100 milliárd forintos Gyármentő beruházási hitelprogram indul

Összesen 100 milliárd forintos keretösszeggel indítja el a Gyármentő beruházási hitelprogramot 2023. január 1-én az EXIM Magyarország, az új támogatott hitelprogram célja a szankciók miatt kialakult energiaválság hatásainak kitett magyar termelő közép- és nagyvállalatok energiahatékonysági és megújuló energia-termelő beruházásainak rendkívül kedvezményes fix kamatozású hitellel történő finanszírozása - közölte az EXIM az MTI-vel hétfőn.

100 milliárd forintos Gyármentő beruházási hitelprogram indul

A tájékoztatás szerint a piaci hiteleknél jóval kedvezőbb feltételeket kínáló konstrukció keretében a megcélzott iparvállalatok forinthitel esetén legfeljebb évi 5 százalék, míg euró alapú kölcsönök esetében legfeljebb évi 3,5 százalék kamat mellett juthatnak finanszírozási forráshoz az állami támogatásnak köszönhetően.

Közölték: közel 500 hazai közép- és nagyvállalat juthat kedvezményes hitelhez a kormány által meghirdetett hitelprogrammal. A termelőszférában tevékenykedő hazai vállalatokra szabott program célja, hogy kedvezményes beruházási hitelekkel ösztönözze az energiaválságnak különösen kitett, a magyar export növekedésében kulcsszerepet játszó termelő vállalatokat arra, hogy megújuló forrásokon alapuló energiatermelési és energiahatékonysági fejlesztésekbe ruházzanak be energiaköltségeik csökkentése és versenyképességük javítása érdekében.

Az EXIM új hitelprogramja kiegészíti a november elején elindított Gyármentő program 150 milliárd forintra tehető, vissza nem térítendő támogatását. Ezenkívül olyan vállalkozások is élhetnek a hitellehetőséggel, amennyiben megfelelnek a feltételeknek, amelyek nem részesülnek vissza nem térítendő támogatásban. Az elérhető maximális hitelösszeg - az igénybe vett állami támogatások jogcímétől függően - meghaladhatja a 2 milliárd forintot - írták.

A kedvezményes gyármentő hitel olyan hazai fejlesztéseket finanszíroz majd, ahol a hitelösszeg legalább 50 százalékban megújulóenergia-termelés, és/vagy energiahatékonyságot megvalósító beruházások finanszírozását szolgálja. A beruházáshoz kapcsolódó egyéb - technológiakorszerűsítő vagy kapacitásbővítő - beruházás is finanszírozható lesz, de maximum a teljes hitelösszeg 50 százalékáig. A hitelprogramban olyan magyar nagy- vagy középvállalatok lesznek finanszírozhatók, amelyek devizabelföldi gazdálkodó szervezetnek minősülnek, és tevékenységük a programban meghatározott ágazatok egyikébe tartozik, a válságban való érintettségüket pedig nyilatkozat formájában igazolják. A jelentkezések befogadásának alapja a finanszírozni kívánt beruházási célhoz kapcsolódó tevékenység.

A hitelprogramban az energiahatékonysági és megújulóenergia-beruházások esetében nincs önerő követelmény, míg a kapacitásnövelő, technológiakorszerűsítő beruházások esetében gépek, berendezések vásárlásakor a beruházás nettó bekerülési értékének minimum 10 százalékát kell önerőből finanszírozni, egyéb esetben minimum 15 százalékát.

A hitel közvetlenül az EXIM Magyarországnál vagy azoknál a magyar hitelintézeteknél lesz igényelhető, amelyek részére az EXIM refinanszírozást biztosít.

Nincs megállapodás az Alibabával "Magyarország-pótdíjról" - a fogyasztók megtévesztése elfogadhatatlan

Nincs és nem is volt semmilyen megállapodás a magyar állam és az Alibaba között "Magyarország-pótdíj" felszámításáról, a fogyasztók félrevezetésére alkalmas gyakorlat pedig elfogadhatatlan - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 08. 22:00
Megosztás:

MNB: a bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődött a tartalékok szerepe

A bizonytalan világgazdasági környezetben felértékelődnek a stabilitást erősítő tényezők, így a tartalékok szintje is, amely Magyarországon történelmi csúcson, 56 milliárd euró fölött van - jelentette ki Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, aki részt vett az AlUla Conference for Emerging Market Economies konferencián Szaúd-Arábiában.
2026. 02. 08. 21:00
Megosztás:

Lemondott a brit miniszterelnök kabinetfőnöke az Epstein-botrány miatt

Lemondott vasárnap Morgan McSweeney, a londoni miniszterelnöki hivatal kabinetfőnöke, az Epstein-botrányba keveredett és visszahívott volt washingtoni brit nagykövet, Peter Mandelson kinevezésének egykori fő szószólója.
2026. 02. 08. 19:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 6. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 02. 08. 18:00
Megosztás:

Az átlagosnál melegebb idő várható a jövő héten is

A jövő hét elején átmenetileg visszaesik a hőmérséklet, de szerdától visszatérnek a 10 Celsius-fok körüli maximum-hőmérsékletek, majd a hét végén ismét kissé csökken a nappali felmelegedés. Többször kell csapadékra számítani, ami a hét elején még lehet havazás is, majd egyre inkább az eső lesz a jellemző, a szél pedig szinte egész héten élénk, olykor erős lesz - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 02. 08. 17:00
Megosztás:

Rekordszámú utas fordult meg Belgium repülőterein

Rekordszámú, közel 36,4 millió utast szolgáltak ki a belgiumi repülőterek tavaly, a szám 850 ezerrel haladja meg a 2019-es rekordot - tájékoztatott a La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap.
2026. 02. 08. 16:00
Megosztás:

Az agrártárca támogatja a fagykárt szenvedett ültetvények cseréjét

Az agrártárca kétmilliárd forint keretösszegű felhívással támogatja a fagykárt szenvedett ültetvények cseréjét - tájékoztatta az Agrárminisztérium (AM) vasárnap az MTI-t.
2026. 02. 08. 15:00
Megosztás:

Az áruhiteleket is kiütötték a személyi kölcsönök

A 2024-es csúcs után nagyjából a 2023-as szintre esett vissza tavaly az áruhitel-piac, ami a vártnál lassabban beinduló lakossági fogyasztás mellett a személyi kölcsönök térnyerésével is magyarázható lehet – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A személyi kölcsönök dominanciája pedig tovább erősödhet a fogyasztási hitelek piacán, miután az utóbbi hetekben több bank is még lejjebb vitte a kamatokat.
2026. 02. 08. 14:00
Megosztás:

Kedvező trend: egyre kevesebb vállalkozást érintenek súlyosan az infláció hatásai

Tartós javulás figyelhető meg a hazai vállalatok inflációs terheltségében: 2024 eleje óta folyamatosan mérséklődik azoknak a cégeknek az aránya, amelyek jelentős negatív hatásként élik meg az inflációt. A K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb, 2025 negyedik negyedévére vonatkozó felmérése szerint az elmúlt három hónapban már minden harmadik vállalat képes volt áraiban érvényesíteni az inflációt.
2026. 02. 08. 12:00
Megosztás:

Elstartolt a Vendéglátás és Étkeztetés Jó Higiéniai Útmutató

Újabb mérföldkőhöz érkezett a hazai vendéglátás és közétkeztetés élelmiszer-biztonsága. Megkezdődött a hazai Vendéglátás és Étkeztetés Jó Higiéniai Útmutató, a GHP aktualizálása. A Közétkeztetők, Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (KÖZSZÖV) koordinálásával felálló munkacsoport célja, hogy a jelenlegi kiadást az időközben megváltozott jogkörnyezethez, legmodernebb technológiákhoz, változásokhoz és a gyakorlathoz igazítsa.
2026. 02. 08. 11:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok megszüntette az Indiára az orosz kőolaj importja miatt kivetett büntetővámot

Az Egyesült Államok szombattól megszüntette az Indiára az orosz kőolaj importja miatt korábban kivetett büntetővámot.
2026. 02. 08. 10:00
Megosztás:

Kivontad az autót a forgalomból? Sokan rosszul tudják: mikor kell mégis gépjárműadót fizetni?

Sokan élnek azzal a lehetőséggel, hogy ideiglenesen kivonják a gépjárművüket a forgalomból, például eladás, hosszabb javítás vagy egyszerű spórolás miatt. Ilyenkor az egyik leggyakoribb kérdés így hangzik: kell-e gépjárműadót fizetni egy forgalomból kivont autó után?
2026. 02. 08. 09:00
Megosztás:

Az EU 20. szankciócsomagja az orosz energiát, a pénzügyi szolgáltatásokat és a kereskedelmet érinti

Mivel Oroszország csak akkor fog őszinte szándékkal tárgyalóasztalhoz ülni, ha nyomást gyakorolnak rá, az Európai Bizottság új, immár a 20. szankciócsomagot készíti elő, amely az orosz energiát, a pénzügyi szolgáltatásokat és a kereskedelmet érinti - közölte Ursula von der Leyen pénteken.
2026. 02. 08. 08:00
Megosztás:

Kína tovább szigorítja a kriptotilalmat: célkeresztben a stablecoinok és az eszköztokenizáció

Kína pénzügyi felügyeleti hatóságai új szintre emelték az ország már eddig is szigorú kriptoszabályozását. A friss intézkedések immár nemcsak a kriptokereskedelmet és a bányászatot érintik, hanem kifejezetten a stablecoinok kibocsátását, valamint a valós eszközök tokenizációját is célba veszik. A lépés a 2021-es, történelmi jelentőségű kriptotilalom óta a legátfogóbb szigorításnak számít.
2026. 02. 08. 07:00
Megosztás:

A magyar családok olcsóbban tankolhattak, mint a szomszédos országokban élők

A kormány elvárása januárban is teljesült: a magyar családok olcsóbban tankolhattak, mint a szomszédos országokban élők - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 08. 06:00
Megosztás:

Alulértékelt kriptós részvény lehet a Cipher Mining?

A Cipher Mining neve első hallásra továbbra is elsősorban a kriptobányászathoz kötődik, ám a vállalat üzleti modellje az elmúlt időszakban látványos átalakuláson ment keresztül. Miközben bevételeinek jelentős része még mindig a Bitcoin-bányászatból származik, a cég egyre inkább az AI-adatközpontok kiszolgálására építi a jövőjét – és ez alapjaiban változtathatja meg a befektetői megítélését is.
2026. 02. 08. 05:00
Megosztás:

Profitálhat-e a Bitcoin a mesterséges intelligencia térnyeréséből?

A mesterséges intelligencia egyre több olyan feladatot végez el, amely korábban kizárólag emberekhez kötődött, beleértve a pénz kezelését, mozgatását és optimalizálását is. Az úgynevezett „agentic AI” irányzat terjedésével egyre reálisabbá válik, hogy pénzügyi döntéseket és tranzakciókat nem emberek, hanem szoftverek indítanak el – akár saját működésük érdekében, nem pedig közvetlen emberi haszonért.
2026. 02. 08. 04:00
Megosztás:

Nyugdíjas vagy, de nem tudod, hová fordulj a problémáddal? Ez a „titkos térkép” megmutatja

A magyar nyugdíjrendszer egyik legnagyobb buktatója nem a szabályok bonyolultsága, hanem az, hogy sokan nem tudják, melyik ügyükkel pontosan melyik hivatalhoz kell fordulniuk. Emiatt hónapok csúszhatnak el, kérelmek pattannak vissza, és nem ritkán pénz is elúszik. Az alábbi gyakorlati útmutató abban segít, hogy nyugdíjasként vagy nyugdíj előtt állóként pontosan tudd, kihez kell menned az adott problémával.
2026. 02. 08. 03:00
Megosztás:

Tarot kártya 2026 – Megérkezett a személyes jóslatod!

2026 sorsfordító év lehet számodra. A tarot lapjai nem véletlenül kerülnek elő: rejtett lehetőségekre, döntésekre és belső átalakulásra hívják fel a figyelmedet. Olvasd úgy a jóslatot, mintha neked üzenne – mert pontosan ezt teszi.
2026. 02. 08. 02:00
Megosztás:

Újraszámolják a nyugdíjadat, ha igaz Rád ez a feltétel!

Sokan reménykednek abban, hogy a nyugdíjuk összege utólag megemelhető, ám a valóság jóval szigorúbb: 2026-ban is csak nagyon korlátozott esetekben van mód a nyugdíj újraszámítására. A szabályok azonban léteznek, és akik megfelelnek a feltételeknek, komoly összegektől eshetnek el, ha nem élnek időben a lehetőséggel.
2026. 02. 08. 01:00
Megosztás: