2025-ben tovább erősítik a gazdasági növekedést

A kormány célja, hogy újraindítsa a gazdasági növekedést 2024-ben, ami 2-3 százalékos GDP (bruttó hazai termék) növekedést jelent, jövőre pedig megduplázza az idei növekedés mértékét, és azt fenn is tartsa - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter csütörtökön a győri gazdaságfejlesztési fórumon.

2025-ben tovább erősítik a gazdasági növekedést

A tárcavezető kiemelte: a növekedés feltétele az, hogy véget érjen az orosz-ukrán háború, mert annak árnyékában a magyar gazdaság nem tud a lehetőségeihez mérten teljesíteni.

Hozzátette, hogy az idei és a jövő évi gazdasági növekedés záloga a fogyasztás helyreállítása, a beruházások újraindítása, a magas exportaktivitás fenntartása, a munkaerőpiacra belépők számának növelése, az ikerdeficit kordában tartása és a hitelpiaci helyreállítás további támogatása.

Nagy Márton elmondta, hogy tavaly a kiskereskedelmi forgalom több mint 8 százalékkal esett vissza, és a turizmus sem mutatott "olyan jelentős kirobbanó formát", ám az idén februárban már a kiskereskedelmi forgalom és a turizmus is emelkedett. "Pozitív a tendencia, úgy látjuk, hogy a fogyasztás kezd helyreállni" - fogalmazott.

Hozzátette: megvizsgálták, hogy mik voltak a fogyasztáscsökkenés okai tavaly, és a családok 81 százaléka azt jelezte, hogy az infláció miatt csökkentette fogyasztását.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az inflációt azóta letörték, a minimálbér 15 százalékkal, a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedett. Az ágazati bérfejlesztések idén is folytatódnak, amik mind hozzájárulnak a fogyasztás növekedéséhez - jegyezte meg.

A magas exportaktivitás fenntartásáról Nagy Márton azt mondta: hosszú távon is törekedni kell a megerősítésére. Növelni kell az exportképes kis- és közepes vállalkozások számát a jelenlegi 15-16 ezerről 20 ezerre, növelni kell a nemzeti bajnokok számát, folytatni kell a külföldi működőtőke-befektetéseket, azok horizontális és vertikális hatását erősíteni kell, emellett fenn kell tartani az exportkomplexitást - ismertette.

A nemzetgazdasági miniszter kitért arra, hogy a beruházások tavaly 4,7 százalékkal estek vissza, a beruházási ráta 26,5-ra csökkent, ám úgy vélte, ez még mindig pozitív, és megjegyezte: ezen belül a lakossági és állami beruházások csökkentek, nem a vállalati fejlesztések. Hozzátette, hogy a közeljövőben több nagyberuházás is "aktiválódni fog".

Nagy Márton a munkaerőpiaci aktivitásról azt mondta, a foglalkoztatási ráta elérte a 81 százalékot, egyre többen lépnek újra a munkaerőpiacra a korábban inaktívak közül. Pozitívnak nevezte, hogy van egy belső átrendeződés a munkaerőpiacon, a közigazgatásban és a védelmi ágazatban csökkent a foglalkoztattak száma, akik a versenyszférába léptek be.

Az ikerdeficit a nemzetgazdasági miniszter szavai szerint már a múlté, ám "folyamatosan figyelni kell".

Kitért arra, hogy a hitelezés aktivitás újraindult, a lakossági és a vállalati hitelek esetében is. A vállalati szektorban erős a felfutás, ami a Baross Gábor hitelprogramnak is köszönhető - mondta, hozzátéve, hogy a lakosság esetében a támogatott hitelek újra elindultak.

Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a lakosságnál a kamatstop megmarad, de meglátása szerint a jövőben vizsgálni kell a kivezetését. Hozzátette, hogy a kamatstop kivezetése nem veszélyeztetheti a gazdaság újraindítását.

Mínuszban zárták a hetet a vezető európai indexek

A pénteki napon az európai részvények kissé alacsonyabban zártak, ami megpecsételte az egész heti teljesítményüket. A befektetőket óvatosság jellemezte, miközben mérlegelték az Egyesült Államokkal Grönland miatt kialakult feszültségek esetleges kereskedelmi kockázatait. A jelentősebb indexek közül a CAC 40 és a FTSE 100 is 0,1%-kal csökkent, a DAX viszont 0,2%-kal feljebb zárt, így a pán-európai Stoxx 600 0,1%-kal csökkent a pénteki kereskedés során. A szektorok közül a telekommunikáció emelhető ki, amely 1,6%-kal került feljebb, míg a biztosítási ágazat 1,6%-kal, az utazás-szabadidő szektor pedig 1,4%-kal csökkent. Egyéni részvények szintjén az Ericsson 10,5%-ot emelkedett, miután a svéd távközlési berendezésgyártó negyedik negyedéves nyeresége felülmúlta a várakozásokat, és részvény-visszavásárlási programot jelentett be. Az Adidas 5,7%-ot esett, miután az RBC brókercég leminősítette a sportszergyártót a megemelkedett konszenzusos becslések miatt. Riválisa, a Puma 14,1%-ot esett. A hét egészét így a Stoxx 600 egy százalékos mínuszban zárta, a meghatározó indexek közül pedig a DAX 1,6%-os esése húzta vissza leginkább az európai főindexet.
2026. 01. 26. 09:00
Megosztás:

Így alakult a forint árfolyama hétfő reggelre

Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzésekhez képest.
2026. 01. 26. 08:30
Megosztás:

Rekordév a Tethernél: 5,2 milliárd dolláros bevétel és stabilcoin-piaci dominancia 2025-ben

A 2025-ös év egyértelmű győztese a kriptovaluta iparban a Tether lett: a USDT kibocsátója történelmi rekordot döntött 5,2 milliárd dolláros bevételével, és a stabilcoin-piac több mint 60%-át uralja. A stabilcoinok most már nem csupán likviditási eszközök, hanem a kriptoszféra legjövedelmezőbb szegmensévé nőtték ki magukat. Nézzük, hogyan vált a Tether a kriptovilág legnagyobb bevételtermelőjévé – és merre tart tovább.
2026. 01. 26. 08:00
Megosztás:

Mesterséges intelligencia és kriptovaluták találkozása: a fizetések jelentik az igazi hidat

Bár a mesterséges intelligencia és a kriptovaluták kapcsolatáról szóló beszélgetések gyakran a jövőbe mutató spekulációkba torkollnak, egyre világosabb, hogy a két technológia metszéspontja már most is kézzelfogható. A kulcs? A fizetés. Amennyiben az MI-rendszerek önállóan fognak működni és szolgáltatásokat nyújtani, elengedhetetlen lesz számukra, hogy képesek legyenek automatikusan fizetni — mégpedig blokkláncon keresztül.
2026. 01. 26. 07:00
Megosztás:

Kikötött Franciaországban az orosz árnyékflotta feltartóztatott tartályhajója

Kikötött vasárnap a dél-franciaországi Marseille-ben a Grinch nevű olajszállító hajó, amelyről a francia hatóságok azt feltételezik, hogy az Ukrajna elleni agressziós háborút finanszírozó árnyékflottához tartozik, és ezért három nappal ezelőtt feltartóztatták a Földközi-tengeren.
2026. 01. 26. 06:00
Megosztás:

Las Vegas vállalkozásai sorra állnak át Bitcoin fizetésre – a bankkártyás díjaknak vége

A Bitcoin már nem csak spekulatív eszköz: Las Vegasban éttermek, kávézók és kisvállalkozások egyre nagyobb számban vezetik be a kriptofizetést – nemcsak a technológia iránti nyitottság, hanem nagyon is praktikus okok miatt. A tranzakciós díjak elkerülése, az új vásárlói réteg megszólítása és az infrastruktúra gyors fejlődése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a Bitcoin a pénztáraknál is egyre gyakrabban megjelenjen. A jelenség pedig nem csak a városban, hanem országos szinten is terjed.
2026. 01. 26. 05:00
Megosztás:

Újabb elemmel bővült a sertéstartók és -tenyésztők támogatása

Több eszközzel is segíti a kormány a sertéstartókat a piaci nehézségeik okozta kihívások kezelésében - közölte az agrárminiszter vasárnap a közösségi oldalán.
2026. 01. 26. 04:00
Megosztás:

Bitcoin vagy XRP – Melyik kriptót érdemes most megvenni a piac zuhanása közepette?

A kriptopiac újabb megpróbáltatások elé néz: geopolitikai bizonytalanság, kamatemelések, és az amerikai jegybank függetlenségének kérdőjelei egyaránt nyomást gyakorolnak az árfolyamokra. Két népszerű kriptovaluta, a Bitcoin és az XRP is komoly visszaesést szenvedett el az elmúlt időszakban. De vajon melyikbe érdemesebb most befektetni? A válasz nem is olyan egyértelmű.
2026. 01. 26. 03:00
Megosztás:

Tömegesen törölnek TAJ kártyákat 2026 januártól - fizetniük kell az orvosi ellátásért

Mit jelent a TAJ-kártya ma Magyarországon? A TAJ-kártya – amit sokan automatikusan a pénztárcájukban hordnak – valójában a magyar állami egészségügyi ellátórendszer kulcsa. Ha érvényes, ingyenesen mehetsz orvoshoz, kezelhetnek kórházban és jogosult vagy állami támogatott gyógyszerekre. Mi változik 2026 januárjától?
2026. 01. 26. 02:00
Megosztás:

A friss levegő titka: hogyan szabaduljon meg a penésztől?

Mit érez, amikor belép egy zárt térbe, ahol állott, dohos levegő fogadja? Ez a probléma akkor jelentkezik, amikor az otthonában a páratartalom folyamatosan magas, és a penész könnyen megtelepedhet a falakon.
2026. 01. 26. 01:00
Megosztás:

Szabadkereskedelmi megállapodásról is tárgyalnak az EU-India csúcstalálkozón Újdelhiben

Megérkezett Újdelhibe az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke, ahol a 16. EU-India csúcstalálkozó keretében egyebek mellett az Európai Unió és India tervezett szabadkereskedelmi megállapodásáról tárgyalnak kedden.
2026. 01. 26. 00:05
Megosztás:

Enyhe, de borult, párás idő várható a jövő héten, többször kell

Jellemzően borult, párás, többfelé ködös idő várható a jövő héten és többször kell csapadékra - esőre, ónos szitálásra - is számítani, a szél olykor élénk, erős lesz. A hőmérséklet csúcsértéke 5-10 Celsius-fok között alakul és éjszakánként sem kell erős fagyokra készülni - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 25. 23:00
Megosztás:

Ötnapos sztrájk kezdődik a belga vasúttársaságnál

Vasárnap este ötnapos sztrájkba kezdenek a belga vasúttársaság (SNCB) és a vallon közlekedési vállalat (TEC) dolgozói a belga szövetségi kormánynak a szektort érintő reformtervei ellen tiltakozva - tájékoztatott a Le Soir című, francia nyelvű belga napilap az internetes oldalán vasárnap.
2026. 01. 25. 22:00
Megosztás:

Újabb 120 busz érkezik, ezzel már félezer vadonatúj jármű erősíti a VOLÁN-buszflottát

Tavaly forgalomba állt az első 400 autóbusz, 2026-ban március végégig újabb 120 modern jármű áll munkába, amelyeket az év végéig még 180 követ - közölte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalán vasárnap.
2026. 01. 25. 21:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 4. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 01. 25. 20:00
Megosztás:

Lefelé korrigált a BUX, történelmi csúcson zárt az OTP

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 135,4 pontos, 0,11 százalékos csökkenéssel, 125 061,81 ponton zárt pénteken.
2026. 01. 25. 19:00
Megosztás:

Rekordot döntött az Ethereum: közel 3 millió tranzakció egyetlen nap alatt, minimális díjakkal

Miközben a legtöbb blokklánc küzd a skálázhatósággal és a tranzakciós díjak elszállásával, az Ethereum új mérföldkövet ért el: 2026. január 16-án rekordnak számító 2,88 millió tranzakciót bonyolítottak le a hálózaton, méghozzá meglepően alacsony költségek mellett. A Layer 2 megoldások hatékonysága, valamint az új Fusaka frissítés meghozta gyümölcsét – az Ethereum lassan, de biztosan átalakul a moduláris pénzügyi infrastruktúra gerincévé.
2026. 01. 25. 18:00
Megosztás:

Miért fontos a gabonaszárító teljesítménye?

A gabonaszárító és tároló telepek manapság rengeteget segítenek. Elég csak a klíma változására gondolni, aminek hatására az egész szárítási folyamatot, szakmát teljesen újra kellett gondolniuk a szakembereknek. A hazai gazdáknak megfizethető, jól működő és a változó körülményekhez igazodó megoldásokra van szükségük.
2026. 01. 25. 17:00
Megosztás:

Ajándékozz okosan: tech eszközök egy új megközelítésben

Az ajándékozás művészete sokunk számára okozhat fejtörést, de a technológiai szektorban ez különösen igaz. Eszedbe jutott már, hogy milyen érzés kapni egy olyan ajándékot, amit a napi valóban használni tudsz, és amin keresztül a márka üzenete is veled marad minden alkalommal, amikor ránézel?
2026. 01. 25. 15:00
Megosztás:

Stílusos ajándékok, amik elkápráztatnak

Képzeld el, hogy ajándékot keresel valakinek, ami nemcsak hogy örök emlékként szolgál, de anélkül válik otthonod díszévé, hogy valaha is befonna az idő homálya. A frissességét évekig megőrző rózsaboxok pontosan ilyen meglepetést kínálnak. Egyre többen fordulnak az időtálló dekorációk felé, hiszen egy örök életű ajándéktárgy, mint a rózsabox, a hagyományos csokroknál sokkal tovább őrzi meg szépségét és jelentését.
2026. 01. 25. 14:00
Megosztás: