101 milliárd forint volt a központi alrendszer hiánya májusban

Májusban 101,4 milliárd forint hiánnyal zárt az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszere, ami mindössze 37,7 százaléka az egy évvel korábbi 269,0 milliárd forintnak. Ezzel az öthavi deficit 2737,0 milliárd forintra nőtt, és a 3152,7 milliárdra tervezett egész évi összeg 86,8 százalékát érte el - derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) szerdán kiadott részletes tájékoztatójából.

101 milliárd forint volt a központi alrendszer hiánya májusban

Május végéig a központi költségvetés 2879,0 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 8,6 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 150,6 milliárd forintos többletet értek el.

A központi alrendszer bevételei az előző év azonos időszakához képest 2470,3 milliárd forinttal, 25,4 százalékkal, kiadásai 3894,7 milliárd forinttal, 35,3 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakának teljesítését.   Az általános forgalmi adóból befolyt bevételek 586,6 milliárd forinttal, 29,3 százalékkal 2587 milliárd forintra nőttek, a jövedéki adóbevételek 476,3 milliárd forintos összege 12,7 milliárd forinttal 2,7 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakáét, míg a személyi jövedelemadó 760,7 milliárd forintos öthavi összege a gyermeket nevelő szülők részére történt 685 milliárd forint egyszeri adóvisszatérítéssel együtt 405,5 milliárd forinttal maradt el a tavalyitól. 

Társasági adóból májusi elszámolásokhoz köthetően az év első öt hónapjában 460,1 milliárd forint realizálódott, 110,2 milliárd forinttal haladta meg az előző év azonos időszakának egyenlegét. Ebből 265,9 milliárd forint folyt be májusban, 41,8 százalékkal több az egy évvel korábbi 191,4 milliárd forintnál. Az uniós programok bevételei mérlegsoron  május végéig 356,8 milliárd forint bevétel keletkezett a tavalyi 152,8 milliárd forinttal szemben. Ez az összeg a 2363,3 milliárd forint törvényi előirányzat 15,1 százalékát teszi ki. Az 1700,3 milliárd forint összegű kifizetés viszont a 3001,2 milliárd forint előirányzat 56,7 százalékos teljesítését jelenti. A felmerült kiadások túlnyomó részét a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF), valamint a Széchenyi 2020 programjai adták - közölte a Pénzügyminisztérium. 

A nyugellátásokra 2021,5 milliárd forintot, a gyógyító-megelőző ellátásra 892,0 milliárd forintot fordított a kormány május végéig az egy évvel korábbi  1660,2 milliárd és 722,2 milliárd forinttal szemben.

A költségvetési szervek kiadásai mérlegsoron május végéig 2881,7 milliárd forint kiadás teljesült,  4,0 százalékkal több előző év azonos időszakához képest. A kiadásból 1775,7 milliárd forint a személyi juttatásokra és munkaadókat terhelő járulékokra kifizetett összeg, ami közel 15 százalékkal magasabb az előző év azonos hónapjaihoz képest, amit a fegyveres szerveknél kifizetett egyszeri szolgálati juttatással magyaráz a PM részletes tájékoztatója.

A bevételek és kiadások egyenlegeként 438,3 milliárd forint nettó kamatkiadás 177,1 milliárd forinttal lett több az előző évinél, amit egyebek mellett  az előző évitől különböző hozamokkal és finanszírozási szerkezettel indokolt a minisztérium.

A központi költségvetés adóssága május végéig 2888,5 milliárd forinttal növekedett és 43 585,5 milliárd forinton állt. A költségvetés hiányát finanszírozó nettó forintkibocsátás 1852,9 milliárd forinttal növelte az adósságot. A nettó devizakibocsátás 271,0 milliárd forinttal növelte a költségvetés adósságát, míg a forint árfolyamának az elmúlt év végéhez képest bekövetkezett gyengülése 599,0 milliárd forinttal növelte az adósság devizában fennálló részének forintban számított nyilvántartási értékét.

Az adósságot 165,6 milliárd forinttal növelte a mark-to-market betétállományok növekedése, ami a deviza-keresztárfolyamok változása és egyéb tényezők miatt következett be.

Kiemelkedő eredményeket ért el az SZTE a gyógyszerkutatás és -fejlesztés területén

Kiemelkedő eredményeket értek el a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) munkatársai a gyógyszerkutatás és -fejlesztés területén, egy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból megvalósult négyéves program során - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
2026. 02. 17. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

Az ázsiai-csendes-óceáni piacok közül kedden sem nyitott ki a kínai, a hongkongi, a szingapúri, a tajvani és a dél-koreai a holdújévhez kapcsolódó ünnepek miatt. A legnagyobb elmozdulást ma reggel a japán Nikkei225 mutatta, amely közel 1%-os mínuszban állt a zárás előtti órában. A nyersolaj ára az ázsiai kereskedés alatt emelkedett az Egyesült Államok és Irán közötti közvetett tárgyalás előtt, ahol a nukleáris vitájuk rendezése lenne a cél. A tárgyalás ma kezdődik Genfben Omán közvetítésével.
2026. 02. 17. 10:30
Megosztás:

