12 százalékos minimálbér-emelést sürgetnek a szakszervezetek 2026-ra

A szakszervezetek 12 százalékos minimálbér-emelésben gondolkodnak 2026-ra vonatkozóan, a munkaadói oldalon azonban még nincs egységes álláspont, ráadásul a számok az október végén érkező, első kilenc hónapra vonatkozó előzetes GDP-adatok tükrében még változhatnak - mondták el a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) keddi monitoring bizottsági ülését követően a munkáltatói és a munkavállalói oldal képviselői az MTI-nek.

12 százalékos minimálbér-emelést sürgetnek a szakszervezetek 2026-ra

Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke elmondta: a VKF szakszervezeti oldala - a Munkástanácsok, a LIGA Szakszervezetek és a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) - egységes megállapodási javaslatot képviselt, amelynek értelmében jövőre elképzelhetőnek tartják a minimálbér 12 százalékos és a garantált bérminimum 10 százalékos emelését.

A javaslat megfogalmazásánál a szakszervezetek azzal érveltek, hogy Magyarországon relatív alacsonyak a bérek, valamint, a minimálbér felhajtó ereje segíti az átlagbérek emelkedését. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a gazdaság jelen állapotában a GDP szinten tartásához egyetlen szektor, a belső fogyasztás járul hozzá, ezért ennek a fenntartása elemi érdeke az egész magyar gazdaságnak.

A Munkástanácsok elnökének elmondása szerint a szakszervezetek álláspontjával szemben a munkaadók gazdasági nehézségeiket emlegették, azt jelezve, hogy a tavaly novemberben kötött hároméves bérmegállapodás - amelynek értelmében 2025-ben 9 százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben pedig 14 százalékkal emelkedik a minimálbér havi bruttó összege - tarthatatlan.

Palkovics Imre emlékeztetett: a hároméves bérmegállapodás arra az esetre is tartalmaz eljárásrendet, ha a megállapodásban rögzítettől eltér a három legfontosabb adat: a GDP, a keresetek vagy az infláció.

Mivel ez a jelenlegi helyzetben fennáll, a szakszervezeti vezető szerint lehetőség van arra, hogy a 2026-ra elfogadott emelés mértékétől durván 1,5 százalékkal negatív irányba eltérjenek, ami 11,5 százalékos minimálbér-emelést eredményez. Figyelmeztetett arra, hogy ilyen jellegű automatizmus a garantált bérminimumnál nincs, arról minden évben külön-külön kell megállapodni.

Palkovics Imre jelezte, hogy 12 százalékos minimálbér-emelési javaslatukkal a szakszervezetek is elmozdultak a hároméves bérmegállapodásban rögzítettől, belátva, hogy az abban foglalt 13 százalékos emelés nem tartható.

Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára emlékeztetett, a hároméves bérmegállapodás arról szólt, hogy dinamikus gazdasági növekedés mellett a minimálbér 2027-re érje el a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. Ezt a célt, az erőn felüli béremelést azonban csak dinamikus gazdasági növekedéssel lehet kikényszeríteni. Most azonban nem lehet dinamikus gazdasági növekedésről beszélni, hiszen a megállapodásban 2025-re alapul vett 3,4 százalékos GDP-bővülés helyett az idén 0,5 százalék várható - húzta alá.

Hozzátette: a gazdaság tavaly is 0,5 százalék körüli növekedésre volt képes, tehát immár két év stagnálás közeli állapotban telik.

Perlusz László rámutatott: a szakszervezetek által alapul vett, a megállapodásban rögzített eljárásrend dinamikus gazdasági növekedéssel vagy annak korrekciójával számol, ez azonban a jelen helyzetre nem érvényesül, hiszen a kiszabott pályáról a magyar gazdaság letért.

A VOSZ főtitkára most a megoldást abban látja, ha munkaadói és a munkavállalói oldal olyan béremelést fogad el, amely mellett két fontos dolog biztosítható: a foglalkoztatáspolitikában elért eredmények megőrzése, hogy ne nőjön meg a munkanélküliség, valamint az infláció elszabadulásának megakadályozása.

A béremelési javaslatokban a munkaadói oldal nem egységes, ezért Perlusz László a VOSZ álláspontját ismertette. A szövetség úgy látja, a 2024-es évet ismétlik az idei eredmények, így 2026-ra 9 százalékos minimálbér-emelésben gondolkodnak. Hozzátette: ennél kedvezőbb ajánlatot akkor tudnak adni, ha az élőmunka terhei (például: szocho) mérséklődnek.

