697 millió euró többlet a külkereskedelemben

Továbbra is kiemelkedő, 697 millió eurós többlet keletkezett a külkereskedelemben júliusban, az energiaárak tavalyi szinthez képesti zuhanásának, valamint a belső kereslet mérséklődésének köszönhetően. Az ipar viszonylag kedvezően alakuló kivitelének köszönhetően 4,3%-kal nőtt az export euróértéke, ugyanakkor a belső kereslet csökkenése és az energiaárak markáns visszaesése miatt mintegy 12,9%-kal csökkent az import euróértéke.

697 millió euró többlet a külkereskedelemben

Ennek megfelelően a külkereskedelmi egyenleg jelentős mértékben, 2048 millió euróval javult az egy évvel ezelőtti 1352 millió euró deficithez képest. Az első hét hónapban 10,6%-kal nőtt az export euróértéke, míg az importé 0,8%-kal csökkent, ennek köszönhetően szignifikánsan, 9 127 millió euróval 5 060 millió euró többletbe fordult a külkereskedelem egyenlege az egy évvel ezelőtti 4 067 millió euró deficittel szemben.

Részletek

2022-ben összességében 19,5%-kal nőtt az előző évhez képest az export, míg 29%-kal az import euróértéke, ennek megfelelően 10 757 millió euróval romlott a külkereskedelmi egyenleg, így 9 133 millió euró hiányt mutatott az egy évvel korábbi 1 623 millió eurós többlettel szemben. Az energiahordozók és más nyersanyagok árainak tavalyi drasztikus emelkedése szignifikánsan rontotta a cserearányokat. Az energiaegyenleg önmagában 9 988 millió euróval járult hozzá a külkereskedelmi mérleg romlásához a tavalyi évben.

Az energiaárak tavaly év vége óta jelentősen csökkentek, így az idei év tavaszától szignifikánsan javulnak a cserearányok. Amennyiben az energiaárak a jelenlegi szint körül maradnak az év hátralévő részében, a külkereskedelmi egyenleg akár 9-9,5 milliárd euró körüli értékben is javulhat önmagában a cserearányok javulásának köszönhetően, érdemben hozzájárulva a folyó fizetési mérleg javulásához, amit más tényezők is javítanak.

A külkereskedelmi mérleget nem csupán a javuló cserearányok, hanem a visszaeső volumenek is pozitívan befolyásolhatják. A számottevően csökkenő gázfogyasztás hatására a gáztárolók töltöttsége jóval meghaladja az egy évvel ezelőtti szintet, így kevesebb importra lesz szükség a tárolók feltöltéséhez.

Az üzemanyagfogyasztás szintén meredek csökkenést mutat, ami a nyersolaj és olajszármazék importot csökkentheti jelentős mértékben. Az áramfogyasztás szintén nagymértékben csökkent, azonban az áram esetében a napenergia gyors térnyerése is segítheti az import volumenének csökkentését.

Ugyanis a naperőművek által előállított villamos energia az utóbbi hónapokban többször ért el történelmi csúcsokat, egyes napokon néhány órára már áramexportőr volt a magyar villamosenergia rendszer, ami érdemben csökkentheti a nettó áramimportot.

Kilátások

A beruházások és a fogyasztás idei átmeneti visszaesése, valamint a cserearányok markáns javulása miatt akülkereskedelmi egyenleg érdemi javulásának folytatására számítunk, amit az ellátási problémák és a chiphiány enyhülése, valamint új termelőkapacitások üzembe helyezése is támogathat az export javulásán keresztül, amelyek ellensúlyozhatják a gyengülő külső keresletet.

Az energiaárak előrejelzésével kapcsolatos nehézségek és esetleges volatilitások miatt továbbra is bizonytalanságok övezik a külkereskedelmi teljesítményt, azonban az új ipari kapacitások kiépülésével a következő években újra javulhat a külkereskedelem egyenlege. Idén a külkereskedelmi mérleg többlete elérheti a 6 milliárd eurót az előző évi közel 9,1 milliárd euró hiánnyal szemben, azonban az energiaárak tartósan a jelenlegihez hasonló kedvező szinten alakulása esetén értelemszerűen ez a szám további javulást mutathat.

A külkereskedelmi mérleg vártnál messze gyorsabb javulása a folyó fizetési mérleg hiányát is meredekebben mérsékelheti, ami a következő években újra többletet mutathat. A külső egyensúly javulása kulcsfontosságú a kockázati megítélés, így a várható további kamatcsökkentések szempontjából, így az egyensúly további javulása lehetővé teszi az egynapos betéti gyorstender kamatának további fokozatos mérséklését is. A javuló külső egyensúly támaszt adhat a forintnak, ellensúlyozva a kamatcsökkentések hatását - áll az MBH Bank friss elemzői kommentárjában.


Hatékonyságot növelő flottafejlesztéseket indított a Waberer’s

Több, egymásra épülő flottafejlesztést valósít meg a Waberer’s a működési hatékonyság, az üzemanyag-felhasználás és a járművek digitális átláthatóságának további javítása érdekében. A program telematikai rendszerek telepítését, aerodinamikai fejlesztéseket, valamint a 2026-os félpótkocsi-beszerzésekhez kapcsolódó korszerű tengelytechnológia alkalmazását foglalja magában.
2026. 07. 27. 22:00
Megosztás:

Így változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfőn estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 27. 21:00
Megosztás:

Stratégiai akvizícióval erősít Magyarországon a Promise Group az AI-korszakban

A mesterséges intelligencia néhány év alatt az üzleti informatika egyik legfontosabb hajtóerejévé vált. A vállalatok ma már nem csupán licenceket keresnek, hanem olyan technológiai partnereket, amelyek a felhőszolgáltatásoktól az AI-megoldásokon át a kiberbiztonságig képesek támogatni digitális fejlődésüket. Erre a piaci átalakulásra reagál a Promise Group is, magyarországi jelenlétét a Kontron Partner Kft. akvizíciójával erősítette, amely jelenleg Promise Enterprise Hungary Kft. néven folytatja működését.
2026. 07. 27. 20:00
Megosztás:

Egy kiadó raktár logisztikai jelentőségéről

A raktárak elsősorban a kereskedelem és logisztika területén működő cégek számára kínálnak költséghatékony, de alapvetően nélkülözhetetlen fejlesztési lehetőséget a folyamatok optimalizálására. Jelentőségük tehát semmiképpen sem alábecsülhető.
2026. 07. 27. 19:00
Megosztás:

Honlap, technológia, gondozás — három döntés, ami eldönti, meddig szolgál egy weboldal

Sok cégvezető úgy gondol a saját weboldalára, mint egy egyszeri beszerzésre: megrendelik, egyszer kifizetik, aztán évekig nem foglalkoznak vele. Pedig egy weboldal nem egy tárgy, amit egyszer megveszünk és utána a polcra teszünk — sokkal inkább egy folyamatosan működő rendszer, amelynek karban kell maradnia ahhoz, hogy tényleg hozza az ügyfeleket.
2026. 07. 27. 18:00
Megosztás:

Használt laptop garanciával? A megfelelő forrásból lehetséges

A garancia a műszaki cikkek vásárlása kapcsán is fontos kritérium, hiszen mindenki szereti bebiztosítani magát a váratlan helyzetekre. A használt eszközök esetében ugyanakkor már más a helyzet, de természetesen ezek esetében sem lehetetlen, hogy szavatolják a minőséget.
2026. 07. 27. 17:00
Megosztás:

A második nyelv tanulásának előnyei

Egy új nyelv elsajátítása napjainkban nemcsak divat, hanem valódi befektetés a jövőbe. A globalizáció, a nemzetközi munkaerőpiac és a digitális kapcsolatok korában egyre többen ismerik fel, hogy az anyanyelven kívül legalább egy idegen nyelv ismerete komoly előnyt jelent.
2026. 07. 27. 16:30
Megosztás:

A regionális és külföldi repterekről egyre több magyar utazik nyáron

A magyar utazók egyre rugalmasabbak, a regionális és külföldi repülőterekről egyre többen indulnak útnak nyáron, elsősorban az árkülönbségek, és a szélesebb kínálat miatt - közölte az Invia.hu online utazásszervező foglalási adatai alapján az MTI-vel hétfőn.
2026. 07. 27. 16:00
Megosztás:

Hogyan fejlődtek az online nyerőgépek a klasszikus játékoktól a videó slotokig

Az online nyerőgépek az elmúlt évtizedekben óriási utat jártak be. Ami egykor néhány egyszerű, mechanikus tárcsával működő játék volt, mára látványos grafikával, összetett bónuszfunkciókkal és magával ragadó történetekkel teli élménnyé vált.
2026. 07. 27. 15:21
Megosztás:

Rekordösszegű, 290 millió eurós refinanszírozást kapott a Westend

A Gránit Pólus csoport 290 millió euró összegű zöld hitelmegállapodással újította meg a Westend épületkomplexum finanszírozását - közölte a csoport hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 27. 15:00
Megosztás:

Kockázatkezelés a digitális térben: a kriptótól az online szerencsejátékig

A digitalizáció alapjaiban változtatta meg a pénzügyeink kezelését. Ma már néhány kattintással vásárolhatunk részvényeket, fektethetünk kriptovalutákba, intézhetjük banki tranzakcióinkat vagy akár online kaszinókban is játszhatunk. Az internet gyorsabbá és kényelmesebbé tette ezeket a szolgáltatásokat, ugyanakkor a felhasználóknak egyre nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a biztonságra és a tudatos döntéshozatalra.
2026. 07. 27. 14:12
Megosztás:

A héten több vármegyében is végeznek szúnyoggyérítést

A héten Baranya, Fejér, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében végeznek szúnyoggyérítést, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg egyes területein biológiai lárvagyérítéssel is - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 27. 14:00
Megosztás:

Rekordot döntött a fiatalok személyes jövedelme

Tovább emelkedett a fiatalok személyes jövedelme: a 19–29 évesek becsült átlagos havi bevétele nettó 294 ezer forintra nőtt a második negyedévben, ami történelmi rekordot jelent a K&H ifjúsági index több mint egy évtizedes idősorában. A javulást jól mutatja, hogy a fiataloknak már csak 8,5 százaléka nem rendelkezik saját jövedelemmel, miközben egyre többen jelennek meg a magasabb jövedelmi kategóriákban.
2026. 07. 27. 13:00
Megosztás:

CBD-olajok a hatóság fókuszában: a célzott ellenőrzések súlyos hiányosságokat tártak fel

A CBD-tartalmú termékek hazai piacának célzott ellenőrzése során az NKFH összesen 15 terméket, valamint egy kannabisz tematikájú vendéglátóhely kínálatát vizsgálta. Az ellenőrzések középpontjában az élelmiszerként forgalmazott termékek CBD- és THC-tartalma, a laboratóriumi vizsgálati eredmények és a jelölések összhangja, valamint a fogyasztók számára nyújtott tájékoztatás jogszerűsége állt.
2026. 07. 27. 12:00
Megosztás:

Új akotmánybírót választhat a parlament

A miniszterelnök felszólalásával kezdődik az Országgyűlés kétnapos rendkívüli ülése hétfőn. A parlament új alkotmánybírót is választhat.
2026. 07. 27. 11:30
Megosztás:

Enyhültek a légicsapások a Közel-Keleten, mínuszban zárták a hetet a főbb indexek a tengerentúlon

Az amerikai részvénypiacok vegyes teljesítménnyel zárták a pénteki kereskedést. A távközlési, pénzügyi és egészségügyi szektorok erősödése támogatta a piacot, miközben a technológiai, közmű- és energiavállalatok részvényei gyengébben szerepeltek.
2026. 07. 27. 10:30
Megosztás:

Miért esik ma a kriptopiac? Két tényező nyomja lefelé az árfolyamokat

A kriptovaluta-piac hétfőn gyengüléssel kezdte a hetet: a teljes piaci kapitalizáció közel 1%-kal csökkent, miközben a részvénypiacok stabilak maradtak. Az elemzők szerint a visszaesés mögött elsősorban két tényező áll: az amerikai kriptoszabályozás késlekedése és a Bitcoin ETF-ekből kiáramló tőke.
2026. 07. 27. 10:00
Megosztás:

Ismét pluszban zárta a hetet Európa, emelkedett a gazdasági aktivitás az eurózónában

Az európai részvénypiacok pénteken emelkedéssel zártak, miután az előző kereskedési napon az elmúlt két hét legnagyobb egynapos visszaesését szenvedték el. A befektetői hangulatot javították a vállalati gyorsjelentések, miközben a piacok azt is mérlegelték, hogy a magasabb olajárak milyen hatással lehetnek a monetáris politikára.
2026. 07. 27. 09:30
Megosztás:

Erősödött a forint a hét végén

Erősödött a hét végén a forint a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 27. 08:30
Megosztás:

Pánik a tőzsdén: százmilliárdokat égetett el a Big Tech mesterségesintelligencia-láza

Elképesztő összegeket fordítanak mesterséges intelligenciára a világ legnagyobb technológiai vállalatai, a befektetők azonban egyre idegesebben figyelik a kiadások növekedését. Az Alphabet és a Tesla részvényeinek zuhanása azt mutatja, hogy a piac már nem éri be az AI ígéretével: látni akarja, mikor és hogyan termelnek nyereséget a dollármilliárdos beruházások.
2026. 07. 27. 08:00
Megosztás: