Derékfájás kezelése: mik a legjobb fájdalomcsillapító módszerek?

Ha Önt is kínozzák a kellemetlen panaszok, akkor valószínűleg Ön is gyakran felteszi a kérdést: „jó, de mit tehetek ellene?” Erre szeretnénk most néhány olyan természetes megoldást mutatni, amelyekkel javíthat az életminőségén, és csökkentheti a kínzó fájdalmat.
Mitől alakulhat ki derékfájás?
A derékfájás kialakulásának legfőbb oka nem a gerincsérv, mint ahogy azt sokan hiszik. A helyzet az, hogy ez a betegség a derékfájással küzdők mindössze néhány százalékánál fordul elő. A legtöbb esetben a kevés mozgás és a rossz testtartás (ami a sok ülésre vezethető vissza) a felelősök.
Emellett a nehéz tárgyak emelése, egy rossz mozdulat, a porckorong túlterhelése, valamint egyes megbetegedések, mint a csontritkulás vagy a porckopás is kiválthatja a derék fájdalmát.
Sajnos az a tapasztalat, hogy a fájdalom pontos okát gyakran nem lehet kideríteni. A röntgen vagy az ultrahang sok esetben nem mutat jelentős elváltozást, így a kezelés módja sem mindig egyértelmű. Ami viszont fontos, hogy tegyen a probléma ellen, mert ami eleinte csak egy kis kellemetlenség, az idővel a járásban is akadályozhatja Önt.
Ne adja be a derekát, találja meg az Önnek legjobb fájdalomcsillapító módszert!
A derékfájás enyhítésére számtalan módszer létezik a gyógyszeres kezeléstől a természetes megoldásokig. Az első egy-két napban kímélje a gerincét: felhúzott vagy felpolcolt lábbal keresse meg azt a testtartást, ahol a legkisebb a fájdalom, és így pihenjen.
A pihentetés hosszabb távon azonban nem mindig elég, sőt, idővel akár tovább is romolhatnak a tünetek. Az alábbi módszerek az ilyen esetekben is sokat segíthetnek a fájdalom csökkentésében:
- Mozgás: a gerincjógától a gyógytornáig sok olyan mozgásforma létezik, amiket kifejezetten a derékfájás kezelésére fejlesztettek ki. A szakember felügyelete mellett végzett gyakorlatokkal javítható a tartás, a gerinc melletti izmok megerősödnek, ami által csökken a fájdalom. A foglalkozásokon különféle eszközök is előkerülhetnek – labda, szalag, stb. –, amiket otthonra is érdemes beszerezni a terapeuta javaslata alapján.
- Elektromos stimulálás: a TENS és EMS készülékek az izmokat és az idegeket stimuláló elektromos impulzusokat bocsátanak ki a testre felhelyezett tappancsokon (elektródákon) keresztül. Ezeknek az impulzusoknak a hatására a fájdalomérzet nem jut el az agyig, vagyis egy igen hatékony, és otthon is biztonságosan alkalmazható gyógyszermentes kezelésről van szó.
A fentiek mellett a kineziológiai szalagok is segíthetnek, ezért érdemes kísérleteznie, hogy megtalálja az Ön számára legjobb fájdalomcsillapító módszert, vagy a különféle lehetőségek kombinációját.