Zs. Szőke Zoltán az Áfeosz-Coop elnöke arról számolt be, hogy álláspontjuk szerint jövőre 10 százalékos lehet a minimálbér és 7 százalékos a garantált bérminimum emelése.

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) alelnöke szintén azt emelte ki, hogy a hároméves bérmegállapodás a gazdasági fellendülésen alapult, illetve azon, hogy a GDP-növekedés 3 százalék felett lesz idén. Sajnos ez nem így alakult, alig lesz gazdasági növekedés, ami immár 2,5 éve tart. Ebben a helyzetben újra kell tárgyalni a megállapodást, és a minimálbérre vonatkozó célt megtartva reálisabb időtávot kell kitűzni - vélekedett.

A várható inflációt is figyelembe véve egy számjegyű minimálbér-emelésre van lehetőség 2026-ra. A 10 százalékos minimálbér-emelésre akkor látnak lehetőséget, ha a kormány a szochót csökkenteni tudja. A jövő évi béremelések azonban ettől messze el kell maradjanak, mivel a vállalkozások lehetőségei kimerültek - jegyezte meg.

Perlusz László az eltérő álláspontoktól függetlenül jó hangulatúnak értékelte a keddi egyeztetést, úgy vélte, nem áthidalhatatlanok a különbségek. Reményei szerint november elején meg tudnak állapodni.


Visszafogott várakozások a lakáspiacon - OTP Lakóingatlan Értéktérkép

2025-ben országosan egyaránt közel húsz százalékos forgalom- és árnövekedést mértünk a lakóingatlanok piacán. Idén visszafogottabb, nyugodtabb működés mellett fékeződő drágulást és nagyjából a tavalyihoz hasonló tranzakciószámot várunk. Mindeközben az Otthon Start Program minden tényezőt érintve rányomta bélyegét a lakáspiacra, hatása némely esetben hosszú távú lehet – áll a tavalyi év forgalmi adatait feldolgozó legfrissebb OTP Lakóingatlan Értéktérkép elemzésben.
2026. 06. 15. 13:30
Megosztás:

Már a szezonkezdet előtt belehúztak a magyar turisták

Két számjegyű növekedés látható az utasbiztosításoknál az idén a Netrisk adatai szerint: az utasbiztosítási számláló ugyanis éves összevetésben 13 százalékos növekedést mutat. A tavalyi nyári szezonban az utasbiztosítást kötő turisták elsősorban Horvátországba, Ausztriába és Olaszországba mentek, a biztosítások átlagdíja pedig ebben a három hónapban meghaladta a 13 ezer forintot. A Netrisk szerint idén kérdés, hogy a kerozin árának alakulása, illetve a közel-keleti úti célok kiesése hogyan hat majd a turizmusra.
2026. 06. 15. 13:00
Megosztás:

MiCA-határidő: július 1-től szűkülhet az EU-s kriptotőzsdék elérése

Kritikus fordulóponthoz érkezik az európai kriptopiac: a MiCA szabályozás átmeneti időszakának lezárulta miatt több, engedéllyel nem rendelkező kriptotőzsde korlátozhatja vagy akár meg is szüntetheti szolgáltatásait az Európai Unióban élő felhasználók számára.
2026. 06. 15. 12:30
Megosztás:

NKFH: folytatódik a zöld állítások ellenőrzése

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az idei évben is ellenőrzik a vállalkozások által egyes termékeken feltüntetett tájékoztatások, köztük a fenntarthatósági, úgynevezett "zöld állítások" valóságtartalmát - hívta fel a figyelmet hétfői közleményében a hatóság.
2026. 06. 15. 12:00
Megosztás:

Japán megabankok közös stabilcoinja jöhet: jenalapú kriptoeszköz indulhat 2027-re

Japán három legnagyobb bankja közösen lépne be a szabályozott kriptós fizetések piacára. A MUFG Bank, a Mizuho Bank és a Sumitomo Mitsui Banking Corporation olyan jenalapú stabilcoin kibocsátását készíti elő, amely nem kísérleti projektként, hanem intézményi szintű pénzügyi infrastruktúraként jelenhet meg 2027 márciusáig. A lépés mérföldkő lehet a japán kriptopiac és az ázsiai stabilcoin-szektor számára is.
2026. 06. 15. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők hétfőn?

Nagyot ugrottak az ázsiai részvénypiacok ma reggel, miközben a dollár gyengült és az olajárak zuhantak, miután az Egyesült Államok és Irán közötti előzetes békemegállapodást jelentettek be. A pakisztáni miniszterelnök, Shehbaz Sharif hétfő kora reggel a közösségi médiában közölte, hogy megszületett a megállapodás, míg Donald Trump elnök azt mondta, az egyezség magában foglalja a kulcsfontosságú Hormuzi-szoros megnyitását. Az egyetértési megállapodást (MOU) várhatóan pénteken írják alá hivatalosan Svájcban.
2026. 06. 15. 11:00
Megosztás:

A Bitcoin árfolyama 65 000 dollár felett: USA–Irán alku rázta fel a kriptopiacot

A Bitcoin árfolyama ismét visszakapaszkodott a 65 000 dolláros szint fölé, miután az Egyesült Államok és Irán olyan megállapodási keretet jelentett be, amely átmenetileg enyhítheti a geopolitikai feszültséget, újranyithatja a Hormuzi-szorost, és mérsékelheti az olajpiaci, inflációs nyomást. A kriptopiac számára ez nem egyszerű hírzaj: a befektetők egy konkrét makrogazdasági kockázat árazását kezdték újragondolni.
2026. 06. 15. 10:30
Megosztás:

Estek a héten a hazai és nemzetközi hozamok; a forint 352 alatt zárt az euróval szemben

A két fő oldal, az USA és Irán által kölcsönösen megerősített híreknek köszönhetően a kamatemelési várakozások enyhültek, a hosszú hozamok estek, a dollár pedig kissé gyengült. A makrogazdasági folyamatok tekintetében az EKB a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal emelte a kamatokat és megemelte az euróövezetre vonatkozó inflációs előrejelzését, a növekedési prognózist pedig csökkentette. Az amerikai infláció a várakozásoknak megfelelően nőtt, ráadásul a termelői árindexek (PPI) is azt jelezte, hogy az inflációs nyomás fokozódik az USA-ban.
2026. 06. 15. 10:00
Megosztás:

A kedvező közel-keleti hírekre után a SpaceX IPO húzta a tengerentúli piacokat

Az amerikai részvények a csütörtöki rally után pénteken is emelkedéssel zártak, mivel a befektetők egy Irán és az Egyesült Államok közötti békemegállapodás reménye mellett, a SpaceX részvényeinek szárnyalását követhették a cég tőzsdei debütálásának köszönhetően, ami a Wall Street történetének legnagyobb nyilvános részvénykibocsátása lett. Az Egyesült Államok és Irán jelezte, hogy közel van egy megállapodás a háború lezárásáról: egy magas rangú amerikai tisztviselő szerint már létezik egy mindkét fél számára elfogadható tervezet. Donald Trump amerikai elnök március közepe óta többször is kijelentette, hogy közel van egy ilyen megállapodás.
2026. 06. 15. 09:30
Megosztás:

Emelkedtek a nyugat-európai piacok, estek az olajárak egy közelgő USA-Irán békemegállapodás újabb hírére

Nagyot emelkedtek pénteken a nyugat-európai részvények, a főbb indexek több mint 1%-kal ugrottak, mivel egy közelgő USA-Irán békemegállapodással kapcsolatos megújult remények lenyomták az olajárakat és friss optimizmust hoztak a piacokra. A Brent nyersolaj határidős ára 3,7%-kal esett, tovább növelve az előző napi veszteségeket, miután Donald Trump amerikai elnök lemondta az Irán elleni tervezett csapást, és azt állította, hogy akár már ezen a hétvégén megállapodás születhet. A páneurópai STOXX 600 index 1,9%-kal emelkedett, így végül heti szinten 1,7%-os nyereséget könyvelhetett el. A spanyol IBEX 35 index felülteljesítette a régiós társakat: több mint 2,6%-kal nőtt, és történelmi csúcsot ért el, hasonlóan az olasz tőzsde is új csúcson zárt, 2%-os emelkedéssel.
2026. 06. 15. 09:00
Megosztás:

Egy év után is ugyanazokat a könnyítéseket várják a KKV-k

A Niveus egy évvel a közel 600 vállalkozás bevonásával készült országos KKV-felmérés után megvizsgálta, mi valósult meg a vállalkozások által megfogalmazott javaslatokból. Az eredmények szerint a könnyítési igények többsége ma is aktuális, miközben csak korlátozott előrelépés történt az adminisztratív és finanszírozási terhek csökkentésében.
2026. 06. 15. 08:30
Megosztás:

Elfogadhatja az alaptörvény tizenhatodik módosítását a parlament

Elfogadhatja az alaptörvény tizenhatodik módosítását az Országgyűlés hétfőn.
2026. 06. 15. 08:00
Megosztás:

Erősödött hétfő reggelre a forint

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben hétfő reggelre a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 15. 07:30
Megosztás:

Kreatív céges ajándékok: egyedi megoldások a szabadidő és sport területén

Az üzleti ajándékok kiválasztása során fontos olyan megoldásokra fókuszálni, amik az adott márkát emlékezetes és vonzó módon tudják megjeleníteni. Ez különösen igaz a szabadidős és sportos ajándékokra, amik szépsége abban rejlik, hogy a mindennapi élet aktív pillanataiban használatosak. Ezek az ajándékok a szabadban, sportpályán vagy fesztiválokon való részvétel során további láthatósági lehetőségeket kínálnak.
2026. 06. 15. 07:00
Megosztás:

Ezek az innovációk formálják a prémium pénzügyi szolgáltatások jövőjét Magyarországon

Június 9-én, a Klasszis Investment and Wealth Management Summit 2026 konferencia keretein belül adta át a Privátbankár.hu, az Mfor és a Piac&Profit online újságokat magában foglaló Klasszis Média a privátbanki, vagyonkezelői és nyugdíjpénztári díjakat. A konferencia a vagyontervezés, a privát vagyonok jövője és a szabályozási környezet várható változásai köré szerveződött, a díjátadó pedig a szektor legjobb teljesítményeit emelte ki.
2026. 06. 15. 06:00
Megosztás:

Nem ugyanoda térnek vissza: a GYES után sok nő új karriert választ

Egyre több kisgyermekes édesanya használja ki a GYES időszakát arra, hogy új készségeket sajátítson el, szakmát váltson vagy akár saját vállalkozást indítson. A munkaerőpiac folyamatos változása miatt a gyermekneveléssel töltött évek nem feltétlenül jelentenek lemaradást – megfelelő képzésekkel akár új lehetőségek kapuját is megnyithatják.
2026. 06. 15. 05:00
Megosztás:

Hogyan szabaduljunk meg a papírmunkától?

A vállalkozások többsége, főként hazánkban, szembesül az irodai papírhegyek problémájával. Ezek az akadályok nemcsak extra helyet foglalnak, hanem komoly adminisztratív terheket is rónak a dolgozókra. Az irodai dokumentumok növekvő mennyiségének kezelése sokszor a kis létszámú cégeknél különösen nehéz feladat. De vajon miért tart ott a helyzet, hogy az irodákban minden sarokban papírok halmozódnak fel?
2026. 06. 15. 04:00
Megosztás:

Miért kerülhet többe a saját festés, mint gondolná?

Sokan azt gondolják, hogy a saját kezű festés az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megújítsák otthonukat, miközben meg is takaríthatnak némi pénzt. Az igazság azonban nem mindig ilyen egyértelmű.
2026. 06. 15. 03:00
Megosztás:

350 ezer magyar nyugdíjas juthat pluszpénzhez 2026-ban: íme a részletek

Sokan pontosan ismerik azt a szorító érzést, amikor a hónap végén már minden forintnak helye van, és a bolti árakat is egyre óvatosabban kell figyelni.
2026. 06. 15. 02:00
Megosztás:

Rekordméretű SpaceX-tőzsdei debütálás: Árt vagy használ a Bitcoinnak?

Elon Musk űripari vállalata, a SpaceX pénteki tőzsdei bevezetése nemcsak a részvénypiacok, hanem a kriptovilág számára is fontos esemény lehet. A vállalat 75 milliárd dolláros tőkebevonása minden idők legnagyobb amerikai IPO-ja lesz, miközben a befektetők azon találgatnak, hogy ez elszívja-e a pénzt a kriptovalutáktól, vagy éppen új lendületet adhat nekik.
2026. 06. 15. 01:00
Megosztás: