169 milliárd forintot juttat a gazdaságba a Baross Gábor Tőkeprogram első pillére

Sikerrel zárult március 31-én a Magyar Kormány által indított Baross Gábor Tőkeprogram Ingatlan- és értékpapíralapok alprogramjaira meghirdetett pályázat. A Gazdaságfejlesztési Minisztériumhoz tartozó Nemzeti Tőkeholding (NTH) számottevő túljelentkezést tapasztalt mind a hazai ingatlanalap-kezelők, mind az értékpapíralap-kezelők oldaláról. A beruházási aktivitás növelését, a zöldfejlesztéseket, valamint a tőzsdei likviditás fejlesztését célzó tőkeprogram eredetileg 150 milliárd forintos keretösszege a fokozott érdeklődésre tekintettel 169 milliárd forintra emelkedik, ezzel jelentős lendületet ad a gazdaságnak. A Baross Gábor Tőkeprogram célja, hogy az elhúzódó háború káros gazdasági következményei miatt kialakult, kedvezőtlen kamatkörnyezet mellett is megfelelő finanszírozást biztosítson a gazdaság szereplői számára, hozzájárulva ahhoz, hogy Magyarország kivédje a recessziót és megvédje a munkahelyeket.

169 milliárd forintot juttat a gazdaságba a Baross Gábor Tőkeprogram első pillére

Sikeresen zárult a Baross Gábor Tőkeprogram március 1-jén meghirdetett, ingatlan- és értékpapíralapokat célzó alprogramjainak pályázata. Az alprogramokra összesen 14 alap pályázott sikeresen, ebből az ingatlanalap alprogramra 9, az értékpapíralap lábra 5 alap jelentkezett.

A nagy érdeklődésre tekintettel a Baross Gábor Tőkeprogram alprogramjainak keretösszege az eredetileg tervezett 150 milliárd forint helyett 169 milliárd forintra növekedik. A pályázatban nyertes 14 alap, amelyeknek az összesen kezelt vagyona 1490 milliárd forint, az elnyert forrást magyarországi ingatlanok fejlesztésére, felújítására vagy megvásárlására, illetve magyar értékpapírpiacba történő befektetésre fordítja. Az alapkezelők meglévő alapokban hoznak létre új sorozatokat az állami forrásnak, a tőkeemelést követően a Nemzeti Tőkeholding Csoport részesedése nem haladhatja meg az egyes alapok nettó eszközértékének 30 százalékát.

A tőkeprogram ingatlan- és értékpapíralapok lábára olyan hazai, jelentős tapasztalattal, szakmai tudással és eredményekkel rendelkező piaci befektetési alapkezelők jelentkezhettek nyilvános pályázat útján, akik az elmúlt két év alapján átlagosan legalább 50 milliárd forint vagyont kezeltek ingatlanbefektetési alapokban vagy nyilvános értékpapíralapokban. A pályázatok elbírálása során az egyes alapkezelők által vállalt fejlesztési, energiahatékonysági felújítási arány kapott kiemelt szerepet. Az alapkezelők értékpapír ágon maximum 5 milliárd forint, ingatlanalap-kezelőként maximum 30 milliárd forint tőkejuttatást kaphatnak, a kifizetések még idén májusban megvalósulnak.

„Örömmel fogadtuk a tőkeprogram iránti rendkívül magas érdeklődést, amelyet a Nemzeti Tőkeholding fennállásának egyik első jelentős sikerének könyvelünk el. Éles verseny alakult ki az alapkezelők között a tőkeforrásokra, amelyeket a pályázatok alapos elbírálása után több évtizedes múlttal és komoly referenciákkal rendelkező alapkezelőkre bízunk. Nincs kétségünk afelől, hogy a rendelkezésükre álló összegekkel felelősségteljesen fognak gazdálkodni, gyors és hatékony befektetéseket végrehajtva az ingatlan- és értékpapírpiacokon, ezzel lendületet adva a gazdaságnak. Az alprogram így eléri fő célját, nagyban hozzájárul a beruházási aktivitás növeléséhez, a zöldfejlesztések előtérbe helyezéséhez, valamint a tőzsdei likviditás fejlesztéséhez” – mondta Katona Bence, az NTH vezérigazgatója.

Az ingatlanalapokra fókuszáló alprogram az építőipar, mint stratégiai fontosságú iparág recessziós kockázatainak csökkentését célozza annak megerősítésén, valamint a zöldfejlesztések előtérbe helyezésén keresztül. A pályázó alapkezelők a tőkefinanszírozást meglévő ingatlanok energiahatékonysági célú felújítására, továbbá zöld, akár megújuló energiaforrást használó ingatlanok felújítására, építésére, illetve részben megvásárlására fordítják. Az alprogramnak köszönhetően akár több százezer négyzetméter alapterületen újulhatnak meg portfóliójukban lévő ingatlanjaik, így az építőipari beruházások serkentésén túl hozzájárulnak Magyarország energiafüggőségének csökkentéséhez és a klímacélok teljesüléséhez.

Az értékpapíralapokra fókuszáló alprogram a tőzsdei likviditás fejlesztésére irányul. Mivel a részt vevő alapkezelők a tőkefinanszírozást magyar székhelyű kibocsátó által Magyarországon kibocsátott vállalati kötvények vagy részvények megszerzésére fordíthatják, az vonzóbbá teheti a Budapesti Értéktőzsdét a magyarországi kibocsátók számára.

Átfogó tőkefinanszírozás a gazdaság megerősítésére

A Baross Gábor Tőkeprogram a Gazdaságfejlesztési Minisztérium által és a Nemzeti Tőkeholding által kidolgozott, három pillérből álló tőkeprogram, amely a gazdaságfejlesztési célokkal összhangban a jelenlegi kedvezőtlen kamatkörnyezet mellett is megfelelő finanszírozást képes biztosítani a gazdaság szereplői számára, hozzájárulva, hogy Magyarország kivédje a recessziót, megvédje a munkahelyeket, versenyképesebbé és ellenállóbbá váljon. A Tőkeprogram keretösszege összesen 600 milliárd forint.

A program az Ingatlan- és értékpapíralapok pillér mellett további két, későbbiekre időzített pillért is magában foglal, amelyek a magyar piacon legjobban teljesítő állami hátterű tőkealapok feltőkésítését, valamint újonnan induló tőkealapok létrehozását célozzák.


Mit tehetünk a kisbabák zavartalan alvásáért?

A friss szülők számára az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a gyermekük képes legyen végigaludni az éjszakát. A családok gyakran komolyabb összegeket költenek különféle eszközökre, átalakítják a gyerekszobát, és igyekeznek minden apró körülményt tökéletessé tenni a békés pihenéshez.
2026. 08. 29. 20:00
Megosztás:

Már nem csak a diploma számít – Ezeket a készségeket keresik a munkaerőpiacon

A munkaerőpiacon egyre nagyobb értéket képvisel az, amit valaki ténylegesen meg tud csinálni. A diploma és a hagyományos végzettségek mellett felértékelődnek a konkrét, munkában azonnal alkalmazható készségek – legyen szó kommunikációról, közösségi médiáról vagy akár videóvágásról. A TanfolyamGURU tapasztalatai szerint a felnőttek képzési döntéseiben is egyre inkább megjelenik ez a szemlélet.
2026. 08. 29. 19:00
Megosztás:

A megújulók már terjednek – Európa energiafüggésének igazi problémája máshol van

Az Európai Unió villamosenergia-termelésének már több mint 70 százaléka alacsony kibocsátású, mégis hatalmas összegeket költünk gáz és olaj behozatalára. A fő gond egyre inkább a felhasználás oldalán van: a villamos energia a teljes energiafelhasználásnak még mindig csak mintegy 23 százalékát adja. Hogyan lehetne gyorsabban kiváltani vele a fosszilis energiát – és valóban csak a növekvő energiaigényt fedezik a megújulók? Ezt a kérdést járja körül Szilva Attila fizikus, a BME és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője.
2026. 08. 29. 18:00
Megosztás:

Október 11-re írta ki a szlovén parlament a három konzultatív népszavazást

Október 11-re írta ki pénteken a szlovén parlament azt a három konzultatív népszavazást, amelyen a szociális támogatások feltételeiről, a közszolgálati rádió és televízió kötelező előfizetési díjának eltörléséről, valamint az Európai Unión kívüli országok állampolgárainak helyhatósági választójogáról kérik ki a választók véleményét.
2026. 08. 29. 17:00
Megosztás:

Szövetségi Űrakadémia alakul az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államok Űrakadémiájának (US Space Academy) megalapításáról írt alá rendeletet Donald Trump amerikai elnök pénteken.
2026. 08. 29. 16:00
Megosztás:

A CIG Pannónia biztosító díjbevétele csökkent, adózott eredménye nőtt az idei első fél évben

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. konszolidált díjbevétele 31 milliárd forint volt az idei első fél évben, 5 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában, a vállalat ugyanakkor 2,3 milliárd forint konszolidált adózott eredményt ért el, 10 százalékkal többet, mint egy évvel korábban - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
2026. 08. 29. 15:00
Megosztás:

Napirendre kell venni az akkumulátorgyárak munkavédelmi problémáit

A magyarországi akkumulátorgyárakban történt balesetek és az egészségkárosító munkavédelmi kockázatok napirendre vételét kezdeményezte az Országos Munkavédelmi Bizottságnál pénteken a Liga Vas- és Fémipari Szövetség (LVFSZ) az MTI-nek küldött tájékoztatása szerint.
2026. 08. 29. 14:00
Megosztás:

Az idei volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara

Noha még nincs vége augusztusnak, már most világos, hogy a 2026-os volt Hollandia eddigi legmelegebb nyara a hőmérsékleti adatok rögzítésének 1901-es kezdete óta - közölte a holland királyi meteorológiai intézet (KNMI) jelentését ismertetve az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál csütörtökön.
2026. 08. 29. 13:00
Megosztás:

A bevándorlás akadályozta meg a népességfogyást Romániában

A nemzetközi vándorlás pozitív mérlege akadályozta meg Romániában tavaly a jelentősebb népességfogyást, amelyet a negatív természetes szaporulat okozhatott volna - derült ki a statisztikai intézet pénteken közzétett éves demográfiai összegzéséből.
2026. 08. 29. 12:00
Megosztás:

Visa és Dunamu: stabilcoinok és AI alakíthatják át a fizetések jövőjét

A Visa és a dél-koreai Dunamu, az Upbit kriptotőzsde mögött álló vállalat stratégiai együttműködésbe kezdett, hogy megvizsgálják a stabilcoinalapú fizetések és az AI-vezérelt kereskedelem lehetőségeit. A két cég elsősorban a határokon átnyúló fizetések, átutalások és elszámolások új modelljeit kutatja, miközben azt is vizsgálják, hogyan kapcsolhatók össze az úgynevezett AI-agentek a digitális pénzügyi infrastruktúrával.
2026. 08. 29. 11:00
Megosztás:

12 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény a Gránit Banknál

Rekordszámú lakossági számlanyitás, digitális és AI fejlesztések: a Gránit Bank 2026 első félévét egyedi szinten stabil tőkével, likviditással, bővülő lakossági és KKV szolgáltatásokkal zárta.
2026. 08. 29. 10:00
Megosztás:

Az OTP Bank támogatja az agrárvállalkozások likviditását segítő kezdeményezés végrehajtását

Az Agrár és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium átmeneti pénzügyi könnyítést jelentő kezdeményezésének hátterében az idei év rendkívüli kihívásai állnak: az aszály, a tavaszi fagykárok, a járványhelyzetek, az egyes ágazatokban tapasztalható alacsony felvásárlási árak, valamint a költségnövekedés és a nemzetközi piaci bizonytalanságok. A nehézségek számos termelő likviditási helyzetét megnehezítették.
2026. 08. 29. 09:00
Megosztás:

Nemcsak fogyasztóként, befektetőként is tehetünk a vízhiány ellen

A vízhiány Magyarország egyik legégetőbb problémája, és egyre többen keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel hozzájárulhatnak a helyzet javításához. Cselekedni pedig nemcsak önkéntes munkával vagy adományokkal tudunk, de a megtakarításainkat is a jó cél szolgálatába állíthatjuk. Gyura Gábor, a Magyar Fenntartható Befektetési és Pénzügyi Egyesület igazgatója szerint befektetéseink is szerepet játszhatnak abban, hogy több forrás jusson a fenntarthatóbb vízgazdálkodási megoldásokhoz, és elősegíthetik a hosszú távon hatékony vízhasználatot.
2026. 08. 29. 08:00
Megosztás:

Szerdán találkozik Magyar Péterrel az Európai Tanács elnöke Budapesten

Uniós körútja során szeptember 2-án, szerdán találkozik Magyar Péter miniszterelnökkel António Costa, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Budapesten.
2026. 08. 29. 07:00
Megosztás:

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Fradiváros-projekt ügyében

Feljelentést tett a Belügyminisztérium a Ferencvárosi Torna Club Fradiváros-projektjéhez kapcsolódó, csaknem 25 milliárd forint állami támogatás felhasználása miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatóságán - közölte a tárca sportért felelős államtitkársága az MTI-vel pénteken. Kubatov Gábor, a Ferencváros elnöke tudatta: nyugodt szívvel állnak minden, jogállami keretek között lefolytatott vizsgálat elé.
2026. 08. 29. 06:00
Megosztás:

Létrejött a megállapodás a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról

A Mol Nyrt. és a Mol Investment Kft. megállapodott az állammal a Mol Új Európa Alapítvány megszűnéséhez kapcsolódó elszámolásról – közölte a cég a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 08. 29. 05:00
Megosztás:

Újabb NAV-tutorial: webes nyugtaadat-szolgáltatás lépésről lépésre

Újabb videóval segíti a NAV a vállalkozások felkészülését a szeptember 1-jén induló nyugtaadat-szolgáltatásra. A most megjelent tutorial azoknak mutatja be lépésről lépésre az adatok kézi rögzítését, akik továbbra is klasszikus, kézzel kitöltött nyugtatömbös papírnyugtát szeretnék használni. A videó a belépéstől egészen az adatok beküldéséig, képernyőről képernyőre vezeti végig a felhasználót a Pénztárgép Portálon szeptember 1-jén élesedő nyugtaadatok rögzítése menüponton.
2026. 08. 29. 04:00
Megosztás:

Hatmilliárd forintból fejlesztik a naperőművek kibervédelmét

Hatmilliárd forint uniós támogatásból fejlesztik a naperőművek kibervédelmét - közölte a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 08. 29. 03:00
Megosztás:

Lakossági villamos energia áremelés - mennyire emelkedhet az ár a tőzsdei árak miatt?

A magyar áramtőzsde idei drágulása valóban növeli a lakossági áremelés kockázatát, de a magasabb HUPX-ár nem jelenik meg automatikusan a villanyszámlákban.
2026. 08. 29. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A nyugdíjak emelése nem lehet több, mint...

Sokan csak az év elején automatikusan érkező nyugdíjemelésről hallanak, pedig létezik egy másik lehetőség is azok számára, akik különösen nehéz anyagi helyzetbe kerültek. Ez az emelés azonban nem jár automatikusan, kérelmet kell benyújtani érte, és a megítélhető összegnek szigorú felső határa van.
2026. 08. 29. 01:00
Megosztás: