5 évre kitiltják a légijáratokon rendbontó utasokat

A holland királyi légitársaság és a Transavia ettől a hónaptól közös listát vezet azokról, akik a két cég bármelyik járatán súlyos szabályszegést követnek el. Őket – függetlenül attól, hogy melyik társaság repülőgépének fedélzetén kapták szabályszegésen – mindkét vállalat öt évre szóló kitiltással sújtja. A világon ez az első együttműködés, amelynek keretében két légi fuvarozó megosztja egymással az erre vonatkozó adatokat és közösen szankcionálnak. A KLM és a Transavia emellett arra kéri a politikusokat és szabályalkotókat, hogy ezeket az adatokat nemzetközi szinten is tegyék megoszthatóvá.

5 évre kitiltják a légijáratokon rendbontó utasokat

A megállapodásnak köszönhetően a Transavia korábban már bevezetett szabályozása terjed ki a KLM minden egyes járatára, így kisebb az esélye, hogy a korábban már rendbontáson ért utasok ismét szabályszegést követhessenek el.

Az intézkedés előzménye, hogy egyre többször kapnak a légitársaságok bejelentést szabályszegő, az utasokra, a személyzetre, így a légiközlekedés biztonságára veszélyt jelentő utasokról. A folyamat a járvány alatt kezdett el súlyosbodni, és bár a járvány után a rendbontó utasok aránya csökkent, a légitársaságok most újból a helyzet romlását tapasztalják. A KLM jelenleg havonta öt olyan esetről szerez tudomást, amelynek a járatokról való kitiltás az eredménye, a Transavia esetében havi egy ilyen esetet regisztrálnak.

A két légitársaság mélyreható vizsgálatokat végzett arról, hogyan tudná a tiltólistás utasok adatait megosztani egymással és közösen fellépni. A folyamat azért tartott sokáig, mert bár egy légitársasági csoporthoz tartoznak, az adatcserére vonatkozó szabályok rendkívül komplexek, sőt, néha egymásnak is ellent mondanak. Ennek ellenére sikerült olyan intézkedést megfogalmazni, amellyel lehetséges az utaslista jogszerű megosztása. Ez azonban csak az első lépés, a következő az összes holland légicég bevonása, majd ennek kiterjesztése, remélhetőleg egész Európára.

Annak érdekében, hogy minél előbb csökkenteni lehessen az incidensek számát, a KLM és a Transavia arra kéri a holland és európai politikusokat, jogalkotókat, hogy tegyék lehetővé a légicégeknek az tiltólistájukon lévő utasok adatainak megosztását. Több országban jelenleg sincs erre vonatkozó szabályozás, ahol van, ott nagyon bonyolult, így ellehetetlenítik az információcserét. A nemzeti szintű szabályokat később nemzetközi szintű összehangolásának kell követnie, mivel határon átnyúló jelenségről van szó, amely kritikus a légiközlekedés biztonsága szempontjából.

Paul Terstegge, a KLM fedélzeti szolgáltatásokért felelős alelnöke azt mondta: „Azonnali beavatkozásra van szükség, mert a fedélzeten lévők biztonsága a legfontosabb, a rendbontók pedig az utasokat és a személyzetet is veszélyeztetik. A feléjük irányuló fizikai, vagy verbális erőszak bármilyen formája elfogadhatatlan. Ezek a cselekedetek ugyanakkor késéshez is vezetnek, amely bosszúságot jelent az utasoknak és rendkívüli többletköltséget a légitársaságoknak.

Daan Pijzel, a Transavia fedélzeti üzemelésért felelős alelnöke azt hangsúlyozta: „Bármilyen körülmények között kiállunk a munkatársaink és utasaink biztonsága mellett. Egy rendbontó miatt a fedélzeten lévők nagyon ijesztő, és nagyon kis helyre koncentrálódó helyzetben találják magukat. Sajnos az elmúlt időszakban egyre gyakoribbá váltak ezek az esetek. Öt évre szóló kitiltásuk azonban erős üzenet feléjük.


Nem a kontárok okozzák az összes kárt: sokszor az információs asszimetria a valódi ok

Az építőiparban kevés döntés visszafordítható. Egy hibás technológiai választás vagy kivitelezési megoldás akár évekkel később is komoly minőségi vagy pénzügyi problémákat okozhat. A háttérben sokszor nem hanyagság vagy szándékos megtévesztés áll, hanem az úgynevezett információs aszimmetria: amikor az eladó vagy szakember lényegesen több tudással rendelkezik egy termékről vagy technológiáról, mint a megrendelők.
2026. 06. 05. 04:00
Megosztás:

Allianz Globális Biztosítási Jelentés 2026 – A biztosítás jövője egy változó világban

A jelentés szerint a globális biztosítási piac 2025-ben 456 milliárd euróval, 6,9 ezermilliárd euróra bővült. Bár ez a 7,1 százalékos növekedés elmarad a 2024-es kiemelkedő 9,4 százalékához képest, továbbra is jelentősen meghaladja az elmúlt tíz év +5,6 százalékos átlagos éves növekedési ütemét, ami azt jelzi, hogy a biztosítások iránti kereslet tartósan erős maradt. Továbbra is az életbiztosítás volt a legnagyobb szegmens (2 861 milliárd euró), ezt követte a vagyon- és felelősségbiztosítás (2 320 milliárd euró), majd az egészségbiztosítás (1 688 milliárd euró).
2026. 06. 05. 03:30
Megosztás:

Nébih: napokon belül felszámolják a fertőzéssel érintett vállaji sertésállományt

Három-négy napon belül véget érhet a sertésállomány felszámolása a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Vállaj településen működő gazdaságban, ahol afrikai sertéspestis fertőzést mutattak ki a vizsgálatok; a telepről két vágóhídra juthattak sertések a lappangási idő alatt - ismertette Nemes Imre országos főállatorvos, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
2026. 06. 05. 03:00
Megosztás:

Megduplázódtak a lakáshitelek, már négy hónap alatt ezer milliárd forintot vettek fel belőlük

Az év első négy hónapja soha nem látott, bőven ezer milliárd forint feletti új szerződést hozott a lakáshiteleknél – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből.
2026. 06. 05. 02:30
Megosztás:

Autósok figyelem: megvan a döntés a 10 évnél idősebb kocsikról

Hónapokig tartó bizonytalanság után most végre tisztábban látszik, mire számíthatnak azok az autósok, akik 10 évnél idősebb járművel járnak.
2026. 06. 05. 02:00
Megosztás:

Sokkoló nyugdíjcsapda: hiába dolgoztál, nem biztos, hogy beszámít a nyugdíjba

Sokan úgy gondolják, hogy ha valaki dolgozott, akkor az az idő automatikusan beleszámít majd a nyugdíjába. A törvényi szabályozás azonban ennél jóval szigorúbb és részletesebb. A szolgálati idő egyik legfontosabb feltétele, hogy az adott időszakra az előírt nyugdíjjárulékot levonják vagy megfizessék.
2026. 06. 05. 01:00
Megosztás:

Lassítja a világgazdaság növekedését az iráni konfliktus

A korábbi előrejelzésekben valószínűsített ütemnél lassabb világgazdasági növekedés várható az idén az iráni konfliktus okozta olajellátási válság inflációs hatásai miatt - áll a Fitch Ratings csütörtökön Londonban bemutatott, lefelé módosított új negyedéves prognózisában.
2026. 06. 05. 00:30
Megosztás:

Visszatér a napos idő a nyár első hétvégéjén

Visszatér a jellemzően napos idő a nyár első hétvégéjére. Pénteken még előfordulhatnak vastagabb felhők, de szombaton és vasárnap már sok napsütés várható gomolyfelhőkkel, amelyekből záporok, zivatarok előfordulhatnak. A hőmérséklet csúcsértéke 25 és 30 Celsius-fok között alakul - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-hez.
2026. 06. 04. 23:00
Megosztás:

Megalakult az új szlovén kormány

Megszavazta a szlovén parlament csütörtökön a Janez Jansa vezette új szlovén kormányt.
2026. 06. 04. 22:30
Megosztás:

Vasas Szakszervezet: figyelmeztető sztrájkot tartanak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot jelentett be péntekre a Vasas Szakszervezet a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyére - közölte az érdekvédelmi szervezet csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 22:00
Megosztás:

OTP: a GVH jóváhagyásával lezárult a Financial Expert Kft. megvásárlása

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyását követően megtörtént a Financial Expert Kft. (Finex) megvásárlásának pénzügyi zárása, így a hitelközvetítő társaság többes pénzügyi partnerként csatlakozik az OTP csoporthoz - közölte az OTP Ingatlanpont, az OTP csoport tagja csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 21:30
Megosztás:

Kriptocsapdák a 2026-os FIFA-vb körül: hamis jegyekkel és adathalász oldalakkal támadják a szurkolókat

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság közeledtével egyre több csaló próbálja kihasználni a futballrajongók lelkesedését. Az amerikai hatóságok szerint hamis FIFA-weboldalak, kriptovalutás fizetési kérések, megtévesztő jegyajánlatok és adathalász kampányok célozzák a szurkolókat – a tét pedig nemcsak a pénz, hanem a személyes adatok biztonsága is.
2026. 06. 04. 21:00
Megosztás:

A 4iG csoport legnagyobb európai befektetőként csatlakozott az Axiom Space tulajdonosi köréhez

Az Axiom Space amerikai kereskedelmi űripari vállalat lezárta a kiemelkedő befektetői érdeklődés mellett megvalósult tőkebevonását, amelynek végső összege meghaladta az 525 millió dollárt, a tranzakcióban a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) új stratégiai befektetőként két lépésben összesen 100 millió dollár értékű tőkeemelést hajtott végre - közölte a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 20:30
Megosztás:

Az OTP üzbég leánybankjában részesedést szerzett az IFC

Az International Finance Corporation (IFC) részesedést szerzett az OTP üzbég leánybankjában, az Ipoteka Bankban - közölte a pénzintézet a tőzsde honlapján csütörtökön.
2026. 06. 04. 20:00
Megosztás:

Kormányváltás után felpöröghet a cégfelvásárlási piac

Amikor a piac jelentős szabályozási és strukturális változások előtt áll, a cégfelvásárlási szektor is szinte azonnal felpörög. A tulajdonosok egy része a stratégiai kiszállást választja, míg az új piaci szereplők aktív akvizíciós lehetőségeket keresnek. Az ICT Európa szakértője szerint ebben a bizonytalanabb környezetben a tranzakciós átvilágítás (due diligence) már nem csupán egy adminisztratív lépés, hanem a befektetés védelmének legfontosabb eszköze.
2026. 06. 04. 19:30
Megosztás:

A BitMine 300 millió dollárt vonna be: új szintre léphet az Ethereum treasury stratégia

Az Ethereum treasury modellek egyre fontosabb szerepet kapnak a vállalati kriptofinanszírozásban. Miközben sok tőzsdei cég továbbra is óvatosan közelít a digitális eszközökhöz, a BitMine éppen ellenkező utat választ: friss tőkét vonna be, hogy tovább növelje Ethereum-kitettségét, bővítse staking tevékenységét, és megerősítse pozícióját a vállalati ETH-tartalékok piacán.
2026. 06. 04. 19:00
Megosztás:

Új elnökkel folytatja munkáját a 40. jubileumát ünneplő Joint Venture Szövetség

Alapításától a magyar üzleti élet meghatározó szakmai közössége a Joint Venture Szövetség (JVSZ), melynek tagvállalatai a cégcsoportokon keresztül a hazai GDP több mint egyharmadát adják. A jubileumi évben megtartott közgyűlésen a pályáját gazdaságfejlesztési államtitkárként folytató dr. Fábián Ágnest dr. Csorbai Hajnalka, az OPTEN stratégiai és operatív igazgatója váltja a JVSZ élén.
2026. 06. 04. 18:30
Megosztás:

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központja jöhet létre Szentendrén

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központját alapozza meg az ABZ Innovation Kft. Szentendrén mintegy 2,7 milliárd forintos beruházással - mondta az ABZ Drone Kft. ügyvezetője csütörtökön a helyszínen tartott gyárbejáráson.
2026. 06. 04. 18:00
Megosztás:

2026. július 1.: eltűnnek a parkolóautomaták Budapestről. De ki ellenőrzi majd a fizetést?

Még idén nyáron, ha minden a tervek szerint alakul, búcsút inthetünk a budapesti parkolóautomatáknak. Nem kell majd apróért kutakodni, nem kell rohanni vissza, mert lejár az idő, nem kell a gép előtt sorban állni. A Fővárosi Közgyűlés döntése szerint a parkolási díjfizetés döntően digitális csatornákra terelődik – mobilapplikáción keresztül.
2026. 06. 04. 17:00
Megosztás:

Brit törvényhozók enyhítenék a stabilcoin-szabályokat: a Bank of England túl szigorú tervei fékezhetik a piacot

A brit kriptopiac újabb fontos szabályozási fordulóponthoz érkezett. A Lordok Háza egyik bizottsága arra figyelmezteti a Bank of Englandet, hogy a túl kemény stabilcoin-előírások már azelőtt visszafoghatják a fontalapú digitális pénzek fejlődését, hogy a piac egyáltalán érdemben ki tudna alakulni.
2026. 06. 04. 16:30
Megosztás: