56 százalékra nőtt a fizetésükkel elégedetlenek aránya a versenyszférában

A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején elvégzett munkaerőpiaci kutatásából.

56 százalékra nőtt a fizetésükkel elégedetlenek aránya a versenyszférában

A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején elvégzett munkaerőpiaci kutatásából.

A kétszámjegyű infláció időszakának végével idén a vállalatok többsége újra 10 százalék alatt tervezi tartani a béremelési ütemet. Emiatt – bár a bérek reálértékének további növekedését egyelőre nem veszélyezteti az év eleje óta ismét élénkülő pénzromlási ütem sem –, jelentősen nőtt a különbség a munkavállalói elvárások és a piaci realitások között. Ebben a helyzetben kérdezett meg a Trenkwalder 500 versenyszférában dolgozó munkavállalót fizetésükkel, illetve jelenlegi munkahelyükkel kapcsolatos attitűdjeikről hagyományos, félévente elvégzett kutatása keretében.

Jelenleg a válaszadók 56 százaléka elégedetlen az aktuális bérszintjével. A trend immár két éve folyamatosan romlik: tavaly ilyenkor 50 százaléknyian, 2023 tavaszán pedig még csupán 43 százaléknyian válaszoltak negatívan erre a kérdésre. A fizetésükkel elégedetlenek ugyanakkor általában nem szakadnak el a realitásoktól: 53 százalékuk megelégedne 20 százalékon belüli béremeléssel, további 29 százalékuk pedig 20-30 százalék közötti plusz jövedelmet tartana megfelelő mértékűnek.

„Ebben a helyzetben magas azok aránya, akik egy munkahelyváltástól várják anyagi problémáik megoldását – magyarázza Nógrádi József, a Trenkwalder stratégiai kapcsolatokért felelős igazgatója. – Jelenleg a válaszadók 66 százaléka tervez egy éven belüli munkahelyváltást, ami a covid-időszak óta a legmagasabb aránynak számít. Ráadásul lejjebb került a váltási küszöb is: már 20 százalékkal magasabb fizetésért is a munkavállalók 57 százaléka hagyná ott jelenlegi állását – tavaly ilyenkor ezt még csupán 44 százalékuk tette volna meg.”

Egyelőre azonban kérdéses, hogy az év hátralévő részében milyen lehetőségekkel találkozhatnak a munkahelyváltást tervezők. Mind az elemzők, mind a kormányzat visszafogott gazdasági növekedéssel számol 2025-re, ami alacsony szinten tartja a munkaerő iránti keresletet is. Ezt az érintettek sem látják másként: a válaszadók 62 százaléka úgy érzi, hogy idén nehezebben lehet egy, a szakmájának megfelelő munkahelyen elhelyezkedni, mint egy évvel korábban. Tavaly ez az arány 59 százalék volt.

„Ebben a helyzetben idén kismértékben nőhet ugyan a fluktuáció tavalyhoz képest, arra azonban egyelőre kevés jel mutat, hogy újból jelentősen felpörögne a vállalatok közti bérverseny: a cégek többsége jelenleg nem is nagyon volna képes kigazdálkodni magasabb juttatásokat. Így aztán a jelenlegi, a fizetésekkel kapcsolatos elégedetlenségi szint várhatóan egész évben fennmarad az alkalmazottak körében” – tette hozzá a Trenkwalder szakembere.

Lengyelországban több helyszínen tartottak tüntetéseket a Mercosur-megállapodás ellen

Közúti tiltakozásokat szerveztek a gazdák Lengyelország több pontján az Európai Unió (EU) és a dél-amerikai Mercosur-országok közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötése ellen.
2025. 12. 31. 11:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint szerda reggelre a kedd esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben. A forint az idén összességében erősödött a főbb devizákkal szemben.
2025. 12. 31. 10:00
Megosztás:

Jóval többet költhetnek lakáshitelük kedvezményes törlesztésére az egészségpénztári tagok

Több mint tizedével nő 2026-ban a lakáshitelek törlesztésére, illetve a beiskolázásra fordítható egészségpénztári megtakarítások összege is, miután a minimálbér 11 százalékkal emelkedik – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója.
2025. 12. 31. 10:00
Megosztás:

Több, mint 4,1 milliárd forintot hajtott a GVH a magyar embereknek és vállalkozásoknak

Több mint 3,3 milliárd forint bírságcsökkentést adott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az együttműködő és jogkövetésre törekvő vállalkozásoknak 2025-ben. Ez az összeg így a magyar gazdaságban maradt. A magyar emberek további, mintegy 800 millió forint értékű közvetlen kompenzációt is kaptak a jogsértéseket elkövetett vállalkozásoktól a GVH eljárásainak köszönhetően. A nemzeti versenyhatóság 2025-ben is kiemelt figyelmet fordított a globális technológiai vállalkozások, valamint az élelmiszer-kiskereskedelmi cégek vizsgálatára.
2025. 12. 31. 09:00
Megosztás:

Minden eddiginél többet neteztek és streameltek az év utolsó hónapjában

Jelentősen meghaladta a Magyar Telekom decemberi vezetékes- és mobilinternet forgalma az előző év azonos időszakát. A növekedést a Magenta Moments kalendárium kedvezményei, a korlátlan mobilnet-ajánlatok és a november végén meghirdetett 3 hónapos díjmentes Disney+ előfizetés is fokozták. Az ünnepi időszakon kívül az év során több kiemelkedő gaming- és sportesemény, valamint új sorozatévad is hozzájárult a forgalmi csúcsokhoz.
2025. 12. 31. 08:00
Megosztás:

Albérletpiac 2026: nincs okuk pezsgőt bontani a bérbeadóknak

Az Otthon Start Program tartós ársapkát húzott a budapesti albérletpiacra szeptember óta, amely 2026-ban és akár azt követően is korlátozhatja majd a bérleti díjak emelkedését – derül ki a Rentingo friss albérletpiaci előrejelzéséből. A bérbeadó platform szerint a budapesti használt lakások felértékelődési potenciálja erősen csökkent, ezért arra lehet számítani, hogy jövő évben bezuhan a tisztán piaci alapon történő befektetési célú lakásvásárlások száma. A bérbeadók számára különösen a 250 ezer forint feletti árszinten maradhat nehéz a terep, miközben a választási évben a bérlők jövedelmi helyzete javulhat, ami az alsóbb árkategóriákban várhatóan stabilizálja a keresletet.
2025. 12. 31. 07:00
Megosztás:

Az év utolsó napjaiban rekordot dönt a snackek iránti kereslet a Kifli.hu-n

A szilveszter a snackek egyik legnagyobb bevételt generáló időszaka a Kifli.hu online szupermarketben. Az év utolsó napjaiban, december 28–31. között a snackek forgalma az év többi napjához képest akár háromszorosára is megugrik. A kategória éves árbevétele meghaladja a 97 millió forintot, ami jól mutatja, hogy a snackek népszerűsége nem csupán a szezonális csúcsidőszakoknak köszönhető.
2025. 12. 31. 06:00
Megosztás:

Pályaválasztás, diploma, jövő – mire érdemes figyelni az egyetemválasztásnál?

Magyarországon közel 330 ezer hallgató (KSH) tanul felsőoktatásban, és a friss diplomások mintegy 90%-a (Education and Training Monitor 2025) rövid időn belül el tud helyezkedni. A diploma ma is érték, a kérdés az, hogy a gyorsan változó világban mit érdemes tanulni.
2025. 12. 31. 05:00
Megosztás:

Strukturális fordulópont előtt a piacok 2026-ban

2026 küszöbén a globális befektetési környezet összességében kedvezően alakul a kockázatos eszközök számára. A növekedés stabil maradhat, a monetáris és fiskális politikák pedig várhatóan támogatóak lesznek. Bár az elmúlt évben számos piaci aggodalom került előtérbe – a makacs alapinflációtól a vámok potenciális hatásáig –, ezek egy része mára mérséklődött. A Fidelity International elemzői szerint azonban a strukturális átalakulások továbbra is érdemi figyelmet igényelnek: ide tartoznak az AI-vezérelt beruházási trendek, a globális fragmentáció erősödése, a Fed függetlenségét övező kérdések, a részvénypiac koncentrációja és a dollár várható leértékelődése.
2025. 12. 31. 04:00
Megosztás:

Melyik faj lesz az év hala 2026-ban?

A Magyar Haltani Társaság felhívja a figyelmet, hogy már csak az utolsó napok maradtak az Év hala 2026 szavazáson való részvételre. A voksokat december 31-én, déli 12 óráig lehet leadni a társaság honlapján. A nyilvános választás célja idén is őshonos halfajaink megismertetése és népszerűsítése. Most dől el, melyik halfaj viselheti 2026-ban az Év hala címet.
2025. 12. 31. 03:00
Megosztás:

Így lehetséges a 100%-os bér- és nyugdíjemelés Magyarországon

Az Alternatív Szabadság Párt (ASP) bemutatta átfogó gazdasági modelljét, amely a progresszív adózás, a profitkivét magasabb megadóztatása és az állami kiadások átcsoportosítása révén fedezetet teremt a 100%-os bér- és nyugdíjemelésre, valamint a családi támogatások jelentős növelésére. A párt szerint a jelenlegi, pazarló közbeszerzési és kormányzati kommunikációs kiadások visszavágásával több ezer milliárd forint szabadítható fel. Az ASP hangsúlyozta: nem megszorításokkal, hanem igazságosabb közteherviseléssel és hatékonyabb állami működéssel kívánja javítani a magyarok életszínvonalát.
2025. 12. 31. 02:00
Megosztás:

Szemléletváltás és modernizáció – a Magyar Honvédség 2025-ben

A Magyar Honvédség 2025-ben tovább erősítette nemzeti védelmi képességeit, megfelelt szövetségesi kötelezettségeinek, helyt állt a nemzetközi missziókban, miközben felkészült és végrehajtotta a rendszerváltás óta tartott legnagyobb és legösszetettebb országvédelmi gyakorlatot – jelentette ki Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.
2025. 12. 31. 01:00
Megosztás:

Kreml: Moszkva keményebb tárgyalási pozícióra vált az orosz elnöki rezidencia elleni támadás nyomán

Az orosz elnök novgorodi rezidenciája elleni ukrán támadás nyomán Moszkva keményebb tárgyalási pozíciót vesz fel Kijevvel szemben - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak kedden Moszkvában.
2025. 12. 31. 00:05
Megosztás:

Ismét Ügetőszilveszter a Kincsem Parkban

Immár 26 éves az Ügetőszilveszter, melyet hagyományosan az év utolsó napján rendeznek a fennállása centenáriumát ünneplő Kincsem Parkban.
2025. 12. 30. 23:00
Megosztás:

A JPMorgan belép a kriptovaluták világába: ezért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta 2026-ra a lakossági bankolás területén

A Bloomberg jelentése szerint a JPMorgan Chase fontolóra veszi, hogy bővítse intézményi ügyfelei számára nyújtott kriptokereskedési szolgáltatásait. Az értékelés állítólag spot (azonnali) és derivatív ügyletekre is kiterjed, bár a tervek még nem véglegesek, és az ügyfélérdeklődéstől függenek.
2025. 12. 30. 22:00
Megosztás:

A háziállatok védelmére hívják fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok idején az állatvédők

A háziállatok védelmére hívja fel a figyelmet a szilveszteri tűzijátékok és petárdázások idején az Orpheus Állatvédő Egyesület és a Rex Alapítvány.
2025. 12. 30. 21:00
Megosztás:

A Trust Wallet felhasználói 7 millió dollárt veszítettek; a Digitap ($TAP) banki infrastruktúrája biztonságosabb módot kínál a költésre és a stakingre

A kriptovaluta-biztonsági incidensek ritkán történnek csendben – a veszteségek nagysága miatt mindig visszhangot keltenek. Fagyasztott egyenlegek, kiürített tárcák és a kegyetlen felismerés, hogy az önálló tárcakezelés nem egyenlő az automatikus biztonsággal – ezek kísérik őket.
2025. 12. 30. 20:00
Megosztás:

Biztosítási szempontból a legnyugodtabb nap az újév

Biztosítási szempontból az újév régóta a legnyugodtabb nap, a nyári viharoké pedig a legmozgalmasabb időszak - közölte a Groupama hétfőn az MTI-vel.
2025. 12. 30. 19:00
Megosztás:

Ezekre figyeljen, ha külföldön szilveszterezik!

Az ittas vezetés szabályai nem egységesek Európában, jelentős különbségek vannak a legális véralkohol-értékeket illetően és ezekkel nem árt tisztában lenni, ha külföldön ülünk volánhoz Szilveszterkor. Emellett fontos tájékozódni a téli gumi használatának, valamint a hólánc meglétének szabályairól is és ha autópályán közlekedünk, mindenképpen érdemes előre, online megvásárolni a matricákat. Az autopalyamatrica.hu összeszedte a legfontosabb tudnivalókat.
2025. 12. 30. 18:00
Megosztás:

BKK: befejeződött ötven jegy- és bérletautomata korszerűsítése

Befejeződött 50 jegy- és bérletautomata korszerűsítése, a munka jövőre is folytatódik - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) kedden az MTI-vel.
2025. 12. 30. 17:00
Megosztás: