12,4 kiló, több, mint 1 millió dollárt ért és 20%-ot emelkedett idén. Mi az?
Mely az idei kiemelkedő teljesítményét elsősorban a jegybankok vásárlásainak köszönheti. A World Gold Council adatai szerint csak az első félévben 483 tonna aranyat vásároltak a jegybankok, főleg a kínai, indiai és a török, míg az elmúlt 10 év adatai alapján átlagosan az év egészében szoktak 570 tonna körüli aranyat vásárolni.
A kínai jegybank igyekszik az aranytartalék eszközökön belüli öt százalékos arányát 25 százalékra emelni néhány éves távon belül, ami elhúzódó keresletet jelenthet. Ezzel is támogatva a jüan elfogadását, mint konvertibilis deviza és ezzel párhuzamosan egyre jobban leválni az amerikai pénzügyi rendszerről.
A másik tipikus befektetői csoport pedig a kínai magánszemélyek, akik főleg az ingatlanpiaci megingást követően fordultak az arany felé, miután a befektethető eszközök köre leszűkült számukra. A két csoport esetében közös vonás, hogy alacsony az árérzékenységük, egyfajta kényszerpályán mozognak.
Ráadásul úgy emelkedett az arany árfolyama, hogy közben az ETF-ek nettó eladók voltak. Viszont ahogy egyre közelebb kerülünk a Fed kamatcsökkentési ciklusához, így a kamatok csökkenésével akár ez a trend is megfordulhat. (forrás: ERSTE)