23 új ETF a BÉTa Piacon

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) célja, hogy folyamatosan bővítse a hazai befektetők számára elérhető termékkínálatot, elősegítve a diverzifikált és költséghatékony portfólióépítést. Ennek részeként 2025. március 6-án 23 új, tőzsdén kereskedett befektetési alap (ETF) vált elérhetővé a BÉTa Piacon, így 32-re növekedett ezen termékkör, a külföldi instrumentumok köre.
Az új ETF-ek révén a befektetők könnyebben hozzáférhetnek a különböző földrajzi régiók – Európa, Ázsia, Amerika, valamint a fejlődő és feltörekvő piacok – részvényindexeihez, továbbá lehetőségük nyílik az egyes szektorok teljesítményére építő befektetésekre is. A tőzsde szabályozott piacán is elérhetőek a tőzsdén kereskedett befektetési alapok: a BUX ETF-fel 2006 óta, a CETOP indexet követő, közép-európai részvényeket tartalmazó ETF-fel 2024 óta zajlik a kereskedés.
Mire szolgálnak az ETF-ek és milyen előnyeik vannak?
A Budapesti Értéktőzsde 2006. december 3. óta nyújt kereskedési lehetőséget az ETF-ekkel. Az ETF-ek világszerte egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, mivel ötvözik az egyedi részvények rugalmasságát és a befektetési alapok diverzifikációs előnyeit. Költséghatékony megoldást jelentenek, mivel díjaik alacsonyabbak, mint az aktívan kezelt befektetési alapoké.
A diverzifikáció révén egyetlen ETF megvásárlásával akár több száz részvénybe vagy kötvénybe is be lehet fektetni, csökkentve ezzel a kockázatot. A tőzsdei kereskedés biztosítja a likviditást, lehetővé téve az azonnali vételt és eladást, szemben a hagyományos alapokkal, amelyeknél a tranzakciók - jellemzően - hosszabb időt vesznek igénybe. Az ETF-ek további előnye a transzparencia, hiszen összetételük nyilvánosan elérhető, így a befektetők pontosan követhetik, milyen eszközökbe helyezik tőkéjüket. Emellett rendkívül rugalmasak is, mivel különböző befektetési stratégiákhoz igazíthatók, legyen szó részvénypiaci, kötvénypiaci vagy akár árupiaci befektetésekről.