2019-ben indulhat a gázszállítás a horvát-magyar összekötő vezetéken
A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette, elkezdődtek a tárgyalások a krki LNG-terminálról (cseppfolyósított földgáz-terminálról) vásárolható gáz áráról is.
"Magyarország nemzetbiztonsági és gazdasági érdekeit is az szolgálja, ha minél több forrásból tudja beszerezni a gazdaság működtetéséhez és a lakosság igényeinek kielégítéséhez szükséges gázmennyiséget" - mondta Szijjártó Péter, aki a Dubrovniki Fórum elnevezésű kül- és biztonságpolitikai nemzetközi tanácsozáson vesz részt a dél-dalmáciai városban.
Mennyibe kerül 2018-ban 1 köbméter gáz?
Szijjártó Péter kiemelte, hogy legkésőbb 2020 végén lejár a jelenleg hatályos magyar-orosz gázvásárlási megállapodás, ami teljesen új helyzetet teremt majd, és amelynek nyomán Magyarország teljesen új forrásokat tud bevonni a gázellátásába.
"Ebből a szempontból Horvátország stratégiai partner lehet" - húzta alá.
Megjegyezte továbbá, hogy 2020 második felére tervezik a horvátok a krki LNG-terminál kiépítését.
"Világossá tettük a horvát partnerek számára, hogy Magyarország akkor fog cseppfolyós gázt vásárolni Horvátországtól, ha annak ára versenyképes lesz"- hangsúlyozta a miniszter, majd hozzátette: ahhoz, hogy Magyarország hosszú távú gázszállítási megállapodást kössön, a horvát félnek hosszú távú garanciákat kell vállalnia.
A migrációval kapcsolatban a tárcavezető elmondta, hogy kétoldalú tárgyalást folytatott Radmila Sekerinska macedón miniszterelnök-helyettessel és Igor Crnadak bosznia-hercegovinai külügyminiszterrel.
"Jeleztem számukra, hogy Magyarország kész minden segítséget megadni mind Bosznia-Hercegovina, mind Macedónia számára annak érdekében, hogy továbbra is ellenőrzés alatt tudják tartani saját határaikat és meg tudják gátolni egy újabb migrációs hullám keresztülhaladását a Nyugat-Balkánon" - fogalmazott a Szijártó Péter.