3 hasznos tanács, ha hosszú távra tervezel a napelemmel
Egyre többen döntenek úgy, hogy beruháznak egy otthoni napelemes rendszerre. A napelemes rendszerek zöld energiát termelnek, így környezetvédelmi szempontból kiemelkedő szerepük van. Mi több, lehetővé teszik, hogy a háztartások önellátóvá váljanak és függetlenedhessenek az energiaszolgáltatótól.
Mivel nem kis összeget jelent egy napelemes beruházás, tudni kell, hogy a pénz megtérülése hosszú távú cél. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a napelemes rendszer még évek múlva is kifogástalanul működjön. Most összeszedtünk 3 hasznos tanácsot, melyekkel nem csak a napelem élettartam, de rendszer hatékonysága is jelentősen növelhető.
1. A siker kulcsa az alapos tervezés
Mint minden befektetésnél, a napelemes rendszer beszerzésénél sem árt tisztában lenni azzal, hogy mire költjük el a pénzünket. Ha azt szeretnénk, hogy a napelemünk évekkel később is maximális hatékonysággal üzemeljen, alaposan meg kell tervezni, hogy mit és hova telepítünk.
Első lépésként mérjük fel a háztartás energiaigényeit. Ehhez nyugodtan kérhetünk segítséget, hiszen egy hozzáértő szakember valószínüleg tizedannyi idő alatt végzi el a felmérést, mint mi, és még az eredmény is pontosabb lesz. Az energiafogyasztás pontos meghatározását követően azt is el kell dönteni, hogy ennek mekkora részét kívánjuk napenergiával kiváltani.
Azt is érdemes számításba venni, hogy várható-e a háztartás bővülése. Egészen más a helyzet egy 3 fős kiscsalád és egy 5 gyermekes nagycsalád esetében. Ha elképzeléseink szerint van esély az energiafogyasztás növekedésére, akkor érdemes már eleve nagyobb teljesítménnyel bíró napelemes rendszerre beruházni.
Merthogy, az energiafogyasztás alapján dől el, hogy mekkora teljesítményű rendszer telepítése szükséges. Ez azért lényeges, mert jelentős árbeli különbség van kisebb és nagyobb teljesítményű napelem között.
Amennyiben azonban a napelem teljesítménye nem éri el a szükséges mértéket, a elektromos rendszer képtelen lesz megfelelni a személyes igényeknek. Ugyanakkor, egy túlzottan nagy teljesítményű napelem teljesen felesleges, mert nagy valószínűséggel nem tudnánk kihasználni.
Persze nem csak a napelem teljesítményén múlik a rendszer hatékonysága. A tervezési fázis során nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy megfelelő helyet találjunk a napelemeknek. Az ideális hely egy déli tájolású tető, amelynek a dőlésszöge 25-30o. Törekedjünk úgy kialakítani a területet, hogy minél kevesebb árnyék fedje, nehogy csökkenjen a napelem hatékonysága.
2. A minőség hosszú távon megtérül
Sokan beleesnek abba a hibába, hogy elhamarkodják a választást, és igyekeznek minél olcsóbban megúszni a vásárlást. A napelemek esetében azonban tilos a napelem minőségén spórolni. Az olcsóbb, de silány minőségű darabok sajnos meglehetősen hamar bekrepálnak, a folytonos javítgatás pedig a beszerzési ár többszöröse lehet.
Éppen ezért, ne a napelem és a telepítés költségein spóroljunk! Amikor napelemet keresünk, olyan márkák közül válasszunk, amelyek megbízhatóak, és másoknak is beváltak. Válasszunk jó minőségű, tartós és hatékony napelem paneleket. A minőség és a hosszú élettartam az inverter esetében sem elhanyagolható. Ugyanígy, a rendszer tartószerkezetéhez is masszív, strapabíró anyagot válasszunk.
Ha megvannak a minőségi alkatrészek, nem maradt más hátra, mint szakemberre bízni a telepítést. Azzal növelhetjük a leginkább a napelem hatékonyságát, hogy szakszerűen telepítjük. Ehhez pedig az erre szakosodott telepítő cégek értenek a legjobban.
Mielőtt azonban megkötjük a szerződést egy telepítő céggel, érdemes több vállalattól is árajánlatot kérni, és összehasonlítani őket. Tekintsük meg az egyes cégek referenciáit, valamint győződjünk meg arról is, hogy rendelkeznek-e kellő tapasztalattal és szaktudással. A telepítő cégek esetében ugyanolyan fontos a megbízhatóság, valamint az érvényes engedélyek, és a telepítésre vállalt garancia.
3. Így növelhetjük a napelem élettartamát
Sajnos az alapos tervezés, a minőségi anyagok, és a szakszerű telepítés még mindig nem elég. A leghatékonyabban úgy növelhetjük a napelemes rendszer élettartamát, ha folyamatosan karbantartjuk.
Nem kell megijedni, a napelemes rendszerek karbantartása nem bonyolult. A siker kulcsa a rendszerességben van. Törekedjünk minél gyakrabban ellenőrizni a napelemet, hogy idejében kiszúrjuk, ha valami nem stimmel.
A napelem panelek tisztítását, valamint a kábelek és csatlakozások ellenőrzését bízzuk szakemberre. A profibb telepítő cégek általában vállalják a napelemes rendszerek monitorozását, vagyis folyamatos megfigyelés alatt tartják a napelemeket. Ehhez persze először a hálózatra kell csatlakoztatni.
Azáltal, hogy a napelemet állandóan szemmel tartják, elkerülhetjük, hogy komolyabb probléma, esetleg meghibásodás alakuljon ki. Így a rendszeres karbantartással jelentősen növelhetjük a napelem élettartamát.
Erre pedig azért van szükség, mert a napelembe fektetett pénz megtérülési ideje 8-10 év. Ha ennyit sem bírna ki javítás nélkül, bizony nem hogy megtakarítani nem tudnánk, de még buknánk is rajta, nem keveset.