja a befektetéseket és magasan tarthatja a kamatokat is az országban, a magasabb kockázati felárnak köszönhetően.
Szóval jó hogy határidő hosszabbítás van az igazságügyi reform tekintetében, de azért nem kellene a határidő végéig várnunk, hogy elkezdjük az energiaiparunk átalakítását. S lehet, hogy ezt a célt szolgálja a pénzügyi szolgáltatói pénzek állam felé „csatornázása” is, ami éppen március végéig érvényben levő intézkedés. (A betéti kamatstop bevezetése, ami növeli a háromhónapos diszkontkincstárjegyek iránti keresletet.)