Alig mozdultak tegnap a fejlett piacokon a kötvényhozamok; a hazai hozamok tovább estek

Az amerikai szünnap miatt viszonylag érdektelen kereskedés zajlott tegnap a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacain. A vártnál gyengébb japán GDP és a vártnak megfelelően csökkenő európai ipari termelési adat nem hozott érdemi változást: a japán 10 éves hozamszint 2,2, a német 2,75% környékén maradt, de nem változtak érdemben a francia és az olasz hozamok sem. A dollár minimálisan erősödött, az EUR/USD 1,185 felé közelít.
2026. 02. 17. 10:00
Megosztás:

A tengerentúli tőzsdék ünnepnap miatt zárva tartottak

A Wall Streeten tegnap a Presidents’ Day alkalmából nem nyitottak ki a tőzsdék.
2026. 02. 17. 09:30
Megosztás:

Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a mértékadó nyugat-európai tőzsdék

Stoxx600 szektorindexei is, amely így végül 0,1%-os pluszban búcsúzott. A piacokat elsősorban a vállalati gyorsjelentések mozgatták, az eddig közzétett eredmények 60%-a felülmúlta a várakozásokat, ami a szokásosnál jobb arány. A technológia, a luxus és a média szektor gyengélkedését ellensúlyozni tudta a bank- és biztosítási szektor jó teljesítménye. A pénzügyi szektorban hétfőn korrekciót láthattunk a pénteki mínuszok után, amiből leginkább az 1%-os pluszba kapaszkodó spanyol IBEX tudott profitálni. A vezető európai indexek közül a leggyengébben a 0,5%-kal eső DAX teljesített.
2026. 02. 17. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 17. 08:30
Megosztás:

Több oktatási intézmény újul meg Békés vármegyében

Több oktatási intézmény újul meg Békés vármegye 3. számú választókerületében - tájékoztatta az MTI-t a vármegyei önkormányzat térségi tanácsnoka.
2026. 02. 17. 08:00
Megosztás:

Továbbra is bíznak a vezérigazgatók cégük idei növekedésében

A globális bizonytalanság ellenére a vezérigazgatók továbbra is bíznak cégük idei növekedésében; a válaszadók a szervezeti átalakulás felgyorsításával, a mesterséges intelligencia (MI) átfogó bevezetésével és stratégiai tranzakciókkal tervezik fenntartani versenyelőnyüket - derül ki az EY-Parthenon legfrissebb, 21 országban 1200 döntéshozó részvételével készült nemzetközi felméréséből.
2026. 02. 17. 07:30
Megosztás:

Helyreállt a rend az ingatlanpiacon: erős hitelezéssel indult az év

A szezonalitásnak megfelelő adásvételi számmal indult a 2026-os év a hazai ingatlanpiacon. Bár a volumen elmarad a tavaly januári magasabb bázisadattól, a visszaesés inkább látszólagos: a 2025-ös év eleji forgalmat egy tőkeinjekció (Magyar Állampapír Plusz kifizetések) fűtötte, a mostani számok a stabilizációt jelzik. A Duna House becslése alapján 7 662 tranzakciót hozott az év első hónapja. A várakozások szerint az idei év egésze a tavalyihoz hasonlóan alakulhat, 110–130 ezer közötti adásvétellel. A vevői keresletindex januárban 79 pontot mutatott, ami egyelőre mérsékelt aktivitást jelez. Miközben az adásvételek száma óvatosabb dinamikát mutat, a Credipass számításai alapján a jelzáloghitel-piac idén januárban is nagyon erősen, 235 milliárd forintos szerződéses összeggel zárhatott. Ez a teljesítmény a 2025-ös év azonos időszakához képest 88,2%-os bővülést jelent.
2026. 02. 17. 06:30
Megosztás:

Horvátország az uniós szabályok betartásával segítene a kőolajszállításban

Horvátország kész segíteni Magyarország és Szlovákia kőolajellátását az ukrajnai tranzit leállását követően, az uniós jog és az amerikai szankciókat felügyelő OFAC előírásainak betartásával - közölte hétfőn az X-en Ante Susnjar horvát gazdasági miniszter.
2026. 02. 17. 06:00
Megosztás:

A hazai építkezések 98 százaléka túllépi a keretet

Szinte borítékolható a csúszás és a költségtúllépés a magyarországi építkezéseknél, ennek egyik oka, hogy az ügyfél, a tervező és a kivitelező nem egy nyelvet beszél. Emellett a kivitelezéseknél továbbra is hódít a „majd a helyszínen megoldjuk” attitűd, ami valódi pénznyelő. Míg egy fal eltolása virtuálisan mindössze egy óra munkát, a helyszínen viszont már milliós bontási költséget jelent. Bogdán Attila, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője szerint a megoldás a gyártmánytervezésben és a korszerű digitális technológiákban rejlik.
2026. 02. 17. 05:30
Megosztás:

Romániában az álhírek veszélyére figyelmeztető társadalmi célú hirdetéseket vezetnek be a médiában

Az álhírek veszélyére figyelmeztető, a kritikus gondolkodást népszerűsítő társadalmi célú hirdetések bevezetéséről döntött a román parlament, az erről szóló, a képviselőház által korábban már megszavazott törvénymódosítást hétfőn fogadta el a szenátus.
2026. 02. 17. 05:00
Megosztás:

A legfejlettebb földmegfigyelési technológia kerül a Husat program műholdjaiba

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) leányvállalata, a REMRED Zrt. (REMRED) megállapodást írt alá a földmegfigyelő kamerarendszerek egyik vezető fejlesztőjével, a TelePIX vállalattal. Az együttműködés értelmében a TelePIX Co. (TelePIX) gyárthatja a HULEO elektrooptikai műholdakra, földmegfigyelési feladatokhoz és adatok gyűjtéséhez szükséges, a legmagasabb technológiai színvonalat képviselő VHR (Very High Resolution, azaz Nagyon Nagy Felbontású) felvételeket készítő kamera- és szenzorkészleteket. A HUSAT műholdkonstelláció így biztosítja majd a nemzetközi szinten is versenyképes, legmagasabb szintű földmegfigyelési képalkotási képességet. A hosszútávú partnerség érdekében a felek vizsgálják egy elektrooptikai műholdkamerák fejlesztésére és gyártására specializálódott közös vállalat létrehozásának lehetőségét is Magyarországon.
2026. 02. 17. 04:30
Megosztás:

Töretlenül bővülő árbevétel és stratégiai építkezés jellemezte az ALTEO 2025-ös üzleti évét

Meghaladta a 125 milliárd forintot az ALTEO Nyrt. árbevétele 2025-ben, így 19 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi szintet. Az árbevétel növekedésben jelentős szerepe volt a körforgásos gazdálkodási szegmenst érintő tavaly lezárt akvizíciónak, de a Társaság más üzleti területeken is fontos stratégiai eredményeket könyvelhetett el. Az EBITDA 16,4 milliárd forintot ért el.
2026. 02. 17. 04:00
Megosztás:

A vállalati növekedés kulcsa 2026-ban: MI, akvizíciók és gyors átalakulás

A globális bizonytalanság ellenére a vezérigazgatók továbbra is bíznak cégük idei növekedésében – derül ki az EY-Parthenon legfrissebb, 21 országban 1200 döntéshozó részvételével készült nemzetközi felméréséből. A kiszámíthatatlan geopolitikai környezetben a válaszadók a szervezeti átalakulás felgyorsításával, a mesterséges intelligencia (MI) átfogó bevezetésével és stratégiai tranzakciókkal tervezik fenntartani versenyelőnyüket.
2026. 02. 17. 03:30
Megosztás:

2025-ben is dinamikusan nőtt az idén 20 éves Start Garancia portfóliója

2025-ben a kedvezőtlen finanszírozási környezet ellenére is jelentősen nőtt a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonosi joggyakorlásával működő Start Garancia Zrt. kezességvállalási állománya. Az alapításának 20. évfordulóját ünneplő társaság portfóliója 2025 végéig mintegy 500 milliárd forintra gyarapodott, ezáltal összesen több mint 700 milliárd forintnyi finanszírozás, illetve közel 1200 milliárd forint értékű beruházás megvalósulását tette lehetővé.
2026. 02. 17. 03:00
Megosztás:

Itt a Tisza Párt nyugdíj programja - szakértői szemmel vizsgáljuk meg

Az Egyenes Beszéd február 10-i adásában a Tisza Párt választási programjának nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait elemezte Farkas András nyugdíjszakértő, a Nyugdíjguru.
2026. 02. 17. 02:00
Megosztás:

Fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Terméktanács és a Magyar Termék Nonprofit Kft.

Az egyre súlyosabb tejpiaci válság miatt fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Magyar Termék Nonprofit Kft. - közölték az együttműködés résztvevői hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 17. 01:30
Megosztás:

Így tűnik el a makacs barna folt a WC-ből – vegyszer nélkül, percek alatt

Elsárgult, barnás csíkok, rozsdás elszíneződés a WC alján? Sokan ilyenkor erős vegyszerekhez nyúlnak, pedig a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás gyakran ott van a konyhában. A képen látható „előtte–utána” hatás otthon is elérhető, különösebb erőfeszítés nélkül.
2026. 02. 17. 01:00
Megosztás:

Egyedülálló intermodális szolgáltatást mutatott be az EWG

Elindult az első olyan vasúti megoldás Ukrajna és az Európai Unió között, amely lehetővé teszi a daruzható és nem daruzható félpótkocsik szállítását is. A szolgáltatást az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. az UZ Cargo Poland partnerével közösen indította, új szintre emelve Ukrajna és az Európai Unió intermodális összeköttetését.
2026. 02. 17. 00:30
Megosztás: