10%-ra csökkent az alapkamat
A kamatdöntés bejelentésére erősödött a forint, 389,40-ről 387 alá került az EUR/HUF árfolyam, miután a piaci szereplők egy részének meglepetést jelentett az óvatosabb kamatvágás.
Részletek
Virág Barnabás, MNB-alelnök elmondta, a fegyelmezett, körültekintő monetáris politika fenntartására van szükség. Az adatokat értékelve, a makrogazdasági fundamentumok alakulása (dezinfláció, kedvezőbb folyó fizetési mérleg, visszafogottabb kereslet) lehetővé tett volna nagyobb mértékű lépést, de a kockázati környezet múlt hétfőtől látható változásai miatt a változatlan ütemű, 75 bp kamatcsökkentési mérték mellett foglalt állást a Monetáris Tanács.
A jegybank folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását. A következő hónapokban ezen információk alapján adatvezérelten döntenek az alapkamat további csökkentéséről és annak optimális üteméről. A mai ülésen is két opciót tárgyaltak (-75 bp és -100 bp), nagy többséggel döntöttek a 75 bp kamatcsökkentésről. Virág Barnabás szerint ezek a lehetőségek kerülhetnek elő a következő, februári ülésen is.
A kockázati környezet külső feltételei között a nemzetközi befektetői hangulat változékonyan alakult, amit a fejlett piaci kamatcsökkentések 2024-es megkezdésével kapcsolatos várakozások és a közel-keleti konfliktusokkal kapcsolatos fejlemények befolyásoltak. A belső feltételeket tekintve, széles körű és tartós dezinfláció érvényesül, visszatért a régiós mezőnybe a hazai infláció. Trendszerű javulást jelez, hogy a maginfláció 3 havi évesített változása 3% körül mozog szeptember óta. Az EU-s források decemberben megindult beáramlása erősíti a nettó finanszírozási képességet, valamint tovább emeli a historikusan magas szinten álló jegybanki devizatartalékot.
Kilátások
2024-ben is folytatódhat a dezinfláció, a hazai gazdaság sérülékenysége is várhatóan tovább csökken a külső pozíción keresztül, így az alapkamat csökkentése folytatódhat az eddigi ütemben a következő hónapokban. Várakozásunk szerint azonban az inflációs célhoz való visszatérés lassabban valósulhat meg mint az eddigi inflációcsökkenés, ezt csak 2025-ben várjuk, így a kamatcsökkentési ciklus 2024 első félév vége felé lassabb ütemre válthat. A jegybank a pozitív reálkamat fenntartását szükségesnek tartja, így fenntartjuk, hogy 2024 harmadik negyedév elejére 6%-ra csökkenhet az alapkamat, amely az év végéig fennmaradhat, szem előtt tartva az óvatossági motívumot.
Az irányadó kamat csökkentésének várható folytatása ellenére sem várunk jelentősebb gyengülést a forint árfolyamában. A hazai irányadó kamatszint továbbra is kiemelkedően magas, így kellő védelmet nyújt a forintnak és a fennmaradó régiós relatív kamatelőny is segít a következő hónapokban a pozitív reálkamat fenntartásában.
A kamatcsökkentések és a továbbra is vonzó kamatfelár mérséklődésének hatását ellensúlyozza a külső egyensúly és a folyó fizetési mérleg markáns javulása – az 1%-os többletet is megközelítheti a mérleg idén -, ami nettó forintvételi pozíciót jelent, továbbá az EU-s források gyakorlati érkezésével kapcsolatos hír is pozitív fundamentálisan, illetve a jelentős volumenben beáramló FDI is pozitív háttérelemet jelent.
Emellett a jelenlegi kamatcsökkentési pályát, a hazai kamatok normalizálódását már beárazták a határidős piacok, így a kamatcsökkentési lépések várt ütemben való megvalósulása nem jelent forintgyengítő tényezőt. Továbbá látványosan pozitívvá vált a reálkamat, és az infláció fokozatos mérséklődésével is bőven pozitív marad, amely mellett az elvárt hozam is csökkenhet.
A várakozásunk jelenleg 2024 végére 372,50-es árfolyamszint, mivel a pozitív és a negatív irányú kockázatok megközelítőleg kiegyensúlyozottak, jelenleg kismértékben pozitív többletűek.